ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2019

Sub orice critică
Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

Sejur Kyknos Beach 4* ??? Mai bine Mamaia la 3***

Am ales Grecia, pt ca ador aceasta tara cu tot ce inseamna oamenii ei, locurile si mai ales atmosfera de acolo.

Despre Hotelul Kyknos Beach, nu va pot spune decat un lucru: Nu mergeti caci va distrugeti concediul. Daca intre timp nu s-au mai schimbat lucrurile, este cea mai proasta alegere pe care o puteti face.

Personalul este nesuferit si au o privire de parca tot timpul stau sa sara la cearta, camerele din bungallow. uri sunt... cu indulgenta de 2 stele, dar platiti 4 stele, in conditiile in care legea mentioneaza ca bungallow. urile nu pot avea mai mult de 3***+.

Sa incepem cu primirea…

Daca alegeti sa mergeti cu avionul, trebuie sa stiti, ca Malia, localitatea unde este Kyknos Beach, este la distanta de cca 1 H si 30 min de aeroport, respective ULTIMUL hotel de pe lista soferului.

La destinatie, doar cu putin noroc va poate primi cineva, sau poate doar daca printre turistii asteptati sunt si nemti, englezi sau rusi…

La receptie, am intalnit un domn, care desi la prima impresie parea de treaba, ulterior s-a dovedit un misogin ordinar care facea glume deocheate sau jignitoare, la adresa noastra.

Desi eram 2 familii, care solicitasem 2 camere duble, ni s-au repartizat camerele FIX in capetele opuse ale complexului, respective prietenii nostril intr-o cladire (cu 3 etj) care parea gen mini hotel iar noua ni s-a dat in capatul opus al complexului la bungalowuri.

Am solicitat camere alaturate, dar dl de la receptie cu o nesimtire crasa ne-a spus ca avem camerele fata in fata, chiar daca nu pare.

Am ales sa mergem sa le vedem si sa vb cu persoana de la agentie care ne-a preluat si care teoretic ne rezolva orice problema legata de sejur.

In primul rand sunt 2 feluri de bungalowuri: unele renovate care arata decent si unele pt romani probabil, care arat asa cum va voi descrie mai jos.

Camerele din bungalowuri arata deplorabil, cu mobila antica, veche, degradata, iar prize pt orice nevoie de aparatura nu exista decat 2 in toata camera, care se afla pe mijlocul peretelui la nivelul oglinzii. Deci telefoanele se incarcau pe rand, iar daca exista si alte nevoi de prize, era cu programare.

Desigur ca desi celelalte bungalowuri (renovate) aveau la intrare suporturi pt a pune prosoape /costume de baie la uscat, la noi nu exista nici la intrarea in camera si nici macar in baie o sarma pe care sa putem usca lucrurile, astfel ca foloseam boschetii din fata camerei.

Baia te indemna la orice gest, doar sa stai acolo nu. Singura aerisire, era un gemulet cu rame si ivor ruginit, dar care necesita muschi teribili pt a-l deschide sau a-l inchide... Butonul de la rezervorul de apa, reprezenta o tija subtire, care trebuia apasata cu maaaare putere in anumite directii, pt a putea trage apa. Pt a face dus, trebuia sa tii geamul inchis pt ca geamul era la nivelul trotuarului si oricine trecea pe strada se putea delecta cu privelistea din baie, ca sa nu zic ca nu puteai aerisi, avand in vedere ca oricand, oricine putea intra sau putea lua din baie orice, fara prea mare effort. Cada, veche, de fonta, cu emailul carpit pe ici pe colo.

Usa de la intrare era dintr-un lemn degradat si putrezit, iar daca te impingeai mai tare in ea, zbura din balamale... Cu cheia era o adevarata aventura pana incuiai sau descuiai... deci in caz de forta majora pt wc, riscai sa …. nu poti ajunge la timp...

Despre mancare... ce sa zic... Nu eram gurmanzi sau mancaciosi, dar cand mergi la hotel de 4 * cu all inclusive, parca ai niste asteptari…

Mancarea era aceiasi, zi de zi si putina, astfel ca daca nu mergeai in prima jumatate de ora dupa ce se deschidea restaurantul, riscai sa nu mai gasesti anumite mancaruri / dulciuri / fructe. Personalul din restaurant, era trist, nesuferit si maturau terasa / sala de mese, chiar daca tu erai inca acolo si mancai...

Piscinele erau usor insuficiente pentru capacitatea de cazare, dar nu pot spune ca era ceva extraordinar de deranjant, dat fiind ca aveai si otpiunea de a merge pe malul marii.

Plaja era departe (la cca 10-15 min de mers) si contra cost, pt ca NU era plaja hotelului!!!

Seara, partea de enterteiment, aproape ca lipsea cu desavarsire... show-urile lasau mult de dorit si in singura seara in care parea ca va fi un spectacol si activitati interesante, se cerea platit!!!

Curetenia? Nu pot spune ca nu se facea curat in camere, dar sigur nu se matura zilnic, pt ca nisipul de la plaja in simteam seara pe picioare, iar despre gel dus/ sampon/ balsam... nici vorba… astfel ca am mers la supermarket sa ne achizitionam.

Mare atentie, ca in statiunea respectiva nu se pot schimba lei in euro, pt ca NU ai unde, nu exista nici macar la hoteluri curs pt RON/Euro, iar la platile cu cardul, cursul de plata e ff mare, gen 1E = 5.40 (din experienta proprie). Ne-a luat 2 zile sa reusim sa gasim la cca 2-3 km de unde stateam, o banca (singura de altfel) unde am putut schimba la un curs decent.

As mai putea continua cu multe alte exemple, dar consider ca am spus esentialul. Voi reveni si cu poze pt confirmarea celor spuse.

Insa ma opresc doar la a va recomanda sa NU alegeti acest hotel!!!

Sau, poate ca ar fi mai binede spus nu alegeti sa mergeti cu [...], care sunt cei mai mari tepari!!

Nu acuz neaparat pentru cum a vandut agentia un lucru eftin la un pret de lux...

Deci personal, NU recomand.

Trimis de Corina711 in 04.09.19 16:09:49
Validat / Publicat: 04.09.19 18:18:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta - 2 locatii Halkidiki, Corfu, Peloponez, Athena, Tessaloniki, Olimpia, etc

VIZUALIZĂRI: 909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corina711); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Singura priza din camera cu 3 paturi!!!

[04.09.19 18:23:41]

• SOCIALs