ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2019
DIN: -
ÎNSCRIS: 24.07.14
JUL-2019

Pure Selectum...

Vacanta cu numarul 13 in Antalya... Desi 13 e numar cu ghinion pot spune ca a fost cea mai frumoasa vacanta dintre toate.

Am mai fost pana acum la Sueno Deluxe, Ela, Rixos Premium si alte hoteluri bune, dar Selectum este mult peste oricare dintre ele.

Vacanta a fost in perioada 26 iulie 2 august, am zburat cu Blue Air din Timisoara. Am dorit special sa gasesc pachet de vacanta cu aceasta companie datorita faptului ca orarul de zbor este cel mai convenabil, facand Timisoara-Antalya-Timisoara si nu Antalya-Timisoara-Antalya. Am avut la 11:25 plecare din Timisoara si la 14:25 din Antalya. In alti ani plecam din Antalya la 9 si ultima zi era pierduta total, spre deosebire de anul acesta cand am facut si baie.

Sa revenim la hotel. Am ajuns in jurul orei 14:30-15 la hotel si am fost intampinati de catre o doamna cu sampanie Moet, capsuni trase in ciocolata, limonada si alte dulciuri. Mai apoi am fost preluati de Viktoria, una din cele 2 vorbitoare de romana de la guest relations care ne-a ajutat cu procedurile de cazare.

Viktoria, impreuna cu Aliona, celalata vorbitoare de romana, sunt persoanele de baza in acest hotel pentru romani. Sunt foarte dedicate si ne-au rezolvat toate problemele aproape instant.

Hotelul neavand o receptie propriu-zisa, la sosire s-a format un grup whatsapp cu Aliona, Viktoria si noi prin care ele ne-au transmis programul zilnic si am rezolvat orice problema fara orice alt efort.

Conform rezervarii trebuia sa primim o camera Luxury Sea View, iar la momentul sosirii am solicitat sa primim camera in corpul dinspre Calista. Din pacate nu a existat nicio astfel de camera disponibila in acel corp, dar in schimb am primit upgrade gratuit la o camera Superior, cu 2 clase mai sus decat ce aveam noi rezervat (camerele standard se clasifica astfel: Luxury, Deluxe, Superior).

CAMERA

1307... superba, mare (80+ m2), cu vedere directa la mare, decorata pe mov, cu un pat dublu imens, jacuzzi atat in baie cat si pe balcon, un minibar cu ape, sucuri, vinuri, pringles, sticksuri si haribo si cosmetice BVLGARI. Singurul repros legat de camere este faptul ca sunt cam intunecoase. Curatenie exemplara.

MASA SI BAUTURILE

La turci in general e mancare multa si buna, dar ca aici n-am mai vazut. Restaurant principal, restaurant a la carte non-stop gratuit, care functioneaza tot timpul in afara orelor restaurantului principal, snack bar pe plaja.

La restaurantul principal fiecare seara are o anumita tema (seara ruseasca, internationala, asiatica, turceasca, italiana, mexicana si mediteraneana) cu cateva preparate specifice, dar si multe altele pentru a satisface toate gusturile. Am avut in fiecare zi, atat la snack cat si la restaurant, vita (antricot), coaste de berbecut, somon sau/si fructe de mare, precum si alte preparate din pui, tocanite, aperitive, salate, deserturi delicioase. Exista si un sushi bar. sistem bufet langa receptie. Tot acolo se afla si patiseria cu diverse dulciuri, sandwichuri, macarons, covrigi, briose, baclavale, gogosi, etc.

Fiecare turist are dreptul la o masa la un restaurant a la carte la alegere. Noi am ales steak house si nu am regretat. A fost cu adevarat special. Atentie insa ca acest restaurant este foarte solicitat, deci mergeti din primele maxim 2 zile sa rezervati daca doriti sa prindeti loc. Bauturile sunt toate de foarte buna calitate, peste tot, de la lobby bar pana la barul de pe ponton sau cel de la piscina. Foarte multe bauturi premium sunt gratuite. Pe intreg teritoriul exista frigidere cu apa si sucuri.

PLAJA SI PISCINELE

Plaja este foarte curata, frumos decorata cu saltele colorate in rosu si alb, umbrele acoperite cu paie si un ponton superb. Intrarea in mare este putin abrupta pentru zona in care se afla. Exista chelneri care servesc la sezlong si, la cerere, se pot aduce cutii frigorifice care mentin bauturile reci. Prosoapele nu sunt cu carduri, se gasesc dimineata rulate pe fiecare sezlong atat la piscina cat si la plaja si exista standuri unde pot fi schimbate.

Piscina principala este mare, curata si foarte calda. Mai exista piscina rosie, dar si o piscina mai mare in zona pentru vile din fata hotelului. Exista un aqua park foarte mare cu tobogane interesante. Exista si un lazy river, care e lazy cu colac, dar se poate merge si fara pentru viteza mai mare.

SERVICIILE

Serviciile sunt extraordinare. Nu am vazut in toti acesti ani de cand merg in Antalya atata dedicare si dorinta de a te face sa te simti bine. Toti muncesc din greu, de dimineata pana seara si totusi cei mai multi sunt cu zambetul pe buze.

ENTERTAINMENT

Exista o echipa de entertainment cu activitati obisnuite, intalnite cam la toate hotelurile. Am apreciat ca echipa nu este foarte enervanta, anuntau activitatile, dar nu trageau de tine sa mergi cu ei asa cum se intampla in alte parti. Show-urile de seara erau ok.

Am prins si un concert al unor mari artiste din Rusia, dar interesul a fost scazut pentru ca erau foarte putini rusi.

In unele zile se organizeaza diverse workshopuri la care pot participa, pe baza de rezervare, un numar redus de persoane. Noi am fost la unul singur, cel din restaurant. Un mare chef de la ei, Zubeyir Ekcibasi a gatit in fata noastra, cu explicatii si sfaturi, traduse de Sevda, o fata foarte draguta din echipa restaurantului, am mancat si apoi am vizitat bucataria. Bucataria este extraordinar de curata, cu camere speciale pentru mic-dejun, pentru legume, pentru deserturi, pentru carne alba, pentru carne rosie, etc. La final, am ramas placut surprins sa aflu ca se trimite la laborator o mostra din fiecare preparat ce urmeaza a fi servit in acea zi.

Dintr-o discutie cu Aliona am aflat ca, surpriza, hotelul este ocupat in cea mai mare proportie de romani. Suntem multi, foarte multi, peste 60%. Am remarcat si eu asta, dar nu m-a deranjat chiar deloc pentru ca, spre deosebire de alte dati, toata lumea avea bun simt si nu au fost probleme. Mai erau nemti, britanici si ultimii ca numar erau rusii.

In final doresc sa le multumesc tuturor, fac o treaba minunata si pot spune ca, dupa atatia ani in final am gasit hotelul perfect. Hotelul care intruneste toate cerintele si tot ce ti-ai putea dori de la o vacanta. BRAVO!

Vom reveni cu siguranta!

Trimis de tm-tc in 03.08.19 23:33:26
Validat / Publicat: 03.08.19 23:50:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Miracle, Ic Green, Royal Wings (x2), Royal Holiday, Delphin Diva, Sueno Deluxe (x2), Rixos Sungate, Rixos Premium, Mirada, Ela Quality

VIZUALIZĂRI: 3845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tm-tc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

SILVIA 77
[04.08.19 12:08:02]

Foarte frumoasa descrierea; si cu acest review nou creste nerabdarea mea de a ajunge cat mai repede acolo????.

tm-tcAUTOR REVIEW
[04.08.19 17:43:52]

@SILVIA 77: Mulțumesc! Vacanța placuta! Sunt sigur ca o sa va placa!

[05.08.19 11:03:48]

Bună ziua

Anul viitor o sa merg cu un copil de 8 ani. Hotelul are lunapark, kidsclub, piscina pt copii? Am nevoie de incaltari speciale, sau pietrele din apa nu sunt prea deranjante?

Am citit într-un alt comentariu ca muzica urla pana la 2 noaptea la S-arena și nu se poate dormi din cauza galagiei. Este adevărat?

Mulțumesc!

tm-tcAUTOR REVIEW
[05.08.19 11:36:18]

@adrianradu: Buna ziua!

Da, hotelul are aquapark, chiar unul destul de mare, cu tobogane si pentru copii si pentru adulti.

Lunaparkul este mai micut, dar exista. Nu stiu sa zic daca pentru un copil de 8 ani lunaparkul este interesant sau daca are aparate doar pentru copiii mai mici.

Muzica la S' Arena este in program pana la 23:30, dar se lungeste pana la 00:00. Petrecerea se muta apoi la club, pana la 2 noaptea, care e in corpul dinspre viitorul Selectum Dreams, adica cel de langa arena si la etajele inferioare se aude. Noi am stat la 3 in acel corp si nu am auzit, dar eram si obositi si adormeam repede.

Pentru ca aveti copil mai mic si va doriti liniste exista 2 variante. Puteti rezerva o camera in vila in zona de familii unde este paradisul copiilor. Acolo aveti o piscina mare, un restaurant care NU e sub cel principal ca si calitate, e fix ca si cel din main building, sunteti aproape de aquapark si lunapark si este liniste. Dezavantajul e ca pana la plaja se fac 10-15 minute pe jos, fie ca o luati prin corpul principal sau pe drumul de langa el. Am vazut masinute mici, de golf, care transporta turistii, dar nu stiu sigur daca pana la receptie sau pana aproape de plaja.

Cealalta varianta e corpul principal. Exista si aici liniste: fie land view, fie sea view in corpul de langa Calista (desi aici nu e chiar liniste completa). Daca doriti sea view neaparat, scrieti-le un mail inainte de a ajunge cu 10 zile- o saptamana sa zicem in care solicitati, deoarece aveti copil, sa fiti cazati in acel corp. Angajatii chiar sunt foarte dedicati si fac orice sa multumeasca pe toti, deci cred ca se va rezolva. La momentul in care ajungeti solicitati-le din nou sa va cazeze acolo si motivati ca aveti copil si in cel mai rau caz a doua zi veti primi camera dorita. Am auzit ca schimba camere pe acest motiv si adultilor, deci tinand cont ca aveti copil nu ar trebui sa fie vreo problema.

Avantajele in corpul principal e ca sunteti foarte aproape de plaja si de piscina principala. Exista langa piscina principala si o piscina pentru copii.

Legat de mare, in mare nu sunt pietre deloc, dar la intrare sunt si pot fi deranjante. Nu am vazut lumea cu incaltari speciale, nici noi nu am avut, dar in final poate pe voi va deranjeaza. Poate merita sa le aveti la voi si sa le folositi daca cosiderati ca e cazul.

Sper sa alegeti Selectum, nu veti regreta

[05.08.19 11:59:34]

Am înțeles

Multumesc încă odata

soleillevant32
[19.08.19 09:52:11]

Foarte frumoasa expunere a hotelului. Eu tocmai m-am intors de la acest hotel si nu pot spune prea multe lucruri pozitive despre sectiunea family unde am stat cu copilul de 5 ani si sotul.

Cazarea se face in family rooms care sunt situate in niste vilute, 2 la parter, 2 la etajul 1, vile inconjurate de verdeata, pini, locuri de joaca pentru copii, statui cu animale. Aceasta sectiune are piscina proprie superba, cu nivele diferite de adancime, frumos amenajata, intre pini, cu bar propriu, toalete. De asemenea, exista si un restaurant propriu, cu mancare ok, simpla, felurile se cam repeta, dar mancarea e proaspata, nu e ceva spectaculos.

Restaurantul e la nivelul unei cantine, personal amabil dar care stie doar cateva cuvinte in engleza, insa e un loc linistit si un loc in care inmananca intreg personalul resortului.

Camerele family rooms sunt groaznice. Vilele sunt din lemn, cand stingi aerul conditionat se incing peretii imediat, e un vacarm ziua si noaptea de la toate agregatele vilelor si de la agregatul mare de la restaurant care urla non stop, combinate cu corul de cicadas, cu vanzoleala oamenilor pana tarziu in noapte si cu show-urile pana la ora 24 ale hotelului si ale celor din jur.

Cararile dintre vile sunt folosite si de pietoni si de minicarurile hotelului care fiind electrice sunt extrem de silentioase si nu le auzi sa te feresti. Asta a fost un aspect extrem de stresant, mai ales ca parinte, sa imi feresc copilul.

Camera e formata din 2 camere impartite in stil vagon, se intra direct in camera, nu este hol, prima are un pat mare matrimonial, nu are geam, a doua e mica si are 2 paturi mici de copii suprapuse. Nu exista spatii de depozitare, am stat cu hainele in geamantane. In camera este o masa cu scaun de birou total inutil. Pe alocuri, zone rupte, murdare, podeaua e din gresie, este murdara. Balconul e mare si frumos amenajat. Curatenia in camera e superficiala, iar camerista intra peste tine in camera ignorand simbolul cu " nu deranjati" . Mi-a trezit copilul de mai multe ori.

O mare, mare problema este ca baia nu este separata de camera cu o usa, chiuveta este in camera si se face galagie cand o folosesti, mai ales noaptea, iar de o parte si de alta, despartite cu cate o usa de sticla care nu se inchide prea bine, sunt toaleta WC si dusul. Toata aceasta camera vagon se aeriseste doar cu o singura terasa, care nu e suficienta, astfel ca tot mirosul de la wc si dus intra si ramane in camera, iar de la caldura, mirosul urat se amplifica. In concluzie, camera este o parodie la adresa familiei. Camera nu este de 5 stele, este de camping.

Exista 2 aqua park-uri cu tobogane pt copii mici si maimari, luna park pt copii mici, toate deschise dupa programul propriu.

Confirm ca plaja are pietre pe plaja si in apa. Apa marii e limpede. Pietrele sunt destul de deranjante.

Hotelul are ponton mare, pe care sunt amplasate pavilioane din lemn cu stuf inchiriabile cu 100 euro/zi si sectiunea gratuita, cu sezlonguri mari, grele, impractice si umbrele foarte mici. Pontonul are multe spatii goale, nefolosite, unde puteau fi puse sezlonguri. Cele existente sunt prea putine, la ora 9 nu mai gaseai loc liber. Pe ponton este un bar si dusuri.

Dupa prima noapte in care nu am dormit niciunul dintre noi, am cerut camera in cladirea principala, au refuzat schimbarea, am incercat sa ne mutam la alt hotel, dar totul era stop sales. Asa ca, 9 nopti nu am dormit aproape deloc. Daca as fi venit cu masina, dupa prima noapte as fi plecat acasa.

Din 2007 petrec vacanta de mare in Turcia, am 3 sejururi la Regnum si am vazut ce inseamna calitatea serviciilor.

Avand in vedere experienta personala, nu recomand hotelul. Hotelul nu este de 5 stele, pe alocuri este de 3 stele, in altele cel mult 4 stele.

[19.08.19 09:59:49]

@soleillevant32: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

soleillevant32
[19.08.19 10:13:59]

@webmasterX: Prefer sub forma de ecou. Am cochetat cu ideea de a scrie un articol, dar am renuntat pentru ca ar fi fost primul meu articol aproape in totalitate negativ si, dupa cum observati, perceptiile si experientele sunt foarte diferite.

[19.08.19 14:21:12]

Multumesc mult pt ecou. Chiar doream sa îmi iau o camera familie pt la anul. Mi-a trecut!

adrianradu, hanibalbogdan, SILVIA 77, soleillevant32, tm-tc
Alte impresii din această RUBRICĂSelectum Luxury Resort (ex Attaleia) [Kadriye]: