ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
AUG-2019

Băile Sărate Sângeorgiu de Mureș, relaxare, tratament, multă verdeață și zona răcoroasă Paradisul Verde

Ieri îmi spune trist băiatul meu că nu se va mai întâlni cu colegii de clasă la joacă pentru că doi dintre ei pleacă la ștrandul Băile Sărate Sângeorgiu de Mureș cu mama unuia dintre ei pentru că părinții acestuia sunt în concediu. Văzându-i tristețea, cu gândul că este vacanță și copii trebuie să se joace, iar la meteo s-a anunțat caniculă, am hotărât rapid că vom merge și noi la ștrand. Băiatului meu nu-i venea să creadă.

Și uite așa am ajuns după o absență de aproximativ 4 ani la Sângeorgiu de Mureș la Băile Sărate. Nu pot să explic de ce nu am mai mers de atât de mult timp, dar mă bucur că am fost acum... dar ce am mai exagerat!

Am stat în ștrand 8 ore două zile consecutive, iar distracția copiilor a fost la cote maxime. Au înotat, au sărit și s-au jucat în apă toată ziua.

Localizare

Ștrandul Băile Sărate Sângeorgiu de Mureș se alflă la o distanță de 5km de Tîrgu Mureș, pe DN 15 direcția spre Reghin.

Adresa este pe strada Băilor 112, Săngeorgiu de Mureș

Din Tîrgu Mureș se ajunge la ștrand cu autobuzul nr. 5.

Ștrandul Băile Sărate

Programul

Ștrandul este deschis de la ora 8-20.

Tarifele

Casieria este deschisă de la ora 8-19.

Tarifele de luni-vineri sunt de 28lei/adult și 8lei/copii cu vârsta cuprinsă între 7-14 ani.

Sâmbăta- Duminica, prețul este de 38lei/adult și de 10lei/copii.

Copiii până la 7ani au gratuitate.

Mai sunt tarife separate pentru zona Vip, închiriere baldachin.

Cardul de acces este valabil pentru o singură intrare. Nu se poate ieși din ștrand.

Acesta se întinde pe o suprafață foarte mare, 24ha, are două piscine mari, una cu apă sărată iar celaltă cu apă dulce, are zonă de joacă și piscină pentru copii mici, zona Vip, zone cu nisip, terase, beach volei, zona de relaxare Paradisul Verde, servicii masaj, punct de prim ajutor, salvamar, multe cabine de schimb haine, multe dușuri cu apă fierbinte, toalete foarte curate, cu consumabile la discreție, zone amenajate pentru fumători, zona pentru nudiști, garderobă, chioșc cu articole de plajă, foarte multe șezlonguri umbrele de soare și copertine.

Bazinul cu apă sărată

Acest bazin este mare, 750mp, are suficient loc pentru toată lumea fără a fi aglomerat.

În partea bazinului de la intrare în ștrand, este un panou informativ pe care sunt trecute recomandările și contraindicațiile apei sărate, compoziția chimică a apei, indicațiile profilactice și terapeutice. Este precizat faptul că: “Riscul contaminării interpersonale în Băile Sărate este exclus! ”

Băile Sărate sunt indicate în afecțiuni ale aparatului locomotor, genito-urinare, ale sistemului nervos, hipotiroidie.

Apa de aici are cea mai mare concentrație de iod 11,4mg-l din Transilvania, iar iodul este simbolul longevității umane.

Deasupra panoului se află un ceas, pentru a măsura timpul unei băi. Nu am găsit scris nicăieri care este durata recomandată, dar din auzite parcă este de 20 min. oricum toată lumea stă mult mai mult, așa cum am procedat și eu.

Temperatura apei din bazinul cu apă sărată este afișată zilnic /ore. În prima zi când am fost la ștrand, la ora 8 apa avea 23 C iar la ora 12 – 25 C. În a doua zi apa a fost mult mai caldă, la ora 8 avea 25C. Apa se încălzește mult după amiază, nu-ți mai vine să ieși din bazin.

Gimnastica subacvală

De două ori pe zi se face gimnastică subacvală, cca 30 min. la ora 11 și la ora 17. Este foarte frumos și distractiv totodată din cauza imponderabilității din acest bazin.

Toată lumea plutește, e foarte greu să te fixezi cu picioarele pe podea ca să faci exerciții.

Adâncimea bazinului crește treptat de la 1,20m la 2m.

În zona cu apa mică sunt bănci subacvatice de-a lungul pereților bazinului, iar în partea cu adăncime mare sunt bare sub apă fixate pe pereți.

Pe un perete sunt 4 căderi de apă pentru masaj.

Bazinul cu apă dulce

Acesta este format din două piscine concentrice care se întind pe o suprafață foarte mare, 2200mp. Aici este salvamar.

Adâncimea apei crește de la un metru la intrare până la 2m.

Aici se joacă copiii toată ziua. Apa este mai rece decât în bazinul cu apă sărată.

Este foarte frumos, culoarea albastră a apei limpezi, combinată cu verdele gazonului, al brazilor, copacilor și cu rondurile de flori colorate care înconjoară bazinele creează un peisaj armonios foarte plăcut.

Foarte decorativ este podul din lemn peste care se trece spre piscina mai mică din centrul bazinului.

Zona de joacă cu piscina pentru copii

Aici copiii se pot da pe tobogane, pe leagăne, pot face baie în piscina cu apă mică sau se pot juca în nisip.

Ștrandul are zone mari acoperite cu nisip fin, dar și zone acoperite cu mochete, pe care sunt așezate șezlongurile, umbrelele și copertinele de soare.

Toată suprafața ștrandului este foarte curată și bine întreținută.

Zona Paradisul Verde

Acestă zonă a fost asimilată ștrandului, se intră direct din ștrand. Mai demult era o zonă exclusivistă, se închiria pentru diverse evenimente. Acum nu se mai poate intra numai din ștrand, s-a extins suprafața acestuia, asimilând-o.

După ce traverasți un pod de lemn intrați în Paradisul Verde, o oază de răcoare, de verdeață, supreb decorată cu multe aranjamente florale și foișoare în care puteți să mâncați prânzul.

Aici este amenajată o mini cascadă, un lac cu nuferi, o fântână arteziană mare.

Este o zonă de relaxare și de răcorire perfectă, unde vă puteți adăposti de căldura amiezii.

Programul

Aici de deschide accesului publicului între orele 12-18.

Mâncarea

Se servesc preparatele pregătite la restaurantul Apollo: Ciorbă ardelenească (10 lei), toate felurile principale sunt la prețul de 12 lei: pulpe de pui la tavă, crispy pui, aripioare picante, cașcaval panee, șnițel pui, gordon bleu, garniturile sunt la pretul de 5 lei- cartofi pai, cartofi aurii, natur. Salatele sunt la 4 lei. Aceasta este oferta fixă a restaurantului.

Eu am mâncat aici o porție de gordon bleu.

Terasele ștrandului

În ștrand sunt mai multe terase și chioșcuri unde se poate mânca.

Programul acestora este de la ora 10 – 20.

Chiar la intrare, sunt chioșcurile cu shaorma, fast food și clătite, un chioșc cu răcoritoare, înghețată, sandwichuri, diverse ronțăieli și un chioșc cu langoș. Aceste produse se pot consuma la umbra, la terasa amenajată acolo cu mese și bănci din lemn.

De aici puteți cumpăra- shaorma cu pui- 17 lei, Panini gril cu șnitel de pui- 10lei, clătite cu gem- 6lei, cu Finetti- 8lei, exotic cu Finetti și banane- 10lei, exotic cu Finetti și ananas- 10lei.

La acest chioș un glob de înghețată costă 4 lei, sucurile gama pepsi la 0,5l- 8 lei, apa la 0,5l -4lei.

Langoșul simplu costă 6 lei, iar toate celelalte costă 7 lei – cu gem, Finetti, șuncă, cașcaval, șuncă și cașcaval. Tot de aici puteți cumpăra porumb fiert la prețul de 7lei.

Terasa Relax

Aici am mâncat panini, șnitel de pui, cartofi prăjiți. Toate produsele sunt pregătite la bucătăria restaurantului Apollo, sunt gustoase și au același preț în tot ștrandul indiferent de unde le consumați.

În oferta mai sunt- hot dog-7 lei, pizza cu pui-24lei, pizza vegetariană-24lei, ștrudel-4lei, foietaj-5lei, brioșă cu ciocolată-8lei, cafea-6lei, cappuccino-7lei, frappe-8lei, freshportocale-11lei.

La această terasă înghețata este mai ieftină, un glob este 3 lei.

Personalul este amabil.

Recomandarea

Merită din plin relaxarea la Băile Sărate din Sângeorgiu De Mureș, totul este bine organizat, curat, mâncarea bună, iar apa sărată cu efectele terapeutice multiple este o comoară care trebuie exploatată.

Acesta este motivul pentru care persoanele mai învârstă și cele cu probleme de sănătate vin la Ștrand ca să facă tratament.

Trimis de Dana2008 in 22.08.19 12:17:37
Validat / Publicat: 22.08.19 14:19:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 1734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Băile Sărate Sângeorgiu de Mureș, jud. Mures

[22.08.19 14:19:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Băile sărate Sângeorgiu de Mureș, TÎRGU MUREȘ" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Dana2008AUTOR REVIEW