ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2019
ÎNSCRIS: 05.02.18
AUG-2019

Hotel Argo, Siviri – Kassandra / Halkidiki, 1 stea

Nu este o idee bună să revii în locul care, la un moment dat, ți-a plăcut foarte mult. Am îndrăgit hotelul-pensiune ARGO din Siviri, deoarece aici am stat când am venit pentru prima oară în Grecia. Noi și cu Ea – Grecia, fix din locul acesta am început să ne îndrăgim, tatonăm, să ne cunoaștem reciproc, să ne înțelegem. Plecam dimineața la 7 și ne întorceam seara, e drept, atunci am avut parte de o vară îngăduitoare, maxima de 29 de grade și apa extrem de caldă. Umblam prin sate, prin stațiuni, pe plajele sălbatice sau amenajate, vedeam câte un drum de țară plin de praf, porneam pe el și mergeam până la capăt. Aici a început dragostea noastră pentru Grecia! Și a mai fost ceva, a mai fost ceva important pentru noi... dar este un lucru personal și nu pot să-l spun. Așadar nu-i bine să revii într-un loc de care ești îndrăgostit pentru că, de cele mai multe ori, locul respectiv nu se dezvoltă, nu rămâne la fel, doar se deteriorează și schimbă imaginea inițială.

Dar să revenim la ARGO: am regăsit intersecția șoselei cu drumul care intră în Siviri, magazinul grecesc cu de toate, drumul spre plajă, cu cât te apropii de mare apar tot felul de vile și magazine cu suveniruri, urmează spațiul amenajat pentru copii, cu jocuri de tot felul, acum au adus un cal uriaș din lemn, pe care nu urcă niciodată nimeni pentru că este prea înalt, am regăsit pârâul cu rațe, pești și broaște țestoase, stufărișul crescut prea înalt, uneori, pe marginea malului, vezi câte un scaun sprijinit de un plop uriaș, undițele prgătite pentru pescuit, apoi intri în curtea hotelului ARGO și dai de patroana blondă și veselă, normal că stă la bar și nu la recepție cum ai fi bănuit (prima oară am așteptat la recepție jumătate de oră până să apară cineva). - Kalispera – Yasas - Welcome! se ridică de la masă râzând, ne conduce la recepție, îi dau documentele, totul e în regulă (plătisem la o agenție din București, mulțumim Cristina!), blondina ia o cheie și ne conduce la etajul 2 (ultimul nivel), în zona apartamentelor. Regăsim aceeași curățenie, grijă la detalii fie că e vorba despre curtea interioară, piscină sau camere.

Acum 7 ani hotelul găzduia mai ales turiști nemți, mult mai liniștiți de felul lor (și mai civilizați)... de ceva timp, găsești aici toate națiile, mai ales greci, români, sârbi și ruși. Așa că-i ușor să-ți imaginezi gâgâiala internațională, în toate tonalitățile și gamele pământului, de cum răsărea soarele până noaptea târziu.

Chiar dacă suntem doar doi (copiii noștri își fac vacanțele cu tineri de vârsta lor), ne place să închiriem apartament cu 2 camere și nu o cameră, cred că avem nevoie de un spațiu mai mare, mai ales când stăm multe zile în același loc. La apartament mai ai un avantaj: dormitorul este întotdeauna izolat și liniștit îndiferent dacă turiștii stau la taifas la barul de lângă piscină până după miezul nopții.

Să spun câte ceva despre apartamente: au o cameră de zi cu canapea, balcon, televizor, chiuvetă, cuptor, aragaz, hotă, frigider, masă, scaune și dulapuri cu veselă și pahare. Balconul e mare, cu masă, scaune și loc pentru uscat prosoape. Baia este spațioasă, cu fereastră de aerisire și duș. La ferestre și la ușile de la balcon există obloane din lemn care țin căldura la distanță – deasupra ușii de la intrare, este aparatul de aer condiționat pe care îl folosești doar pe caniculă (până la maximum 30 de grade, apartamentul rămâne răcoros fără ajutorul aerului condiționat).

Dormitorul are un pat uriaș, dulap pentru haine, noptiere, voioze, birou cu scaun. Sincer, nu am simțit nevoia de alte lucruri sau de mobilier în plus.

Cei care vin cu mașinile personale au locuri de parcare atât în interior cât și afară, pe malul pârâului.

Când am intrat în apartament, în frigider ne aștepta o sticlă de vin și una de apă minerală – nu vă vine să credeți cât de bine a picat treaba asta după drumul de 8 ore cu mașina!

Ca preț: noi am achitat 700 euro pe un apartament cu 2 camere, mic dejun inclus pentru 2 persoane, 11 nopți. Inclusă a mai fost și apa de la duș, care venea ba fierbinte, ba rece... spre sfârșitul sejurului prinsesem o dexteritate aparte în prepararea apei în timpul dușului.

O mențiune importantă: dacă rezervați camera sau apartamentul prin intermediul site-urilor online de pe internet (desigur că unul este principal pe care îl știm cu toții), primiți telecomanda de la aerul condiționat și îl puteți utiliza la discreție – dacă veniți prin agenții, va trebui să achitați 5 euro/zi pentru telecomandă. Mi se pare un lucru discriminatoriu și discreționar care avantajează site-urile online în detrimentul agențiilor de turism. Punctul de vedere al patroanei este că agențiile de turism achită un preț mult mai mic pe camere pentru că le achiziționează din timp. Nu știu care este adevăratul motiv, de aceea prezint situația exactă. Cert este că noi am achitat 5 euro pe zi pentru aerul condiționat și 0,5 euro pe zi pentru taxa de stațiune. Nu am primit chitanțe pentru niciuna din cele două sume plătite.

Micul dejun e suficient de bogat dar repetitiv. Gazdele încearcă totuși ca în fiecare dimineață să prepare și o specialitate (gen plăcintă cu spanac sau cu brânză), pe lângă produsele tradiționale (șuncă, salam crud-uscat, brânză de oaie, iaurt grecesc, măsline, roșii, ouă, fructe, unt, dulceață, miere, chifle, pâine, etc).

Una peste alta, recomand apartamentele hotelului ARGO din Siviri, brațul Kassandra – Halkidiki.

Trimis de Sache in 31.08.19 13:23:40
Validat / Publicat: 31.08.19 15:19:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 balcon - Hotel ARGO – Siviri – Kassandra – Halkidiki

webmaster [01.09.19 00:27:54] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dragoș_MD [01.09.19 00:33:19] »

Mă bucur că v-ați „îndrăgostit” de el.

A fost prima noastră alegere pentru primul sejur în Grecia, și unul dintre puținele locuri unde am revenit vreodată după ceva ani...

Aveau și acolo o menajeră din România, mai lucrează la ei? (culmea că și-a amintit de noi după cei câțiva ani dintre sejururi!)

Sache [01.09.19 14:26:51] »

@Dragos: Salut! Si noi am facut fix la fel, prima oara in Grecia a fost la ARGO si dupa 7 ani, in 2019, am revenit la ARGO (deobicei nu revenim in aceeasi statiune-zona, dar acum am facut o exceptie). Da, Maria inca lucreaza acolo. Mai era o fata cu Maria, ceva mai bondoaca, stia si ea romaneste... dar nu stiu cum o cheama. O zi faina!

Sache
    Alte impresii din această RUBRICĂArgo Hotel: