ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2019
ÎNSCRIS: 29.03.18
AUG-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 & 15 ani

Lydia rooms and studios - Preveza

In urma cu un an, ne-am propus sa mergem in Lefkada, despre care auzisem atatea povesti frumoase in ultimii ani.

Zis si facut, am intrat pe booking sa vedem toate ofertele de cazare, aproape de plaja, dupa cum ne era obiceiul, data fiind inzestrarea cu 2 copii, pentru care trebuia sa caram zilnic pe plaja saltele, pernute, etc. Surpriza insa, preturile afisate in zonele cu plaja erau peste bugetul nostru discutat si aprobat in sedinta de familie. Asa ca nu ne-a ramas decat, ordonand in ordine crescatoare preturile sa ne oprim la cel mai mic pret, locatia era in Preveza, la 2 min de canalul subacvatic ce lega orasul de Lefkada. Chiar daca nu era ceea ce am visat, cel putin locatia parea sa aiba iesire la mare, deci sansele sa dai intr-o plaja in apropiere erau destul de mari.

Am ajuns in Preveza foarte tarziu, dupa un drum de aproximativ 14 ore, deoarece am gresit si drumul, fiind prima data in zona. Odata intrati in Preveza am sunat proprietarul, care foarte amabil, a venit cu motocicleta din dotare sa ne intampine.

Odata ajunsi in curtea proprietatii am fost atrasi de curtea plina cu maslini, iar copiii bineanteles de …. leagane. Camera ne-a impresionat in mod placut, destul de spatioasa avand in vedere cele 4 paturi moderne, confortabile, bucatarie, masa, dulapul de haine si noptierele aferente, aer conditionat si vedere spre mare. Totul parea nou si curat, poate un minus l-as da mobilei de bucatarie care din cauza umezelii din zona chiuvetei avea un pic miros de lemn umed cu tendinta de mucegai. In rest, curatenie se facea in fiecare dimineata. Foarte important, parcarea era in curte si aveai vizibilitate maxima asupra masinii.

Desi toate pareau ok la o prima vedere, odata ajunsi in camera, un scurt schimb de priviri cu sotul meu spunea un singur lucru: ce facem noi aici 7 nopti? Prea multa liniste… Nu era acel sentiment ca atunci cand ne-am cazat in Thassos, unde totul in jur era animat.

Dupa ce am cumparat cate ceva de la un mic supermarket din apropiere, ne-am uitat obositi pe net la cea mai apropiata plaja din Preveza. In dreptul pensiunii era marea, dar nu era plaja, doar o limba de pietris. Ne-a fost indicata ca fiind cea mai apropiata, plaja Alonaki beach Preveza (a nu se confunda cu Plaja Alonaki aflata in drumul spre Parga). Le-am promis copiilor, dezamagiti ca din cauza oboselii acumulate nu vom explora din prima zi plajele din Lefkada, ca vom face asta in urmatoarele zile.

Plaja Alonaki, Preveza, este o plaja amenajata cu terase, bar si toate cele, dar nu as vrea sa mai zabovesc pentru ca am mai scris deja despre ea intr-un review anterior. A fost plaja la care am mers cel mai des nu numai anul trecut, dar am revenit de foarte multe ori si anul acesta, fiind cazati la 6km de Preveza, in Mitikas, si asta cred ca spune multe. As vrea sa mai adaug numai ca ea se afla la 2-3 min de mers cu masina din locatia Lydia rooms&studios, si aprox 10-15 min de mers pe jos. In drum spre plaja dai de micul supermarket cu patiserii de tot felul, lactate si multe alte nimicuri de care ai nevoie atunci cand esti plecat.

Plaja a fost prima surpriza placuta in aceasta zona, urmau curand altele…

Terasa Lucia, la doar 2-3 min distanta, mers pe jos. Si despre aceasta v-am mai povestit intr-un review anterior, pentru ca am revenit la ea si anul acesta, noi acolo ne simtim ca acasa. Intr-una din zile propietarul tavernei era in pauza de masa si se pregatea sa inchida, personalul fiind deja in pauza. Cu un zambet ne-a spus totusi vazand insistenta noastra de a veni pe terasa lui:" I will cook for you! " De pe terasa Lucia se putea vedea gradina locatiei noastre de cazare, Lydia rooms. Nu e putin lucru sa ai distanta mica pana la pat dupa o masa copioasa.

Foarte aproape, 5 min de mers pe jos catre plaja Alonaki beach este si Taverna Ionio, cu preparate din peste si o bucatarie mai diversificata decat Lucia. Acolo am comandat, venind de la plaja, o ciorba de peste si multe altele, pe care le-am gasit gata de degustat si nu numai, dupa ce am facut un dus si ne-am odihnit putin.

Putin mai in fata, dupa Lucia, am gasit taverna Mariposa, o adevarata incantare, cu vedere spre plaja Kiani Akti si o bucatarie extrem de diversificata. Din nefericire, anul acesta am gasit portile inchise... Sper ca a fost doar temporar. Ar fi o mare pierdere pentru zona.

Atat despre plaje si taverne, as continua cu Preveza, cu vegetatia ei incantatoare, copaci batrani si ziduri vechi... centrul fiind situat la doar aprox 15 min de mers pe jos de la Lydia rooms&studios.

Seara de pe balconul pensiunii am putut asculta intr-o seara cantece grecesti traditionale cantate in gradina terasei din fata locatiei noastre. Noi am stat la parter dar cred ca marea se vede mai bine la etajele superioare. Ca un minus totusi terasa nu are nimic de umbrit, pe timpul zilei, ceea te face sa te plimbi cu masa din dreptul soarelui care ardea de la primele ore in August.

Din aceasta zona a Prevezei se ajunge in 5 min de mers cu masina in Lefkada, (cam 20 min chiar pana in oras). In aprox 40 min ( 60 km) se ajunge in Parga, pe care noi anul trecut am descoperit-o intamplator abia in ultima zi, motiv pentru care am revenit anul acesta in zona.

In rest numai de bine, as vrea sa ma revin, oricand cu aceeasi placere.

Trimis de deli75 in 23.08.19 20:54:52
Validat / Publicat: 24.08.19 10:07:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: THASSOS

VIZUALIZĂRI: 1407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deli75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 terasa Lucia de pe care puteam privi catre gradina pensiunii Lydia rooms and studios.

[24.08.19 10:07:07]

Mutat în rubrica "Lydia Rooms & Studios, PREVEZA" (nou-creată pe sait)

[24.08.19 10:09:01]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[24.08.19 10:12:33]

@deli75: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

deli75AUTOR REVIEW
[24.08.19 10:36:53]

@webmaster26: Buna ziua! Confirm coordonatele GPS ale locatiei Lydia rooms and studios.

calatorul
[25.08.19 23:33:01]

@deli75: Multumim pentru informatiile oferinte si impresiile impartasite, ca si pentru pozele incantatoare si convingatoare. Am trecut si eu odatai pe langa Preveza in drum de la Corfu spre Olimpul din Pelopones, pe un traseu minunat pe sosea, dar nu am stat acolo niciodata. Alegeri inspirate si vacante frumoase pe mai departe!

calatorul, deli75