ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2019
DIN: Covasna
ÎNSCRIS: 19.09.16
AUG-2019

Safari Jeep Desert

In penultima zi de concediu in Egipt am facut un Safari in desert, excursia cumparata cu 25 euro de persoana si aceasta continea 45 minute condus quaduri, 30 minute buggy, safari cu jeepuri, vizita sat de beduini, plimbare cu camila, magar, si cal, masa de seara, si spectacol. De la 11,40 pana la ora 20,00.

Dupa preluarea de la hotel ne-au dus la cativa km spre Cairo unde era o, ferma"... nici nu stiu cum sa-i spun. Aici nu-au facut un instructaj despre cum sa folosim quadurile si buggy, sa fim raspunzatori noi daca se intampla ceva, ne-au dat si sa semnam asta, e optional ziceau ei, dovada ca unii nu au semnat nimic. Apoi ne-au spus ca e musai sa avem ochelari de soare potriviti sa nu intre praful pe sub ei... si in cap bedouin scarf ca nu stiu cum sa-i zic in romana.

Cei care nu aveau asa ceva puteau cumpara de acolo din ferma. Tot acolo gasiti suc, apa mancare contra cost. Ne-au pus pe cap scarf-urile apoi ne-au dus la quaduri si am plecat la plimbare... a fost frumos dar quadurile cam rablagite... 1 ora... ne-au facut poze si au si filmat un, fotoman"de-al lor. La intoarcere am baut apa, e 1,5 $ sticla de 0,6l sau 2$ cea de 1,5 l.

Ne-au urcat apoi in jeep-uri Toyota (bineinteles), si am plecat spre satul de beduini. Noi am nimerit un sofer de formula 1, asa a condus ca ziceam ca nu mai am un os intreg cand am ajuns in sat. a fost nebunie, si mai aveam si pe fotoman deasupra langa roata de rezerva. Odata ajunsi acolo ghidul nostru Mo Salah, mi-a spus ca avem in program plimbare cu camila, calul si magarul... cam 100m dus-intors calare pe fiecare patruped in parte. Am ales doar camila...

Dupa asta, ne-a aratat cum fac ei lipie de-a lor, cum fac focul cu balega de camila, . de asemenea ne-a prezentat viata lor, cum cauta apa, ce fel de leacuri fac ei, si cum se folosesc, bijuterii create de ei... ceaiuri . Sincer cand am vazut ce viata au ,am regretat ca nu am luat ceva fructe sa le aduc ,dar niste turisti romani ,mi-au aratat ca au primit sandvisuri si fructe ,si le-au aruncat intrun tomberon;vreau sa va spun ca toate erau impachetate in caserole si folii de plastic......nu stiu de ce ,poate le dadeau la animale.....repet ,nu stiu .

Tot acolo aveau si apa, sucuri reci de la gheata, la un minimagazin.

Au si cateva jeep-uri, viata lor nu mai este asa grea ca inainte. Am primit ceai fierbinte, si a prins tare bine. Am urcat pe un munte cateva sute de m in apropiere si am facut ceva poze. Acolo cat timp am stat erau cam 20-25 jeepuri, fiecare ducea 10 persoane. Ma gandesc ca si beduinii castiga cate ceva avand asa multi turisti. Toata poveste a durat cam 2 ore. La intoarcere am fost intrebati daca dorim ca soferii sa conduca mai incet... grupul nostru a fost singurul care vroia mai repede... asa a fost, nebunie la maxim.

Cand am ajuns inapoi la ferma, am mers cu buggy... fiind tarziu am condus doar vreo 20 minute, soarele apunea si aproape nu mai vedeam nimic. Inapoi la ferma, acolo am primit cina, bulgur, paste, friptura, salata de varza, un pahar de cola, si din partea casei shisha, vestita narghilea... cei care vroiau alte arome decat mere, plateau. Unii nu au mancat, se pare ca le placea ce vedeau,

Cei care doreau puteau cumpara cu 15 $ 2 dvd-uri cu poze, filme cu tot ce am facut pe-acolo, si un documentar despre Egipt - asta este o mizerie de film de calitate indoielnica care-l puteti descarca de pe net fara cel mai mic efort. Eu le-am luat pentru poze, ca separat nu mergea sa le iei.

Am avut si o ora de spectacol, dans de araboaice, un arab caruia se pare ca-i placea sa stea pe patul de cuie cu 3 femei cu picioarele pe burta lui, totul dupa apusul de soare.

A fost frumos si zic ca a meritat, si banii si efortul. Ne-am intors la hotel seara pe la 8,30... cu amintiri frumoase, si pregatiti de plecare spre casa a doua zi... Ghidul extrem de bine pregatit, ne-a explicat foarte multe lucruri. multumesc Mo Salah.

In incheiere as vrea sa spun ca pentru unii dintre noi, pregatirea concediului sau a vacantei, cautand informatii despre ce, cand, unde, cum, cu ce costuri, pentru a profita la maxim de ceea ce putem gasi ca oferta este un lucru normal.

Pentru cei care cred ca orice prima oferta primita e si cea mai buna/potrivita este doar alegerea lor, asta pentru a nu fii acuzat ca fac reclama cuiva, sau unor servicii...

Concedii si vacante reusite si placute tuturor.

Trimis de sorinilie68 in 29.08.19 16:48:27
Validat / Publicat: 29.08.19 17:18:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3820 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorinilie68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: