ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2010
    ÎNSCRIS: 14.06.10
    MAY-2010
    2 pers AD. + fara copii COPII

ARTICOL ARHIVAT

Cabana de la tarmul marii

Sunt Dan! si ma bucur ca avem gusturi comune, (banuiesc ca ati ales aceasta locatie si ca nu ati fost adus de intamplare). Oare mai conteaza? suntem in vacanta, lasam problemele in fata parlamentului si echipati ca de razboi, urcam in autocar.

Incepe si furtuna, rupere de nori, mici surprize, constatam ca in autocar nu este ca in masina personala, mai un scaun rupt vrea sa ne strice concediul din start, mai cineva care mananca seminte (stres), oboseala placuta a drumului si in sfarsit anuntul ca, cei de la Arianna sa coboare.

Animati deja de frumusetea gulfurilor vazute din autocar, ne bulucim pe usa, dam jos echipamentul care ne va ajuta sa supravietuim, dar surpriza. Nu ne asteapta nimeni si in fata o sosea ingusta care urca spre niste cladiri aflate la aproximativ 900m inaltime. Deruta, intrebari, trecere prea brusca de la extaz la agonie, ghidul si cei care au mai fost, te incurajeaza, iti aduci aminte ca nu ai cortul la tine, nici marea nu sti sigur unde este, si-ti spui ca daca ceilalti merg undeva este bine chiar sa ajungi inaintea lor, vb romanului sa prinzi locul mai bun.

Urcusul de aproximativ 200m pare ca nu se mai termina, rad... , deci fara respiratie, gafaind, vedem ceva ce pare a semana cu pozele de pe net, dar surprizele nu vor astazi sa ne paraseasca. Siga-siga, aici inca se face curatenie, dupa compatriotii, care nu voiau sa mai plece.

Cam in 30 min, care par ore, esti acasa. Acasa, acasa dar, nimic spectaculos, ziduri, un balcon, toaleta o bucatarioara, sau mai mare, frigider, uneori tv, nu au toate camerele ca este mai distractiv... stai undeva, sa nu fi vazut si ii vezi pe romani cum se agita, cauta ghidul sau pe proprietari, iar rad..., dar ei nu stiu romana, decat cateva cuvinte si in plus ce se aprinde repede se stinge tot asa, isi aduc aminte oamenii ca sunt in concediu, la mare si cuprinsi inca de panica, derutati realizeaza ca sunt la munte si ca marea ar putea fi piscina, care sincer pare placuta, dar vrem mare, ne spalam deci, infierbantati oricum nu stim daca apa este rece sau calda, si plecam fericiti ca macar nu mai avem bagajul cu noi.

Prima surpriza placuta... aflam ca marea este la vale, respiram usurati si ne dam drumu (la vale) alegem sa mergem spre dreapta si culoarea apei, iti mai da curaj, dar nu s-a terminat. nu-ti arde de plaje ca oricum nu este loc si mergi in cautarea golfurilor... Cu putina ambitie, daca nu te opresti la tarabe, descoperi 3 sau 4, te intorci fericit ca au apa in mare, ca daca ai tinut ochii deschisi ai vazut multe flori, multa culoare, este altfel decat acasa.

Urmeaza zile fericite, mancare, piscina, umbrelute si sezlong, mai ne aruncam in piscina, ca doar scrie in engleza ca nu avem voie, si gasesc absolut normal, dar noi suntem romani. In felul asta pacalim ziua si dupa zi vine noapte.

Gata... cred ca v-am plictisit destul, sunt multe de vazut, de facut, nu as mai pleca de acolo, chiar daca sunt si romani, daca sti sa vb cu ei... inteleg, pe tineri daca nu au somn ii trimitem noaptea la mare acolo pot injura daca doresc, se pot simtii in largul lor... vina grecilor, nu inchiriaza chitare, si a profesorilor care... mereu nemultumiti, nu i-au invatat un cantec o poezie si la 2 noaptea sa vi de drag langa ei, ca langa copii tai...

Partea frumoasa a vacantei este in voi... si o veti gasi, daca nu uitati ca momentele frumoase trec prea repede.

La castru ingerilor daca ajungi, eu m-am mai tinut de o gluma ruseasca... Am spus unei fete care vindea bilete ca astept liftul, draguta, zambind a spus ca nu au, si am intins mana sa iau banii inapoi, eventual sa ma plateasca sa urc, dar merita, rasplata mereu este plata unui efort.

Previziuni, pt ca tot vrem noi sa stim ce ne asteapta, sa fiim inaintea timpului. - Vara o sa fie cam cald si putin aglomerat, daca nu cautati alte golfuri cred ca se sta cu randul la plaje, deci nu va ardeti, apa ese pt toti. si ne tine la suprafata chiar si pe romani si daca nu am ivatat sa inotam.

Ajunsi in fata parlamentului gasim tot ce am lasat... griji, nevoi, necaz, durere si sa mai spunem ceva rau de romani. Tot ce-i frumos gasiti acolo, dar mai ales in voi, vacanta placuta, la anu sper sa merg cu voi. O sa aleg si ceva poze

Trimis de nic_dan1953* in 15.06.10 11:43:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Arianna de 3 ori-Merianos-Tassos

VIZUALIZĂRI: 2281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nic_dan1953*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    [1 PMA]
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

taniolala* [15.06.10 13:19:38] »

pretul de 150 euro ce reprezinta, ca doar nu pt tot sejurul

nic_dan1953* [15.06.10 14:46:46] »

taniolaia - Pretul de 150 euro este pretul unui sejur de 9 zile care include: cazare si transport, mai putin ferry-bout, pt 2 persoane. mai adaugi 17 euro de persoana ferry-bout, mancarea de acasa, daca vrei sa cheltuiesti putin, sau nu stai grozav cu... euroii.

Noi in toamna, de fapt si acum, nu am depasit 250 euro total... scuze, am exclus costul alimentelor de acasa si o barca de la real, cu 3 compartimente, pt a vedea cat mai multe golfulete cu bani putini, cu riscurile de rigoare, cu aparate foto si bagaj in barca (de 80 lei la oferta), dar care iti poate oferi mai mult decat barcile grecilor... o conduci tu... ca peste tot, ai cat dai, si primesti cat oferi... rad.

Merita sa mergeti, dar se plateste in noiembrie-decembrie sa prinzi locuri, dar si acum au oferte bune... bafta!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [15.06.10 16:52:01] »

Foarte frumos scris , felicitari!

nic_dan1953* [15.06.10 18:14:01] »

daca cineva este interesat sa stie de ce nu se face baie in piscina noaptea, va pot da raspunsul unui ghid de anul trecut, Stefan. este un decret general pt cei ce au locatii turistice, cauza se pare, un copil englez care s-a inecat in timp ce parintii erau la bar, unul pt toti si toti pt unii. Marea este a celor ce iubesc luna,si stelele si va cheama,va inbratiseaza pe toti care o respectati

ancamariagadea* [15.06.10 18:45:41] »

@nic_dan1953, asteptam si poze, daca ai. Pare o locatie interesanta desi, din reviews-urile anterioare, reies multe nemultumiri.

nic_dan1953* [15.06.10 18:54:24] »

incerc, sa vad daca reusesc, in caz ca nu, pot sper sa ma ajute Alex... ai nevoie de mai mult decat desene, pe mine o poza ma duce in corfu intr-un anumit timp la un anumit pas, si gandul ma poarta mai departe

danic6753 [15.06.10 23:56:42] »

Anca, te-nseli... nu ai inteles "nemultumirile" lui Dan... de fapt nu sunt nemultumiri, ci o "caricatura" la adresa acelor romanasi necivilizati si tot ei nemultumiti de orice se "impiedica"... sunt niste impiedicati de fapt, lipsiti oarecum de unele simturi, "orbecaie in lumina", "latra" sa-si auda ecoul si asteapta totul de la altii, ei in schimb nu dau nimic, nici macar o farama de bun simt pentru faptul ca au fost "binecuvantati" sa poata vedea si traii atatea frumuseti pe care altii nu au posibilitatea sa le vada din diferite cauze...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    ancamariagadea* [16.06.10 00:05:19] »

@danic6753, nu spuneam despre nemultumirile lui Dan, ci despre niste impresii anterioare, scrise de alti membrii ai comunitatii, impresii care nu erau la fel de favorabile la adresa acestei locatii

nic_dan1953* [16.06.10 10:44:21] »

buna tuturor! -Primesc niste (meluri), pe care nu le inteleg, daca pot fi ajutat... Eu incerc sa fiu un om de bun simt si totusi pe unii poate ii supar, poate se considera ca nu tot ce scriu intereseaza (saitul), deci ca umplu servarul de teori care nu au legatura cu turismul si locatia, eu insa stiu ce ma interesa pe mine inainte a ma arunc in grecia, si sa ajung direct pe o insula... - daca vine un mare val si mor departe de tara mea frumoasa, pe care nu am vazut-o inca, nu era vb de mineca individ... , de cei care m-ar fi plans, copii, prieteni, etc (...). Deci iar m-am abatut de la subiect (sunt dupa 12 ore de noapte), dar dornic sa ma lamuresc, incercati pt mine alt regulament, deci direct ce gresesc, nu ma supar! , chiar de ar fi nevoie sa merg la somn... , acum inteleg unul din defecte, nu sunt concis, dau prea multe explicatii cu toate ca ieri citeam o chestie interesanta "surdul vb mai tare decat cel ce aude, si (prostul) mai mult decat cei ce inteleg", dar daca nu sti cum esti? , solutia este, sa fi indrumat bine. Simt ca stric tot ce am incercat, dar sunt curios... Zi buna!

Tot eu, mi-a mai venit o idee; devenim asociati si cumpar un (hdd) de un tera, pt povesti.. OK, m-am gatat, pana la raspuns

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    webmasterXY* [16.06.10 11:04:22] »

@dan1953, nu cunoastem despre ce mail-uri primite ne vorbesti mai sus, dar AICI (la sectiunea ecouri) preferam sa vorbim despre o locatie/destinatie anume. Pentru filozofii de viata sau alte subiecte, nu ezita sa folosesti Forumul care are suficiente teme care sa satisfaca toate gusturile.

Totodata, ai la dispozitie mail-urile noastre (click pe webmaster x) unde poti semnala sau scrie eventualele tale nelamuriri.

nic_dan1953* [16.06.10 11:13:59] »

- Am inteles!, dreptatea este la voi, din pacate apar multe torii de viata, la cei care se plang de conditii. Repet am incercat sa ajut, sa fiu util, eliminarea, din joc poate fi nota care se potriveste... pe net este asa usor sa apari ca fiind altul... sunt electronist, nu programator... ei au variante infinite... eu decat inteleg cate ceva.

Va supar pt ca nu sunt un bun operator, si baiatul meu nu ma ajuta, cred ca va seamana, se multumeste sa ma puna sa invat engleza, rad.., eu nu vreau(nu pot)dar nu-i spun lui.Eu am fost acolo!, el nu, pt ca mie mi-a placut... copii nostri dragi... incerc sa fiu mai atent sa caut, locul unde doresc sa spun cum, nemultumitii pot fi multumiti, inclusiv voi..

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    irinuca* [16.06.10 19:00:47] »

Mie una ai reusit sa-mi transmiti starea ta de spirit si sa ma convingi, inca o data, ca cel mai mult conteaza cum percepi tu locurile si oamenii. Si ca pretentiile difera de la om la om. Cred ca esti un tip curajos daca te-ai plimbat cu o barca de la Real pe mare! Un vot de la mine!

nic_dan1953* [17.06.10 20:23:09] »

multumesc irinuca. esti o draguta, dar nu avem voie sa vb de curajul meu, pe cand plecarea? Marea Ionica si chiar Egee sunt mai blande decat Marea Neagra, motiv pt care apa este mult mai limpede, algele nu sunt tocate de valuri, cum se intampla la noi si mai mult, aici marea si muntele sunt in acelasi loc, miros de pini, o usoara racoare pe care o da muntele, alaturi de vuietul, briza umeda si sarata a marii, o mare pt zei... rad... seara buna si sper sa mergi, pt ati citi si eu impresiile.

AndreeaSava* [21.06.10 16:03:54] »

Salut, Am cumparat si eu un sejur in Grecia la Arianna pe 19 august. Sunt mai mult decat nerabdatoare.

Voiam sa va intreb ceva legat de chicineta: prin vesela ce intelegeti? Farfurii si pahare? Ma intereseaza sa stiu daca gasesc acolo o oala (nu foarte mare) pentru a fierbe paste si o tigaie (pt cartofi prajiti Daca nu, sa stiu sa le iau de acasa.

Iar pentru cei care au fost cu autocarul, exista o limita de bagaje?

De asemenea, am citit intr-un rewiew anterior ca un kg de rosii ar fi in jur de 4 EUR si o sticla de cola de 1. 5 l mai scumpa decat o bere?! Puteti sa imi confirmati? Multumesc anticipat.

P.S Nic_Dan1953 multumim frumos pentru poveste. Promit sa va povestesc si eu cum a fost cand ma intorc... (de-ar trece timpul asta mai repede...)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    nic_dan1953* [21.06.10 20:02:29] »

buna seara, Andreea! In general am inteles ca sunt dotate, cu tigaie, oala ibric, cani, 2-3 pahare, farfurii (adanci si intinse), dar erau si pers care se plangeau ca nu au oala, greu de spus dar cred ca rezolvati acolo, cu vb buna si un zambet, adresat proprietarilor.

Limita de greutate la bagaj nu este si nici nu sunt controale la granita. Preturile la fructe si legume oscileaza intre 2 si poate 4E in sezon, eu am luat cu 2 (mai-iunie).

Raman la parerea ca este bine sa aveti alimente de acasa, noi am facut si macaroane si mamaliguta, omleta, cu branza si carne, oua gasiti la 1E-6buc, lapte, 1,7E In general mai scump decat aici, dar este concediu, cola este aproximativ 2, deci mai scumpa decat o bere de 500g, care inceoe de la 0, 6E.

Nu va speriati daca nu sunteti risipitori puteti avea un concediu placut si cu bani putini, repet eu in pereche nu am depasit 100-130E, pe mofturi cu tot cu ferry (34E).

concediu placut... mai vb... seara buna

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    AndreeaSava* [22.06.10 09:20:50] »

Multumesc mult de informatii. Abia astept sa plec si eu.

O zi buna,

Andreea

nic_dan1953* [22.06.10 10:42:32] »

nic_dan1953: astept in continuare raspunsul la intrebarea pe care ti-am trimis-o prin mesaj privat.

O reiterez si aici: ce legatura este intre tine si userul danic6753?

buna, dl politist judecator, rog sa ma scuzi ca nu am raspuns mai repede, dar stiind ca unui copil curios mama lui ii raspunde, speram sa fi lamurit. pt mai multe lamuriri, astept o invitatie din partea ta la Ariana, si vb despre relatiile noastre

nic_dan1953* [22.06.10 10:56:00] »

Sunt atat de multe lucruri de vazut de facut acolo, incat incercati sa depasiti mici neajunsuri... camera va fi ultimul lucru de care o sa va amintiti, , aveti si tacamuri. Dan

Admin [22.06.10 11:03:40] »

era o intrebare simpla, nascuta din similitudinea alegerii celor doua nickuri si din postarea simultana a impresiilor voastre din exact aceeasi perioada la hoteul Arianna, pusa in scopul de a evita ca doua clone ori doi membri ale aceleiasi familii (in orice sens ar fi intrepretata aceasta notiune) sa dea doua seturi de note pentru acelasi sejur (nu e firesc ca la medie unele familii sa contribuie de doua ori, se deformeaza rezultatul).

Raspunsul in doi peri, lipsit de civilizatie, ma obliga sa:

- interpretez ca SUNTETI aceeasi familie; drept urmare unul din reviews-urile voastre va fi invalidat (va fi pastrat pe site, dar fara note).

- sa decid o suspendare pe doua zile, urmare a raspunsului ireventios.

Admin [22.06.10 11:31:12] »

greu de ales pe care din cele doua seturi de impresii sa le pastrez, ambele sunt fain scrise si contin informatii utile (pacat de ciudatenia autorilor...)

Prezentul reviewul este invalidat, va fi pastrat pe site fara note, pentru documentarea celor interesti in aceasta destinatie, dar notele ii sunt sterse, fiind al doilea set de impresii al aceleiasi familii, din acelasi sejur (celalalt il puteti gasi aici)

AndreeaSava*, irinuca*, nic_dan1953*, taniolala*
    Alte impresii din această RUBRICĂArianna Apartments: