ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2019
ÎNSCRIS: 03.07.09
MAY-2019
2 AD. + 1 COPII

Kosice — destinatie de tranzit

Am ajuns in Kosice dupa un popas de 2 nopti la Miskols (Miskolctapolca). Kosice, al doilea mare oras din Slovacia poate fi vizitat in drum spre Polonia, spre Bratislava sau spre alte destinatii europene.

Este un orasel pitoresc, ce poate fi vizitat in orice anotimp. Transportul public este bine pus la punct.

Atractiile principale in marea majoriate sunt grupate in centru.

Noi am prins o vreme destul de neprietenoasa astfel incat nu ne am putut bucura cu adevarat de plimbari mai lungi prin oras.

Atractii in Kosice

• Catedrala Sf. Elisabeta

• Teatrul de Stat

• Casa Ferenc Rakoczi din Kosice

• Inchisoarea Miklus

• Coloana Ciumei

• Gradina botanica, cea mai mare din Slovacia

• În împrejurimi se află Castelul Krasna Horka, castel de vânătoare din sec. XIX

• Inchisoarea Miklus

Catedrala Sf Elisabeta

Simbolul orasului, catedrala este construita in stil gotic si a fost inchinata Sfintei Elisabeta de Ungaria, patroana armatelor mercenarilor. In interiorul bisericii in altarul principal se afla o sculptura de un alb imaculat ce domina toata catedrala. Un alt altar gotic o reprezinta pe Fecioara Maria si ultimul altar il reprezinta pe Sfantul Anton. Langa catedrala se afla Turnul Urban, o constructie gotica din secolul al XIV lea.

Se poate urca in turnul catedralei pentru a admira de sus orasul.

Inchisoarea Miklus

Astăzi, închisoarea Miklus servește drept muzeu, dar timp de 300 de ani aceste două clădiri vechi au servit drept închisoare și, cu 350 de ani înainte, oamenii locuiau în aceste case. Clădirile medievale au fost restaurate în secolul al XVII-lea și, din nou, înainte de a fi redeschise ca muzeu. Vizitatorii

muzeului pot să învețe despre tehnicile de tortură folosite aici și să vadă instrumentele folosite de executanți

Pentru familiile cu copii

Plimbare cu mocanita

Gradina zoologica

Noi nu am apucat sa mergem la gradina zoologica datorita vremii ploioase dar din cate am citit este cea mai vizitata atractie turistica din zona. Aici pot fi vazute animale rare, tigrii africani, leoparzi, gazelle. O suprafata foarte mare o ocupa spatiul destinat reptilelor.

Atractii in afara orasului

Castelul Spis dateaza din secolul al XII lea. A fost construit in mai multe etape, ca atare veti observa mai multe ca atare veti observa mai multe stiluri arhitecturale, de la cel romanic, gotic,

Cu o suprafață de 49.485 de metri pătrați, a fost declarat monument national in anul 1961 si astazi face parte din Monumentele UNESCO. Cand am ajuns noi era in renovare, probabil aceasta va continua pe tot parcursul anului. Castelul este gazda multor evenimente culturale.

Programul de vizitare

Mai - septembrie: luni - duminică 9:00 - 19:00. Iarna şi pe vreme nefavorabilă, castelul este închis.

Pestera Jasovska (Jasovska cave)

Sunt peste 10 pesteri in Slovacia, deosebit de frumoase si foarte bine organizate.

Am fost insotiti de un ghid, dar din pacate explicatiile au fost in rusa pentru ca marea majoritate a turistilor din grup erau ucrainieni. Este o vizita foarte interesanta mai ales pentru copii; acestia pot vedea de aproape numeroase specii de lilieci.

Data viitoare vom vizita si Presov un orasel la fel de frumos ca si Kosice.

Trimis de catrinel in 06.08.19 12:09:58
Validat / Publicat: 06.08.19 13:41:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVACIA

VIZUALIZĂRI: 1130 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catrinel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Interior castelul Spis

[06.08.19 16:48:53]