ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2019
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 06.08.08
AUG-2019

la PMM* = 52 USD

Steigenberger, din nou: minunat!

Suntem printre fericitii :) care au beneficiat de trei ori de serviciile acestui lant si care au fost de doua ori chiar in acest resort - ultima data acum 9 ani.

Inainte de Steigenberger Al Dau Beach am avut o vacanta si in hotelul din acelasi lant dar din linia a doua: Al Dau Club (acum renovat si transformat in Steigenberger Aqua magic).

Am facut o pauza mult prea lunga de Egipt si anul acesta ne-am decis sa ne intoarcem la marea noastra draga (Rosie) si am ales acelasi resort ca ultima data. De ce? pentru ca vacanta de acum 9 ani ramane no 1 in topul sejururilor de la mare, nu am vrut sa riscam nimic dpdpv al serviciilor si al confortului nostru si pentru ca am avut o oferta foarte buna de la agentia AFA. Oferta primita a fost de nerefuzat in primul rand datorita orarului de zbor, chiar daca pentru asta am ales sa zburam din Bucuresti. Multumim mult lui Cristi, pentru rabdare si suport!

Pentru ca pe site sunt cateva review-uri foarte complete in ceea ce priveste resortul (camere, restaurante, baruri, piscine, etc) nu detaliez eu si voi puncta acum doar lucrurile pe care le-am gasit diferite fata de vizita noastra precedenta sau pe care nu-mi amintesc sa le fi citit la altii.

Cazare:

Am ajuns dimineata, pe la 10 eram in hotel si am primit camerele intr-o jumatate de ora. Am fost 4 adulti si am primit 2 camere la etajul 3 (minim acceptabil pentru vedere cat de cat ok catre mare), aproape una de alta. Foarte politicosi toti cei din receptie si de la relatii cu clientii, buni vorbitori de limbi straine (engleza, germana, rusa, franceza)

Camera foarte-foarte spatioasa, cu un pat matrimonial imens si cele mai comode saltele intalnite de noi pana acum prin concedii. In minibar am avut permanent si 2 batoane cu ciocolata Nestle (pe langa apa plata si minerala, coca cola, fanta, sucuri naturale la cutie si bere). Curatenie sclipitoare in fiecare zi, in fiecare seara pregateau camera de somn (tras draperiile, pornit tv pe info channel, aprins aplicele din balcon, pus cate o tableta de ciocolata pe fiecare perna: ciocolata cu menta, cu mesaj Good Night). Cosmeticele de la baie de buna calitate, le-am folosit acum si am fost foarte multumita. Halatele de baie si papucii impecabile.

Mini barul se reaprovizioneaza zilnic, daca va intalniti cumva cu baiatul respectiv va si intreaba daca doriti sa puna ceva in plus (mai multa apa minerala, sau bere, sau Coca Cola zero, etc).

Important: Pe perioada unui sejur de 7 zile se acorda gratuit servicii de spalat si calcat: 5 obiecte/persoana.

Restaurante si baruri:

Dintre cele A la carte am ajuns doar la cel mediteraneean (Alex) si la cel libanez (Tanga). Dintre ele recomandam Alex, o adevarata placere: pozitionare (pe plaja), meniu, servicii. Aici am comandat si bauturi in afara AI, preturile nu sunt prietenoase dar nici de evitat cu orice pret. Si la restaurantele a la carte si in cel principal vine un chelner cu un carucior cu bauturi de toate felurile, marci internationale, pe care vi le prezinta si vi le ofera specificand clar ca nu fac parte din AI. Dealtfel, preturile pentru acestea se pot vedea in orice meniu de bar, pe ultima pagina.

In restaurantul principal: organizare si curatenie impecabile, zona adult only, terasa impracticabila pe timpul zilei (din cauza soarelui). Multe preparate specifice dar si multe din bucataria internationala, mancare cu gust si cu plating deosebit – indiferent ce incercai. Gasesti pui, vita, vitel, miel, peste si fructe de mare la fiecare pranz sau cina. Nu sunt extrem de multe feluri de mancare (comparativ cu un AI turcesc) dar era imposibil sa nu gasesti ceva pe placul tau, fara sa repeti felul de mancare, inclusiv la dulciuri (am uitat: sub blatul de la baia din camera exista si un cantar, am refuzat sa-l incerc dar pe cel de acasa nu l-am mai putut ocoli ; dependenta de dulciuri, smochine, curmale si suc de mango si-a spus cuvantul)

Spectacolele de seara au loc pe tererasa restaurantului principal, pot fi vazute in conditii mult mai bune de pe terasa unuia dintre barurile din lobby (de la etaj, cum ar veni). Dar nu sunt ceva deosebit, nu merita sa va alocati fiecare seara pentru asta

Sunt doua baruri in lobby, la cel din stanga se poate fuma in interior! Sistemul de aerisire este foarte bun, nu am simtit vreo clipa miros de tutun (sunt fumatoare, dar simt mirosul neplacut de tutun in spatiile inchise). Cafeaua foarte buna la aceste doua baruri, era o adevarata placere sa bei un expresso adevarat sau un cappuccino la racoare, in atmosfera placut aromata din lobby. In restaurantul principal si la barurile de la piscina si plaja exista doar cafea solubila (nescafe sub toate formele)

Gasiti 2 marci de bere locala + Heineken (draft si sticla de 0.33). Daca sunt preferinte, este de ajuns sa specificati marca dorita si sunteti serviti fara probleme. De exemplu, sotul meu a ajuns sa comande Stella (locala) pentru ca a constatat ca este mai acidulata – asa cum ai place lui. Vinul rose ne-a placut noua, bauturile spirtoase nu le-am incercat (in all inclusive intra doar cele locale), cocktailurile relativ bune (mi s-au parut foarte bune cele non-alcoolice, in cele “normale” parca se simtea gustul nefiresc al romului local – la Mojito, de exemplu)

Am facut abuz de suc natural de mango! (la cutie, nu fresh proaspat stors). Fresh am comandat doar la Aqua magic si in cairo, 1 euro paharul; exceptional!

Tot in lobby exista si zona de trabuc, cu un carucior special unde sunt prezentate variantele disponibile si toate accesoriile necesare acestei placeri;)

Piscinele:

Curate si frumoase, cu mult spatiu. Nu era data trecuta (sau nu-mi amintesc eu) doamna care acum venea in fiecare dimineata sa ne ofere prosopele de la gheata si sa ne stearga ochelarii.

Exista club de copii: Simba kids. Cu piscina speciala pentru copii mici, jucarii specifice, spatiu interior si spatiu exterior – inclusive cu umbra. Acum evident ca nu l-am incercat, acum 9 ani am intrat si stiu ca atunci aveau si animatoare pentru kinderi.

Fetele de la Guests Relation se plimba in fiecare dimineata printre sezlonguri sa intrebe daca totul este in regula si daca aveti nevoie sa va ajute cu ceva. Intr-una dintre zile un cuplu de nemti a reclamat prezenta mustelor (eu cred ca am vazut maxim 3 in resort!) iar domnisoara respectiva si-a cerut scuze si a notat constiincioasa in carnetel: observatia si numarul camerei.

La chioscurile cu prosoape exista niste saculeti rosii care se pot pot lua si agata de umbrela: sunt semnul de “not disturb”, se pot folosi daca nu doriti sa fiti “deranjati” de cei care isi ofera serviciile: de la oamenii de la bar pana la cei care ofera servicii de masaj sau excursii. Chiar nu sunt agasanti sau insistenti, pe noi nu ne-au sacait chiar daca nu am folosit saculetii niciodata

Plaja si marea:

Plaja curata cu nisip, cu intrare lina in mare dar fara zone de corali (sunt in schimb ceva pietre mai mari, din loc in loc la intrarea in apa). Anul acesta am avut si incaltaminte speciala, dar nu este indispensabila. Fata de data trecuta am gasit sezlongurile si umbrelele usor “obosite”, pe cateva dintre ele se vede trecerea timpului.

Si la mare si la piscine servirea sa face la sezlonguri, intr-un timp scurt si cu multa amabilitate. Barurile de la plaja se inchid la 18.

Una peste alta resortul este superb, din toate punctele de vedere; cu spatiu foarte mult si zone verzi intinse, este foarte aerisit, nu am simtit niciodata (indiferent de ora) ca este 100% ocupat: intotdeauna am gasit sezlonguri libere la mare sau piscine (indiferent de ora), sau mese libere in restaurante sau baruri, ne-am plimbat pe aleile umbrite fara sa ne ciocnim de alti turisti. Chiar ne intrebam la un moment dat unde stau toti, au fost seri cand pret de 2-3 minute nu intalneam pe nimeni pe aleile dinspre plaja.

Altele:

Exista un foisor in zona piscinei mari de unde se pot lua biciclete pentru plimbare in incinta resortului (si este spatiu destul, fara dubii).

La salonul spa, pe langa serviciile specifice, exista inclusiv un domn care face tatuaje cu henna. Cel mai tanar membru al familiei a beneficiat de serviciile lui si fost foarte incantat de asta :). Din experienta trecuta (pe primul l-a facut pe la 4 ani), tatuajele cu henna tin cam 2 – 3 saptamani.

Turistii de la Al Dau Beach au acces liber intre 9 si 17 (all inclusive) la Steigenberger Aqua magic. Noi am fost o singura data sa incercam toboganele dar am renuntat: este foarte aglomerat, greu de descris cat de ciudat ni s-a parut acolo dupa linistea si “zen-ul” de la noi din resort. Am mai fost de 2-3 ori acolo doar pentru shopping: imediat dupa ce se intra pe poarta Aqua Magic, pe stanga, exista un mini market foarte bun (preturi si diversitate): de la cosmetice, tigari (la Al Dau Beach au doar Marlboro la bar), dulciuri specifice, accesorii de plaja, pana la suveniruri.

Tot pe plaja, in dreapta, este si cel mai nou membru din Hurghada al lantului Steigenberger: Pure White. Arata superb, facilitatile lui le gasiti pe internet. Se poate vizita exteriorul si atat, ramane pe lista scurta din viitorul nu foarte apropiat — este un resort adult only :). Turistii de la Pure White au acces la Al Dau Beach dar nu am vazut decat 2 – 3 (se recunosc dupa bratarile de acces albe si dupa culoarea prosoapelor de plaja)

Echipa de entertainment este prezenta si activa, fara sa fie deranjanti. Pe langa aquagym-ul de la piscina, organizeaza pe plaja: voley, billiard, darts, sesiuni de yoga.

Chiar am vazut pe unul dintre baieti oferindu-se sa insoteasca un tursit care se declarase interesat sa incerce circuitul de jogging. Exista un circuit foarte clar marcat, inconjoara tot resortul, nu am retinut lungimea totala (5 km, parca??)

Nu stiu daca sunt jucatori de golf printre cititori, dar pot sa remarc faptul ca anul acesta nu am vazut pe nimeni pe teren; se spune in descriere ca este un teren semi-profesionist, data trecuta erau permanent jucatori. Probabil ca acum nu era sezonul potrivit, am avut si 3 zile cu vant foarte puternic.

In fiecare seara de vineri are loc in lobby o intalnire cu managementul hotelului, un asa-zis dineu: pentru noi a fost foarte interesant acum 9 ani. Anul acesta l-am ratat pentru ca a fost una dintre zilele alocate excursiilor.

Am facut ceva cumparaturi de la magazinul de produse naturiste de langa salonul spa: am achizitionat uleiuri pentru aromaterapie sperand ca vom putea reproduce acasa mirosul deosebit din lobby. La recomandarea vanzatorului folosim acum mar verde, scortisoara si ambra: nu este chiar la fel, dar nu-I problema pentru ca avem un motiv in plus sa ne intoarcem acolo cu prima ocazie.

La plecarea din Hurghada este obligatorie infolierea tuturor bagajelor de cala. Noi am facut asta inca de la hotel, am negociat direct cu baiatul de la bagaje si am evitat astfel aglomeratia din aeroport.

Una peste alta, recomand fara retinere resortul: cel putin pentru noi a fost exact asa cum ne-am asteptat si ne-am dorit. Ramane acum sa vedem cat de repede putem ajunge din nou, nu cred ca suntem dispusi sa incercam altceva in Hurghada. (Poate Dana Beach, ramane totusi sa ne mai consultam cu AFA Travel si cu voi :) )

Daca nu am reusit sa acopar toate curiozitatile celor interesati, raspund intrebarilor voastre cat pot de repede.

Vacante multe si pe gustul sau nevoile fiecaruia va doresc!

Trimis de Mihaela Dinu in 30.08.19 13:02:03
Validat / Publicat: 30.08.19 14:23:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada

VIZUALIZĂRI: 5405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihaela Dinu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Am tras cu ochiul prin fereastra de pe hol
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.46 USD pe cameră

[30.08.19 13:13:13]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.. Un review foarte bun, dealtfel.

[31.08.19 18:00:31]

@Mihaela Dinu: Eu si sotia mea plecam saptamana viitoare la acelasi hotel.

Sunt mai multe intrebari de pus dar una singura primeaza: dress code la barbati?

Felicitari pentru articol si daca aveti timp pentru raspuns ar fi extraordinar.

O zi buna

[31.08.19 21:14:15]

@IM Daniel: Da, exista dress code pentru barbati. Este specificat si prin descrierile restaurantelor, si chiar se urmareste sa fie respectat. Doar la cina: in restaurantele a la carte dar si in restaurantul principal nu se permite accesul barbatilor in slapi/papuci, maiouri si/sau pantaloni scurti. Sunt acceptate sandalele si bermudele care ajung la/sub genunchi.

Concediu frumos sa aveti!

[01.09.19 06:42:53]

@Mihaela Dinu: Multumesc pentru raspuns

Cred si sper ca va fi un concediu de perfect.

[02.09.19 09:24:51]

@IM Daniel: Daca mai ai intrebari, incerc sa iti raspund la toate

[03.09.19 13:09:38]

@Mihaela Dinu:

Ah, intrebari sunt zeci... dar...

am scris de 3 - 4 ori cateva si pana la urma am renuntat, le-am sters...

Articolul cuprinde multe informatii utile, cred ca aproape tot ce este nevoie pentru a avea o privire de ansamblu a resortului.

Urmeaza sa-l descopar in fix 60 de ore (cu aproximatie:-))

Multumesc pentru amabilitate si disponibilitatea in a ajuta cu informatii

[03.09.19 14:07:03]

@IM Daniel: Am inteles, te cred.

O singura completare: nu ocoliti Ilios Dive club&Aqua center, noi am primit oferte bune de la ei pentru excursiile optionale (comparabile dpdv al pretului cu cele ale agentiei din RO). Noi nu am putut achizitiona de la ei nimic, pentru ca excursiile noastre erau deja rezervate de niste prieteni la o agentie locala. Dar baiatul care a venit pe plaja cu oferta avea cateva variante foarte interesante, mai atractive decat cele in care am fost noi; il gasiti si la primul nivel, la intrarea in restaurantul principal, dar si pe plaja. Sugestia mea este sa nu va ghidati exclusiv dupa costuri.

" Urmeaza sa-l descopar in fix 60 de ore (cu aproximatie:-)) " Trebuie sa recunosc, ma incearca un puternic sentiment de invidie

Veti avea o vacanta minunata!

[21.02.20 14:51:07]

@Mihaela Dinu: Buna ziua

As avea o intrebare- cei de la Pure White unde servesc masa si daca cei de la Al Dau Beach au acces si ei la masa, piscina, bar

[21.02.20 15:41:08]

@Mihaela Dinu: Buna ziua

Acest mini bar este gratuit sau se plateste-alti asa au scris

Andox
    [21.02.20 16:21:17]

@gigi59: cei cazati la Al Dau nu au acces la restaurantul de la Pure Life. Minibarul de la Al Dau este gratuit.

dalumian
    [21.02.20 18:48:32]

Buna!

Ne poti spune cateva cuvinte despre caldura din Hughanda? Noi ne gandim sa mergem in iulie-august dar nu stiu daca e o perioada buna.

De asemenea, cat de nesigura vi s-a parut?

Exista sentimentul de nesiguranta?

Multumesc!

[21.02.20 18:52:19]

@gigi59: Confirm cele transmise de Andox: turistii cazati la Al Dau nu au acces la restaurantul de la Pure Life. Minibarul de la Al Dau este gratuit si eram intrebati (de cate ori se intampla sa ne vedem) daca si ce anume dorim in plus.

[21.02.20 19:54:26]

@Andox: Acest restaurantul Pure Life unde se afla

[21.02.20 20:00:36]

@Mihaela Dinu: acest restaurantul de la Pure Life unde se afla. In mai voi ajunge si eu acolo si nu sunt hotarat unde sa merg la Al Dau sau la Pure White ce sfat imi dai daca ai fost acolo

dalumian, gigi59, IM Daniel, Mihaela Dinu
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Al Dau Beach Hotel: