Gran Hotel Bali

înscris/ă în 09.07.19
SEP-2018
REGIM MASĂ pensiune completa

Un sejur super

Sa incepem cu hotelul prin aceea ca este compus din doua corpuri de cladiri, unul de 19 etaje iar celalalt de 52, ambele fiind unite prin aceeasi receptie. Am fost cazat la etajul 29, iar prietenii mei la etajul 12 in corpul alaturat. (pe perioada acestui sejur cazarea era pana la etajul 42)

Hotelul privit din exterior este impunator dar daca iesi pe balcon vezi ca nu este tocmai finisat, exista urme de la cofrajele pentru beton. Nu-i bai, pentru ca noi turistii nu mergem sa il evaluam, nu dorim sa-l cumparam. Camera este spatioasa, mobilierul nu tocmai modern si nici prea ingrijit, dar trebuie sa luam in considerare ca acest hotel functioneaza tot anul.

Baia este foarte spatioasa, dotarile sunt peste asteptari (ca electrice are uscator de par) si surprinzator am constatat ca in dotari aveam periute de dinti si inclusiv pieptene. Baia dispune de cabina de dus, chiuveta imensa, vas toaleta si bideu in ton cu gresia si faianta.

Hotelul se afla amplasat la extremitatea plajei Poniente, distanta de la hotel la plaja fiind destul de mare, accesul fiind pe cateva stradute, ornate" cu minimagazine. Dispune de piscine, apa fiind foarte curata, bar la piscina cu produse contra cost si in fiecare seara gazduieste manifestari cultural distractive.

Restaurantul este foarte mare, este amplasat pe doua nivele, mancare din belsug si foarte variata.

La masa de pranz si la cina, fiecare familie are dreptul la o sticla de vin si o sticla de apa plata pe care le ridici de la barul din incinta restaurantului in baza cardului de acces in camera. Noi romanii ne dorim vinul sub forma de sprit, dar nu puteam sa facem acest lucru cu apa plata de la bar. In acest fel eram obligati sa achizitionam in baza cardului o sticla de coca-cola e 250 ml pe care o achitam la iesirea din sala de mese. Intrarea si iesirea din restaurant se face numai in baza cardului! In prima zi a sejurului, noi (am fost cinci familii) am, sondat" vinul, acesta fiind alb, roze si rosu. In unanimitate am cazut de acord ca cel mai baubil este cel rosu (de aceea am si luat coca-cola). Acest tip de vin nu l-am gasit la Mercadona, unde cel mai ieftin (pe care l-am si incercat) costa 1,20 euro (pentru comparatie cu cel de la hotel).

Plaja Poniente se intinde, pe o lungime de circa 3 Km, de la hotel pana la, Balconul Mediteranei", iar de aici incepe plaja Levante, care in aceasta perioada era mult mai animata decat a noastra... In partea opusa hotelului mai exista o plaja de tip, mignon" foarte cocheta dar destul de inaccesibila dupa apusul soarelui din cauza lipsei iluminatului public. Faleza plajei Poniente este destul de ingusta in schimb cea a plajei Levante este demna de admirat.

Langa hotel exista o terasa in care se vorbeste romaneste (toti sunt romani) si in care se mananca foarte bine. Am descoperit aceasta terasa in prima zi dupa amiaza datorita faptului ca la ora la care am sosit expirase timpul dejunului. Dupa aceea nu a mai fost cazul.

Plaja este foarte lata, nisipul fin si accesul in apa fiind unul aproape lin. Fiind pe plaja, inaintea mesei de pranz ne deplasam la un magazin de unde cumparam bere (pentru pofta de mancare), il sorbeam pe Don Miguel (prietenul nostru spaniol), pretul unei sticle (de sticla, nu pet) de 1 litru fiind 2 euro. Dupa acest ritual, faceam ultima baie in mare si mergeam sa luam masa de pranz. Dupa amiaza reluam programul de, scaldat" pana la apusul soarelui.

Impresii încărcate de ovulpehoata in 13.08.2019 15:17:47

Validat / Publicat: 13.08.19 16:08:05

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în SPANIA. A mai fost în/la: Palma de Mallorca, Costa Brava, Costa del Sol, Tenerife, Alicante Barcelona, Sevilia, Valencia, etc
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Franta, Germania, Italia, Austria, Elvetia, Grecia, Bulgaria, Ungaria, Egipt

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ovulpehoata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2250 PMA (din 4 voturi) nota2

[13.08.19 16:06:33]

Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 73&ridAnt=95681

- tripyy
[13.08.19 17:03:15]

@ovulpehoata:

Si eu as vrea sa vad ceva poze daca ai.

De cativa ani tot imi doream sa ajung la Benidorm si sa stam macar o noapte la Grand Bali. Am citit insa ca s-a degradat destul de mult si am considerat ca nu merita banii.

De aceea am optat pentru alt hotel si bonus a fost si proaspat renovat. Voi posta in scurt timp impresiile.

• Gran Bali Hotel (Sep.2018) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 01.01.19 de adn mar din ARAD) - RECOMANDĂ
  • Hotel Bali Benidorm (Oct.2017) - punctaj satisfactie: 9.75 (scris in 11.10.17 de Gabriela Lun din ROMAN) - RECOMANDĂ
  • Gran Hotel Bali, maxim 2 stele (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 4.10 (scris in 04.08.17 de Nikolas din ROMANIA) - NU RECOMANDĂ
  • Dupa doi ani (Jun.2017) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 06.07.17 de romicaserban din BRăILA) - RECOMANDĂ
  • Gran Hotel Bali, merită vazut (Jul.2016) - punctaj satisfactie: 7.80 (scris in 02.08.16 de big_profesor din FETESTI) - RECOMANDĂ