ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2019
ÎNSCRIS: 09.05.11
AUG-2019
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Ștrandul Artemis din stațiunea Băile Herculane

În urmă cu puține zile am ajuns la Băile Herculane. Cunoscuta stațiune balneară de pe valea râului Cerna s-a aflat de mai multă vreme pe lista nostră cu destinații de vacanță, dar distanța mare și drumurile nu foarte bune din țară ne-au făcut mereu să optăm pentru alte destinații. Pentru că vremea a fost generoasă, cu zile însorite și cu nopți călduroase, am căutat opțiuni pentru a ne mai răcori. Așa că timp de două zile am mers la Ștrandul Artemis, pe strada Castanilor, numărul 2, locație aflată în zona centrală a stațiunii, în vecinătatea hotelurilor Artemis și Golden Spirit, nu departe de hotelurile mari Minerva sau Afrodita.

Conform informațiilor afișate la intrare, programul de funcționare a Ștrandului Artemis este zilnic, între orele 10.00 - 18.00. Tarifele din această perioadă sunt următoarele: 15 lei/adult; 10 lei copil (până în 14 ani); 5 lei șezlongul. Se mai precizează faptul că apa din bazin are temperatura cuprinsă între 26 și 28 de grade.

În incinta ștrandului sunt vreo 12-15 locuri de parcare, dar o parte dintre acestea sunt ocupate de mașini ale turiștilor cazați la Hotelul Artemis (a fost și cazul nostru). La acest ștrand vin turiștii cazați la hotelul Artemis (gratuit), dar și turiști din afară (contra cost).

Ștrandul nu este foarte mare și poate fi împărțit în trei secțiuni: zona bazinelor, secțiunea șezlongurilor și a umbrelelor de plajă, zona vestiarelor și terasa.

Ștrandul are două bazine de formă ovală. Primul este destinat celor mici și are adâncimea de 0,60 metri. Cel de-al doilea bazin este mai mare, iar adâncimea apei este de 1,60 metri (nu este totuși suficient spațiu pentru înot). Între bazine este o porțiune cu apă unde te poți clăti pe picioare. În ceea ce privește bazinul mare, accesul în apă se face pe două scări metalice, iar de jur împrejurul bazinului, în interior, există o bordură de beton care poate fi folosită pentru a sta în apă ca pe o bancă. Bazinul are și o balustradă metalică în interior, așa că te poți odihni în apă când vrei. Apa este cât de cât curată, dar mai cad frunze și se mai îneacă vreo gâză pe parcursul zilei.

Zona de relaxare, respectiv spațiul pentru șezlonguri și umbrele, se află în vecinătatea bazinelor. În loc de nisip, pe jos este pietriș mărunt, așa că este bine să folosiți papucii (pietrișul cam înțeapă la tălpi). Într-un colț al ștrandului se află trei dușuri cu apă rece sau caldă, după cum preferi. Apa caldă a curs fără probleme.

După cum scriam anterior, în interiorul ștrandului se află o terasă, așa că pot fi cumpărate de acolo bere, suc, apă, prăjituri, înghețată sau chipsuri. Produsele pot fi consumate fie la vreuna dintre mesele de pe terasă, fie la șezlong. Noi am cumpărat bere, o prăjitură amandină și înghețate. În ceea ce privește prețurile de la terasa ștrandului Artemis, pot da câteva exemple: sucuri - 6 lei; doză Becks - 6 lei; apă plată - 5 lei; amandină/savarină/ecler/doboș/creme caramel - 6 lei fiecare; înghetață cornet Betty Ice - 3 lei.

Am trecut în câteva rânduri pe la vestiare și toalete. Era curățenie și existau săpunuri lichide și hârtie igienică.

Referitor la capacitatea acestui ștrand, cred că intră cam 50 - 60 de persoane pe șezlonguri, dar în fiecare zi când noi am fost acolo mai rămâneau câteva șezlonguri libere.

Alte informații:

- programul se încheie la ora 18.00, dar clienții mai sunt lăsați în bazine vreo 10 minute după această oră;

- există un salvamar care are și rol de DJ, pentru că pune muzică, fără ca volumul să fie dat la un nivel deranjant;

- apa din cele două bazine (copii și adulți) este normală, încălzită (nu este apă termală);

- chiar dacă este afișat faptul că nu poți intra cu alimente sau cu băuturi din afară, nu am văzut ca sacoșele de plajă să fie controlate.

În încheiere, recomandăm Ștrandul Artemis din stațiunea Băile Herculane! Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 13.08.19 21:39:53
Validat / Publicat: 13.08.19 22:53:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 4420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Ștrandul Artemis la ceas de seară.

[13.08.19 22:53:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Băile Herculane, HERCULANE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Opționale' din Herculane]

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Herculane și împrejurimi: