ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2019
ÎNSCRIS: 08.08.17
AUG-2019

încărcat de pe telefon!

Sarande - o surpriza placuta

Anul acesta am decis sa vizitam si litoralul albanez despre care auzisem numai de bine. Drumul de aproximativ 1200 km l-am facut dintr-o bucata, iesire din tara pe la Severin-Serbia-Macedonia-Grecia-Albania. Taxe de autostrada aproximativ 20 euro pe sens.

Ajunsi in Albania, am fost putin "speriati" de aspectul prafuit, de lucru lasat in paragina, de la intrarea in tara. Mergand cu 40 km / h (atat e limita de viteza) spre Sarande, si peisajul a inceput sa se schimbe, sa devina mai frumos, iar intr-un final sa fim placut impresionati de frumosul Sarande.

In Sarande este plaja mare, cu pietre si pietricele, neaparat pantofi de apa, intrarea in mare este abrupta, se adanceste destul de repede, iar apa este cam rece, insa culoarea apei este fabuloasa, apa curata si clara. Pret 2 sezlonguri plus umbrela 800 leke.

Langa Sarande este o plaja mai micuta, Monastery Beach, cam 15 minute de mers cu masina, din Sarande spre Ksamil, drumul este ok, iar plaja este superba, cu muntele care coboara in apa. Si aici sunt pietre, chiar si bolovani, insa merita vizitata. Pret 2 sezlonguri plus umbrela 800 leke, iar pretul parcarii este de 100 leke pt toata ziua.

Aici se poate lua pranzul la terasa de

deasupra plajei, unde mancarea este delicioasa. Pret portie crab -800 leke, portie creveti uriasi- 1800 leke, fripturica de broscuta :) -1200 leke, cartofi prajiti- 300 leke, salata greceasca- 450 leke, bere- 200 leke / sticla si multe altele pe care nu le-am incercat.

Faleza orasului Sarande este marginita de tot felul de restaurante si magazine cu suveniruri, feeric luminata, perfecta pt plimbarea de seara.

In schimb orasul, de-a lungul zilei pana noaptea, este foarte aglomerat, cu greu scoti masina din parcare, cu greu strabati o distanta scurta, cu greu gasesti alta parcare. Noi ne-am lasat pagubasi, am mers pe picioare prin oras si de asta nici nu am vizitat alte obiective din zona. Venisem la relaxare, nu la omorat nervii in trafic.

Sarande este frumos, este un oras unde poti petrece un concediu ok si sa nu faci gaura in bugetul familiei, unde fructele de mare sunt gatite excelent si unde apa marii are o culoare fantastica. Nu stiu daca vom mai reveni, insa recomandam pt cele enumerate mai sus.

Cateva preturi din Sarande:

- clatite cu banane si finetti - 300 leke

- iaurt inghetat - 250/ 350 leke

- inghetata - 100 leke / cupa

- rahat cu nuca super buuuuun - 350 leke/ cutia

- ardei de toate felurile umpluti cu branza - 150/ 190 leke borcanul (super deliciosi - adusi acasa ca si suvenir pt rude)

- tigari - 250 leke / pachetul

- benzina - 170 leke / litrul

- magneti de frigider - 450 leke/ 3 buc

- suvenirurile facute de artistii locali au preturi foarte bune (ex un elefant maricel din lemn - 2000 leke si un tablou pictat - 800 leke).

Se poate plati in euro peste tot, sunt corecti cu schimbul, insa gasiti case de schimb valutar la tot pasul.

Tot din Sarande am luat bilete de ferry pt Corfu (88 euro / 2 persoane dus- intors), 3 euro parcarea in incinta portului pt toata ziua.

Cam atat am avut de zis, va doresc la toti calatorii placute!

Trimis de GCC in 01.09.19 21:08:23
Validat / Publicat: 01.09.19 22:54:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 7608 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GCC); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [01.09.19 21:23:57] »

@GCC: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 59&ridAnt=96354

webmasterX [01.09.19 22:54:01] »

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarande: