ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2019
ÎNSCRIS: 29.12.11
AUG-2019

O cazare altfel

Pe la sfârșitul lui iulie, ne pregăteam pentru o aniversare unică in familia noastră. Dar unde să o facem!? La restaurant costă destul de mult, in jur de 1000 de euro pentru 20-25 de persoane, plus că e perioada concediilor și e foarte probabil să nu vină mulți invitați.

E, tocmai în acest moment de cumpănă, a venit mr. T cu ideea salvatoare, să o facem la mare, pe o bărcuță. Atât mi-a trebuit, mi s-au aprins beculețele și am dat drumul la pregătiri. Ideea mi se părea foarte bună și chiar a fost.

Așa ca o paranteză, la un moment dat vroiam să vizităm capitala Suediei Stockholm și cazarea în centru era extrem de scumpă. Singura variantă mai convenabilă găsită era cazarea pe un vas în port. Nu eram foarte hotărât, așa ca nu am mai ajuns acolo, dar data viitoare nu o să mai stau pe gânduri! Închei paranteza.

Am început să caut pe la Corbu, pe la Constanța, pe la Limanu un vas cu o capacitate de vreo 12 persoane, care să ne si plimbe un pic pe mare, dar care să ne și ofere cazare pentru o noapte. Am găsit vasul potrivit tocmai la Limanu, dar dat fiind ziua Marinei, aveau un eveniment și nu ne lăsau seara pe vas. Păi si atunci noi ce facem!? Mai trebuie să luăm musai o noapte de cazare și pretul final explodează!

Aici am avut mare noroc. Cel ce exploatează șalupa Magic Point din Portul Turistic Mangalia si încă vreo doua șalupe similare, tocmai ce a făcut o nouă achiziție, yachtul Heracleea despre care o să vă vorbesc în acest articol.

Acest yacht cumpărat la second hand era exact ce ne trebuia. Avea o capacitate de dormit în cabine de 8 persoane, dar puteau naviga până la 12 persoane. Astfel l-am închiriat pentru o zi si o noapte. Ne-a costat 600 de lei cazarea pe yacht plus 1000 de lei ieșirea în larg. Suplimentar am închiriat șalupa Magic Point despre care v-am vorbit anterior, doar pentru o noapte de cazare pentru maxim 4 persoane la tariful de 500 de lei.

Până la urmă am venit din București exact 10 persoane, adică doar ocupanții a două autoturisme. La ora 10 eram deja pe ponton nerabdători să ne suim pe vas. Doar că proprietarul tocmai făcea curățenie după o petrecere cu mii de pene, o petrecere de burlăcițe!!! Se pare ca fetele din ziua de azi stiu mai bine să se distreze decât băieții!

La ora 11 ni s-a permis accesul pe vas, nu înainte de a ne face un mic instructaj. Să ne suim doar desculți, plus ne-a fost aratat cum funcționează diversele aparaturi de la bord.

Dacă șalupa noastra era un pic mai luxoasă, ei bine yachtul Heracleea era deja altceva, o alta clasă. Avea în spate postul de comandă unde erau si doua canapele si o masă, destul de mari. Era dotat si cu motor si cu vele, iar pe botul acestuia erau amplasate trei canapele-saltele de plajă foarte comode. Credeam că nu o să avem loc toți pe punte, dar m-am înșelat. Puteau să mai fie lejer câteva persoane, fără să simți înghesuială.

Sub punte existau trei dormitoare, două mai mici și unul mai mare unde era și toaleta. Disconfortul era ca trebuia să intri în al treilea dormitor pentru a avea acces la toaletă. Doar ca nu mai era o toaletă așa mică și incomodă ca pe Magic Point, ci era ceva mai mare. Mai mult era dotată și cu đus.

În afară de cele trei dormitoare de care v-am povestit mai sus mai era și o camera comună dotată cu două canapele, o masă, dar și o bucătărie open space. Chiuvetă, dulapuri, frigider, cuptor cu microunde, cam tot strictul necesar găseai în această bucătărie.

Oricum pe yacht era loc berechet , pentru cazarea a opt persoane. Yachtul nu era dotat cu un sistem audio, ca șalupa Magic Point, așa că proprietarul a cumpărat o imensă boxă portabilă care se conecta foarte usor prin bluetooth, la telefon. Aveam și două prize pe vas, așa că din punctul ăsta de vedere, chiar nu aveam de ce să ne plângem.

De comun acord cu proprietarul vasului, am convenit ca la ora 14 să ne scoată la o plimbare pe mare, până când ne săturăm. Cum am precizat anterior, această ieșire pe mare costă suplimentar (1000 lei) și nu e obligatorie, ci doar opțională. Noi am optat să o facem, măcar o dată în viață. Mint, am mai avut o super petrecere de genul ăsta în Dominicană, dar ăia sunt deja maeștrii la așa ceva.

Zis și făcut. La ora 14 am ridicat ancora și am pornit spre larg! Am navigat cam jumate de oră și căpitanul a decis să ne întoarcem într-un golf, deoarece marea era destul de agitată. Am acostat într-un golf linistit în aproiere de Limanu!

Am petrecut în voie fără să ne știe nici mutul nici pământul! In jurul nostru, doar se mai nimerea vreun yacht ori cu gratargii ori cu burlăcițe!!! ;)

Evident că n-am ratat opertunitatea sa facem câte o baie în larg! Purtarea vestelor de salvare în larg era obligatorie, dar căpitanul mi-a delegat mie responsabilitatea! Așa că am facut baie fără aceste incomode veste de salvare, avqnd mare încredere în toți ca știu să înoate foarte bine. Si chiar a fost totul ok, cu toate că erau curenți foarte tari care te trăgeau cu putere de lângă vas!

Apa era mare, era curată și era destul de rece. Singurul inconvenient au fost meduzele. Așa multe si așa de mari eu personal nu am mai avut ocazia să văd. Se vedeau de pe vas și cei de sus te avertizau pe unde sunt ca să le ocolești!

Băutură si mâncare am avut de acasă, L fiind foarte ocupata cu pregătirile. Ea cu mâncarea și eu cu barul si cu entertaimentul! ;) Am stat în larg până pe la ora 19, după care ne-am întors în port. Aici ne-am luat la revedere de la capitan si noi am continuat peterecerea.

Evident că eu și cu L ne-am retras pe Magic Point și i-am lasat pe cei tineri să se desfășoare.

Dimineața tot pe la ora 11 am facut un pic de curățenie si am parăsit vasele. Toți s-au simțit foarte bine și au fost încântati de alegere.

Așa că dacă aveți drum pe la litoralul nostru luați în calcul si o cazare pe un așa numit hotel plutitor. Credeți-mă că merită!

P. S. Se pare ca noi am prin un preț promotional pe yachtul Heracleea, de numai 600 de lei pe noapte, acum prețul a sărit la 1100 lei/noapte și tot e convenabil.

Trimis de robert in 20.08.19 09:39:57
Validat / Publicat: 20.08.19 10:20:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MANGALIA.

VIZUALIZĂRI: 560 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 gata trebuie să ne luăm la revedere

robert [20.08.19 10:00:35] »

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=hh8y5rdJ3-s

mersi frumos!

webmasterX [20.08.19 10:19:50] »

Mutat în rubrica "Yacht Heracleea / hotel plutitor, MANGALIA" (nou-creată pe sait)

Zoazore [20.08.19 11:33:01] »

@robert: Adica tu spui 1100 / noapte pentru 8 persoane? Pai e tot convenabil! Bine, nu-i luxul hotelului de 4-5*, dar e, cum spuneam, o experienta unica! Si superba!

Acum, banuiesc eu, ca deja cauti cazarea aia din Stockholm!

Daca nu, ia si caut-o, ca eacum stii despre ce e vorba!

1700 lei pentru 10 persoabe cu plimbare e mai mult decat decent!

Sa va fie de bine si-nca odata, LA MULTI ANI! (Doamne, ce repede trec!)

robert [20.08.19 11:47:23] »

@Zoazore: da chiar a fost convenabil, ne-a dus mai ieftin ca la restaurant! Bine am fost si mai putine persoane, dar a fost timpul mai lung si experienta în sine deosebita!

Mulțumesc frumos pentru vizita si pentru comentariu!

Cu Stockholm o las mai încolo. E o capitală scumpă și momentan spun pas, la alte city brekuri. Mă axez pe călătoriile mele în zone mai îndepărtate!

Să ne auzim cu bine!

krisstinna [20.08.19 17:57:09] »

@robert: N-am înțeles a cui a fost ziua dar îi doresc La Multi Ani și mult noroc persoanei dragi tie.

Am dormit pe apa înainte de căsătorie, după... nici nu visez!

Nici gratis nu aș putea merge, cineva are frici multe din naștere.

Bravo! Felicitări!

robert [20.08.19 18:04:50] »

@krisstinna: majoratul lui Naty! Mersi frumos!

nrs † [20.08.19 18:13:25] »

@krisstinna:

cum sa nu stii! parca erati cuscri

krisstinna [20.08.19 18:23:06] »

@nrs: Of, am îmbătrânit de tot

krisstinna [20.08.19 18:28:52] »

@robert: Pupici pentru fată

robert [20.08.19 18:29:41] »

@krisstinna: mulțam frumos!

Zoazore [20.08.19 18:33:08] »

@krisstinna: Și te-ai scos! Că ”majoruța” are Yacht!

webmaster [28.08.19 10:48:34] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

robert [28.08.19 11:01:31] »

@webmaster: mersi frumos!

robert, Zoazore