ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2010
DIN: targu mures
ÎNSCRIS: 10.06.10
OCT-2004

Kuramathi Cottage&Spa Resort-Maldive

La sugestia lui webmaser12 revin cu un review despre resortul din Maldive la care am fost,

Kuramathi Cottage&Spa

De la inceput se impune o precizare: eu am vizitat aceste insule in octombrie 2004. In decembrie 2004, dupa cum stiti, alaturi de 7-8 state din regiune, Maldivele au fost lovite de un puternic tsunami. Nu stiu in ce masura a fot afectat resortul despre care va vorbesc, dar, daca bine imi amintesc, am citit la inceputul lui 2005 pe un site ca, avand in vedere ca fusese afectat, resortul suferea nu numai reparatii, dar si imbunantatiri. Daca bine stiu, a devenit din resort de 4*, resort de 4*1/2. Deci, aste e bine, nu?

Insulele Maldive se afla in Oceanul Indian, la sud vest de Sri Lanka. Sunt alcatuite din atoli (formatiuni coraliere, insule de corali). Daca bine imi amintesc, denumirea de atol a fost folosita prima data de Darwin. Aceasta este si impartirea administrativa a statului. In atoli.

Exista peste 1.000 de atoli (insule), parte din ele nelocuite, datorita dimensiunilor extrem de reduse. Cred ca peste 300 din ele sunt destinate resorturilor turistice.

Kuramathi, pe care am fost eu, se afla in North Male Atoll, care la randul lui face parte din Ari Atoll. Kuramathi este una dintre cele mai mari insule (cca. 1,5 km lungime si 0, 5 km latime, in cea mai lata parte). Ca dovada, pe insula exista 3 resorturi (nu doar unul singur, cum sunt in 99% din insulele de aici).

Eu am stat la Kuramathi Cottage&Spa. Pe insula se mai afla Kuramathi Blue Lagoon si Kuramathi Village. Kuramathi Cottage& Spa are vreo 70-80 de bungalowuri, atat beach bungalows (pe plaja), cat si water bungalows (pe mare).

Noi am stat la bungalow pe plaja. Avantajul acestora din urma, este, am mai spus, cred, ca sunt pe partea cu laguna. Asta inseamna apa turcoaz, mai calda, putin adanca si cu mare vizibilitate. Desi mai spectaculoase, bungalowurile pe apa (mai mari ca dimensiuni) prezinta marele dezavantaj ca sunt pe partea cu oceanul. Asta inseamna apa putin mai rece, de culoare albastru mai inchis, mult mai adanca si nu cu asa mare vizibilitate.

In plus, pe aici misuna pesti mai mari, meduze uriase (indigo-f frumoase, de altfel, ale caror intepaturi dor tare) si chiar rechini de recif. Acest tip de rechini nu depasesc lungimea de 2 metri, se hranesc exclusiv cu pesti (nu cu turisti:)) si nu au deschizatura gurii mai mare decat cea a unui caine de talie medie.

Camera era spatioasa, cu pat mare matrimonial, cu baldachin (sunt tantari), cu terasa, cu baie. Exista, dupa cum a mai descris cineva care a fost in Maldive, si dus afara, intr-o curticica in spate. Zidurile sunt inalte, e exclus sa te vada cineva.

La resortul acesta nu exista TV in camere. Nu am fost trista deloc din aceasta cauza, va imaginati. Mai ales ca imi dusesem cu mine un teanc de romane. Exista in camera un radiou, care transmitea pe doua posturi: fie muzica clasica, fie muzica ambientala. Erau de fapt CD-uri puse de cei de la receptie, nu erau posturi de radio propriu-zise. Explicatia lipsei TV-ului nici nu o mai dau, e logic. Cam toti merg acolo la relaxare. Desigur, exista in Maldive si resorturi cu camere dotate cu LCD-uri, si DVD-uri cu filme. Asta am si acasa, multumesc.

In fata terasei era un drum mic, de nisip, mai mult o carare, care face legatura intre bungalowuri si cladirea principala. Tot un bungalow, mai mare, si aceasta. Desigur, pe insula nu exista drumuri asfaltate, la ce bun? Si nici masini. E, totusi, un microbus care ia pe parcursul drumului dintr-un capat in altul al insulei, turistii porniti la plimbare si care obosesc. :) La asa distante, deh... Nemtii obosesc, saracii...

In fata terasei bungalowului se intinde o bucatica de plaja, pustie, doar a ta. Fiecare are plaja proprie, deci nu se deranjeaza unii pe altii.

Unul dintre celelalte resorturi (Kuramathi Village, care nu are decat 3*) nu are bungalowuri cu plaja. Adica, efectiv plaja din zona nu poate fi folosita. E abrupta, plina de vegetatie. Nu stiu unde faceau cei de aici baie. Probabil mergeau la piscina.

Exista o singura piscina (foarte mare), pentru toate cele trei resorturi.

Pe insula exista si o sala de fitness si un spa. Am incercat spa-ul, mi-a placut, dar nu mai tin minte exact ce masaje am facut.

La Kuramathi Cottage&Spa exista alaturi de restaurantul principal (unde se serveste micul dejun si cina), un Palm Court (pizza&pasta), situat in aer liber, incadrat de palmieri inalti, de unde si numele, un coffee shop si un restaurant thailandez (Siam Garden). Puteai sa mergi sa cinezi si la restaurantele celorlalte doua resorturi. Eu am fost la Grill Restaurant si la restaurantul indian (Tandoor Mahaal).

Mancarea a fost foarte buna la toate restaurantele. Imi amintesc ca la cel thailandez am mancat creveti in sos picant iar la cel indian (eu sunt fan mancare indiana), am mancat vreo 3-4 feluri, dar, nu mai tin minte ce. A fost acum aproape 6 ani!

Pe insula exista centru de scufundari si centru de biologie marina, unde o domnisoara, biolog marin, tinea, cursuri despre viata marina, de doua ori pe saptamana. Sotul meu a facut un curs de scufundari. El facuse in Egipt primul curs obligatoriu ca sa ai licenta de diver, Open Water si acum a facut Advanced Open Water (urmatorul curs in ordine). A mai facut, pare-mi-se si un curs optional (Night Diving). Primul curs a durat vreo 5 zile, al doilea o zi. Tin minte cat de incantat era sotul meu dupa fiecare curs (ii ducea in larg cu barca, stateau cca 3 ore). Imi povestea despre vietatile marine pe care le-a intalnit, zeci de feluri de pesti cu zeci de denumiri.

In timpul cat el era la scufundari eu ma delectam cu romanele mele sau dadeam iama in bauturile din mini bar sau de la room service.

Intr-o dimineata pe la orele 5 sotul meu a plecat sa vada rechini cap de ciocan (hammerhead sharks). Acum, probabil, o sa spuneti ca mint, in fine... e adevarat. El e mare fan rechini. Acest tip de rechini stau in mijlocul oceanului, nu vin in laguna. De aceea trebuia mers vreo 15 km in larg, cu barca. In plus, ei traiesc la adancimi f mari (400 m) si nu ies decat dimineata devreme, sa se hraneasca. Nici acesti rechini nu se hranesc cu turisti. Urca pana la 15-20 m adancime si poti sa-i vezi doar atunci. (nu face nimeni scufundari la 400 m! ) Sunt uriasi, 5 m lungime. (cat un BMW seria 7) si totusi f timizi.

Sotul meu mi-a povestit ca erau vreo 15-20 de rechini. Grupul de diveri, in frunte cu master scuba diverul (o doamna nemtoaica la vreo 50 de ani, f hotarata si pe care o vedeam mereu cu tigara in gura), statea pe loc iar rechinii s-au invartit in jurul lor de 2-3 ori, la cca 10 m distanta. Vizibilitatea era, probabil foarte buna la momentul acela... Dupa care rechinii au coborat la adancimile care le plac lor (e mult mai rece apa acolo jos). Sotul meu a venit inapoi pe la ora 7,30, in extaz. Din pacate eu nu sunt amatoare de acest sport... , desi detin licenta de scuba diving si eu. Fac doar snorkeling.

Sper ca review-ul meu sa fie de ajutor si sper sa ajungeti si voi acolo. Eu voi face tot posibilul sa mai merg.

Trimis de mariarosa in 17.06.10 08:24:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALDIVES

VIZUALIZĂRI: 5911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Unul dintre barurile resortului

pepsi70ro
[17.06.10 08:38:19]

Superbe impresii, felicitari @mariarosa!

webmasterXY*
[17.06.10 13:36:30]

webmaster12 iti multumeste pentru laurea in considerare a sugestiei. Este un loc la care multi viseaza dar nu pot ajunge. Pot insa ,prin intermediul randurilor scrise de tine, sa se simta pentru o clipa acolo

Ai scris frumos, bravo!

valimi
[17.06.10 14:54:23]

Frumos scris, pe mine nu m-ai fi bagat intre rechini nici daca erau impaiati...

Puncte de la mine!

valimi