ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2019
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Booking + Bulgaria = Dezastru

Incep acest review cu sentimentul unui concediu ratat la Algara Beach Hotel din Kranevo.

In ianuarie 2019 am facut rezervarile si dupa experientele anterioare din Bulgaria (Obzor si Sunny Beach - Nessebar) asteptam ca pe painea calda aceasta experienta la All Inclusive intr-un hotel chipurile abia renovat si dat in folosinta in 2019... !!!

Drumul clasic prin Negru-Voda (jumatate de ora stat in vama) nimic deosebit.

Ajunsi in Kranevo cu punctul pus pe MAPS cu Algara Beach nimerim intr-o parcare fara niciun semn sau vreo informatie legata de acest hotel. Practic daca nu intrebam portarul nu aveam de unde sa stim ca acolo e hotelul... nu scrie absolut nimic pe frontispiciu sau pe vreun totem la strada principala.

Ne prezentam la receptie. O engleza de toata jena pe care incercam sa o intelegem si sa tragem concluziile legate de programul restaurantului, a conditiilor de pe plaja, etc.

Primim cartela, luam bagajele si intram in camera (numarul 4101). Pentru pachetul "royal" cazarea era undeva linga cladirea principala ajungindu-se printr-un fel de parculet destul de frumusel... relaxant cu copaci inalti si per ansamblu foarte ingrijit.

In camera, cum prima impresie conteaza iar primordial e cum arata baia constatam cu stupoare un fir de par lung si roscat si urme evidente de papuci pe colac... dezgustator!!! . Camera se afla la parterul cladirii a carei fatada e imbracata de o planta agatatoare aducatoare evident de tintari. Cum usa de la balcon nu are plasa de tintari in camera erau cel putin 100 de zburatoare. Am plecat la primul magazin sa cumpar spray. A doua zi i-au adunat cu matura de pe jos. Am schimbat evident camera si ne-au cazat asa cum facusem rezervarea intr-o camera cu extra sofa. De data asta la etajul 1 camera 4206. Camera modesta in dimensiuni dar utilata si cu balcon. Televizorul era degeaba pentru ca nu raspundea la comenzi decit dupa citeva secunde. Programele erau pe streaming si cum internetul vai mama lui... se incarcau destul de greu iar posturi romanesti doar TVR si PRO Tv international.

Bateria de la chiuveta abia se misca in asa fel incit iti era foarte greu sa potrivesti temperatura potrivita la fel iar para de la dus curgea prin toate imbinarile. Ventilatorul lipsea asa incit te sufocai in timpul unui dus de la umezeala.

Plaja linga hotel cu doua zone de sezlonguri: standard si royal. Evident toata zona royal era plina de oameni cu bratari standard. La ora 9 nu mai gaseai locuri.

Salvamari din 100 in 100 de metri foarte atenti la cei care ajungeau prin dreptul geamandurii si foarte grijulii cu steagurile lor galbene sau rosii. Nu prea am prins marea cu steag albastru. Sa zicem ca e un mare plus pentru ei chestia cu salvamarii. De la ora 6 dupa amiaza salvamarii plecau. Pe plaja punct de prim ajutor si un bar cu bauturi si snack (hot dog, sendvisuri, inghetata). Cocktailurile varza fara nicio legatura cu retelele clasice.

Nisipul curat si apa la fel. Alt punct ok pentru ei. Fara muzica in boxe si fara urlete. Erau tot felul de fatuci cu jocuri si organizari de intreceri. frumos! .

Avand unele probleme legate de rezervarea noastra i-am scris managerului (avea cartea de vizita lasata in camera) insa dupa citeva zile cind am intrebat daca au un raspuns la solicitarile noastre mi-au raspuns ca inca nu si-a citit e-mailurile. L-am rugat sa il citeasca de fata cu mine acolo pe loc. Intr-un final l-a citit dar a ramas ca ei. O plata suplimentara de 100 de leva/zi pentru o rezervare facuta gresit pe siteul consacrat. Oricum se comportau de parca am venit sa ii pacalim sau sa le cerem bani. Fara empatie si fara sa incerce sa corecteze situatia din proprie initiativa chiar daca primisera e-mail prin care site-ul consacrat le explica foarte clar ca facusera o eroare si ca noi nu aveam nicio raspundere.

Facusem rezervarea pt 2 adulti si un copil de 13 ani dar initial ne-au cazat intr-o camera doar cu pat dublu. Apoi am aflat ca un copil de peste 12 e considerat adult dar nu am inteles de ce din moment ce am predat pasapoartele la receptie ne-au dat totusi camera fara extra sofa. In urma discutiilor am aflat ca oricum urma sa platim taxa suplimentara dar daca nu faceam galagie stateam in camera aia de 2 adulti si plateam 3. foarte urit din partea lor... !!! Daca tot era adult pe plaja ar fi trebuie sa aiba rezervat inca un sezlong, minibarul sa fie echipat pt 3 persoane... 3 rinduri de prosoape la baie... lucruri care nu s-au intimplat. Ma rog... treburi balcanice.

Parcarea gratuita era de fapt o zona de iarba cu alei neasfaltate de pamint. La plecare am gasit masina plina de praf. Intr-adevar zona e imprejmuita cu gard si iti ofera un fel de protectie.

Mincarea... intr-o cantina mai fistichie. Nimic special. Destul de variata dar nu uau. Salatele erau seci iar ciorbele foarte "lungi". Vita, porcul si puiul destul de ok facute. Prajiturile foarte dulci si aici cea mai mare problema era ca nu se aflau depozitate intr-o vitrina frigorifica si va imaginati daca le lasi citeva ore afara la temperatura camerei se faceau fleasca. Vinul varsat cu trei sortimente fara vreun iz de strugure in el... cel alb - muscat era baubil restul cu gust de pastile.

Locurile pe scaune putine pentru ora de virf. Mese de 6 persoane cu cite 2 persoane pt ca erau la umbra. (90% dintre turisti erau romani si asta explica) Noi am fost 7 persoane... f greu cu gasitul unei mese. Aici trebuia clar o organizare.

Ce mi-a placut era ca paharele, farfuriile si tacimurile erau spalate profesionist asa incit atunci cind le luai erau foarte fierbinti semn ca le si sterilizau.

Una peste alta, asteptarile au fost foarte mari pentru un hotel dat in folosinta in 2019... de 4 stele... drept pt care la final am ramas foarte dezamagiti de sejur. Pentru cei 5000 de lei dati pentru 6 nopti... (26.08 - 01.09.2019)... 3 pers... un fel de all inclusive consider ca nu merita banii... daca as fi luat un pachet strit cazare si cu plata fiecarui serviciu oferit cu siguranta as fi ajuns mai ieftin sau m-as fi simtit mai in vacanta decit sa stau sa alerg dupa sezlonguri sau loc pe scaun la masa.

In concluzie, cred cu tarie ca aceasta locatie mai are foarte multe de indreptat pentru a fi o destinatie viabila de vacanta... !!!

Trimis de dan.butnaru in 02.09.19 15:44:56
Validat / Publicat: 02.09.19 16:40:25

VIZUALIZĂRI: 4313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan.butnaru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [02.09.19 16:40:13] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 25&ridAnt=96378

dan.butnaru [02.09.19 18:34:13] »

@webmasterX: da stiu ar fi fost ok sa fotografiez totul dar nu am facut-o... cred ca am vrut sa uitam aceasta experienta...

jimy [02.09.19 23:19:44] »

@dan. butnaru: Cred ca ecoul tau este f. rautacios. Am fost si eu la acest hotel tot 6 nopti la jumatatea lunii august si vreau sa fac unele precizari: In primul rand este riscul tau si ti-l asumi atunci cand rezervi la un hotel nou despre care nu sunt informatii. Referitor la Booking au preturile foarte mari si iti recomand o agentie mult mai ieftina eu platind 4000 de ron 2 adulti si 2 copii, 6 nopti cu 2 luni de zile inainte, camera royal. Deci greseala ta ca nu ai comparat preturile si la alte agentii. Hotelul face parte dintr-un lant hotelier iar la poarta hotelului era plancarta foarte mare EFFECT HOTELLS. Nu aveai cu sa nu vezi asa ceva. La receptie se vorbea engleza destul de ok, in toate comentariile nu se plange nimeni despre asta.

Referitor la camera eu nu am avut ce reprosa, iar tantari eu nu am vazut, nu stiu cum tu ai vazut... cat despre sezlonguri la plaja... erau mereu destule libere, la orice ora, eu la 10 gaseam chiar si in primul rand. Daca citesti la orice agentie in descrierea hotelului scrie clar 2 sezlonguri de camera, chiar daca in camera sunt 3 pers, asta trebuia sa stii de la inceput. La masa mereu am gasit mese libere si pe terasa si in restaurant, iar vinul mi s-a parut ok, mai ales cel roze. Prajiturile... destul de ok, chiar daca nu erau intr-o vitrina frigorifica nu aveau cum sa se faca fleasca, in restaurant fiind racoare, se terminau f repede, iar masa daca nu stiai tinea 2 ore, si nu aveau cum sa stea cu orele si sa se faca fleasca. Iar referitor la parcare si la masina prafuita dupa 7 zile... no coment. Parcarea eu zic ok, gratuita, este imprejmuita, cu bariera si paznic la intrare, destul de sigura, asta conteaza in primul rand. Pt 10 leva poti parca in fata la receptie, posibil mai putin praf. En am gasit hotel in bulgaria cu serviciul spalat masina la plecare inclus. Posibil in Turcia la 5 stele la 3000 de euro camera. Parerea mea ca este un hotel mai mult decat ok, la un pret ok si comentarii pozitive 99%. Mai sunt si carcotasi.

webmasterX [02.09.19 23:29:42] »

@jimy: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

dan.butnaru [03.09.19 16:00:37] »

@jimy: Asa cum am mai spus:

1. nu exista vreun afisaj sau sageata sau orice altceva care sa imi spuna ca acolo e ALGARA BEACH si nu EFFECT HOTELS.

2. pretul rezervarii din ianuarie 2019 a fost de 3.300 de lei ceea ce mi s-a parut ok. ulterior am vazut care e smecheria acestui hotel legat de copilul de peste 12 ani. nu are rost sa o comentez. Au tot spus ca nu au preturi pe booking.com pt 3 adulti dar la receptie exista afisat acest pret.

3. despre engleza lucratorilor lasa-ma sa trag eu concluzia despre modul acestora de exprimare si de informare. Mie unul mi s-a parut engleza lor ca fiind de gradinita. Si nu ma refer doar la cei de la receptie. Am vorbit cu cei din conducere (manager si asistent). Intr-o locatie de 4 stele nu ai voie sa nu ai macar un vorbitor de limba engleza la modul conversational.

4. despre camera. eram atit de iritati de faptul ca ne-au cazat in conditii mizere ca nu mi-a trecut prin cap ca pina la finalul sejurului voi fi atit de dezamgit si ca voi scrie aici un review. chiar nu asta era scopul vacantei noastre. Daca e cineva care a fost cazat in camerele cu vedere la parc poate sa confirme ca cel putin usile de la balcon nu au plasa de tintari.

5. camerele ar fi trebuit sa aiba (conform site-ului lor) 24-26 de mp. nu am stat sa masor cu ruleta (iarasi nu asta a fost scopul vacantei) dar cel putin in camera unde am stat eu (4206) era patul (1.8x2) o masuta si o sofa de o persoana si gata camera. nu aveam loc sa trecem doua persoane una pe linga alta. nu ma pot pronunta pentru alte camere.

6. prajiturile ti s-au parut reci in momentul cind le luai din platou? mie nu. de aia nici nu m-am atins de ele. Si oricum daca tie ti se pare normal sa maninci prajituri cu crema la tenmperatura camerei la un hotel de 4 stele e doar o chestiune de principiu. Mustele care bantuiau toate deserturile le-ai vazut??? eu da... !!!

7. din moment ce se lauda pe site-ul lor cu parcarea privata si GRATUITA... nu am de ce sa platesc 10 leva pe zi ca sa nu o iau cu praf la finalul sejurului. asta iar tine de principiu si de conditiile oferite de locatie.

8. nu am criticat vehement acest hotel. am aratat si partile lui bune incercind sa fiu echilibrat in exprimari. Totusi, pentru pretul final platit si conditiile oferite, cel putin pentru standardele mele NU MERITA.

PS. de ce sa inchizi barul de ALL INCLUSIVE la ora 17:00 cind majoritatea clientilor sint pe plaja... ???

am stat la coada si la ora 17:05 mi-au spus ca au inchis... asta desi ma vazusera ca sint acolo incercind sa comand doar ca erau citeva persoane in fata mea.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [04.09.19 07:02:41] »

@dan. butnaru:

Rezervarea fiind făcută pe booking, orice problemă/neînţelegere trebuia sesizată/rezolvată direct cu site-ul de rezervări.

Dacă ai primit o cameră neconformă cu ceea ce ai rezervat, pur şi simplu soliciţi la recepţie schimbarea acesteia, ceea ce înţeleg că ai şi făcut.

Hotelurile care oferă şezlonguri gratuite pe plaja proprie, precizează clar că este vorba de doar două şezlonguri pe cameră, indiferent de numărul persoanelor cazate. Că este corect sau nu, este discutabil, fiind vorba de o facilitate oferită de hotel.

Numărul de prosoape trebuie să fie corespunzător numărului persoanelor cazate în cameră, indiferent de vârsta acestora şi de faptul că plătesc sau nu cazarea. Problema trebuia rezolvată cu camerista sau cu recepţia.

In urma discutiilor am aflat ca oricum urma sa platim taxa suplimentara

Nu era nevoie să ai discuţii cu nimeni. Era suficient să citeşti cu ATENŢIE condiţiile rezervării pe booking.

Nu vreau să fiu răutăcioasă, dar ar fi trebuit să te bucuri că ai beneficiat de parcare GRATUITĂ şi că ai găsit maşina, prăfuită, dar ai găsit-o .

Alături, în Albena, turiştii să băteau să prindă un loc de parcare, inclusiv pe spaţiul verde al staţiunii, dar pentru care plăteau 10 euro pe zi! Eu am făcut ture cu maşina şi nu am găsit loc nici la preţul acesta, fiind nevoită să parchez la distanţă mare de hotel, ce-i drept plătind doar 5 euro pe zi, dar acest lucru nu mi-a stricat vacanţa.

Visavis de titlul articolului, nu pot să nu te întreb dacă te-a obligat cineva să rezervi prin booking în loc de agenţii?

De ce ar fi booking vinovat că ţie nu ţi-a plăcut mâncarea sau camera sau maşina prăfuită?

dan.butnaru [04.09.19 09:28:28] »

@nicole33: facem analiza pe text???: spune-mi ca sa imi scot vocabularul academic.

deci:

1. rezervarea pe booking nu exonereaza de raspundere ca proprietarul locatiei sa iti ofere CEEA CE AI REZERVAT!!!

in cazul meu rezervasem o camera cu 1 pat si o sofa... !!! daca nu faceam galagie... ramineam cu banii luati si cu conditiile de 2 persoane... asa ca pt ALGARA BEACH... JENANT... !!!

vrei sa intram in polemica si sa iti trimit documente? daca vrei putem face si asta... dar atunci fac eu analiza pe textul tau... !!!

2. cum adica nu era nevoie sa discut cu nimeni? ... cred ca atunci cind esti tratat ca un intrus si fara respect NU ai DREPTUL sa taci... !!! si mai exact ce ar fi trebuit sa fac? sa accept conditiile de cazare inferioare celor pentru care AM PLATIT??? ... si mizere de-a dreptul??? ...

3. din moment ce imi ceri pt tot sejurul in plus 50% din valoarea a doua persoane... (de la 3300 cit fusese initial am platit in final 5000) LOGIC te astepti sa platesti pentru ACELEASI conditii pentru care ai platit deja... nu??? sau sintem atit de saraci cu duhul incit nu avem pretentia de la noi sa avem pretentii???

4. la fel ca mai sus... sa zic merci ca am mai gasit masina... ca in alta parte era greu cu parcarea... pe bune??? asa de rau am ajuns sa ne bucuram de lucruri normale??? eu vreau in viata sa ma bucur de lucruri iexceptionale... !!! nu stiu daca ai inteles ideea!!!

5. cit priveste modul meu de rezervare si cit platesc nu e treaba nimanui... ceea ce vreau sa scot in evidenta... pentru a N-a oara este ca raportul pret/calitate, in viziunea mea, pentru aceasta locatie se incadreaza sub minimul meu... nici banii cu care am facut prima rezervare nu ar fi meritat... !!! hotelul se incadreaza perfect la categoria *** plus iar all inclusivul e cum am zis... o cantina mai fistichie... !!!

6. am zis eu ceva de booking ca e vinovat de masina mea prafuita sau de mincare? ... nu poti face diferenta intre fraze? ... intr-una ma refer la ceva... in alta la altceva... arata-mi unde am scris ca e bookingul vinovat de praf sau de mincare???

bookingul se face vinovat de altele si nu am dezvoltat subiectul...

7. pina la urma ai fost acolo sau numai asa... din simpatie pentru Bulgaria ai intervenit?

dan.butnaru, jimy
Alte impresii din această RUBRICĂEffect Algara Beach Hotel: