ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2019

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Mediocru

Am ales acest hotel datorita recenziilor găsite pe site.

Odata ajuns aici in jurul orelor 13.00 am mers la receptie unde am intalnit o, doamna" care m-a, flituit" si mi-a spus să revin in jurul orelor 15.00 cand ne-au aplicat si bratarile.

Să încep cu lucrurile pozitive;

Un hotel in care majoritatea oaspeților sunt familii cu copii mici care dispun de o piscină numai a lor, beneficiaza de 2 programe de activitati zilnice de 2 ore in intervalul 11.00-13.00 respectiv 17.00-19.00, iar serile festive au un rol antrenant pentru copii, sunt foarte fascinați.

In incinta hotelului sunt multe locuri cu umbra asta daca nu esti prieten cu soarele.

Camerele sunt spatioase, patul fiind confortabil, curățenia facandu-se zilnic.

Iar acum sa incep cu lucrurile negative care din pacate sunt mai multe.

In primul rand mancarea este foarte putin diversificata, neavând nicio treaba cu specificul serilor festive pe care ei le promoveaza (ex. seara turcesca = mancare turcească, nici gand).

Nu beneficiezi de 2 sezlonguri PE PLAJA (care apropo este la 300 metri de hotel) ci doar la piscina hotelului, asta daca te trezesti de dimineata sa prinzi, un loc" sau adopți vechea metoda cu prosopul aruncat pe sezlong cu toate ca in incinta complexului exista mai multe afișe in care acest lucru este interzis,

iar daca vrei sa servesti cina pe terasa hotelului de asemenea sa vii mai devreme sau sa lasi un tricou aruncat pe scaun pentru a tine masa ocupată.

Ca să beneficiezi de un loc de parcare trebuie sa te, descurci" cu băiatul de la firma de paza.

Ca si un rezumat, hotelul este potrivit pentru familii cu copii mici, dar politica de, all inclusive" pe care o promoveaza ei nu este de 3 stele, doar 2 si nu reflectă imaginea stațiunii!

Trimis de John16 in 15.08.19 17:49:41
Validat / Publicat: 15.08.19 18:29:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (John16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.08.19 18:17:55]

@John16: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=95759

[16.08.19 14:45:45]

@John16: Bună ziua,

Cum m-am întors de curând din concediul petrecut la Dorna, am câteva obiecţiuni la minusurile constatate de tine:

Este adevărat că mâncarea nu este foarte diversificată, însă asta nu înseamnă că nu-ţi poţi găsi ceva pe plac din oferta respectivă. Noi am avut seară americană şi seară dobrogeană şi mâncarea servită avea legătură cu specificul serii respective.

În plus, nu putem avea pretenţia ca mâncarea să fie diversificată ca la hotelurile de 4-5 stele, în condiţiile în care plătim preţ de 3 stele.

Toate pachetele all inclusive beneficiază de câte 2 şezlonguri la plajă, astfel că nu înţeleg cum de aţi fost voi exceptaţi. Aţi solicitat sezlongurile băiatului de la plajă şi aţi fost refuzaţi?

Noi am mers doar la plajă, nu am ocupat şezlonguri la piscină, aşa că nu ştiu cum se proceda cu ocuparea şezlongurilor la piscină.

La plajă însă, nu era permisă ocuparea şezlongurilor cu prosoape înainte de ora 8.00, ora la care se deschidea plaja oficial. Unii turişti mergeau pe plajă mai devreme de ora 8 pentru a rezerva şezlongurile, însă aşteptau ora 8 pentru a primi salteluţa pe care îşi lăsau prosoapele. În niciun caz nu se lăsau prosoapele direct pe şezlong înainte de ora 8.00, pentru că băieţii de la plajă au impus respectarea regulamentului în urma unor incidente cu persoane care reclamau dispariţia prosoapelor lăsate pe plajă înainte de ora de deschiderea a plajei.

Referitor la rezervarea meselor, este adevărat că nu sunt suficiente mese pe terasă pentru ca toţi turiştii cazaţi în hotel să mănânce într-o singură serie, fiind nevoie să se servească cina în două serii. Există suficiente locuri în restaurant, însă dacă toată lumea vrea pe terasă... Nu ştiu dacă există hotel care să aibă aşa multe locuri pe terasă pentru ca toţi turiştii să mănânce într-o singură serie.

Referitor la rezervarea mesei cu obiecte lăsate la masă, eu nu am văzut aşa ceva. Dimpotrivă, am văzut că cineva a încercat să încalce regulamentul şi şi-a lăsat obiecte la masă, iar ospătarul le-a ridicat şi le-a dus la recepţie, la sesizarea unor turişti care n-aveau loc la masă din cauza tricoului care ocupa masa.

nrs †
[16.08.19 15:12:10]

160 euro/noapte e pret de 3*? mie nu mi se pare mic deloc

[16.08.19 15:18:58]

@cris1982: Am sa plec de la o veche zicală romaneasca: " gusturile nu se discuta" , dar în completarea celor enunțate anterior vreau sa remarc faptul ca in comparatie cu alte statiuni chiar si de pe litoralul românesc cu regim all inclusive de 3* cel putin la capitolul gastronomic hotelul are un minus. Consider că scopul acestor review_uri este unul constructiv pentru ca cei care TREBUIE SA LE VADA sa aiba un progres in activitatea lor viitoare, ci nu unul regresiv pentru ca scopul concediului trebuie sa fie unul de satisfacere a intereselor reciproce.

[16.08.19 15:26:12]

@cris1982: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[16.08.19 15:43:43]

@John16: Sunt de acord ca este posibil ca cei de la hotel sa citească review-rile și să-i ajute sa progreseze pe viitor. Cel puțin la Dorna, se vad îmbunătățiri pe fiecare an. De exemplu, anul acesta au făcut beach-bar.

Eu am mai fost aici și în 2016 și 2018 și am văzut îmbunătățirile din fiecare an. Iar pentru ca faci comparație cu alte hoteluri de pe litoralul nostru, dă-mi și mie, te rog, măcar un exemplu de hotel all inclusive de 3 stele care sa aibă raport calitate - preț mai bun pentru familii cu copii mici.

Eu una m-am cam plictisit de Dorna și vreau sa încerc și altceva, însă am analizat oferta celorlalte hoteluri și nu am găsit altceva mai avantajos.

[16.08.19 15:48:29]

@nrs: Eu am plătit 3200 lei pentru 5 nopți all inclusive prin early booking în decembrie. 3800 lei mi se pare cam mult, comparativ cu cât am plătit eu, însă comparativ cu prețul hotelurilor de 4-5 stele, este o mare diferență.

nrs †
[16.08.19 16:30:27]

nu vad o mare diferenta de pret, banuiesc ca in decembrie avea minim 20% discount. oricum si 135 euro/noapte cu EB este un pret mare dar fiecare are gradele lui de comparatie. concedii placute, dar incearca si altceva (stiu ca esti total contra), vei vedea diferenta

[16.08.19 16:38:57]

@cris1982: Încearcă Hotel Aqvatronic Eforie Nord (Complex Steaua de Mare) prin Early Booking. Intr-adevar aici nu te ajută prea mult dezvoltarea stațiunii care este inferioară celei de care vorbim, dar parca ei se străduiesc mai mult sa compenseze handicapul avut creat de prestigiul statiunilor amintite

[16.08.19 17:09:16]

@John16: Mulțumesc pentru sugestie. Cum sunt plaja și intrarea în mare? Înainte de a avea copiii obișnuiam sa merg la Eforie Nord, dar în ultimii ani, după ce au apărut copiii, n-am mai mers acolo pentru ca intrarea în apa era abrupta, curenții prea puternici, valuri mari și deseori vedeam persoane în pericol de înec, ceea ce m-a făcut sa cred ca plaja din Eforie Nord nu e potrivita copiilor mici.

[16.08.19 17:13:18]

@John16:

Încearcă Hotel Aqvatronic Eforie Nord (Complex Steaua de Mare)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[16.08.19 17:26:15]

@cris1982: Stațiunea nu se compara cu Mamaia, dar plaja este curata, accesibilă si foarte aproape de hotel avand de asemena si o panorama deosebita

cris1982, John16
Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: