ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2019
ÎNSCRIS: 22.05.13
JUN-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 5,7

Paradisul copiilor 2

Am revenit cu placere dupa 3 ani, pentru 9 nopti in perioada 16.06-25.06.2019, in gasca mare, 8 adulti si 7 copii cu speranta unui sejur de neuitat si asa a si fost.

Am ales sa venim cu masina desi nu ne incanta aceasta situatie, dar avand in vedere programul foarte prost al avionului cat si diferenta mare de bani aproape 800 de euro de familie, am facut compromisul.

Am ajuns cu o seara inainte in Antalya si ne am cazat la o pensiune in Lara, astfel incat la ora 09.00 eram in receptia hotelului. Am rugat receptionera sa ne dea camere in aceeasi vila, iar aceasta ne-a spus ca se poate dar dupa ora 14.00.

Dupa ce am servit micul dejun si am facut o baie in mare, am revenit si am primit 4 camere in vila 22.

Camerele aveau un pat dublu imens si unul de o persoana si pentru ca am fost cu 2 copii, ne a fost pus la dispozitie inca un pat pliant.

Asa cum s-a mai scris camerele sunt dotate cu jacuzzi, foehn, halat (si papuci, aer conditionat centralizat, televizor, telefon, minibar (care se umple zilnic, gratuit), ceainic electric (set de ceai si cafea), seif (gratuit), balcon si internet Wi-Fi (gratuit) care merge foarte bine doar in camera. Curatenia in camere se efetueaza aproape zilnic, iar schimbarea lenjeriei se face cam la 2 zile sau la cerere.

Intrucat sunt la a doua experienta la acest hotel fara sa vreau am observat anumite diferente fata de anul 2016, in sens negativ. Sa ne intelegem ca la acesti bani probabil ofera cele mai bune produse si servicii din zona Antalyei mai ales ca anul acesta a avut gratis pt 2 copii pana in 12 ani si nu o sa il depunctez dar o sa fac anumite precizari.

Mancarea: La micul dejun au disparut fresh-urile ca si la celelalte baruri, dar mancarea a ramas la aceeasi calitate premium, mezeluri de cea mai buna calitate, cel putin 10 feluri de cascaval, branza cu mucegai, iaurturi ambalate, lapte praf pentru copii, mancare de bebelusi si cam tot ce iti trecea prin cap.

La pranz si cina 2 supe stil turcesc groase cu crutoane, dar gustoase, 2-3 feluri de peste, rata, gasca, prepelita, curcan, steak, berbecut, ca sa nu mai zic de paste, mancare chinezeasca, pizza, etc.

La masa de seara aveau sushi bar, am prins in cateva seri tot felul de fructe de mare cu creveti uriasi, de deserturi nu mai zic macarons si tot felul de prajituri, am fugit ca „ala de tamaie” de frica sa nu intorc patrat acasa.

Bautura a ramas de calitate, este toata imbuteliata, bere miller, efes, bomonti, vin alb rosu si roze, cognac Martell si Hennessy, Vodka Absolut, Nemiroff si 2 mai slabe, whisky Chivas de 12 ani, Johnnie Walker Black Label, Jack Daniel s, Glenffidich de 12 era in meniu dar nu aveau, Jager, energizant Boss, bineinteles toata gama de coktail-uri, sucurile din gama cola la sticla, dar spre deosebire de data trecuta au aparut dozatoarele. Barul de pe plaja foarte slabut, nu avea decat tec si cola zero la sticla.

Ca si punct forte a ramas servirea care se face la masa si foarte repede. Nu am vazut la niciun alt resort sa se puna un accent asa mare pe servire (managerii cred ca erau la fel de multi ca si ospatarii).

Plaja este cu nisip fin dar la intrarea in apa este un rand de pietricele care jeneaza putin dar nu atat cat sa necesite incaltari speciale. Intrarea in apa este destul de abrupta la 15-20 de m de mal, apa iti ajunge la gat. Apa marii a fost foarte calda 24-27 de grade astfel incat copiii au stat numai in apa si noi la sezlong ne-am ocupat de berea rece ????.

Singura mare problema pe care am intalnit-o anul acesta a fost faptul ca resortul a fost plin de romani (mult prea multi, ziceai ca esti la Eforie) si de aici problema cu sezlongurile: isi rezervau cate 4 (chiar daca erau 2 adulti si 2 copii si nu foloseau decat 2) si la plaja si la piscina, ca de, frustrarea din tara: daca au dat 2000 de euro trebuie sa ii faca actionari la hotel. La ora 08.30 nu mai gaseai niciun sezlong liber pe toata plaja.

Aqua park-ul desi nu este wow, dar pt copii a fost piesa de rezistenta si cu greu reuseam sa ii mai luam de acolo. Are program de la 09.00 la 18.00 dar noi abia plecam la 19.30. Are topogane si pt. adulti dar slabute, mai mult pt urcatul scarilor in vederea mentinerii greutatii corporale decat pt senzatia de la coborare????.

Ce pot sa mai spun despre locul de joaca imens unde lasai copiii seara si aveau tot ce le trebuie si practic 2-3 ore puteai sa stai relaxat – nota 3x 10 plus.

Per total ne am simtit toti excelent, am ramas cu amintiri frumoase si la anul chiar nu mai avem de ales pt ca cei mici nici nu vor sa auda de alt hotel.

Trimis de iancusabin in 13.08.19 15:03:37
Validat / Publicat: 13.08.19 16:04:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iancusabin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.08.19 15:13:11]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 74&ridAnt=95679

Corina70
[13.08.19 16:31:54]

@iancusabin: Daca hotelul ar da prosoape pentru plaja pe baza unui card/persoana, nu cred c-ar mai fi problema cu conationalii nostri care rezerva un numar dublu de sezlonguri, " ca sa fie" ...

M'Liviu
[13.08.19 21:32:46]

Felicitări. Un concediu la Gural vânez si eu. Anul acesta am mers și eu cu cei mici cu mașina dar la Ozdere. La anul dc va fi Antalya (tot cu mașina), o sa aleg Gural sau Alva Dona.

Chestii cu prosoapele este generala acolo unde sunt mulți romani. La hotelul unde am fost cred ca erau 4... 5 familii de romani maxim. Cu toate ca aveau câte 3 rânduri de jezlonguri la plaja în 2 părți la ora 9 găseai 80%, liber. La fel era și la piscina. Nu din cauza ca nu erau turiști ptr ca după 11 nu prea mai găseai loc liber...

Fiecare camera are jacuzzi?

Asta tine de noi sa ne mai cizelam din păcate. Toate cele bune și concedii frumoase.

iancusabinAUTOR REVIEW
[13.08.19 23:06:37]

@Corina70: Nu stiu daca asta este neaparat problema, ci mentalitatea oamenilor. Eu cred ca prosoapele fara card reprezinta un plus, pe care nu il intalnesti la multe hoteluri.

iancusabinAUTOR REVIEW
[13.08.19 23:09:19]

@m liviu: camerele noastre 4 erau la fel. Jacuzzi ul este tip cada dreptunghiulara nu din acela rotund mare.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[13.08.19 23:14:03]

@m liviu:

Fiecare camera are jacuzzi?

De fapt, este vorba de o cadă de baie cu duze pentru hidromasaj şi este în dotarea standard a fiecărei camere.

Corina70, iancusabin, M'Liviu
Alte impresii din această RUBRICĂGural Premier Belek (ex Ali Bey) [HV1]: