ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2019
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
APR-2019

Ibiza... niste repere — Partea I

As vrea sa spun in putine cuvinte si cateceva despre locuri frumoase si interesante pe care eu le-am vizitat la pas si cu masina pe insula.

Orasul Ibiza, capitala insulei pentru mine a fost un izvor de incantare, au fost vreo 8 zile la rand cand l-am iscodit pe toate fetele. Despre muzeul Puig des Molins si orasul vechi - Dalt Vila am scris in articole anterioare si totusi parca nu as lasa frumusetea Pietei Noi si parcul central fara cateva vorbe si poze puse aici e AFA.

Mercat Nou

Am plecat intr-o dimineata din D'en Bossa, la indemnul lui Bogdan - "sa cauti piata noua si parcul orasului!", zis si facut... venind din zona Lidl la sensul giratoriu au apucat drumul pe Avinguda de la Pau si imediat am facut dreapta pe strada d'Arago, am trecut de 3 intersectii si in partea stanga am zarit Mercat Nou, prima impresie nu prea atragatoare.

Cu curaj am urcat scarile pe deasupra parcarii subterane. Am deschis usa halei si am intrat. Comertul de aici se desfasora in conditii civilizate cu respetarea normelor sanitare.

Pentru ca prietenii nostri din Ibiza mi-au recomandat sa vad pe indelete tarabele cu fructe de mare, pesti exotici, fructe exotice si asa mai departe, am pasit cu atentie si pregatita cu telefonul pentru poze. Culoarele pe care se circula sunt destul de late - stanga/drepata standuri cu diferite varietati de peste, carne, fructe, diverse chesti. Intradevar standurile unde se vand fructe de mare si alte asemenea lighioane prezinta potentialilor cumparatori un spectacol de forme si culoare, preturile, dupa mine, sunt pentru toate buzunarele.

Parc de la Pau

Vis-a-vis de Piata noua se afla parcul orasului Ibiza, acesta este mai putin cunoscut si este vizitat in mare parte de catre localnici de-o potriva tinerilor si varsnicilor.

Aleile parcului sunt bine sistematizate si frumos ornate cu plante si arbusti mediteraneene.

Ici si colea bancute si spatii amenajate pentru socializare. Undeva in mijlocul parcului se afla un monument al pacii format dintr-un lac, grup statuar si plante simpatice frumos imbinate.

Tot in parc am vazut si un loc de joaca "save" cu leagane si tatami pentru cei mici si nu numai.

Plaja D-en Bossa

Plaja acesata este legata de Platja de ses Figueretes la nord - plaja aflata mai spre centrul orasului Ibiza.

D'en Bossa este de fapt plaja care apartine de oraselul satelit al Ibizei - Sant Jordi de ses Salines. Plaja este lunga de cativa kilometri si deserveste mai multe zone hoteliere printre care: Bora Bora, Usuaia, Hard Rock etc.

Aici este locul unde am facut cateva zile plaja. Nisipul este fin, intrarea in mare lina si atunci in aprilie parea ca foarte putin spatiu este folosit de hoteluri.

La extremitatea sudica plaja se termina brusc de o zona deluroasa pe care sta de straja o veche moara de vant.

In spatele dealului se afla Platja de ses Salines si un pic mai la nord Aeroport d'Eivissa.

Sant Antoni de Portmany

Sant Antoni este un oras aflat la circa 30 kilometri de orasul Ibiza. Am fost aici de 3 ori, de fiecare data am vazut altfel orasul.

Acest oras este foarte prietenos cu cei care vor sa practice sporturi nautice sau scufundari in apropiere de tarm.

Cel mai impresionant mi s-a parut portul. La capatul oraselului in zona portului am gasit o parcare. Aici ne-am parcat masina si am luat-o spre pasarela din lemn de desupra marii. Am inaintat pe pasarela pana la final, am facut poze, am privit portul nautic, asfintitul soarelui si cel mai importatnt lucru am inspirat aer salin de cea mai buna calitate.

In dreapta parcarii se afla o micuta plaja flancata de un cartier de blocuri de locuit care par ca stau sa se prabuseasca de pe stanci in mare.

Oraselul Sant Antoni de Portmany este foarte dragalas in centru, zona marina se afla mai multe terase, fantani arteziene, o promenada spre marina si cel mai important un spatiu cultural unde se desfasoara de-a lungul anului mai multe festivaluri.

Aquarium Cap Blanc

Intr-o dupamiaza am vrut sa vedem acvariu si Cala Gració, asa ca inainte de intrarea in Sant Antoni am cotit-o spre dreapa si am urmat indicatoarele "acvariu".

Ajunsi intr-o zona rezidentiala am parcat masina la bordurica si am inceput coborarea spre tarm pe o poteca frumos organizata pana la mare, de aici poti vedea in partea stanga orasul Sant Antoni. Noi am urmat prin dreapta linia tarmului pe o poteca de pamant drumul pana la Cap Blanc. Acvariul din pestera are un program ciudat de la 10 la 14 vorbesc aici de programul lunii aprilie. Noi am trecut prin spatele acvarului si ne-am plimbat pe stacile din spatele acvarului, am facut poze si ne-am distrat ca in familie o perioada.

Dupa aventura de la Cap Blanc am continuat drumul cu masina, linia tarmului printr-o padure de pin pastrand soseaua pana la indicatorul Cala Gracio.

Ce este de fapt Cala Gracio?

Cala Gracio este o zona pitoreasca unde marea si stancile se intrepatrund frumos.

Aici autoritatile au organizat poteci pe stanci pe care le poti urma pentru a putea vizualiza cat mai bine frumusetile marii.

Noi am parcat masina in zona organizata, nu am platit nimic.

Apoi am inaintat spre gherata de unde poti achizitiona bilete pentru vaporas. Aici vaporasele care vin dinspre Sant Antoni de mai multe ori pe zi.

In fata noastra se afla de fapt o deschidere dintre doua stanci, iar in valea dintre ele se afla o plaja mica si cocheta. Noi am virat dreapta si ne-am continuat drumul pe poteca din stanci. Am facut poze, ne-am bucurat de ce vedeam, am strigat si ne-am catarat care pe unde am putut.

Sa Caleta

Am lasat la urma Sa Caleta, pentru mine locul acesta reprezinta un "must see" pentru cei care ajung in Ibiza.

Locul se afla undeva dupa aeroport.

Drumul cu masina pastreaza linia tarmului si ici colea vezi palcuri de pini.

Eu am ajuns aici datorita lui Bogdan, ma inebunise cu faptul ca el a mancat aici nu stiu ce paelia si nu stiu ce salata de calamari de l-a dat pe spate. Bine zic, intr-o seara pe o ploicica marunta ajungem la Sa Caleta, locul unde se gaseste restaurantul cu pricina mi s-a parut idilic, o baca, un val, o cherhana asa cum le stim noi pe alea de la Constanta.

Am facut dreapta prin deschiderea dintre doua stanci si am iesit pe o plaja de nisip ingusta flancata de un tarm stacos rosiatic/caramiziu. Nuantele de roscat sunt de-a dreptul fascinante, formele pietrelor sunt un pic ciudate dar placute la vedere. Noi am inaint pe plaja pana aproapre de o necropola feniciana: Assentament fenici de sa Caleta, apoi ploaia s-a intetit si am renuntat la plimbare.

Pentru cei care vor sa viziteze Ibiza pot spune cu mana pe inima ca tot ce ofera natura aici este de-a dreptul fascinant.

Rog Web sa ataseze youtu.be/bZE3S1rSZAY.

Trimis de adrianbogdan in 16.08.19 14:44:23
Validat / Publicat: 16.08.19 16:55:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3031 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Sant Antoni

[16.08.19 18:31:06]

adrianbogdanAUTOR REVIEW
[16.08.19 22:00:55]

@webmasterX: multumesc frumos!

krisstinna
[16.08.19 22:25:24]

@adrianbogdan: Cum naiba de făceau ăia baie? Bogdan era cu geaca pe el

Poate ca erau amețiți de de alcool?

Frumoase stâncile alea, știi ca-mi plac mult!

adrianbogdanAUTOR REVIEW
[17.08.19 13:33:14]

@krisstinna: Bună! Crisule, pozele sunt facute in zile diferite.

adrianbogdan
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ibiza: