ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2019

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Marea dezamăgire

Buna ziua. Am fost în perioada 05-12.08.2019, la Resortul Atrium din Olimp, de patru stele (oare cum le-a primit?), împreună cu soția și doi copii de 3 și respectiv 5 ani. Am plătit destul de mult, agenția a făcut foarte mult lobby pentru acest hotel (nejustificat dar probabil interesați), dar ne-am gândit că nu ne mai preocupă mâncarea pentru copii și petrecem mai mult timp cu ei. Greșit...

Am încercat atât înainte de a pleca de acasă cât și pe drum să sunăm la recepție pentru a afla când se poate prelua camera, în condițiile în care veneam cu doi copii... degeaba... nu a răspuns nimeni la cele 12 apeluri. Pe site-ul hotelului apărea (și cred că înca mai apare): Check in- 06:00 PM și Check out- 10:00 AM. Destul de neobișnuit...

De cum am ajuns, am rămas dezamăgiți de tipul de la poartă (în vârstă, plictisit, dezordonat care ne-a direcționat „parcați pe unde vreți”). La recepție un aer închis, o mochetă murdară și doi tineri, fără niciun interes de a promova hotelul și mai plictisiți decât nenea de la poartă, ne-a dat singura cheie de la cameră (este drept am ajuns la ora 16.00) și ne-a direcționat către aripa unde urma să fim cazați. Fără a oferi niciun detaliu despre organizare, mese, program etc. La insistențele noastre ne-au declarat că totul se află afișat la recepție sau prin hotel...

Am fost cazați la etajul 8 cu vedere la câmpul uscat și mai ales la containerele de gunoi, la utilajele care manevrau aceste containere și la parcul de vechituri al hotelului... nu am avut noroc de camere cu vedere la mare.

Camera era ca si in fotografii: mare, curățică, spațioasă. Atât. Lipseau însă multe din descrierea de pe internet: uscătorul de par, peria de toaletă, halatele de baie, becurile la veioze, umerașe, fierbător electric. În șapte zile prosoapele au fost schimbate doar când întâlneam personalul cu curățenia pe hol (de 2 ori) iar lenjeria niciodată. Gunoiul era ridicat la doua sau trei zile. Curățenia în camere se făcea după ora 14.00 când copii dormeau (uneori au venit și la ora 18.00), deoarece „managerul cu consumabilele vine după ora 12.00 ”. A fost de râs și plâns atunci când unui tinerel i-am cerut o perie pentru curățat toaleta... mai întâi s-a mirat că nu avem, i-am demonstrat contrariul, apoi foarte senin a spus „nici măcar nu știu de unde să iau una să o aduc”. Îți venea să te bați singur că ai dat o mulțime de bani pe o mizerie ca asta.

Curtea interioara, întreținută, mare, cu 4 piscine curățele, atât pt adulți cât si pentru copii, avea șezlonguri insuficiente, gazonul si plantele erau bine întreținute.

Referitor la personal... toți foarte tineri și fără experiență, extenuați de muncă, serviabili. Din păcate erau depășiți de situație, nu știau (mai bine zis nu puteau) rezolva nicio problemă. La orice problemă ridicată răspundeau cu „Nu știu, de abia am venit” sau „nu știu dacă se poate rezolva”.

Mâncarea... aici este muuuuult de povestit. Pe site apare numele a doi bucătari faimoși... dacă ei au gătit atunci ori au folosit doar o mână ori au gătit prin telefon. Mâncarea a fost aceeași în fiecare zi, cu multe semipreparate, cu multe feluri care presupuneau carne tocată (sau refolosirea celei de la masa anterioară), prăjituri la cutie din cele mai ieftine, fructe puține, apă la dozator... jalnic. Restaurantul era un fel de cantină studențească, cu mese din plastic, în care era foarte cald (aerisirea și lipsa aerului condiționat erau suplinite de ușile și geamurile deschise) și în care mirosea permanent a ceapă prăjită, mâncare arsă și detergent ieftin.

Referitor la apă... o găseai în restaurant/cantină la dozator iar la plajă și la piscină la acele așa-zise baruri, unde trebuia să o ceri cuiva... pentru orice aveai nevoie, apă, înghețată, cafea, suc, trebuia să le ceri... jalnic. Nu aveai de unde să cumperi o sticlă cu apă sau cu suc pentru camera. Fiecare se descurca cum putea...

Barul de pe plaja deschide la ora 11, dar... pentru clienții all inclusive serveste doar apa de la veșnicul dozator, cafea, si inghetata... aici iar o poveste nostimă... îți dădea înghețată doar dacă te duceai cu copii în spate si îi prezentai la bar (mare dezamăgire și mare românism) !!! . Atenție poza barului de pe plajă, de pe site-ul oficial nu este în realitate al hotelului. Barul hotelului este un container... și atât.

Toaletele de pe plaja, mizerabile și împuțite!!!

Poate că ar mai trebui menționate mizeria din toaletele restaurantului, groapa de gunoi dispusă la 30 m de piscina copiilor, ținuta personalului hotelului...

În concluzie, vacanța a fost un fiasco, nimic din resort nu face trimitere către 4 stele așa cum îl promovează agențiile sau cum apare pe internet. În loc de odihnă și relaxare, familiile cu copii se întorc cu nervii storși și cu grija unei posibile infecții. Întreg resortul reprezintă o palmă adresată întregului turism românesc. Mai ales celui de la litoral...

Trimis de Catalin_2019 in 14.08.19 13:25:56
Validat / Publicat: 14.08.19 13:59:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin_2019); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din cameră...
  • sait oficial al acestei destinații:

[14.08.19 13:39:49]

Bun, complet rev de debut - merită remarcat

@Catalin_2019: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

patrick007
[20.08.19 18:28:14]

Din pacate cei care v-au vandut au mintit. Este bloc de apartamente pentru proprietari de saptamani!!

ovy2k5
[21.08.19 19:02:52]

Totuși de ce nu se iau măsuri? Eu am făcut nenumărate sesizări!

patrick007
[21.08.19 22:50:04]

Nu inteleg ce asteptati sa se faca. Daca ati fi platit pretul corect sunt sigur ca nu ati mai fi fost suparat. In iunie doar cazarea cu access la piscine si plaja ar fi costat maxim 1400 lei!! Problema este ca Atrium vinde la preturi mari ceva ce nu este terminat.

Accord_7
[25.08.19 16:29:03]

@Catalin_2019: Daaa... AVETI MAREEEEE DREPTATE... sunt acum in locatie... Excavatorul exista... inca

Accord_7, ovy2k5, patrick007
Alte impresii din această RUBRICĂAtrium by the Blaxy Hotel Resort: