Călătoria cu avionul spre Antalya

SEP-2019
500 eur

Transport aeroport - centru antalya

hellooo,

de curand ne-am intors din Antalya si as vrea sa scriu despre transferal din aeroport catre centrul Antalyei.

inainte sa plec in Antalya, am tot cautat o alta varianta in afara de taxi sau transfer cu ajutorul hotelului.

Da... se poate si cu tramvaiul!!

cand iesiti din aeroport, in partea dreapta se afla un ghiseu de unde cumparati o cartela cu 5 TL si o incarcati cu cat doriti.

Calatoria de la aeroport, catre centrul vechi costa 3,6 TL/sens/pers.

Statia de tramvai este situata in partea stanga a aeroportului pe un podulet. Puteti urmari indicatoarele si va duc direct in statie. (in 2 minute ajugeti acolo).

aceasta ar fi varianta cea mai ieftina de transfer.

Cu taxiul ne costa cam 15-20 euro, iar transferul pe care hotelul il punea la dispozite ne costa 25 euro. NU se merita sa platiti diferenta aceasta de bani!

Tramvaiul este destul de nou (2016) avand si aer conditionat.

sper sa va fie de folos.

Impresii încărcate de dima Deea in 05.09.2019 12:51:51

Validat / Publicat: 05.09.19 13:46:52

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Istambul

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dima Deea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  17300 PMA (din 20 voturi) nota2

[05.09.19 13:46:33]

Bună recomandarea

@dima Deea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- Radusurcan
[05.09.19 22:37:50]

Asta înseamnă să fi mafiot, sa pleci in antalya cu avionul, si sa iei tramvaiul din aeroport către hotel

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[05.09.19 22:47:08]

@Radusurcan:

=))

[06.09.19 21:21:23]

@dima Deea: Scuze, dar nu înțeleg rolul tramvaiului in aceasta vacanță:(

Nu aveați transfer inclus? Cum naiba sa mergi cu valizele in tramvai? Dar biletele de avion cât au costat?

N-am mai auzit așa ceva, de-aia și întreb.

Sa îți zic ce zice soțul meu, și are dreptate: “ai bani de avion și nu ai bani de taxi? Incredibil, câtă economie poți face? ”

Asta pentru ca niște prieteni au fost intr-o vacanță de 4000 euro și l-au rugat pe el sa se ducă la aeroport sa-i ia de acolo...

Normal ca nu s-a dus, noi întotdeauna am luat taxi din aeroport, n-am chemat nici măcar copilul sa ne ia de acolo, il costa mai mult decât ne-a costat pe noi taxiul, adică 9 euro :)

[06.09.19 21:36:42]

@krisstinna: buna kriss.

Biletele de avion de întors au fost 1800 lei. Nu e vorba de economie. Așa facem noi in toate excursiile. Mergem cu mijloacele de transport in comun, deoarece nu se compara cu mijloacele de transport din România, fiind totul bine pus la punct, plus ca aveam doar un rucsac in spate.

De la cazare nu aveam transportul inclus, era contracost.

Mi-am dorit sa știe lumea ca exista și alta varianta de transport inafara de taxi sau transfer.

Nu consider ca am zis ceva rău și e alegerea fiecăruia cu ce dorește sa se deplaseze.

Ca fapt divers dacă vrei sa mergi pe economie, de bani de pe taxi, faci o excursie.

In alta ordine de idei, intr-o seara am așteptat 20 de minute un taxi la acvariu din Antalya.

Mulțumesc

[06.09.19 21:56:43]

@dima Deea: Aha, nu înțelegeam și sa îți spun motivul: am crezut ca ati luat un pachet “de 5 stele” și atunci tramvaiul nu își avea rostul :)

Normal ca in vacantele cu rucsacul in spate mergi numai cu mijloacele de transport in comun.

De-aia am și dat exemplul prietenilor noștri, ca sa înțelegi ca nu am vrut sa te supăr. Asta era ideea: mii de euro pentru multe stele și un tramvai?

Nu ai greșit cu nimic, sunt mulți turiști care pleacă așa, dar Antalya e căutată pentru lux, in genere, de aici și mirarea mea :)

Ce frumos mi-ai zis: kris:*

[06.09.19 22:03:30]

@krisstinna: kriss, nu suntem genul sa căutam lux, chiar dacă ne permitem.

Hoinarim de dimineața pana seara și ne interesează doar o cazare curată, deoarece suntem tinerei și vrem sa vizitam cât mai mult. Nu sa stam in camere sau resorturi 😊 va veni și vremea aceea.

Vacantele ni le facem mereu pe cont propriu, putând face oricând modificări de ultim moment fără sa depindem de ceva anume.

Am avut multe momente când am intrat in gara, vedeam unde duce următorul tren sau autobuz... ne luam bilete și duși eram ☺️.

PS nu m-am supărat. Toți avem dreptul la opinii 😘

[06.09.19 22:15:04]

@dima Deea: Wow, acum am văzut ca ești un copil:*

Bravo de o mie de ori!

Vă admir, băiatul meu are aproape 30 ani și iubește luxul, va pierde multe minunății in vacante din cauza aceasta:(

[06.09.19 23:03:44]

@krisstinna: fiecare alege tipul de amintiri cu care dorește sa rămână din excursii.

Suntem diferiți... din fericire 🤗

Îți mulțumim pentru apreciere!

- resita2009
[06.09.19 23:08:35]

@Radusurcan: comentariu anului :D

[06.09.19 23:17:10]

@Radusurcan: hai sa ne abținem de la comentarii de cartier.

Fiecare e liber sa facă ce dorește. Avionul nu mai este un lux pentru a face comparația aceasta.

Publicitate    [23.10.19 00:34:42]