ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2019
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 04.08.10
JUL-2019

Cu vaporul Ag Nikolaos între Sithonia și Kassandra 2019

Dragi prieteni, amatori de excursii estivale cu vaporașe, vă scriu câteva impresii despre aventura noastră din iulie 2019. Oferte de excursii erau vre-o două, noi am ales vasul Agios Nikolaos, mare și pitoresc, cu plecare din Neos Marmaras, singura locație din Sithonia de vest din care se poate lua o excursie de acest tip.

Zis și făcut, am parcat mașina dimineață la 9.00 (noi venind dinspre Toroni) într-o parcare mare, gratuită, la 500 m de port, la 9.15 ne-am îmbarcat iar la 9.30 a și fost plecarea. Am fost întâmpinați de Eros, un foarte primitor căpitan :), care ne-a și oferit ghidaj de-a lungul călătoriei noastre.

Prețul: 25 eur de persoană, în care am avut incluse și un prânzișor cu mici-mici :), tzatziki și salată. Prețurile de la bar au fost decente, o bere mică 3 eur, apă 2 eur, deh, ca pe vapor :).

Traseul. Neos Marmaras - Insula Țestoasei (Kelyfos) - stațiunea Pefkohori (Kassandra) - plaja Paliouri (tot Kassandra) - retur la Kelyfos - Neos Marmaras.

Kelyfos.

Insula cu formă de țestoasă nu este locuită, este pitorească și ocupată de o multitudine de specii de păsări marine. Urma ca la întoarcere să oprim pentru o baie, spun că urma pentru că, din motive obiective, acest lucru nouă nu ni s-a mai întâmplat, paza de coastă sosită la bord a impus căpitanului să meargă direct retur la Neos Marmaras, nu știm motivul.

Pefkohori.

Stațiunea este destul de mare, animată, un fel de Eforie Nord, cu tradiție și case-vile ceva mai stilate, clasice. Plaja nu este mare, motiv pentru care era cam aglomerată, dar are nisip și dotări. Prețurile la cam toate cumpărăturile sunt atractive. După numărul de beach bar-uri cred că și viața de noapte este mai animată. Am stat 1,5 ore, cu baie, plajă, plimbare și mici cumpărături.

Plaja Paliouri.

Situată în sudul brațului Kassandra, plaja are un nisip fin, este mare și largă, amenajată și cu apă limpede și mai puțin adâncă. Motive pentru care este consacrată și adesea aglomerată, nu tocmai pe gustul iubitorilor de natură, liniște și peisaje. Prețurile sunt mai sus, dacă cam peste tot în Halkidiki perechea de șezlonguri este 6 eur aici este 10. Dar, pentru o baie răcoroasă într-o zi toridă de vară, pentru noi a fost plaja perfectă.

Rezumând, a fost o excursie în regulă, fără însă mult doritele, de către mine, băi în locuri sau plaje accesibile doar cu vaporul. O zi activă, dinamică, de povestit prietenilor :) !

Vacanță frumoasă!

Trimis de Radix7 in 03.08.19 14:38:11
Validat / Publicat: 03.08.19 15:13:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Skiathos, Atena, Corfu, Meteora, Delphi.

VIZUALIZĂRI: 2220 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radix7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Kelyfos island.

webmaster45 [03.08.19 14:58:41] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Toroni/Porto Koufo, TORONI [Sithonia]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Neos Marmaras și împrejurimile]

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [03.08.19 16:45:44] »

@webmaster45: Ca o părere, poate că reviewul ar trebui inclus în rubrica Excursii opționale din Neos Marmaras

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [03.08.19 16:53:45] »

@Radix7: Am făcut excursia asta în urmă cu vreo 15 ani, când nu includea Paliouri, fiind mai ieftină - cred că 15 euro. E fff bine că au inclus acum Peliouri, e una dintre plajele cele mai frumoase din Halkidiki, chiar dacă aglomerată și scumpă. Nisipul însă e fin iar apa de o culoare minunată.

Radix7 [03.08.19 18:27:56] »

@Carmen Ion: da, asa este, apa e splendida, am uitat sa precizez acest lucru. Un azuriu turcuaz , de efect!

webmaster26 [03.08.19 19:05:33] »

@Carmen Ion: excursiile optionale se incadreaza la locul de cazare, nu unde s-a imbarcat efectiv.

Cei cazati in Neos Marmaras sigur gasesc oferta asta in port, dar e bine de stiut si pentru cei cazati in apropriere ce posibilitati de evadare au.

webmaster [03.08.19 19:21:41] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [03.08.19 22:42:05] »

@webmaster26: OK

Radix7