ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2019
ÎNSCRIS: 29.12.11
AUG-2019

Fascinant, inedit

Întrerup un pic serialul despre Egipt, ca să vă povestesc despre o altfel de cazare pe litoralul românesc. Se poate ieftin si bun în cel mai aglomerat weekend de anul acesta de pe litoral!?

Uite ca se poate! În weekend-ul ce tocmai a trecut, am închiriat pentru o noapte, o șalupă acostată în Portul Mangalia, pe numele ei Magic Point.

Această șalupă este acostată în Portul Turistic Mangalia și se poate închiria pentru o noapte sau mai multe, dar se poate ieși si cu ea în larg! Noi am optat de data aceasta doar pentru prima variantă, deoarece ieșirea în larg am făcut-o cu o altă barcă un pic mai mare.

O noapte de cazare pe Magic Point ne-a costat 500 de lei. Ambarcațiunea are pe punte un post de comandă, dar și trei bancuțe de cqte două persoane. Pentru o iesirea în larg are o capacitate de 8 persoane. Doar pentru dormit capacitatea este de doar patru persoane. Patru persoane să platească doar 500 de lei pentru o noapte de cazare în cel mai aglomerat weekend de pe litoral mi se pare super decent.

Sub punte există doua dormitoare destul de comode. Pe jos are mochetă, care îi dă o anumită căldură. Evident că dormitoarele sunt dotate doar cu câte un pătuț. Te simți așa cumva ca într-o rulotă. Spațiile interioare sunt destul de mici, dar pentru o persoană normală asta nu-i nici un inconvenient. Pentru mine, care sunt un pic mai masiv a cam fost, dar nu foarte deranjant. Mă simțeam ca un elefant într-un magazin de bibelouri!

Există și un spațiu comun, un loc de servit masa. Aveam absolut toate facilitățile necesare. O mini bucătarie dotată cu un frigider, dar și cu un cuptor cu microunde. Aveam chiuvetă și două dulăpioare. Puteai să-ți pregătești foarte ușor atât un mic dejun, dar și un prânz sau o cină copioasă. Noi am fost doar pentru o noapte și am avut merinde preparate de acasă.

În interior am stat numai pentru nani, restul timpului l-am petrecut pe punte la plajă ori dans. Pe botul navei era amplasată o saltea dublă, ideală pentru plajă. Evident că am folosit-o din plin.

Era să uit. Jos aveam și o mini, dar chiar o mini toaletă. Vasul de toaletă parca era pentru cei șapte pitici. Chiar nu aveam deloc loc pe-acolo. Dar trebuie să te adaptezi condițiilor date. Casta-i viața pe șalupă.

Șalupa era dotată si cu un sistem audio foarte performant, pe care l-am folosit din plin.

Nouă ne-a plăcut foarte mult această experiență inedită și dacă vom mai avea ocazia cu siguranță o vom repeta. Noi am vent aici doar pentru o petrecere, dar lângă noi, pe un alt vas micuț era o familie cazată aici, familie care noaptea dormea pe vas, iar ziua mergea la plajă. Așa că de ce să nu încercăm și noi o asemenea variantă?

Pe vas ești cumva izolat de restul stațiunii, singura problemă să nu ai vecini pe un alt vas dornici de petrecere, așa cum am avut noi!

Aviz amatorilor, pe vas se intră doar desculț, încălțămintea rămâne la intrare pe ponton. Pentru noi a fost o experiență inedită. Vasul este micuț, dar foarte modern, dar și foarte curat. Am primit atât așternuturi, cât și prosoape curate. La plecare am încercat și noi pe cât posibil să lăsăm cât mai curat în urma noastră.

Sincer a fost foarte funny, așa că celor dornici de aventură și de ceva inedit vă recomand cu plăcere o cazare pe Magic Point.

Trimis de robert in 19.08.19 09:39:43
Validat / Publicat: 19.08.19 10:29:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MANGALIA.

VIZUALIZĂRI: 765 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 hrănim lebede, dar și pescăruși

[19.08.19 10:06:31]

rog melodia: https://www.youtube.com/watch?v=p47fEXGabaY

mersi frumos!

[19.08.19 10:28:42]

Super-interesantă recomandarea

Mutat în rubrica "Magic Point / vapor plutitor, MANGALIA" (nou-creată pe sait)

tata123 🔱
[19.08.19 10:37:13]

@robert: Uauu... inedită experiență. Când privești șalupa din exterior nu ai zice că există atâta spațiu în interior: dormitoare, sufragerie, bucătărie și toaletă (bineînțeles păstrând proporțiile în limita decenței).

Anul trecut am mers în Portul Mangalia, pe faleză și până la far. Chiar mi-a plăcut cum arată portul turistic și am văzut câteva familii care locuiau pe ambarcațiuni.

Vacanțe frumoase!

ANILU
[19.08.19 11:28:31]

@robert: Micuță, micuță... dar a făcut toți banii!!!

Foarte tare... inedit și spectaculos.

Fiind doar pentru o noapte, bănuiesc că somn a fost puțin... adică se mișcă barca și nu pot dormi, cel puțin așa am pățit eu când am avut o experiență asemănătoare!!!

Ce nu face tata pentru unica lui fiică! Unică și ideea de petrecere!

Felicitări pentru alegerea făcută.

doinafil
[19.08.19 11:37:41]

@robert: O experiență pe care ar trebui cât mai mulți s-o imităm! Grozavă și - mai ales - ieftină cazare pe litoral, în România !!!

Să vă fie de bine și la mai multe astfel de alegeri!

P. S. Măi, Robert, poza nr. 12 este wow! Unde găsești tu fete așa de frumoase?! Ești un norocos cu fata ta care are prietene la fel de frumoase ca ea (de Doamna ta nu mai spun nimic, pentru că vede tot omul cât e de frumoasă!

Aștept Moscova! Toate cele bune!

[19.08.19 11:39:13]

@tata123: într-adevăr la cât de mică pare pe afară este destul spatiu înauntru! Totul este gândit foarte bine, ca să folosească la maximum spațiul existent.

Este o experiență misto. Și eu am admirat de multe ori de pe mal vasele ancorate în port și am invidiat de extrem de multe ori persoanele aflate pe ele. Așa că doar pentru o noapte m-am simțit si io nabab!

Mersi frumos pentru vizită și pentru comentariu!

[19.08.19 11:45:18]

@ANILU: aloooo nu mai da din casă, urmează în episodul următor!

Sincer noi chiar am dormit pe șalupă. Petrecerea a început dimineața, iar seara ne-am culcat, ăștia bătrânii fiind obosiți. Mai mult am vrut să lasăm tineretul să se desfășoare în voie.

Fiind ancorați în port marea era foarte liniștită, fară valuri. Nu era tangaj deloc. Doar dacă trecea vreo barcă în viteză se mișca un pic.

Mulțumesc frumos de vizită și de comentariu!

[19.08.19 11:49:26]

@doinafil: să știi că si nouă ne-a plăcut foarte mult. Chit că nu ai cele mai bune condițiuni de cazare, parca te simți un pic altfel pe barcă.

La fete frumoase stau bine! Cu puterile stau puțin mai prost. Am cam început să scârțâi!!!

Nu știu la ce te referi cu Moscova! Eu mi-am terminat deja serialul despre capitala Marelui Urs!

Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru comentariu!

doinafil
[19.08.19 12:07:36]

@robert: Mă gândeam la Egipt și-am scris Moscova! Mdeh! Bătrânețile mă înconjoară

Dana2008
[19.08.19 12:29:55]

@robert: Interesantă varianta de cazare, pare tentantă ideea.

Felicitări pentru alegere și mulțumim pentru pont... cine știe câți dintre cei care citesc articolul te vor urma.

Frumoase fetele din fotografie...să-ți trăiască și să vă bucurați de cât mai multe ieșiri inedite împreună!

Vacanțe plăcute!

Numai bine!

[19.08.19 13:22:46]

@doinafil:

[19.08.19 13:24:52]

@Dana2008: Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru aprecieri! Aaaaa și pentru urări!

E o doar o idee, doar pentru cei ce vor să experimenteze ceva altfel!

celeste
[19.08.19 15:30:02]

Super tare! A cui a fost ideea?

[19.08.19 15:41:09]

@celeste: mersi frumos! Nu a mea din păcate!

crismis
[19.08.19 16:16:19]

@robert: Excelent! N-am știut despre o asemenea posibilitate de cazare! Recent am petrecut și noi o noapte în Mangalia, dar - banal - la hotel. Am făcut și o plimbare cu vaporașul turistic prin port, a fost foarte interesant, nici despre acest tip de distracție n-am știut, dar ne-am nimerit la locul potrivit, la timpul potrivit.

Încă o dată, la mulți ani sărbătoritei!

nrs †
[19.08.19 16:23:53]

felicitari pentru petrecere! dar de ce nu scrii adevarul in caseta: familie cu copii= 3 adulti

[19.08.19 17:41:36]

@crismis: Mulțumesc frumos, de două ori!

[19.08.19 17:48:57]

@nrs: mersi frumos! Chiar e adevarul pe acest vas am stat io cu L! Nu e bine să te grăbești!

Zoazore
[19.08.19 21:47:31]

@robert: Măi @robert, tu nu ești doar sexy, ești și isteț! Păi așa cazare, chiar și pentru o noapte, e mai mult decât super!

Chiar dacă n-a fost ideea ta, tu ai agreat-o și ai pus-o-n practică!

E fain să dormi pe apă, eu am încercat mai de demult, si da, e o experiență unică!

Să-ți trăiască majora! Și jumatea inimii tale!

[20.08.19 08:32:35]

@Zoazore: mulțumesc frumos atât pentru aprecieri, cât și pentru urări!

Ai dreptate nu a fost ideea mea, eu doar am prins-o din zbor și am pus-o în practică! Chiar a fost ceva deosebit și mă bucur foarte tare, că tuturor le-a plăcut.

Mai urmează un articol pe această temă. Este în faza de redactare și sper sa-l dau azi gata, bun de tipar !

[28.08.19 10:49:07]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;