ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2019
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2019

Pink Cevabdzinice, ieftin, ca-n toată Serbia

Adresa Rujanska, Zlatibor, program 8-24.

După cazarea rapidă la Vojin -vezi impresii, am plecat ușurel prin stațiune, foamea dădea un pic târcoale iar noi eram în vacanță, musai trebuia să mergem la cârciumă. Exclud din start ceva mic, local, nu-i e pe plac domnului, zice că nu e „aurolac” =))

Vis-a-vis de Luna Parc, vis-a-vis de căsuțele în care se comercializează de toate pentru toți a zărit acest local.

Poze multe nu am, am făcut doar câteva pentru FB-ul lui C., n-am vrut să mai scriu despre haleală dar, culmea, domnul soț m-a încurajat să scriu despre restaurante, consideră restaurantele cele mai importante și normale lucruri, „obiective”, pentru el asta înseamnă relaxare și vacanță. „Cum să nu scrii? Dar sunt mai importante altele decât mâncarea? / „Nu”, zic eu, „dar oamenii mănâncă din traistă pentru a economisi bani, de la alimentara sau pe unde se nimerește”.

Zlatibor are o mulțime de restaurante, pentru toate gusturile și buzunarele turiștilor. Noi ne-am oprit acolo unde a dorit el, acolo unde a considerat că e mai frumos, banii nu contau, nu contează pentru el prețurile la haleală cât timp vrea să se relaxeze. Dacă mă întrebați pe mine, erau multe locuri mai frumoase, rustice, dar omulețul nu mai avea răbdare să meargă pe jos.

Foarte spațios, cu o terasă generoasă, cu un interior plăcut, rozaliu, cu o bucătărie la vedere, Pink a fost o alegere fulger, bună și utilă stomacului dar și buzunarului.

Prețurile sunt normale pentru Serbia, adică mici.

Un tânăr ospătar ne-a luat comanda imediat, ne-am înțeles fiecare pe limba lui, am comandat cu degetul pe meniu: pleșcavița, cartofi prăjiți, costiță de porc la grătar, salată de sezon, mujei, o „specialitate a casei” la insistența ospătarului și două beri locale, plus o cafea expresso, normal.

Porțiile erau uriașe, ne-a rămas în farfurii jumătate din mâncare:(

Specialitatea casei era o lipie cu multă brânză, cu ouă si condimente, bună dar nu m-a dat pe spate. Restul au fost ok, eu nu mă prea omor cu „porcii” dar pentru a gusta amândoi din mai multe feluri, am comandat ceva pe placul lui, renunț fără probleme la ceea ce-mi place, mâncarea nu e un „must” pentru mine.

Wi-Fi mergea binișor, eram la marginea terasei și semnalul nu era foarte puternic. Aveam nevoie de WhatsApp, v-am povestit că la Vojin nu aveam net deloc.

Pentru toată relaxarea am plătit aproape 80 lei, în dinari sârbești. Se putea achita și cu cardul. Nu a fost nevoie să mai mâncăm seara la restaurant, am scăpat :), ne-am plimbat prin Zlatibor și-am tot cumpărat diverse chestii de ronțăit, plus că am savurat la o cafenea (despre care nu vă mai stresez) câte ceva dulce.

Am pornit de la ideea de a vă face cunoscute prețurile dintr-un restaurant din Zlatibor, sunt convinsă că peste tot sunt la fel, ba chiar mai mici la unele, vă invit să nu ocoliți locurile cu haleală, oamenii sunt amabili și prețurile prietenoase.

Pentru prețurile din meniu și preparatele sârbilor, vă las adresa lor

cevabdzinice.rs/fransiza/pink-zlatibor, ca să vă planificați un buget estimativ :p

Vacanțe savuroase vă doresc!

Trimis de krisstinna in 01.08.19 18:58:29
Validat / Publicat: 01.08.19 20:13:14

VIZUALIZĂRI: 3833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Pink, Zlatibor

[01.08.19 20:12:55]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Zlatibor, ZLATIBOR" (nou-creată pe sait)

[01.08.19 20:44:06]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[01.08.19 20:56:07]

@webmaster:

iulianic
[01.08.19 21:48:47]

@krisstinna:

Prețurile sunt normale pentru Serbia, adică mici.

Da, m-ai convins! Am mai gustat preparatele sârbești și cu alte ocazii, dar acum - mai mult ca prețuri - ne interesează din nou. Intenționăm o mică deplasare în Serbia și e greu cu planificarea bugetară în țările în care nu euro este moneda de circulație. Nu-mi place să-mi rămână bani pe care să-i mai folosesc… cine știe când (dacă vor mai fi în uz). Mă bucur că am aflat că se pot face plăți și cu cardul. Mulțumim pentru informații!

[02.08.19 06:32:43]

@iulianic: Vă doresc vacanță plăcută, nu veți regreta vizita in Serbia, mie îmi place foarte mult.

Chiar și plata autostradei se poate face cu cardul, de fapt n-am avut ghinionul sa nu putem achita cu cardul undeva

diana2015
[02.08.19 11:10:40]

@krisstinna: moamăăăă ce poftă mi-ai făcut cu pleșcavița cred că în weekend merg la un cash&carry să îmi iau

Ba să faci bine să scrii că nu se știe când ai nevoie de o recomandare și? De unde s-o iei dacă nu de pe Am Fost Acolo?

Votat cu drag

[02.08.19 12:26:45]

@diana2015: O sa mai scriu despre câteva, măcar sa va faceți o idee de prețuri și preparate, mai ales ca vrea domnul C sa scriu

Mulțumesc

Zoazore
[04.08.19 21:12:57]

@krisstinna: Norocul nostru se numește domnul C.

Vorba @dianei2015. mooaaamă, ce poftă mi-ai făcut de pleșcaviță! Dar de cea de la mama ei, din Serbia, nu de la magazin! Nu-i la fel!

Hai că merg să mai citesc!

[05.08.19 07:34:18]

@Zoazore: Ei aș

Lui C. nu-i place plescavita, a fost ultima data când a comandat

Mie da, îmi place tare mult

Pup

Zoazore
[05.08.19 08:18:43]

@krisstinna: M-am scos!

N-arata rau nici ce-i prin blidele alelalte, dar mintea mea bolnava...

diana2015, iulianic, Zoazore