ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2019
DIN: Râmnicu Sărat
ÎNSCRIS: 09.05.11
AUG-2019
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

La masă pe Transalpina, la ”Terasa Bunicului”

În urmă cu o săptămână am ajuns din nou pe Transalpina. Dacă în urmă cu doi ani am parcurs DN 67C doar parțial (de la Obârșia Lotrului până la Novaci), de data aceasta am străbătut integral ”Drumul Regelui”, plecând de la Sebeș puțin după ora 10.00. Nu ne-am grăbit deloc pe drum și am făcut mai multe popasuri (pentru relaxare, pentru fotografii, pentru cules de afine, pentru masă), astfel că am ajuns tocmai seara pe cealaltă parte a muntelui.

Dincolo de Obârșia Lotrului, am urcat vertiginos către golul alpin, iar pe platoul montan am făcut o oprire mai lungă deoarece acolo doream să mâncăm. Lângă tarabele comercianților de suveniruri se află ”Terasa Bunicului”; această locație are câteva locuri în interior, iar pe terasa exterioară se află mai multe mese de lemn. Ne-ar fi plăcut să mâncăm afară pentru că era o zi însorită, dar vântul nu avea astâmpăr, așa că am ales în cele din urmă o masă în interior. Pereții sunt decorați cu vase de lut și ștergare, însă cele două mese libere nu erau curățate.

Înainte de a ocupa o masă liberă (pe care am șters-o noi cu un șervețel umed), am aruncat o privire pe la plitele și grătarele de afară; acolo se rumeneau bulzurile, sfârâiau micii și clocotea gulașul într-un ceaun. Pe lângă aceste bunătăți, meniul terasei mai cuprinde ciorbă de văcuță (15 lei), ciorbă de perișoare (15 lei), fasole cu ciolan afumat (25 de lei), tocăniță cu mămăligă (25 de lei), murături (5 lei), ceafă de porc (20 de lei), cârnați (20 de lei). Frigiderele cu băuturi se află în interior, lângă bar; sucurile la jumătate de litru costă 6 lei, berile la doză au prețuri cuprinse între 6 lei și 8 lei, iar cafeaua, ciocolata caldă sau ceaiul costă 5 lei fiecare.

Întrucât comanda și plata se fac la bar, am stat puțin la coadă și apoi am comandat o porție de gulaș, un bulz și o porție de fasole cu ciolan afumat. Eu aș fi vrut tocană cu mămăligă, dar mi-au spus că se terminase mai devreme, așa că am ales fasolea cu ciolan.

Soția s-a declarat mulțumită de gulaș, juniorul a savurat bulzul, iar eu am mâncat fasolea (spre deosebire de gulașul fierbinte, fasolea a fost aproape rece, iar asta nu m-a încântat). Mâncarea a costat 60 de lei (gulaș=25; fasole=25; bulz=10), iar pentru două sticle mici de Pepsi am mai plătit 12 lei.

După aproximativ 40 de minute petrecute la ”Terasa bunicului”, am aruncat o privire pe la tarabele comercianților ambulanți din vecinătate. Pe lângă diverse suveniruri, de acolo pot fi cumpărate bunătăți precum: pastramă de mistreț (65 de lei/kg.), pastramă de cerb (75 de lei/kg.), șorici, jumări, siropuri din fructe de pădure, gemuri, ciocolată de casă, salam de biscuiți, porumb fiert (5 lei) sau cozonac secuiesc (15 lei).

Toate aceste produse ne făceau cu ochiul, așa că nu puteam pleca de acolo cu mâna goală; am cumpărat trei bucăți ciocolată de casă (5 lei bucata) și o sticlă de 500 ml. sirop de floare de soc (20 de lei).

Având în vedere cele prezentate, recomandăm ”Terasa Bunicului” de pe Transalpina! În ceea ce privește parcurgerea acestui spectaculos drum, ar fi indicat să faceți asta în timpul săptămânii întrucât în weekend este cam aglomerat!

Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 19.08.19 22:15:09
Validat / Publicat: 20.08.19 06:16:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSALPINA.

VIZUALIZĂRI: 4403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Frumusețea muntelui.

Dana2008 [20.08.19 07:56:51] »

@Crazy_Mouse: Buna!

Felicitari pentru articol!

Si noi am fost in luna august pe Transalpina. E uimitor Drumul Regelui!

Arata foarte bine mancarea in fotografii!

Din pacate anul acesta eu am parcurs traseul cu teama, pentru ca baiatului meu ii este rau de la atatea viraje care dureaza si mult timp. Asa ca noi in loc de mancare, i-am dat emetiral si dropsuri pentru raul de masina de la farmacie.

Anul trecut saracutul, dincele trei iesiri pe Transalpina, in doua i s-a facut rau. Am fost atunci la o stana sa mancam si a fost foarte buna mamaliga cu branza si smantana facuta special pentru noi.

Sa va fie de bine!

Calatorii frumoase!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [20.08.19 08:54:43] »

@Dana2008: Noi avem noroc, băiatul nu a avut vreodată rău de mașină, așa că ne putem permite să abordăm fel de fel de drumuri. Transalpina e frumoasă într-o zi senină, iar în ceea ce privește mâncarea știu că Stâna Ștefanu este o altă locație unde se mănâncă bine. Această stână se află la coborârea prin golul alpin către Obârșia Lotrului.

Oricum, dacă ai o lădiță frigorifică în mașină, o poți umple cu bunătăți de la comercianții ambulanți; produsele lor au fost motivul pentru care i-am amintit în articol.

Mulțumesc pentru lectură și pentru ecou! O vară frumoasă în continuare!

tata123 🔱 [20.08.19 09:49:26] »

@Crazy_Mouse: Transalpina reprezintă un magnet pentru iubitorii de Natură, chiar dacă ai fost o dată, parcă ai reveni în fiecare an pe această șosea alpină.

În ultimii ani s-a dezvoltat și comerțul ambulant în câteva locuri „strategice” de-a lungul drumului montan - cu bune și cu rele. Cert este că parcurgând fără viteză drumul și cu multe pauze de fotografiat ți se cam face foame și atunci sunt binevenite cele câteva locuri în care se pot mânca preparate tradiționale.

Fotografiile sunt prea exemplificatoare

Numai bine!

Michi [20.08.19 14:55:50] »

Noi am mâncat la Stâna lui Stefan, unicul loc de popas şi mâncat în anul 2013. Nu am să uit bulzul făcut cu trei feluri de brânză şi înnotând în unt auriu de casă şi nici tocăniţa de miel. Ne-am mândrit că la 80 de ani am trecut transalpina dar încă şi mai mult, când, mai târziu am făcut transfăgărăşanul..

Michi, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm pe Transalpina (DN67C):