ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2019
ÎNSCRIS: 29.12.11
AUG-2019

Către satisfăcător

Un hotel de cinci stele, la început de drum

A venit vremea să va povestesc despre hotelul la care am fost cazați, în sejurul nostru din Hughada, Egipt. Ei bine am ales un hotel de cinci stele aproape nou, dat în folosință în luna aprilie anul curent. Mai mult am prins o super ofertă, astfel cazarea la cinci stele all inclusive, cu transport inclus, a costat doar 1200 de euro camera.

Hotelul este mare si impunător, construit în bine cunoscutul stil egiptean cu turnulețe și colorat în culoarea deșertului, bej! Este situat la doar 15 minute de mers cu masina, de aeroportul internațional din Hurghada.

La intrare atât mașinile, cât și turiștii cu bagajele lor trec printr-un sumar control de securitate, foarte util si binevenit în zona în care e amplasat.

Recepția este mare, chiar maiestoasa aș putea spune. Recepționerii sunt foarte amabili mai ales ca i-am ajutat si noi în acest sens, cu 10 USD strecurați în pașaport. De obicei nu fac asta, dar din ce citisem chiar aici pe AFA, de la colegi de-ai nostri ce au fost anterior aici, am aflat că sunt anumite camere cu vedere la șantier și chiar nu am vrut să risc să primesc așa ceva!

Noi am primit două camere la etajul al doilea, cu vedere la piscină. Hotelul este construit în forma de U, cu latura deschisă spre plajă și spre mare. În centru există o adevarată salbă de piscine. Cu doar 15 USD pe zi puteam să ne upgradăm camera, evident în limita locurilor disponibile și să primim o cameră la parter cu ieșire la una din multele piscine. Sincer as fi făcut asta în alte circumstanțe, dar nu acum pentru ca noi eram setati pe Marea Roșie.

Am fost condusi spre cameră de un bellboy care a început sa ne-o prezinte. Toate bune si frumoase, dar aerul condiționat cum merge? Aaaaa nu merge este o mica problemă si se va remedia în maxim doua ore. Ok, dar internetul? Ei bine nici acesta nu merge este o mica problemă si se va remedia în maxim două ore. Credeți că s-a respectat termenul? Nici vorbă! De-abia de a doua zi dimineață am putut beneficia de ele. Mai mult lumina s-a oprit de mai multe ori în întreg complexul, iar seara când am ajuns în cameră și am încercat să fac un duș nu aveam nici apă. Nici caldă, nici rece. Aerul conditionat nu mergea, internetul nici el, lumina se întrerupea când ți-era lumea mai dragă, acu nici măcar apă nu aveam? Dacă eram acum vreo 10 ani cred ca m-aș fi enervat teribil si probabil aș fi compromis sejurul, din cauza nervilor. Acum sincer am fost mult mai zen și a fost mult mai bine.

De a doua zi au mers toate ca pe roate si nu am mai avut probleme. Poate doar un picuț cu internetul, dar oricum a mers mult mai bine decât m-am așteptat.

Camera de hotel era foarte mare si spatioasă! Aveam un pat imens foarte confortabil de vreo 2,20/2 metri. Sincer nu cred că am mai întâlnit pe undeva un pat atât de mare. Am fi putut dormi în el toti patru, fără să ne atingem. Salteaua era foarte confortabilă, iar deasupra o patură foarte groasă. Chiar ma miram de ce ne-o trebui o asemenea pătură! Ei bine aerul condiționat era absolut indispensabil, iar cel cu care era dotata camera era unul imens, care în afara faptului ca facea o mare gălăgie era si foarte eficient. Se răcorea extrem de repede camera si de-aste era nevoie de pătură groasă noaptea. Evident era si reversul când era oprit în cameră se facea foarte repede saună. Cum am primit doar câte o cartelă nu-l puteam lăsa pornit când nu eram în cameră. Cardurile normale sau cele de prosoape nu se potriveau în fanta cu pricina. Smart.

Camera era dotată cu un tv LCD, cu un sifonier, o biliotecă, două noptiere plus o canapea extensibilă, un birou si un scaun. La geam aveam perdea plus două rânduri de draperii. Afară aveam și un balcon de vreo 2 mp, dotat cu o măsuță și două scaune. Evident că aveam și un mini bar care era aprovizioanat zilnic din partea casei, cu o cola, o fanta si o apă, toate la 0,5 l! În plus mai aveam o apă la 1,5 litri pentru spălatul pe dinți. Se știe că în Egipt apa de la robinet nu e recomandată nici măcar pentru spălatul pe dinți.

Baia e genul ăla mai modern: chiveta în cameră, vasul de toaletă într-o încăpere separată, la fel si baia. Totul cu uși de sticlă mate. Mai mult de atât, nu au cum sa facă! Produsele de igiena suficiente si ok ca si calitate. Evident era si un uscator de păr si o oglindă pentru bărbierit!

Inițial am lăsat doi dolari pe pat pentru băiatul de la curățenie și totul a fost bine. De pe la jumătatea sejurului nu și-a mai dat atât interesul, astfel nu a mai primit nimic. Nu suport condiționarea serviciilor în funcție de tips, dar aici e la mare artă lucrul ăsta. E drept că cu le dădeam mult doar 1,2, 3 dolari dar dacă nu le mai dădeai se schimbau în raport cu noi. Evident ca nu poți să le dai la toți și tot timpul, așa că pe unii i-am sărit.

Piscinele erau superbe. Aveau o adâncime de maximum 1,35 metri și erau foarte curate. Fiind foarte multe si întinse pe o suprafață destul de mare, nu erau niciodată aglomerate. Bine cu excepția barului de la piscină la care era întotdeauna coadă. Vă spun sincer că din cele șapte zile petrecute la acest hotel, doar în ultima am stat la Piscină, în rest doar la mare, la plajă.

Există și două piscine exclusiv pentru copii mici, dotate cu tot felul de tobogane si alte jucarii foarte funny. Chiar e un loc super pentru cei care au copii mici în dotare! ;)

Plaja nu era foarte lată. Erau doar trei rânduri de șezlonguri cu umbrelele de stuf aferente. Nu exista să nu găsești loc pe șezlong oricare ar fi ora la care ai fi venit. Prosoape curate primeai zilnic în schimbul cardurilor primite de la recepție. Plaja era încontinuu curățată de angajații hotelului, astfel că era foarte curată.

Intrarea în mare se facea ca la noi la Mamaia. Doar că distanța de mers până dădeai de apă unde puteai înota era considerabil mai mare. Ai de mers cam 2-300 de metri până la reciful de corali. Acesta era cam anemic incomparabil cu recifurile din Sharm. Cu toate astea în fiecare dimineață eram la el să admirăm fel de fel de pești viu colorați. Sincer am fost cam dezamăgiți din punctul ăsta de vedere, astfel că am hotărât să ne luăm o excursie cu nava pe mare, care să ne ducă la adevăratele recifuri de corali. Dar asta-i deja o altă poveste.

Mai mult după amiaza la reflux apa se retrăgea extrem de mult de apăreau la suprafață adevărate insule de nisip în „largul” mării. Evident că nu mai putea fi vorba de înotat sau de snorkeling. Parcă eram pe o baltă cu apa până la glezne.

Animația. Ei bine era ca pe la toate hotelurile astea cu all inclusive, dar nu prea își dădeau interesul Erau așa mai mult să bifeze programul. Atingeau toate punctele cunoscute, volei pe plajă, gimnastică, darts, aquagym și polo la piscină, petreceri pentru copii si seara si pentru adulți, dar care arătau ca alea pentru copii. Nu știu dar parcă nu au imaginație să vină cu ceva nou, peste tot e la fel. Ca de exemplu mie seara mi-ar plăcea să angajeze o formație de muzică live care să cânte cover-uri, dar și muzica tradițională a zonei vizitate. E doar o idee!

All inclusive. Sincer fug de acest concept, dar parcă tot de el dau. Pe aici prin Egipt chiar e binevenit, pentru că nu stiu pe unde aș mânca prin oraș. Restaurantul era imens si construit cumva în oglindă. Aveau două standuri de mâncare identice în fiecare salon. În fiecare zi era un anumit tip de bucatărie: franțuzească, egipteană, indiană sau doar cu produse marine. Evident că doar o mică parte din produse erau din specificul țării respective.

Aveai ce mânca. Era destul de diversificat, iar calitatea era acceptabilă. Evident ca nu era ca la turci, dar nu faceai foamea, ba chiar din contră toti ne-am întors cu câteva kile suplimentare. Eu mă bucur că nimeni nu a avut probleme stomacale si ăsta-i cel mai important lucru. Evident punctul mavim de atracție la bucatărie era grătarul Eu personal pe el m-am axat, nu am vrut să risc prin multimea de sosuri. Grătar (pește, adana kebab, Pui) plus cartofi prăjiți și salată de rosii era ideal pentru mine plus ceva dulce la sfârșit. Asta-i valabil doar pentru mine, nu si pentru comesenii mei!

Băutura! Sucurile, berea și vinul au fost ok! Beam ori la restaurant ori la barul de pe plajă deschis doar între orele 10-16 ori mai rar la piscină, iar seara la barul în fața caruia era mini scena de spectacol. La barul de la piscina începând cu ora 12 se servea pizza, total insuficientă), hamburgeri cu cartofi prăjiti si diverse salate. Evident daca mâncai aici, nu mai mergeai la restaurantul principal.

Băuturile cu adevărat alcoolice erau în marea lor majoritate execrabile. Erau din producție internă, dar erau sub standardul de cea mai proastă băutură de la noi. Whisky l-am scuipat, vodcă am consumat doar o dată. Cu romul m-am înțeles ceva mai bine.

Existau si trei restaurante a la carte la care trebuia să-ți faci rezervare în prealabil si să prinzi loc. La chinezesc nu am avut noroc în schimb am rezervat la un restaurant italienesc si la un cu specific mongolez.

Încep cu cel italienesc unde servirea era de nota 10, dar produsele comandate fie ca a fost pizza, lasagna, paste sau tiramisu au fost cam de nota 5. Altceva nu mai vreau să comentez de acest local italienesc doar cu numele. Apropo nu e permis accesul în acest local în maieu sau în șlapi, evident ca nici fără! :)

În schimb la restaurantul mongolez servirea a fost de note 8, iar produsele comandate de nota 10. Aici am dat de un concept pe care nu l-am mai întâlnit prin peregrinările mele. Existau trei standuri cu mâncare. Primul stand era cu diverse salate crude (rosii, castraveți, varză ori ardei) și cu diverse bucăti de carne (pește, vită, pui). La al doilea stand erau diverse condimente, iar la al treilea diverse sosuri.

Ei bine luai un bol ca de ciorbă și îl umpleai cu tot ce =ți facea cu ochiul apoi mergeai la gratargiu să ți-l prepare. Aici omul avea o plită imensă foarte încinsă. Mai punea el ceva sosuri peste conținutul din bol si apoi îl răsturna așa cum era peste plita încinsă. Totul era extrem de spectaculos, mai ales ca se mai juca și cu focul. O să vedeți și în poze. Cert e ca a fost de departe cea mai tare cină consumată nu numai la acest hotel, ci pot spune că în general. Mi-a plăcut atât de mult că mi-am mai preparat o porție. Oi fi fost io cam haplea, nu știu, da mi-a plăcut tare mult.

Nu au fost toate la superlativ la acest hotel, dar una peste alta ne-a plăcut, ne-am simțit bine și ne-am încărcat un pic bateriile. Sa mai spun ca marea majoritate a clienților din acest hotel erau români și polonezi. Mai erau si alți est europeni sârbi, bosniaci sau unguri plus turiști din țările nordice, a căror limbă, nu o pot diferenția!

P. S. Mai trebuie precizat că la jumatate de oră se face transferul gratuit la un hotel din același lanț, cu un minicar, pentru a beneficia de aquaparcul din dotare. Bine și viceversa pentru a beneficia de plaja noastră. Acel hotel chiar e o copie vasului Titanic atât pe exterior, cât și pe interior. Am petrecut si noi vreo două ore pe-acolo. E mai mult pentru copii mai mari.

Trimis de robert in 21.08.19 11:48:46
Validat / Publicat: 21.08.19 12:21:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 4141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 plaja si marea

robert [21.08.19 12:15:30] »

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=p47fEXGabaY

mersi frumos!

webmasterX [21.08.19 12:19:56] »

webmasterX [21.08.19 12:21:33] »

robert [21.08.19 12:35:04] »

@webmasterX: e ok! Mersi

nrs † [21.08.19 14:52:35] »

moam!!! nici o poza cu fete, ceva de clatit ochiul!

robert [21.08.19 16:05:32] »

@nrs: trebe musai să te duci să le vezi la fața locului!

nrs † [21.08.19 17:26:57] »

am vrut dar anul asta nu s-a putut. cand am putut eu era full la avion, ma bucur ca totusi am reusit sa fac loc unei vechi cunostinte: Turcia

robert [21.08.19 19:23:51] »

@nrs: data aviatoare!

nicole33 [22.08.19 06:51:50] »

@robert:

Felicitări pentru vacanţă şi pentru review!

Aşteptam articolul tău de la acest hotel nou nouţ .

Mi-a plăcut camera foarte mare şi confortabilă, totul nou, îmi plac şi băile astea moderne.

Dar văd că ai avut "norocul" unei camere cu uşă comunicantă. Nu te-au deranjat vecinii de alături? Eu am avut la fel la hotelul din Hurghada şi mă disperau ţipetele copilului vecinilor, astfel că imaginam soluţii de a-i determina pe ei să schimbe camera, pentru a nu da eu bacşiş la recepţie

robert [22.08.19 11:58:41] »

@nicole33: multumesc frumos pentru vizită și comentariu!

Într-adevăr camera e foarte mare si confortabilă!

Referitor la camera cu ușă comunicantă, din ce am înțeles eu majoritatea camerelor o au. Am avut și eu această temere că mă vor deranja vecinii, dar nu am auzit absolut nimic. Ori e izolația foarte bună ori erau foarte liniștiți.

Am avut și eu o experiență neplăcută prin China cu o cameră de tipul ăsta în care după un zbor lung si obositor nu am putut dormi toata noaptea din cauza vecinului ce vorbea încontinuu la telefon! Culmea ca era tot român!

amycraazy [25.11.19 19:27:09] »

Buna. am si eu o intrebare in legatura cu HOTELUL TITANIC ROYAL... puteti sa imi spuneti daca erau tobogane pt adulti? multumesc!

robert [25.11.19 19:30:05] »

@amycraazy: Bună! Sunt tobogane doar pentru cei mici.

Pentru cei mari sunt doar la un hotel de vis a vis unde aveti acces gratis si transfer deasemenea!

amycraazy [25.11.19 19:34:22] »

@robert: Multumesc! te mai intreb ceva: in incinta acelui aquapark se pot si consuma bauturi sau mancare? sau trebuie sa revenim in cadrul hotelului unde suntem cazati?

robert [25.11.19 19:36:50] »

@amycraazy: mancare nu am incercat, dar bauturi cu siguranță!

amycraazy [25.11.19 19:43:50] »

@robert: Multumesc de informatii! o seara buna!

elenaadina [26.02.21 18:53:00] »

Buna. Cineva a scris intr-un alt articol ca sezlongurile de la mare erau incomode... asa ti s-au parut si tie?

Am vazut ca la camera voastra balconul era despartit de vecini cu zid. La ce etaj ati stat si in ce zona? Sunt si corpuri unde vezi la vecinul pe balcon? Multumesc!

robert [26.02.21 19:08:14] »

@elenaadina:  bună! Așa e are dreptate, șezlongurile de la plajă erau destul de incomode. Erau din material și se stătea destul de naspa pe ele.

Noi am stat în corpul de pe dreapta cum ieși de la recepție la etajul al doilea, undeva pe colț.

Nu am remarcat să se vadă la vecinul în balcon, decât la parter. Doar că la parter aveai un mare avantaj aveai piscina chiar în fața camerei!

Alegeri înțelepte vă doresc! ​​​

elenaadina [26.02.21 19:34:19] »

@robert:  Multumesc! Si voua toate cele bune!

STEFANYA23 [15.03.21 16:21:04] »

Buna ziua

M-ar interesa daca se poate face baie, adica sa te balacesti, sa innoti, fara sa te lovesti de corali... avem o fetita mica si noi preferam sa facem baie in mare...

Deci apa e ok? adica se adanceste cat de cat sa poti face baie sau trebuie sa mergi sute de metri pana  sa iti ajunga la genunchi... ?

Nu ne intereseaza scufundarile.

E santier cumva langa? V-a deranjat zgomotul produs... ?

Multumesc anticipat

elenaadina [16.03.21 10:32:24] »

@STEFANYA2Buna ziua. Din cate am citit eu in acest articol am inteles ca reciful de corali e undeva la vreo 200,300 de m de tarm si ai mult de mers pina sa poti face baie.

Pentru ce va doriti dvs. mai bine mergeti la Beach Albatros Resort care are doua plaje din care una e cu nisip si apa se adanceste dupa circa 2 m pina la briu , pentru copii este minunat... Mai are si multe piscine si nu se mai construieste nimic in jur. De asemenea sezlongurile sunt confortabile, cu saltea, fata de Titanic Royal si are si mai multa vegetatie.

robertscris / TELEFON [16.03.21 10:36:56] »

@STEFANYA23:  pentru baie in mare si balaceala e ok! Apa e cam mică,   e cam ca la Mamaia! Iar la reflux ajunge undeva la nivelul gleznelor!

STEFANYA23 [16.03.21 14:47:28] »

@elenaadina:  multumesc din suflet

elenaadina [17.03.21 17:32:42] »

@STEFANYA23:  Cu placere! Noi am fost anul trecut la Beach Albatros Resort si ne-am simtit foarte bine! Mai este avantajul ca sunt 3 restaurante chiar la plaja unde poti manca la amiaza, cu intrare libera fara rezervare si mancarea este diversificata. Vacanta frumoasa sa aveti!

webmasterX [17.03.21 18:36:33] »

@elenaadina

Noi am fost anul trecut la Beach Albatros Resort si ne-am simtit foarte bine!

amycraazy, elenaadina, robert, STEFANYA23
Alte impresii din această RUBRICĂTitanic Royal Resort: