ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2019
ÎNSCRIS: 16.06.15
JUL-2018
2 AD. + 1 COPII

Hermes Hotel / Alba Iulia

Am promis că incerc să postez și un review pozitiv după cele două mai nefericite postate anterior aici și aici

Iar eu sunt o persoană de cuvant ;)

Așadar, după două zile nefericite la băile termale de la Miskolctapolka, unde nu am avut noroc nici de cazare, nici de locație, nici de divertisment, nici de apă caldă în care să ne bălăcim, am tras aer în piept și am plecat spre casă; lung e drumul din nordul Ungariei...

Am intrat în țară pe la Vama Borș, am trecut de Oradea, oraș pe care pe care îl vizitasem la dus și care ne-a plăcut foarte tare.

Nu ne hotarasem anterior unde vom poposi o noapte, drumul spre Bucuresti fiind cam prea lung; ulterior ne-am hotărât să înnoptăm în Alba Iulia; nu făcusem niciun plan dinainte din convingerea ca pe la noi prin țară vom găsi ceva convenabil destul de ușor; în plus nu mai avem stressul locului de parcare, care ne-a dat mari bătăi de cap în plimbările anterioare. Dar, mai ales, vorbeam limba :D

În calitatea mea de copilot, am avut timp să caut pe drum de pe telefon pe booking, singurele criterii fiind să aibă parcare, să nu fie prea departe de centru (ca sa putem merge pe jos) și să aibă mic dejun inclus pentru că nu mai aveam răbdare să mai alergăm după cumpărături sau după ceva de mâncare în dimineața următoare.

Introducând pe booking aceste criterii destul de simpliste, la o căutare inițială am găsit acest hotel- Hermes; am rezervat, am sunat, mi s-a confirmat rezervarea online și că ne așteaptă la ora timpul estimata.

Cu puțin înainte de a ajunge la hotel am sunat pentru a ne informa în legătură cu locurile de parcare. Ni s-a spus sa parcam pe strada laterala și sa descărcam bajajele, urmând sa ni se indice locul de parcare după aceea. Ceea ce am și făcut rapid: parcat pe un loc inscriptionat Hermes, descarcat bagajele, intrat in hotel, urcat la receptia de la primul etaj. Foarte amabilă, domnișoara de la receptie ne-a facut check-in ul si ne-a arătat pe un geam lateral locul de parcare cu numărul 12, care ne fusese rezervat.

Distanța față de centru este destul de mică, undeva la un kilometru, ceea ce ne-a ajutat având în vedere că nu am mai plecat cu mașina și am ajuns destul de repede la cetate și înapoi.

De mâncat s-a dovedit a fi o provocare, oferta din zona centrului era predominant de pizza, iar noi ne doream ceva mai tradițional după 7 zile prin străinătățuri.

Am ales să nu scriu review pentru restaurantul Remeny unde nu am mancat prea bine in Iulie 2018, pentru ca se pare că intre timp restaurantul și-a schimbat bucătarul; alții au fost mai norocoși și au mâncat acolo mai bine decât noi ;) , asa cum cu bucurie am citit ce au povestit aici

Deși rezervasem pe booking o cameră dublă pentru doi adulți și un copil, datorită faptului că hotelul nu era foarte ocupat în acea perioadă ni s-a pus la dispoziție o cameră triplă în același preț.

Camera destul de mare, un pat dublu imens in care nu ne-am fi înghesuit prea tare nici dacă dormeam toți trei. Aveai loc si sa te invarti prin camera. Si baia a fost mare si curata.

Pozele de pe saitul hotelului sunt corecte și am găsit acolo tot ceea ce văzusem în poze. Holurile erau luminoase, cu canapele din piele, iar scara interioara era inveselita de verdele plantelor ornamentale.

Singurele poze care sunt un pic mai impresionante pe sait decât în realitate sunt cele cu fațada hotelului, care pare destul de mare și impunătoare în pozele făcute pe timp de noapte; când am ajuns noi, “la drum de zi”, fațada ni s-a părut mai mică decât ne-am fi așteptat. Însă acest lucru nu ne-a deranjat absolut deloc având în vedere că noi am stat într-o cameră confortabilă, nu într-o fațadă fățoasă.

Micul dejun a fost îndestulător: oua fierte, omletă, ouă ochiuri, mezeluri, brânză de mai multe feluri, legume și ceva prăjiturele. Am mancat portie suplimentara de chec, ne fusese dor de checul nostru romanesc prin strainataturi :D

Evident, se puteau servi si: lapte, iaurt, cereal, fructe si compot.

Cafeaua de la dozator a fost destul de bună în comparație cu rebuturile de prin alte țări la micul dejun.

Peste drum am observat o piața sau complex comercial. Și pe strada pe care se afla hotelul sunt suficiente magazine, patiserii, pentru toate gusturile :)

Hotelul este situat pe Str. Toporasilor, Nr. 20, Alba Iulia, 510134, Romania, iar mai jos postez si saitul:

Prețul achitat de noi a fost 186 de lei pentru o noapte; am achitat cu cardul la check-out.

Pentru locație, pentru confort dar mai ales pentru amabilitatea personalului, recomand acest hotel, fie pentru o noapte de tranzit sau chiar pentru o ședere mai lungă în Alba Iulia.

Trimis de Adina - addcont in 26.08.19 23:21:25
Validat / Publicat: 27.08.19 00:18:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adina - addcont); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Scarile spre receptie
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.08 EUR pe cameră

Zoazore
    [27.08.19 19:26:06]

@addcont: În sfârșit și ceva de bine!

Anul trecut, când am fost noi în Alba Iulia, am găsit un local gen ”împinge tava”, cu mâncare fix ca acasă, vis a vis de Hotel Transilvania.

Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂHermes Hotel: