ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2019
ÎNSCRIS: 05.02.18
AUG-2019

Plaja Sani – brațul Kassandra - Halkidiki

Dacă tot ai ajuns în Kassandra, ar fi păcat să nu vizitezi și plaja Sani. Chiar dacă ești fan plaje singuratice, sălbatice, o dată tot o să vrei să vezi cum arată o plajă de lux în Grecia.

Folosind aplicațiile telefoanelor mobile, o să fi îndrumat spre un loc unde nu o să poți intra, cel puțin nu înainte de ora 12.00. Locul cu pricina este o plajă semi-privată care aparține unui hotel de lux cu barieră colorată în roșu-alb-roșu (o să îi spun plaja numărul 1). Am înțeles de la agentul de securitate că accesul este liber după ora 12.00 probabil să păstrezi liniștea celor care au petrecut până dimineață. De aceea, când ajungi la 1 Km de Sani Beach și intri cu mașina într-o intersecție, caută parcarea uriașă (puțin probabil să nu o vezi) și plasează mașina inevitabil în plin soare. Nu este parcare cu plată.

Din parcare o pornești pe jos și urmează un drum destul de lung în plin soare, vei trece de încă o barieră colorată la fel și, în sfârșit, vei ajunge la plajă (o să îi spun plaja numărul 2, adică plaja accesibilă tuturor). Atenție însă la oră: peste ora 11.00 puțin probabil să mai găsești vreun loc, chiar dacă prețurile sunt mari comparativ cu celelalte plaje. O să vă dau un pont: dacă ajungeți pe la prânz, vorbiți cu băieții care încasează banii pentru șezlonguri – au obiceiul de a pune prosoape pe paturile goale și contra a 10 euro, paturile acelea pot fi ale voastre.

Să explic configurarea plajei numărul 2. Primul rând de șezlonguri au umbrele din pânză albă și costă 4 euro de persoană (fără consumație). Începând cu al doilea rând, urmează șezlongurile cu umbrele din lemn și stuf care costă 7 euro de persoană fără consumație. De fapt pe plajă sunt două rânduri de șezlonguri, restul fiind plasate la un metru înălțime, ca într-un fel de amfiteatru cu privire la mare. Pe lângă aceste șezlonguri se mai găsesc așa numitele camere formate din sezlonguri și pereți din pânză albă, unde ai intimitate totală. Ele costă 20 de euro pe zi fără consumație. Pentru a servi băuturi sau gustări, trebuie să comanzi separat și prețul cel mai mic este de 4 euro un frappe.

Plaja numărul 2 are nisip fin, este foarte curată, muzică plăcută (dar nu se compară cu cea de la Navagos Beach), intrarea în apă este mai lungă decât cea din Mamaia, apa foarte caldă, aproape fără valuri. Deci multe plusuri.

Din punctul meu de vedere există și minusuri:

- aglomerație (de la ora 11.00 nu mai găsești niciun fel de șezlong),

- nu ai loc să muți șezlongul în jurul umbrelei pentru a te feri de soare, așa că începând cu ora 14.00 te vei perpeli la soare,

- prea mulți agenți de securitate la intrare și mult prea la vedere (sunt alergic la forțele de ordine care păzesc vânt),

- restricții și bariere la intrare (și la ele sunt alergic),

- la restaurantele hotelurilor prețurile sunt uriașe (plaja numărul 1), în partea unde am fost noi (plaja numărul 2) sunt taverne noi cu prețuri obișnuite sau puțin mai mari,

- lipsa construcțiilor vechi specifice Greciei cu excepția unui zid aparent vechi situat în dreptul hotelurilor de lux.

Una peste alta, SANI BEACH este o plajă deosebit de frumoasă, merită să o vizitezi măcar o dată într-un sejur, să te bucuri de nisipul fin, de apa caldă și de soarele Greciei.

Trimis de Sache in 23.08.19 11:09:33
Validat / Publicat: 23.08.19 22:15:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4173 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Sani Beach - vedere spre hotel
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19300 PMA (din 17 voturi)

[24.08.19 08:37:33]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

calatorul
[25.08.19 23:39:20]

@sache: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare, convingatoare.

Desi am fost de multe ori in Grecia si alaturi pe Sithonia de doua ori, in Kasandra nu am ajuns niciodata, dar la viitoarea vizita o sa caut plaja asta, cu toate preturile ei maricele. Despre sezlonguri nu ma mir ca se ocupau pe la 11, am constatat si eu asta alaturi, pe plajele Sithoniei, pe care le/am descris mai demult pe aici. Alegeri inspirate si vacante frumoase pe mai departe!

SacheAUTOR REVIEW
[26.08.19 07:14:09]

@calatorul: multumesc si va dorim alegeri inspirate pe mai departe!

calatorul, Sache
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Sani: