ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2019
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 23.07.12
AUG-2019

Foarte nemulțumit

Savoy 2019 (plusuri si minusuri)

Incep relatarea experientei Savoy 2019 prin a mentiona ca nu e prima data cand petrec concediul aici impreuna cu familia, am scris un review aici vezi impresii, dar am mai fost de inca vreo 2 ori, avand copil mic si o gasca de amici, care de cativa ani merge la Savoy, cu mici intreruperi.

Avand in vedere si experientele din anii trecuti, stiam la ce sa ma astept, insa vazand de-a lungul anului tot felul de postari pe facebook despre mega-imbunatarile ce se preconizau anul asta la Savoy, am ales din nou acest hotel.

Am achitat direct la ei cu early booking, in momentul in care am primit ofertele pe mail, fiind client "fidel", adica prin iarna - 8500 lei pentru 10 nopti cu AI, 2 adulti si un copil de 5 ani. De obicei concediul la mare se desfasura pe parcursul clasicului sejur de 7 nopti, dar anul asta am vrut sa stam mai mult. Nu pot spune ca a fost o decizie proasta, dar nici grozava, ultimele zile deja eram satuli de aceleasi activitati.

Dar sa le luam pe rand, plusuri si minusuri fata de anii trecuti:

PARCAREA: Aceeasi... cea mica in fata hotelului, locuri insuficiente pentru capacitatea sa, se mai elibera cate un loc cand pleca un turist si cel putin teoretic se ocupa in ordinea sosirii, dar practic se mai ocupa si dupa noroc. La sosire, se parcheaza provizoriu pana se face check-in-ul si se preiau bagajele de catre un baiat de la receptie, apoi muti masina unde se gaseste loc.

Cealalta parcare, peste bulevard, incomoda din multe puncte de vedere, dar pana la urma gaseai un loc pe undeva sa lasi masina.

Mai erau imprejur si parcari cu plata, o parte din amicii cu care am fost au lasat masinile in parcarea cu plata, au achitat prin sms. Deci la capitolul parcare, nimic nou.

CHECK IN: Nimic nou, s-a facut mai repede decat stiam ca se face la ora 16.00, adica in jur de ora 14, am completat fisele, iar bratarile le-am primit pe loc, pentru ca am optat sa intram cu pranzul, in loc de cina si sa iesim cu micul dejun si aveam nevoie de ele ca sa bantuim prin complex.

Camera ne-a fost repartizata mai tarziu, bagajele au fost aduse in camera dupa ce am sunat la receptie sa intrebam daca au uitat de ele, dar s-a rezolvat.

La cazare primesti in functie de numarul adultilor, cartele magnetice pentru camera, respectiv la noi au fost 2 si 2 carduri pentru prosoapele pentru plaja, care se luau de la barul de la piscina, iar cand returnai prosoapele la sfarsitul zilei, primeai cardurile inapoi si la fel in toate zilele, iar la check out le predai la receptie.

Personalul de la receptie ok, amabili, nu au fost probleme.

CAMERELE SI SPATIILE COMUNE DIN HOTEL:

Am optat ca in fiecare an pentru camera dubla cu vedere la mare, asta am primit. Fac mentiunea ca cele mai bune camere sunt la nivelurile superioare, cel putin in ce priveste vederea la mare.

Am observat ca pe partea stanga a hotelului, cum privesti spre mare, a aparut o contructie noua pe plaja, fix in fata-stanga a hotelului, deci unele camere din partea aia au vedere la mare / cladire in constructie.

Dupa cum stiam de anii trecuti si vad ca nu s-a schimbat nimic nici anul asta, in weekenduri e jale cu muzica si probabil cu cat esti mai sus cazat, cu atat decibelii sunt mai puternici. Noua ne place sa dormim cu usa la balcon deschisa, ca sa auzim marea, ca de aia venim la mare, dar in weekend, la cluburile din zona duduie muzica pana la 6-7 dimineata cu after hour cu tot.

Imbunatatiri la camere nu am observat, poate doar geamurile mai spalate fata de anii trecuti, adica reuseai sa vezi prin ele afara.

In rest, curat in limita bunului simt, ca daca esti perfectionist, sau carcotas, nu poti sa nu observi par prin baie, ceva pete pe lenjerie, pe mocheta, praf pe ici pe colo, sau unele prosoape rupte. Astea din punctul meu de vedere trebuie scoase din uz si inlocuite.

Balconul la fel ca in toti anii, cam nesigur pt copii, deci nu ii lasati nesupravegheati, dotat cu 2 scaune de plastic alb si o masuta, cu o scrumiera. Nu exista uscator de rufe, carlige, etc, deci luati de acasa o sfoara si carlige. Balconul nu este spalat, dar scrumiera a fost curatata si prosoapele luate de la uscat si inlocuite.

Dar in general nu am ce reprosa la camera, curat in rest, dezinfectat in baie, lenjeria ok, alba, apretata, prosoapele la fel albe, curate. In baie se gaseste trusa minima de igiena (mini sampon 2 buc, mici crema 2 buc. sapun mic 2 bucati, casca dus, trusa cu betisoare de urechi), nu s-a inlocuit tot sejurul, adica dupa ce am consumat samponul, sau sapunul, ura la revedere. Nici nu am solicitat, pentru ca oricum aveam de acasa, dar m-as fi asteptat in 11 zile de stat acolo, sa le inlocuiasca macar o data. Mai este un dispensor cu sapun lichid la chiuveta si unul langa cada.

Lenjeria ne-a fost schimbata o singura data, prin ziua a 3-a de stat. Noroc ca suntem cu bun simt si nu ne urcam cu nisip in pat. Probabil de aia nici nu au schimbat-o, parea curata de fiecare data. Tin sa mentionez ca am lasat si atentii de vreo 2 ori, dar fara prea mult succes.

Prosoapele se schimbau zilnic, hartia igienica se completa la fel in fiecare zi, se curata in baie si se dadea cu aspiratorul prin camera, nu foarte temeinic, dar cat sa nu fie mizerie.

In plus fata de anii trecuti si de altfel, un lucru de laudat este ca mini barul este gratuit si este umplut zilnic (2 ape plate, 2 ape carbogazoase Bucovina la 500 ml., 2 sticle de Lipton Ice Tea, 2 beri Timisoreana la 500 l. si cate 2 doze de Pepsi, Mirinda si 7Up.)

Alt plus este existenta unei cani-fierbator de apa, 2 cesti, 2 pliculete de ceai Lipton si 2 plicuri de cafea instant Nescafe, zahar pliculete si betisoare de amestecat, care se adauga zilnic in caz de folosire.

Altfel sta discutia cand vorbim despre celelalte spatii din hotel, cele comune. Baile de la parter au fost renovate complet, arata foarte bine, sunt moderne, cea pentru doamne este dotata cu masuta de schimbat bebelusii, iar intrarea se face si din hotel si dinspre piscine, nu mai trebuie sa ocolesti tot hotelul ca sa mergi la baie.

Daca te duci dimineata e totul ok, frumos, curat, daca iti vine sa te duci dupa micul dejun, mai bine te duci in camera ta... atata lipsa de bun simt si de educatie din partea oamenilor nu am vazut...

Nu intru in detalii, fiindca isi poate imagina fiecare si aici nu e vina hotelului, e vina romanasilor nostri, care daca au venit la all inclusive au senzatia ca au cate un servitor dupa ei care curata, spala, strange etc.

Aceeasi problema si pe plaja, terasa/spatii comune, mucuri de tigari prin nisip, ambalaje, pahare de plastic, resturi de mancare etc.

Restaurantul este cam la fel, cu mentiunea ca terasa este mai aerisita, atat cea acoperita, cat si cea din lateral, au schimbat mobilierul de pe terasa cu niste mese si scaune albe, dar frumoase si au agatat niste animalute din lemn pictat pe sus cu niste sfori, care toate dau un aspect estival si senzatia de spatiu.

Nu am patit niciodata sa asteptam eliberarea vreunei mese, ca in alti ani, fiind un plus. Asta se datoreaza si faptului ca in continuarea terasei acoperite, unde sunt scarile de lemn care dau spre plaja, au prelungit cu o alta teresa in aer liber, acoperita cu panze. Acolo am obervat ca au mutat vechiul mobilier de pe terasa din fier si cel din lobby, cel cu fotolii si mese din ratan.

Au imbunatatit aspectul cu niste ghivece mari cu arbusti, iar in fata meselor, in mijloc au amplasat o scena din lemn, cu lumini si sonorizare buna. Acolo seara, dupa cina, incepand cu ora 20.00, aveau loc spectacole pentru copii, iar in jur de 21.30 erau diverse spectacole pentru adulti si copii deopotriva.

In stanga era un bar si in spatele scenei pe plaja, barul de pe plaja. In dreapta hotelului, dar in continuarea terasei in aer liber au mutat locul de joaca pentru copii, cel cu gonflabile si tobogane, leagane.

Un lucru foarte bun este ca se pot relaxa adultii la un pahar pe terasa de pe plaja si pot urmari si copiii la locul de joaca.

Alt plus este amplasarea in acelasi perimetru a unor refugii tip sfere din fier, acoperite partial, in care te puteai realaxa si ziua si seara pe fotolii tip minge.

Locul de joaca din interior, denumit "La domnul Girafa", este spatios, curat, destinat mai mult copiilor mici, insa merge si pentru cei mai mari, poti lasa odrasla sa isi consume din energie la pranz, macar jumatate de ora are ce face. Erau doua fete care stateau pe acolo, le lasai numarul de telefon, insa nu prea pot sustine ca si supravegheau copiii, le-am gasit si pe telefoane si ascunse dupa cate un stalp, copiii puteau parasi incinta fara sa observe cineva, deci bine ar fi totusi sa stea un adult, mai ales daca odrasla obisnuieste sa fie mai rebela.

Seara, la cina, domnul Sica isi facea datoria ca de fiecare data, cu rabdare si tact, umfland baloane pentru fiecare copilas. Au fost vreo 2 seri cand a venit un alt baiat, imbracat in clovn, cu un sac de baloane gata umflate si le impartea copiilor. Pana la urma nici domnul Sica nu e robot, mai ales ca si ziua avea activitati cu copiii pe plaja.

Personalul din restaurant, de pe plaja si de la baruri este format din tineri, amabili, instruiti, saritori, nu am ce comenta, mai putin despre cei de la piscina, de care trebuia sa te rogi sa vina sa iti puna o saltea pe sezlong, lucru care nu se intampla la plaja, acolo nu ajungeai bine la sezlong ca aparea un baiat cu saltelele si iti ridica si umbreluta daca aveai nevoie.

ACTIVITATI: In continuarea relatarii de mai sus, adaug faptul ca un plus fata de anii trecuti este existenta acestor spectacole pe scena de pe plaja, in felul asta nici nu se aglomera ca anii trecuti, cand spectacolele pentru copii se desfasurau in cortul de la piscina si era arhiplin.

Spectacolele erau sustinute de trupa Sufletel/ membrii teatrului Semn si erau foarte bine puse in scena, actorii niste profesionisti, intrau in rol foarte bine, costumatii frumoase, recuzita la fel, felicitari sincere tuturor!

A fost si teatru de papusi, cu marionete, spectacole gen "Cei trei purcelusi", "Pinochio", "Frumoasa si Bestia", "Fata babei si fata mosului", etc.

Ca o noutate, dupa ce se termina spectacolul pentru copii, in fiecare seara, hotelul oferea cate un tort mare, pe care il prezenta cu artificii, surle si trambite. Tortul era dus la barul de langa scena, se felia si se oferea turistilor. Copiii erau incantati, cei care mai erau prezenti la servirea lui. Din punctul meu de vedere este o risipa, in nici o seara nu am vazut sa se inghesuie lumea la tort, oamenii erau satuli de la cina, mai ales ca aveai si prajituri, atat la pranz, cat si la cina, iar la ora 21.30 parca nu-ti mai vine sa mananci si tort. Apreciez gestul, insa cred ca poate si dat eventual dupa pranz, sau imediat dupa cina, ramanea o gramada de tort in fiecare seara.

Dupa tort, in fiecare seara era spectacol teoretic pentru adulti, practic puteau sta si copiii si chiar stateau si participau activ. Programul spectacolelor era afisat si in holul hotelului si apareau afise si in lifturi.

Intr-o seara era seara greceasca si dansa un ansamblu de tineri, imbracati specific, in alte doua seri venea o trupa formata din 2 baieti dominicani, care cantau la instrumente si vocal muzica latino, actuala si 2 fete care dansau.

Alta seara a venit o tipa care canta la vioara si un tip cu vocea, am inteles ca ea participase la X Factor, iar el la Vocea Romaniei. In alte doua seri, membrii teatrului Semn (Trupa Sufletel) sustinea un spectacol Gipsy Fire show si 1001 nopti, foarte spectaculos, mai ales pentru copii, pentru ca erau tot felul de jocuri cu foc. In una din seri, membrii teatrului au facut un fel de improvizatie, in care au implicat si publicul, iar asta a fost din punctul meu de vedere, cel mai reusit, lumea s-a distrat.

Partea proasta este ca toate aceste spectacole se repeta, daca stai mai mult de 7 zile, prinzi acelasi spectacol de 2 ori. Pentru copii nu ar fi o problema, ca daca se plictisesc, pot merge la joaca, dar la adulti e mai complicat sa vezi acelasi lucru de 2 ori. Sigur ca publicul se schimba mereu, iar ei sunt majoritatea, mai putin sunt cei ca mine care sa stea cate 10 nopti, insa as merge mai mult pe spectacole in care sa fie implicat si publicul, cum a fost in acea seara, decat aceeasi trupa de dans de 2-3 ori pe saptamana. Sau oricum ceva interativ, jocuri, un bingo, improvizatie, alte trupe de dans, sa fie mai variat. Aici sunt pur subiectiva, nu am nimic de reprosat in ce priveste calitatea spectacolelor, doar varietatea, dar per total te poti simti f. bine, te poti distra...

Cam pe la 23-23.30 se termina galagia si majoritatea se retrageau la camere.

In timpul zilei, dimineata de pe la 8 se dadea trezirea, in sensul ca se dadea drumul la muzica la scena de pe plaja, era un dj care punea muzica. Nu ne-a deranjat, ca oricum te trezeai sa mergi la micul dejun si la plaja. Domnul Sica, impreuna cu ceva ajutoare organizau concursuri pentru copii, pe plaja, iar dupa amiaza cativa dintre membrii trupei Sufletel organizau alte concursuri interactive cu copii si adulti langa scena de pe plaja. Se organizau si meciuri de fotbal, sau volei pe spatiile amenajate de pe plaja.

La piscina, de doua ori pe saptamana (parca marti si sambata) se organiza o petrecere cu spuma, iar joia se organiza pe plaja, pe nisip, activitatea care atragea copiii mai ales. Asta e o alta schimbare fata de anii trecuti. E ceva spectaculos si poate fi distractiv, daca n-ar fi si periculos. Zic ei ca e spuma ecologica, o fi, nu ma pricep, insa mie mi-a intrat in gura si in ochi si pret de cateva secunde am crezut ca ma sufoc, pana am reusit sa ma spal. Este un tun cu spuma pe care il pornesc si spuma toata se aduna in piscina si urca si urca si se aduna, iar daca esti o persoana mai scunda, s-ar putea sa te acopere cu totul. Mare atentie la copii.

Pe marginea piscinei stateau cativa animatori, tot membrii trupei Sufletel, care animau atmosfera, insa am observat ca asta au repetat si ei de nenumarate ori, mare atentie la copii. Mie o data mi-a trebuit, a doua oara nu m-a mai prins...

PLAJA SI PISCINELE: Aici modificari nu sunt, sa zic din pacate, intrucat piscinele ar necesita reparatii clare, inlocuire gresie pe jos, sa se taie copacul ala de langa piscina copiilor, care nu stiu ce rol are, in afara de faptul ca toate frunzele si florile cad in apa copiilor si face o mizerie de nedescris, inclusiv pe gresia din jur, care apoi e carata in piscina. Apa este foarte rece, nu se incalzeste decat de la soare si foarte putin spre amiaza. Am vazut ca o curata baietii aia cum pot, dar nu-i suficient.

Plaja este mare, lata, sezlonguri destule, saltelele au fost schimbate, la fiecare rand de 4 este o masuta si un ghiveci mare, maro, care tine loc de cos de gunoi/scrumiera (pentru cine e civilizat sa il foloseasca). Anul asta nu a fost nisipul foarte fin, mai degrba cu multe scoici sparte, au fost si alge, apa nu foarte curata, dar nu e vina hotelului, asa a fost sa fie.

MANCAREA SI BAUTURA: Ca sa las "the best for last"... mancarea e cea care a pus punctul pe i, sau bomboama pe coliva... cea din cauza careia voi concluziona ca pentru banii dati, mi-am luat teapa.

De scump, oricum e foarte scump litoralul romanesc, pentru ceea ce oferta si raportul calitate-pret e vadit disproportionat, insa nu m-am asteptat sa fie chiar asa.

La capitolul bauturi nu sunt probleme, sunt ok, de calitate buna, nu ceva wow, dar ai ce consuma. Insa cum pentru noi, mancarea e temelie si nu fudulie, am observat ca fata de anii trecuti, calitatea a scazut dramatic.

Am impresia ca au schimbat si echipa de bucatari, insa asta nu justifica calitatea proasta a ingredintelor si faptul ca au fost restranse mesele pe care se asezau preparatele, adica si mai putine si mai proaste.

Alt aspect neplacut e senzatia de "nimic nu se pierde, totul se refoloseste". Unele ingredinte neconsumate, se foloseau seara in salate, sau in alte mancaruri gatite, iar majoritatea felurilor nu erau etichetate, nu prea stiai ce mancai, daca esti alergic, sau copilul e alergic, trebuie sa tot intrebi ce contine x fel de mncare.

La micul dejun, aceleasi chestii zi de zi. Nu am mari pretentii la diversitate aici, pentru ca pana la urma cam asta se mananca dimineata, dar as fi preferat macar in cateva zile sa gasesc niste clatite, sau pancakes, niste icre, ceva peste afumat poate, ca sa nu zic somon fume, ca esti la 4*.

Micul dejun era cam asa: oua (fierte, ochiuri, omleta simpla si cu legume), branzeturi (de vaca, mozzarella si ceva sortiment cu mucegai), dar pe care vesnic erau muste, iar baietii aia nu se oboseau sa le mai alunge, mezeluri de slaba calitate, cu multa grasime (sunca, salam uscat si ceva muschi file), crenvursti fierti, carnati prajiti, bacon prajit. Iuartul era in boluri, varsat, unul simplu, altul cu fructe. Cereale de cateva feluri, seminte de multe feluri (in, chia, dovleac, susan etc.), paine feliata integrala si alba si niste chifle, pe care le puteai praji la 2 aparate, lapte cald, gem de vreo 2 feluri, niste miere intr-un borcan, 2 compoturi de fructe, masline de cateva feluri, legume feliate (rosii, castraveti, ardei), produse de patiserie (melci cu nuca, mini croisante), iar ceaiul era la pliculete Lipton si cafea la dozator de mai multe feluri. Sucuri tot la dozator, nu prea grozave. Singurele produse ambalate si etichetate erau mini-pateurile, untul Lurpak sarat si nesarat si niste triunghiuri de branza topita. Aveai ce manca, dar nu sa te dea pe spate.

la pranz si cina am avut probleme reale.

La pranz erau 3 feluri de supe/ciorbe, din care supa clara de pui cu taietei, la fel in fiecare zi, o supa crema (de cartof, de morcov cu rosii, ciuperci) si o ciorba (vacuta, radauteana, de pui). Supele crema mai erau cum mai erau, cea clara de pui mi s-a parut cu gust puternic de vegeta, iar ciorbele le-am nimerit numai cu legume crude, ceapa, mazarea, cartofii erau mai mult decat al dente. Nu am vazut in 10 zile o ciorba de perisoare, pe care copilul meu o tot astepta.

Apoi mancare gatita de vreo 3-4 feluri (ardei umpluti, aripioare de pui la cuptor cu nu stiu ce sos, musaca, carne de vita... de varsta mea... la cuptor cu sos, sarmalute, tochitura cu sos, peste la cuptor cu sos, ostropel de pui, ceva peste marunt prajit, hering cred), mamaliga, garnituri gen piure, cartofi la cuptor cu usturoi, orez nefiert, legume fierte (mix de morcov, broccoli, conopida) si cam asta a fost pe parcursul zilelor, se repeta meniul la cateva zile. Nu erau toate astea intr-o zi, ci cateva feluri...

Erau si salate gata facute, de rosii cu ceapa, verdeturi, de varza, de vinete a fost in cateva zile, mare bataie pe ea, erau si legume separat din care iti puteai face salata. Salatele gata facute, in afara de cea de cruditati (morcov, telina) nu mi-au placut deloc, aveau sosuri si dresinguri, foarte sarate si pline de otet. Mai era ceva branza rasa, smantana si cam atat. In alta parte a restaurantului, erau frigiderele cu prajituri si pepene.

Prajiturile clasice, de cofetarie, nu prea grozave. La iesirea din restaurant catre terasa, pe stanga erau pastele, de vreo 3 feluri in fiecare zi, langa ele o masa cu fructe (mere, pere, nectarine), iar pe terasa era gratarul, 2 feluri (pui si porc de obicei), dar au fost si frigarui intr-o zi, mici in alta, coaste de porc marinate intr-un sos barbeque cica, dar ceva oribil la gust si mai erau cartofi prajiti (pai, spirale, butoiase) si sosuri langa ele (mustar, ketchup, maioneza). Pentru copiii mici si foarte mici au ca si anii trecuti blendere si legume fierte, carne fiarta.

Intre pranz si cina, erau gustarea de la ora 17 (hot dog, mini pizza si cam atat). Majoritatea farfuriilor cu gustari, pline de altfel, ajungeau abandonate pe plaja, pe nisip...

Seara acelasi lucru, in afara de ciorbe, cu mici variatii, am vazut si scoici in sos, dar prietenii cu care eram si care au gustat au spus ca nu se compara cu scoicile din anii trecuti. Eu am zis pas, fiindca intr-un an mi-a fost rau de la ele si nu mai pun gura. Seara se servea ori orez cu lapte, ori gris cu lapte, sau fidea cu lapte...

Daca citesti tot ce am insirat aici, pare multa mancare si buna probabil, dar din pacate nu e asa. Nu zic ca nu ai ce manca, insa la ce preturi sunt si faptul ca e hotel de 4 *, majoritatea sunt familii cu copii, nu poti sa ma tii tot sejurul cu cateva feluri, toate cu sos, fara gust, legume crude prin mancare si carne de pui la greu, iar vita tare ca piatra, chiar daca faci 15 feluri din ele.

Ma asteptam macar in cateva zile sa faca macar un peste la gratar, nu totul cu sosuri si impresia aia de refolosit, painea de dimineata era transformata in crutoane la pranz si seara era salata de rosii cu crutoane, care evident nu mai erau crutoane, absorbisera toata zeama. Asta asa ca un exemplu, ca sunt multe si nu e doar impresia mea, ci a tuturor din grup si a altor turisti cu care am intrat in vorba.

Din pacate se sacrifica calitatea pentru cantitate.

Intradevar am vazut ca in fiecare an de altfel, munti de mancare lasata pe mese, pentru ca, repet, oamenii au venit la all inclusive si trebuie sa-si umple farfuriile pe masura, nu? ... dar eu, om cu pretentii de individ civilizat, ce vina am?

Eu personal am fost safe, ca am mancat tot sejurul doar gratar cu piure, sau cartofi la cuptor si legume, copilul numai cartofi prajiti si sotul a incercat niste paste carbonara intr-o zi si a stat in camera o zi si o noapte, cu tratament de la farmacie pentru enterocolita, iar alti doi din grup la fel.

Nu stiu ce s-a intamplat anul asta, pentru ca inainte nu am avut niciunul probleme de genul asta, asta fiind unul dintre motivele pentru care alegeam sa mergem aici, fiind cu copil mic.

Sunt convinsa ca imbunatatirile aduse hotelului, s-au facut in detrimentul calitatii mancarii, cred ca si echipa de la bucatarie a fost schimbata, pentru ca tot ce tine de capitolul mancare a fost un esec si nu e normal sa fie asa.

In concluzie, de la anul ma orientez catre alte mari si alte zari, fac pasaport copilului si pana unde ne duce masina, acolo mergem... Ma feream de mers la bulgari, din motive nationaliste, insa la anul le dau o sansa. La turci stiu ca e foarte bine, am mai fost, dar cu masina.

Oricum la Savoy nu mai merg, cel putin pana nu citesc pe aici ca mancarea e mirifica, ca au imbunatatit camerele ca sa fie de 4 stele, ca au schimbat pe la piscine tot si ca intradevar merita sa dai aproape 2000 euro, cu care sunt sigura ca prin Bulgaria si Turcia chiar stai, mananci si esti tratat de 4*.

Pana la alte destinatii, numai bine tuturor!!!

PS: Poze am putine, le voi incarca mai tarziu pe site.

Trimis de raluca1983 in 27.08.19 16:19:08
Validat / Publicat: 27.08.19 19:18:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca1983); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

krisstinna
[27.08.19 20:26:52]

@raluca1983: Foarte bun articolul tău, l-am citit din pură curiozitate, destinația asta nu e pe gustul meu.

Unora le plac sosurile și reciclarea, de-aia aleg AI, plus că turiștii sunt obișnuiți sa își umple farfuriile cu mâncare, nu contează dacă e bună la gust, merge cu alcool și “e gratis, am plătit pentru tot”

Gratis nu e, prețul e uriaș, mă întreb dacă or exista și cazări decente in Mamaia, cu MD și restul sa consumi la restaurante. Dar oare atunci ajung 2000 euro?

Of, unii se îmbogățesc in doua luni...

[27.08.19 22:19:18]

@krisstinna: Multumesc! Asa e, iar la anul daca nu merg prin alte tari, varianta cea mai safe e un hotel cu conditii bune de cazare si md. De restul prefer sa mananc in alte parti, insa intradevar s-ar putea ss cheltui destul de mult, la ce preturi de Dubai sunt.

M'Liviu
[28.08.19 00:51:41]

Dacă tot ți ai pus în gând sa pleci în alte tari și Turcia e departe pune pe lista ptr la anul Miramar obzor Resort Bulgaria. Cu acești bani sigur stai 10 zile iar condițiile nu se compara. Mult succes în alegerea vacantei.

[28.08.19 08:17:47]

@m liviu: Multumesc, o sa tin cont. Mi-a mai spus cineva despre hotelul asta. Numai bine!

rentea
[28.08.19 17:45:27]

Si anul trecut mancarea era oribila la Savoy. Arareori ceva se imbunatateste pe litoral de la an la an... cam la fel s-a intamplat si la Phoenicia Royal, insa conditiile sunt oricum incomparabile cu savoy, in sens pozitiv pt Phoenicia. Din pacate tendinta e negativa si aici insa...

[28.08.19 19:13:49]

@rentea: Da, anul trecut am fost la Venus, cica sa mai schimbam, am ajuns in alta mizerie, la Palas. Am scris si despre ala... vezi impresii... dar e adevarat, cat timp vor avea clienti non stop, nu se va schimba nimic in bine. M-am lamurit definitiv cu litoralul nostru...

M'Liviu, raluca1983, rentea, savoy2012
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: