ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.09
APR-2010

Tara Oasului, o alta Romanie?

În Aprilie 2010, în drum spre Maramureş, unde am văzut Popasul Sâmbra Oilor din Huta-Certeze, despre care am scris aici, Biserica Ortodoxă Petrova, despre care am scris aici, Cimitirul Vesel de la Săpânţa, despre care am scris aici şi am mâncat bine la Casa Petrovai în Sighetu Marmaţiei, despre care am scris aici am descoperit şi eu ceea ce se cheamă Ţara Oaşului, zonă cu care localnicii se mândresc nevoie mare.

Şi, sincer au motive să o facă.

Este foarte greu să exprimi în cuvinte ceea ce am simţit eu imediat ce am intrat în Ţara Oaşului, aşa că, vă rog să fiţi indulgenţi cu mine.

Ţara Oaşului se întinde pe o distanţă de circa 50 kilometri, de pe la Oraşu Nou, trecând prin singurul oraş al său, respectiv Negreşti – Oaş, până la Huta Certeze, fiind amplasată integral în judeţul Satu Mare. Să nu uităm şi de localităţile Turţ (celebru pentru horinca făcută acolo) şi Certeze (cu ale sale case renumite, dar kitsch-oase, după umila mea părere).

Geografic vorbind, Ţara Oaşului, este o depresiune intramontană situată între munţii Oaş şi Gutâi.

Locuitorii, sunt oşeni, nu-i jigniţi să-i faceţi cumva moroşeni, că se supără foarte (eu am păţit-o cu o băciţă, la o stână întâlnită-n drum), moroşenii fiind de găsit după graniţa Sătmarului cu Maramureşul.

Imediat cum am intrat în Ţara Oaşului, dintro pricină pe care nu mi-am lămurit-o nici azi, mi-am pus fireasca întrebare, am intrat întro altă Românie?

Or fi locurile de o frumuseţe deosebită, cu păduri de un verde crud în Aprilie?

Or fi băştinaşii, oameni de ispravă, foarte mândri, gospodari, preocupaţi cu treburile zilnice şi totuşi foarte amabili cu drumeţii?

O fi fost aerul, mai curat decât prin alte părţi?

O fi fost lipsa civilizaţiei agasante, pe care o resimţim cu toţii în fiecare zi, respectiv sălbăticia zonei?

O fi fost starea mea de spirit?

Eu cred că au fost toate astea şi încă altele ce nu pot fi exprimate în cuvinte.

Am fost impresionat şi de faptul că, pe marginea drumului am găsit o stână, veritabilă, care am aflat că-i una dintre cele ce urmau să participe la celebra Sâmbra Oilor, manifestare care se ţine din strămoşi în zonă, la început de Mai.

La stână, băciţa oşancă, în timp ce ciobanii mulgeau oile, iar mieii scăpaţi, după Paşte, zburdau în afara strungii, ne-a ţinut o scurtă lecţie despre oierit, în timp ce ne-a dat să degustăm din caşul proaspăt făcut, din care am cumpărat şi noi cu mare plăcere.

Îmi pare rău că nu am răspuns la niciuna dintre întrebările retorice pe care le-am pus, am unele răspunsuri lăuntrice, inexplicabile, însă vă invit şi pe voi, prieteni să descoperiţi Ţara Oaşului şi să răspundeţi voi la întrebări (asta în cazul în care nu pune-ţi şi voi altele:)).

Nu vă lăsaţi dovediţi de părţile negative, pe care chiar şi eu le-am văzut, respectiv drumurile proaste, casele kitsch-oase din Certeze, despre care şi @adria ne-a povestit aici ori camioanele cu lemne, pe care le poţi vedea din loc în loc şi mergeţi să descoperiţi o altă Românie.

Oricum, AmFostAcolo, o să mai merg şi vă recomand şi vouă.

Alte date puteţi citi şi pe wikipedia aici sau aici

@webmaster am definit o altă secţiune, deoarece nu exista pe sait una despre Ţara Oaşului, impresiile anterioare fiind postate la Descoperă Maramureşul, ori Ţara Oaşului îi cu totul altceva, plus că-i situată în judeţul Satu Mare. Rămâne la latitudinea ta, dacă vrei să o muţi.

Trimis de creivean in 18.06.10 13:19:45

VIZUALIZĂRI: 4379 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Din păcate, drumurile sunt foarte proaste.

creivean [18.06.10 13:49:36] »

webmaster, vezi că, la final, erau două link-uri, unul spre wikipedia şi unul spre www.oas.ro. Aşa cum sunt acum, nu duc la nici un sait.

Multumesc.

mirelutza [18.06.10 13:55:16] »

creievean, cumva localitatea Certeze apartine Tarii Oasului. Intreb din curiozitate ca am trecut pe acolo si in viata mea nu am vazut atata lux pe metru patrat - de la garduri sculptate minutios la vile impresionante si cu lift exterior.

webmasterXY* [18.06.10 13:56:19] »

Rezolvat; scuze. Si multam de atentionare.

creivean [18.06.10 14:03:24] »

@mirelutza

Comuna Certeze, cu satele Huta Certeze şi Moişeni, face parte din Ţara Oaşului.

Da, este un lux aparent, provenit din munca oşenilor pe afară ( mai ales în Franţa ), dar multe-s nelocuite şi de prost gust.

Citeşte şi review-ul scris de @adria, la care am făcut referire mai sus, cu care sunt perfect de acord.

Părerea mea...

georgiana [18.06.10 14:21:21] »

Si eu am fost acolo, dar mai demult. Sunt de acord ca zona aceea e plina de un farmec aparte. UN vot si din partea mea! Am admirat si eu, ca orice trecator-Certeze.

Foarte tare poza nr 3!

Demult imi doresc si eu sa scriu un review despre o stana de oi, dar... n-a sosit inca momentul.

Si ma gandeam ca poate nu va fi pe placul tuturor si va scandaliza pe cativa dintre voi -subiectul, dar eu... ador furtunile!

krondia* [18.06.10 14:32:05] »

Să-i dăm oşeanului ce-i al oşeanului şi să ascultăm o tropotită oşenească, ce zici, creivean?

creivean [18.06.10 15:56:52] »

@webmaster13

Let's play.

Mulţumesc @krondia.

dannek [18.06.10 15:57:38] »

@georgiana

Cred ca p06 este mai frumoasa ca mai are ceva pe masa. Imprumutam din zona Olteniei putin praz si cu cas de oaie proaspat merge singur dar bineintele cu o palinca innainte.

Dar cine face mamaliga???

creivean [18.06.10 16:02:09] »

@dannek

Pe la Oaş îi sigur horincă (aia de Turţ îi cea mai bună)

Mămăliga, o dau eu, nicio problemă, nu se spunea despre noi, românii că suntem mămăligari ?

georgiana [18.06.10 16:03:28] »

@Dannek, cred ca tu ai sarit peste pranz azi, asa-i ??

Pentru mamaliga le rugam pe alea 2 fete din P6!

creivean [18.06.10 16:18:24] »

Da' repede le-ai văzut.

Fiindu-mi colege, nu tre' să le rog prea mult

Aşa că, mai rămâne problema prazului. @dannek, rămâne în sarcina ta.

pepsi70ro [18.06.10 17:18:32] »

A sosit si superbonusul cu felicitarile de rigoare.

Intr-adevar este o zona superba unde mi-ar place sa stau mai mult decat o vacanta.

creivean [18.06.10 17:29:20] »

@pespi70ro

Din păcate în drumul meu pe acolo, urmând DN19, nu am văzut decât o mică parte din Ţara Oaşului şi nu am văzut foarte multe spaţii de cazare, de fapt, am văzut doar Sâmbra Oilor, însă de pe saitul de la finalul review-ului, am înţeles că ar mai fi nişte spaţii de cazare, în Negreşti Oaş, în Huta Certeze, dar la 2*.

mariana.olaru [18.06.10 18:05:04] »

Frumos şi nostalgic review! Chiar mi-a stârnit dorul de Negreşti Oaş si Certeze şi Săpânţa. Am fost acolo acum 15 ani. Nu am fotografii, doar amintiri , unele şterse de timp , altele foarte vii. Cu siguranţă este o zonă care trebuie văzută şi revăzută !

Vot plin!

creivean [18.06.10 20:26:38] »

Ce zici, punem melodia propusă de krondia ?

webmasterXY* [18.06.10 21:39:51] »

Rezolvat!

creivean [19.06.10 00:59:54] »

Multumesc, mult, parcă şi muzica-i din altă parte

aida.alecu* [02.07.10 21:44:32] »

Hm... o lume parca uita de timp in care gasesti inca verdele crud al brazilor si aerul proaspat?Si obiceiuri?...as vrea sa te intreb daca ai descoperit vreo moara de apa sau vreo valtoare care sa fie in functiune(in Tara Oasului)...am mai auzit pe ici pe colo ca ar fi unele, apoi am vazut doar foto cu ele, dar ma intereseaza daca sunt in functiune! si daca nu e prea mult e pe undeva vre-un sculptor in lemn care poate fi vazut cum lucreaza in atelier? M-ar interesa sa descopar din obiceiurile stravechi...Multumesc anticipat!

aida.alecu*, creivean, dannek, georgiana, krondia*, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Țara Oașului: