ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2019
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2019

Cavit Duvan Prestige — o surpriză plăcută!

Se spune că de multe ori este mai importantă călătoria decât destinaţia. Aşa o fi, dar pentru noi ambele sunt la fel de importante aşa că în drumul nostru către destinaţia de vacanţă din Turcia aveam şi anul acesta să poposim pentru două nopţi la o cazare intermediară în drumul către şi dinspre aceasta.

După selecţia de rigoare din multitudinea de variante din care aveam să alegem — o adevărata analiză Swot, să spun aşa... :) — aveam să ne hotărâm in final la Cavit Duvan Prestige Hotel din Edirne. De ce? Pai să vedem: în primul rând era cu aproximaţie cam la jumătatea drumului nostru catre Kusadasi, undeva la 750 km, era într-o locaţie unde se mai putea vizita câte ceva, erau destule locuri unde se poate lua masa, se pot face cumpărături, te poţi plimba, cem mai, de toate pentru toţi!

Locaţia - cu toate că hotelul află în zona centrală a oraşului, la doar 1.6 km de celebra Moschee Selimiye (vezi rewiev), faptul că este amplasat pe o stradă paralelă cu cea centrală face ca acesta să fie ferit de forfota şi zgomotul cotidian. Ca şi punct de reper, venind dispre graniţa cu Bulgaria sau dispre moschee catre Istanbul sau Canakkale, pe bulevardul central a oraşului, în sensul giratoriu de langă mall-ul Erasta se face dreapta apoi prima la stanga iar la doar 100-150 de metri se află hotelul.

Parcarea - hotelul dispune de o parcare generoasă, mai mult decât suficientă raportată la capacitatea acestuia. Aceasta se află în laterala din stânga hotelului, fiind monitorizată video, pentru liniştea sufletească a şoferilor şi nu numai... (eu unul nu am auzit de probleme cu maşinile prin parcările hotelurilor din Turcia, dar vorba românului: paza bună trece primejdia rea!)

Camera - cu toate că hotelul nu este unul foarte mare acesta are două lifturi moderne ce facilitează accesul la etajele superioare. Camera în care am stat noi a fost destul de spaţioasă, undeva în jur de 30m², mobila fara urme de uzură, mochetă curată, atmosferă plăcută. Baia avea să fie o surpriză plăcută, dotată cu un duş fucţional, o cabină etanşă, consumabile de calitate, uscător de păr şi prosoape imaculate. Din dotarea camerei mai pot aminti televizorul LCD, cana fierbător pentru prepararea cafelei sau ceaiului cu pliculeţele aferente, minibar contracost, câte o sticlă de apă de 0,5 l de persoană (din partea casei), telefon, wi-fi cu semnal satisfăcător. Mai trebuie să precizez că am avut de fiecare dată o cameră cvadruplă (de fapt aceiaşi cameră) dotată cu un pat dublu şi două paturi de o persoană, confortabile şi cu lenjerii impecabile.

Masa - hotelul dispune de un restaurant a'la carte amplasat pe acoperiş — nu am consumat nimic acolo, poate data viitoare :) — şi unul la parter. Aici am mancat un mic dejun aşa zis continental, nu extravagant dar suficient, sunt atât preparate calde (omletă, un fel de gogoşi locale, cartofi prajiţi) cât şi produse reci (telemea, unt, castraveţi, roşii, măsline, gem, dulceaţă, etc.), cafeaua este acceptabilă iar sucul aşa şi aşa.

În concluzie, un hotel pe care îl recomand atât pentru tranzit cât şi pentru un mic sejur în cochetul oraş Edirne.

Alegeri înţelepte şi vacanţe plăcute tuturor!

Trimis de kelyboy in 27.08.19 10:24:01
Validat / Publicat: 27.08.19 11:53:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Cavit Duvan Prestige- mexicanul, unde-i mexicanul?

M'Liviu [27.08.19 13:44:46] »

Un hotel foarte bun raport calitate preț excelent. Eu am stat de 3 ori acolo și sigur în vacantele viitoare tot aici voi sta. Felicitări!

cloverina [27.08.19 14:39:22] »

Noi am mâncat la restaurant, desi nu am fost cazati niciodată în hotel (mereu era scump când ne trezeam noi cu pofta de edirne). E faină servirea, mâncarea bună, însă nu impresionantă.

E frumos sa vezi edirne de sus. M-a mirat foarte tare ca au vinuri la preț de restaurant de București, știut fiind că turcii nu prea servesc alcool la restaurante la prețuri normale.

kelyboy [28.08.19 11:13:34] »

@m liviu: Multumesc pentru vizită şi vot!

După cum spuneam, o surpriză plăcută! Merg de ceva ani în Turcia şi am tot stat prin diferite hoteluri de tranzit dar acesta face parte cu siguranţă din prima parte a clasamentului!

În review am uitat să spun câte ceva despre personal, se ştie că de cele mai multe ori oamenii fac diferenţa, acest lucru e valabil şi aici, fară îndoială!

Încă de la efectuarea rezervării am avut plăcerea de a fi contactat pe email de unul din managerii hotelului cu privire la anumite solicitări suplimentare din partea noastră (preferinţe în privinţa camerei, rezervarea unei mese la restaurantul de pe acoperiş, etc.), la locaţie aveam să descoperim aceiaşi deschidere din partea personalului, de la recepţie până la restaurant...

cloverina, kelyboy, M'Liviu
    Alte impresii din această RUBRICĂCavit Duvan Prestige Hotel: