ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2010
    DIN: Cluj-Napoca
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    JUN-2010

4 insule - o excursie de neratat

Excursia consta, pe scurt, intr-o croaziera cu o salupa la patru insule, cu 4 reprize de snorkeling, prima pe o plaja, pentru initierea celor care nu au mai practicat niciodata asa ceva, iar urmatoarele 3 in largul insulelor, in apropierea unor recifuri de corali. Cei care nu au echipament de snorkeling primesc imprumut, gratuit.

Excursia costa 35 euro de persoana, cumparata de la turoperatorul cu care am sosit in Egipt, sau 30 de euro cand cumperi minim 3 excursii. O mai poti cumpara de pe plaja, de la agentii locali, astfel avand avantajul ca barca pleaca de la pontonul de langa hotel si se intoarce tot acolo. Noi am ales sa cumparam de la turoperator datorita reducerilor oferite la cumpararea unui pachet de excursii.

Alegand aceasta varianta, am plecat cu un microbuz pe la 8.30 de la hotel, am mai cules alti turisti din alte hoteluri, dupa care am ajuns la hotelul Ali Baba; acolo am mai pierdut ceva timp pana cand au primit echipament de snorkeling cei care nu aveau propriu, am mai asteptat sa apara alti turisti, astfel ca barca a plecat de la debarcader in jurul orei 10.00.

Singura mea nedumerire pana in acest punct a fost „cum de cineva isi inchiriaza tub pentru snorkeling, care a fost bagat in gura de alti zeci de turisti, in conditiile in care un tub costa 5-10 euro maxim? ”. Daca stiti ca veti face snorkeling v-as sfatui sa va cumparati din magazinele de sport din Romania, sau daca nu, din magazinele hotelului, macar tubul daca credeti ca tot echipamentul (labe, ochelari si tub) nu va va mai folosi vreodata.

Noi am cumparat si un aparat foto Kodak de unica folosinta, subacvatic, cu 27 de pozitii din Senzo Mall – Hurghada (16$) si am facut poze sub apa dar, asa cum veti vedea din atasamente, nu a suprins sutele de pesti colorati printre care am innotat si nici frumusetea reala a coralilor.

Pe barca am fost cam 15-20 de romani, 2 nemti si 6 rusi. Ghidul, foarte amabil, foarte bine pregatit si, la nevoie, autoritar, stia engleza foarte bine si rusa, deci toti am inteles ce avem de facut.

Pana la prima oprire a barcii ghidul ne-a dat toate instructiunile; evident ca el raspunde de noi toti si trebuie ascultat pentru ca la unele opriri vor fi 5-10 vase ancorate in acelasi loc, deci zeci de persoane fac snorkeling si e f important sa faci ce si cand zice ghidul, daca nu vrei sa ajungi pe alt vas.

Prima oprire a fost la Insula Paradis, o insula nelocuita dar care arata incredibil: nisip auriu, apa albastra, cristalina, ceva de vis; la mal, ghidul le-a explicat ce au de facut celor care nu au mai folosit ochelari, tub, labe niciodata; ceilalti au putut face plaja sau snorkeling, la cativa metri de mal gasindu-se corali; pentru noi, cativa, care veneam de la Hotelul Albatros Palace, unde sunt cateva recifuri, nu a fost nimic spectaculos; a fost inca o tura de snorkeling.

Urmatoarele 3 opriri au fost insa socante; am vazut enorm de multi pesti, am inotat printre sute; am vazut sub noi la 8-10 metri pesti imensi, poate cat noi de mari, dar care se pare ca sunt inofensivi; am vazut si delfini dar la 200 de metri distanta de noi cand eram in apa; cand eram pe vas au innotat 4 delfini pe langa noi cam 5 minute – au fost superbi.

Nu se pot descrie in cuvinte cele vazute. Am sperat, cumparand aparatul subacvatic, ca vom putea reda o mica parte din ce ascunde Marea Rosie, dar nu prea a fost un succes; poate cu o camera mai performanta... altadata... A fost ceva incredibil, nu ne venea sa mai iesim din apa. Doar seara, la hotel, am observat ce ne-am parlit toti pe spate si pe picioare; dar a meritat.

Fiecare partida de snorkeling a durat 45-60 de minute, care treceau insa mult prea repede.

La un moment dat am primit pranzul pe barca; a fost rezonabil, impreuna cu un pahar pepsi; pe parcursul calatoriei am mai primit si cate o sticla cu apa.

Excursia a fost deosebita din toate punctele de vedere; organizarea a fost exceptionala, iar ghidul si ceilalti 2-3 de pe vas au fost si ei de treaba. Bine-nteles, toti vorbeau engleza, capitanul chiar ne traducea versurile melodiilor pe care le auzeam la un CD player.

Eu as mai merge in Egipt dor pentru hotelul la care am fost si pentru snorkeling. Am vazut pisici de mare, serpi, morena etc. Chiar daca nu stiti inota foarte bine puteti face snorkeling folosind o vesta de salvare de pe vas si veti fi in siguranta.

Sper ca prin acest post sa conving pe unii din voi care citesc sa isi ia ochelari si tub. Nu veti regreta.

Trimis de crosbyx* in 15.06.10 22:29:28
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 6260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crosbyx*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Inghesuiala mare in Marea Rosie
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

pepsi70ro
    [15.06.10 22:49:02]

Si totusi nu vi s-a spus nimic despre chap-charap? (rechini). Marea Rosie este plina de asemenea exemplare, daca dau de tine nu mai scapi fara "amenda".

Pare ciudat, dar intotdeuna am fugit de cursurile care se fac de doua ori pe an in Constanta (cele de scufundari), nu stiu, cred ca am o fobie ceva, dar nu sunt in largul meu, desi sunt constient ca este foarte frumos. Mai ales in Marea Rosie care abunda in pesti dar si in corali pe cat de colorati pe atat de minunati.

Felicitari pentru review!

[15.06.10 23:03:58]

Nu am vazut rechini, nu ni s-a spus nimic despre ei, stiam ca sunt; stiam chiar de un caz din 2009 cand o frantuzoiaica a fost ucisa de un rechin; ghidul ne-a aratat in schimb o morena, care poate fi si ea periculoasa; de asemenea, am simtit o oarecare "jena" cand am vazut la un moment dat ca inotam deasupra a 4-5 pesti cu adevarat imensi, dar nu am patit nimic si am repeta experienta oricand.

webmasterXY*
    [16.06.10 00:00:12]

crosbyx, sunt nevoit sa retrag cele 1000 PMA standard oferite automat deoarece acesta este cel de-al 4-lea review al tau pentru sejurul din Egipt. Conform regulamentului, dintr-un sejur putem scrie oricate impresii dorim insa...doar 3 vor primi PMA standard.

Sper ca punctele venite prin voturi sa compenseze aceasta lipsa.

marcy74
    [16.06.10 00:15:56]

Interesanta experienta si din ce am citit pana acum mai mult ca sigur o sa fac snorkeling in toamna, cand vom ,,calca'' si noi Egiptul. Imi plac senzatiile tari si cred ca putina adrenalina nu strica in orice vacanta. In acesta excursie ,,4 insule'' se face si scuba diving sau doar snorkeling? Este aceeasi excursie cu cea din insula Giftun?

Sunt perfect de acord cu tine referitor la ochelari si tub. Sunt pana la urma obiecte la fel de personale precum periuta de dinti sau pila de unghii.

Felicitari si astept cu interes si alte detalii importante referitoare la Egipt.

Aaaaa... si inca o intrebare as mai avea: ai cumva idee la ce ora se intuneca in Hurghada la sfarsitul lui august?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    babycris42*
    [16.06.10 11:36:38]

Cei care inchiriaza echipament se „ bazeza „ pe sarea care dezinfecteaza. Mare eroare.

Te invidiez pentru experienta minunata traita. Felicitari

[16.06.10 16:58:42]

@marcy74

In "4 insule" se face doar snorkeling.

"Scuba" e o alta poveste...Din descrierea agentilor de pe plaja hotelului si apoi din a ghizilor turoperatorului nostru (insa nici unul din grupul nostru nu a fost in aceasta excrusie, astfel ca nu pot garanta ca e asa), "scuba" consta intr-o initiere pe scurt in ale scufundarii, prezentarea echipamentului, incercare la mal a acestuia, urmate apoi de 2 reprize de scufundari, impreuna cu un instructor. Si aici vine partea mai ciudata a excursiei, care a dezumflat pe unii care si-ar fi dorit sa o faca: prima scufundare e la 2 metri (unde aproape orice inotator cat de cat pregatit poate ajunge) si urmatoarea e la 4-7 metri, insa pe tot parcursul scufundarilor veti fi legati de instructor, el regleaza presiunea aerului, el va duce unde vrea.

Apropo de "Giftun", de asemenea din spusele agentilor, pot sa iti spun ca nu e aceeasi excursie cu "4 insule". Inca din Romania stiam ca vom merge la Giftun la snorkeling, insa pe plaja au reusit sa ne convinga agentii sa alegem "4 insule" (desi costul era acelasi, nu aveau nimic de pierdut) din urmatoarele motive: in excursia "Giftun" se fac doar doua reprize de snorkeling, iar intre acestea se sta o buna bucata de timp pe insula, la plaja.

Noi suntem foarte incantati de alegerea facuta, nu vreau sa supar pe cineva care a fost la Giftun si poate a facut altceva decat ne-au spus noua agentii.

Nu stiu exact la ce ora se va intuneca la sfarsitul lui august insa, la un search scurt am aflat ca la inceputul lui iunie soarele a apus in Cairo la 19.53 (iar in Hurghada la 20.15 iti bagai degetele in ochi din cauza beznei), iar pe 31 august arata apusul la 18.19.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
    marcy74
    [16.06.10 18:06:41]

Multumesc mult pentru precizari, in functie de oferta agentiilor vom vedea ce alegem: Giftun sau 4 insule (sau poate ambele), macar acum stiu ca nu e acelasi lucru (intelesesem din alte surse ca 4 insule include si Giftun)

Multumesc inca o data si vacante frumoase in continuare!

IUBONI
    [01.07.10 21:15:21]

Salut.

A incercat sotul meu scufundarile si nu stiu de ce, dar am impresia ca se fac planuri pentru o excursie special pentru licenta.

S-au dus cam la 7-10 metri din prima. Ca instructorul este cel care face reglajele mie mi se pare in regula, doar esti incepator.

Daca ai mai facut scufundari si cu atat mai mult daca ai licenta libertatea este mult mai mare, dar... nu totala pentru ca intr-adevar ei raspund de turisti. Daca un turist pateste ceva risca ani grei de inchisoare.

Ai scris cam ce voiam si eu sa scriu asa ca votez pentru review-ul tau.

Data viitoare sa incerci neaparat si scufundarile si... vezi ca ti se va face dor curand de Marea Rosie. Nu se vindeca odata ce te-ai indragostit de "cea mai frumoasa mare din lume".

Felicitari si... poate ne intalnim in Egipt, candva...

presario
    [01.07.10 21:57:37]

Am fost si eu in excursia asta in 2005, cand am fost la Hurgada si este intradevar foarte frumos.

[02.07.10 22:19:27]

@IUBONI

Poate ca vom incerca data viitoare scufundarile pentru ca sunt convins ca va exista o "data viitoare". Marea Rosie ne-a impresionat atat de mult incat cu siguranta ne vom intoarce.

Multumesc pentru vot si felicitari pentru poze.

Nu e rea ideea unei intalniri in Egipt.

delia58
    [05.07.10 19:35:42]

Felicitari pentru descriere, e practica si utila.

Eu am fost in iunie dar am luat excursia de la egipteni de pe plaja si am platit 30$/persoana. Prima oprire a fost tot pe insula Paradis. Acolo am pus prima oara in viata masca si tubul. Prima senzatie e ca te sufoci, dar imediat inveti sa respiri pe gura prin tub. Cand am bagat capul in apa am avut senzatia ca intru in televizor: doar acolo am vazut fundul marii si pestii atat de clar si de aproape! Apoi am avut 2 opriri pentru snorkeling. E uimitor sa vezi culorile coralilor si ale pestilor care inoata langa tine.

Am avut si eu un aparat foto subacvatic luat din tara, dar ori aparatul era slabut ori eu nu stiu sa fac poze sub apa, nu mi-au iesit foarte clare. O sa pun totusi 4 poze facute de mine ca sa vedeti o parte din culorile Marii Rosii. Sigur mai merg altadata si poate invat sa fac poze mai bune.

[18.04.16 19:29:19]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O plimbare... subacvatică, HURGHADA" (deja existentă pe sait)

babycris42*, crosbyx*, delia58, IUBONI, marcy74
    Alte impresii din această RUBRICĂO plimbare... subacvatică:

• pagină generată în 0.046819925308228 sec