ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2019
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2019

Restaurantul Mirista, o frumusețe a peninsulei Lustica

După cum v-am povestit deja, mi-am dorit să ajung la Peșterile Albastre. Cum din Budva era imposibil, am scormonit pe net și-am descoperit satul Mirista din care se poate ajunge foarte ușor, pe apă, la albăstreala dintre stânci. Dar...

Exclus vizitarea, excursia, înainte de toate e restaurantul, indiferent, de loc, de țară sau de anotimp.

Parcăm gratuit în fața unui restaurant aflat în marginea Adriaticii, locul fiind de senzație, nici nu știai ce să admiri mai întâi. Oare peisajul mut era real? Exista un asemenea paradis în MNE? M-am îndrăgostit pe loc de toată zona, chiar și de restaurantul în care nimerisem.

De-o eleganță răpitoare, cu terase etajate și așezate în marginea apei de smarald, Mirista nu a încetat să mă uimească, fiecare pas făcut de mine era urmat de-o exclamație copilărească.

Un ospătar ne-a condus frumușel la o masă mititică, aveam marea la picioare, o priveam un pic de la înălțime, eram bucuroasă nevoie mare, nici nu-mi păsa de mâncare, prețuri sau alte prostii. Apludam totul, așa fac mereu, precum copiii, sunt cam exagerată, recunosc.

A venit o doamnă ospătar care vorbea limba engleză, ne-a adus meniurile, am comandat repede o bere, o limonadă, două ciorbițe de pește, o salată cu brânzică și câteva moluște.

Wi-fi funcționa perfect din spusele domnului, eu am fost foarte ocupată cu peisajul, nu pot confirma dar știu că domnul era mut, deci era totul ok.

Ne-au adus băuturile și pâinicile super delicioase, apoi au venit ciorbele care au fost grozave, salata lui a fost foarte mare, cu multă brânzică, într-un castron. Nu-mi explic de ce să merg la mare și să mănânc salată, dar asta e o altă poveste. Mini calamarii mei au fost frumoși tare, bine făcuți și excelenți la gust. Însoțiți de spanac au fost o adevărată încântare pentru mine. De ce naiba comandam mereu câte două feluri? Doream să gust din mai multe preparate, altfel cu doar 10 euro ne puteam sătura foamea, în Muntenegru. Of, poftele astea…

O ciorbiță 3 euro, o limonadă 2,30 euro, o salată 5 euro, un expresso 1,20 euro, o bere 2.3 euro, cam pe-aici se învârteau prețurile.

Captivată de ceea ce vedeam în jur, parcă pluteam deasupra mării, eram tare bucuroasă că vedeam pietrele prin apa mării, admiram bărcuțele și studiam oamenii.

Restaurantul este decorat frumos, deține câteva acvarii cu pești, scoici și alte animăluțe, oamenii își pot alege hrana din acvariu pentru a putea fi preparată.

Mobilierul era din lemn, vopsit în culori calde, fețele de masă erau albe și apretate, un restaurant care se respectă, acolo totul e super elegant, ospătarii foarte amabili, îmbrăcați adecvat locului. Mi-a părut rău că s-au mișcat prea repede, îmi plăcea teribil să stau la umbră și să miros marea de la înălțime.

Toaletele sunt în afara restaurantului, acolo pot merge și cei de pe plaja Mirista, se plătea 0,20 euro, era prețul scris pe o farfurie, puneai acolo banii și era totul ok, se mergea pe încredere. Eu am pus 0,50 și mi-am luat singurică restul din farfurie :) Wc-urile erau curate, aveau consumabile, bravo lor dar mai ales cinste turistilor civilizați, sârbi în marea lor majoritate.

Nota de plată a fost până în 30 euro pentru patru feluri de mâncare plus lichidele aferente, prețuri foarte bune, prețuri normale pentru un restaurant, nu „bombe” cum ar zice cineva, adică domnul meu =))

Cu obiectivul nr 1 pus la punct, am plecat la negocieri de bărcuță. Nicio șansă, am renunțat la excursie, am plecat la bălăceală și-am revenit a doua zi pentru plimbarea pe apă, o altă zi spectaculoasă petrecută pe Lustica.

Trimis de krisstinna in 22.08.19 09:50:27
Validat / Publicat: 22.08.19 10:21:04

VIZUALIZĂRI: 1367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Mirista Restaurant

Dana2008 [22.08.19 10:27:02] »

@krisstinna: Start vot @Krisstinna! ????????

Zoazore [22.08.19 10:41:55] »

@krisstinna: Intr-adevar impresionant! Privelistea spre mare a meritat fiecare centima! 4 feluri? Eu am numarat doar trei!

Adevarul ca privind roata-mprejur, parca nici nu mai conteaza ce ai in farfurie.

Totusi, ce-i monstruletul din P14?

krisstinna [22.08.19 11:01:26] »

@Dana2008: Mulțumesc frumos de vizită@

doinafil [22.08.19 11:06:41] »

Note foarte bune ai dat și cred că a meritat restaurantul!

Observ că-ți plac calamarii, și cred că sunt buni cei pe care i-ai mâncat tu!

Eu am avut o experiență nereușită cu ei aici, în București, la un restaurant grecesc, prin 2002. Nu mi-au plăcut și de atunci evit să mănânc.Cei din farfuria ta arată bine așa, ca niște soldăței disciplinați, aliniați frumos pe farfurie!

Când am să mai merg prin excursii în afara țării, am să risc și-am să încerc, din nou, calamari! Poate că aici nu au fost bine preparați, cine știe?!

Să vă fie „de bine”! Aștept continuările!

krisstinna [22.08.19 11:06:42] »

@Zoazore: În poza 20 se văd două porții de ciorbiță și în poza 22 salata și calamarii

Monstrul e un peștișor drăguț, din vitrina restaurantului. Mulți turiști își alegeau de acolo tot ceea ce doreau să mănânce, ospătarul lua animalul și-l ducea la bucătărie pentru a putea fi preparat.

A fost cel mai frumos restaurant din MNE, m-am îndrăgostit de acel loc superb. Ca și clasament zic. Apoi a urmat cel pescăresc din Ada Bojana.

Am mai mâncat în Lustica la un restaurant, nimic special, o să revin cu un alt articol și despre acela.

Mulțumesc de vizită, te pup!

webmaster [22.08.19 11:12:21] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinna [22.08.19 14:48:34] »

@webmaster: Mulțumesc

krisstinna [22.08.19 14:54:39] »

@doinafil: Mulțumesc frumos, Doina

Da, foarte buni calamarii, erau pui de calamari, la plită rumeniți. I-am dat și soțului unul, m-am forțat sa mănânc, mă saturasem doar din supa de pește, delicioasa și aia.

Locul este spectaculos, e liniște deplină, personalul e amabil, zâmbitor și politicos, e restaurantul meu preferat din Mne.

Ai greșit tu restaurantul, altfel nu îmi explic cum naiba sa nu știi gătești calamari, până și eu îi prepar bine și nu sunt specialista

doinafil, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tivat și împrejurimi?: