ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2010
8 AD. + 2 (3 ani fiecare) COPII

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Cam scump pentru ce ofera

Delta Dunarii... o minunatie! Este a treia oara cand ajung in Delta Dunarii si de-abia astept sa ajung iar acolo.

Intr-o sambata dimineata urcam in masini si plecam spre destinatia noastra. Ajunsi in Tulcea oprim sa cumparam momeala dupa care ne continuam drumul prin Nufarul, Bestepe, Mahmudia, Murighiol si... continuam pe un drum neasfaltat de piatra si pamant spre Dunavatul de Jos. Bucata de drum dintre Murighiol si Dunavatul de Jos nu este chiar asa de rea si se parcurge in aproximativ 20-30 minute in functie de fiecare sofer. Drumul te hurducaie binisor, si, daca aveti copii mici impreuna cu voi, evitati sa mergeti pe acest drum (din nefericire nu exista altul).

Ajungem la hotel si ne cazam. Eu am un noroc fantastic cand merg in delta si anume cazarea e intotdeauna cu probleme... si nici la Hotel Egreta nu am dus lipsa.

De cand am intrat in camera m-am simtit in mijlocul deltei. Mocheta din camera era imbibata de apa. Plosc... plosc... si reusesc sa urc pe insula - patul. Comod, curatel (cuvertura murdara dar lenjeria de pat curata) si, foarte important, nu era ud. Anuntam receptia si ne este trimis un nene care sa depisteze de unde vine scurgerea. Eu cu prietena era cocotati in pat si in curand am inceput sa urmarim un spectacol de teatru. Nenea constata ca scurgerea este din minifrigiderul din camera, care se afla incastrat intr-un dupapior. Se gandeste ca e priza, pleaca si dupa putin timp se intoarce cu un voltmetru. Si nenea ia stecherul de la frigider si il verifica pe voltmetru. "Nu merge priza! Ma gandeam eu ca asta e problema. " ne explica nenea. Evident noi crapam de ras. Ii explicam frumos ca trebuie sa verifice priza nu stecherul frigiderului, doar e normal ca frigiderul sa nu aiba curent daca nu e in priza. Verifica, se convinge ca priza merge (noi observasem ledul televizorului aprins dar l-am lasat sa-si faca show-ul) si ia in brate dulapiorul cu tot cu minifrigider sa aduca altul. Nenea era firav asa ca incepe sa se clatine rau cu mobilierul in brate. Constata ca nu poate sa-l duca singur si pleaca sa mai cheme un nene. Cat timp el a lipsit am constatat ca rezolvarea era simpla: minifrigiderul era asezat prost in dulapior si usa lui nu se inchidea complet. De aici si scurgerea care venea din "congelator". La o mica reasezare a minifrigiderului usa a fost inchisa si scena de teatru s-a incheiat.

Dar revenind... Camera ca dimensiune era ok! Pe langa cuvertura murdara, in camera si draperiile era patate. In baie singurul impediment a fost ca toate obiectele metalice erau ruginite. Dar noi venisem pentru delta si nu pentru a sta in camera asa ca aceste lucruri au fost trecute cu vederea.

In schimb cu micul dejun a fost o problema majora. Cand am facut rezervarea am luat ultimele 4 camere libere pentru respectivul weekend. Hotelul fiind la capacitate maxima, nu avea suficient spatiu in restaurant pentru toti oaspetii si din aceasta cauza a fost destula imbulzeala. Mancarea a fost extrem de nevariata (rosii, castraveti, salam, cascaval, paine si unt) si foarte putina. Erau la fata locului familii cu copii care efectiv nu au apucat sa manance la micul dejun.

Piscina (exterioara) era curata dar cam micuta dupa gusturile mele. Curtea hotelului era foarte atent intretinuta si curata, iar pe terasa, in timpul zilei, era o placere sa stai si sa o admiri. Hotelul are o parcare incapatoare si pazita, noaptea existand o bariera la intrare si un portar.

Am facut si o plimbare cu salupa prin delta dar nu am inchiriat-o de la hotel. Impedimentul era ca salupa lor este de 5 locuri iar noi eram 8. Si pretul un pic cam piperat 350 lei/ora/salupa. Noi am umblat prin sat si am gasit la Pensiunea Solinia o salupa de 8 persoane plus "sofer" si am dat 600 lei pentru 2 ore.

Trimis de alex_nashu in 15.06.10 14:01:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DUNAVĂȚ.

VIZUALIZĂRI: 4264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_nashu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 poza 2 - gradina hotelului extrem de curata si bine intretinuta
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.00 EUR pe cameră

valimi
    [15.06.10 14:37:23]

Interesant hotelul asta din mijlocul deltei, nu stiam de astfel de hoteluri.

Puncte de la mine!

alex_nashuAUTOR REVIEW
    [15.06.10 15:28:30]

Salut webmaster!

Cred ca s-a strecurat o mica greseala pe site.

Acest hotel id=2991 si hotelul cu id=4753 sunt unul si acelasi. Iar locatia corecta a lor este in Dunavatul de Jos, nu in Murighiol sau in Dunavat. Site-ul hotelului este cel de la hotel id=4753, poti observa si la ei in contact adresa. Acelasi lucru il poti observa si din pozele postate la id-urile celor 2 hoteluri.

webmasterXY*
    [15.06.10 15:46:30]

@alex_nashu iti multumim pentru semnalare. Va fi analizata si se va remedia in cel mai scurt timp situatia. As avea totusi rugamintea (valabila si pentru orice alt utilizator al acestui site) ca, pe viitor, astfel de semnalari sa fie facute cu ajutorul functiei REPORT (chiar daca in mod expres este dedicata semnalarii altor probleme, este la fel de utila si in astfel de ocazii).

Multumim,

pepsi70ro
    [15.06.10 17:22:41]

S-a nimerit sa vin cu bonusul, Delta merita mult mai mult si mi-ar face placere sa fie vizitata de cati mai multi turisti care rasfoiesc paginile de net ale pensiunilor "de-afara".

Felicitari!

alex_nashu, valimi