ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2019
STATUS: APOLLO
JUL-2019

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Complex Central Orșova - o cazare cu surprize

De la Calafat, părăsind Pensiunea "La Tase" unde am fost cazați o noapte, după popasurile impuse de alte două vizite, pe un drum bun dar intens tranzitat de camioane grele, am continuat și am ajuns cu bine la Orșova. Cunoșteam bine zona pentru că mai fuseserăm în Clisura Dunării. Cu toate acestea, golful pe care îl formează Cerna la vărsarea sa în Dunăre, orașul ca un amfiteatru, ne-au impresionat și de astă dată la fel de mult. Prin Booking.com rezervaserăm o cazare pentru două nopți la Complex Central Orșova, acolo unde am mai găsit camere disponibile. Nu știam nimic despre această locație. Dorind să eliminăm orice risc, în ideea că am putea ajunge acolo târziu, cu confirmarea rezervării primită de la Booking.com, am telefonat totuși la proprietate întrebând dacă este posibil să avem vreo surpriză la cazare. Răspunsul a fost: "Dacă ați rezervat prin Booking nu aveți nici o șansă să nu găsiți o cameră."

Conform datelor de pe internet, Complex Central Orșova este amplasat pe Strada Porțile de Fier, nr. 3A. Căutarea și găsirea acestei adrese a fost dificilă. GPS-ul ne făcea fasoane conducându-ne undeva între blocuri, aproape de Piața Mică, spunându-ne: "Ați ajuns la destinație!" Telefoanele ne făceau și ele figuri. Încercările de a contacta patronul au fost soldate toate cu eșecuri, de undeva, din neant, un robot răspunzându-ne de fiecare dată același lucru neînțeles, în ungurește. Nici bunăvoința personalului de la unul din hotelurile de pe faleză nu ne-a fost de ajutor. Același răspuns, pe ungurește, indiferent dacă au sunat de pe telefoanele lor sau ale noastre. Nu ne rămânea decât să întrebăm din om în om. Dar, credeți că localnicii auziseră de Complex Central Orșova? Nu! În cele din urmă, cineva cu spirit de observație mai fin, ne-a spus: "Trebuie să fie la Manea. Mergeți acolo și mai întrebați!", apoi ne-a indicat direcția.

La intersecția străzilor Porțile de Fier și Eroilor, am lăsat mașina în parcarea de la Penny Market urmând să explorăm zona pietonal. De acolo, din parcare, în colțul diametral opus, am zărit Complexul Manea. La parter, complexul are un magazin cu haine Second Hand, o cofetărie și un restaurant. Cei de la restaurantul aparținând micului hotel care ocupă una dintre aripile clădirii ne-au răspuns scurt că nu știu unde se află Complex Central Orșova. Păreau că nici nu au auzit de el. Alături, doamna de la cofetărie ne-a sugerat să încercăm pe scara laterală, cea dinspre canal și pod. Abia atunci, acolo, am observat pe cealaltă aripă a clădirii o casetă mică, albă, pe care scrie "Complex Central Orșova CAZARE". Ce bine că am ajuns la Orșova pe lumină! Că am mai întîlnit oameni pe care să-i întrebăm, că mai erau deschise magazinele de la parter!

Eei, dar dacă epopeea găsirii locației a luat sfârșit, epopeea găsirii proprietarului abia de acum începe. Primul pas a fost cu noroc. Am urcat scara exterioară și am încercat ușa. Era deschisă. Înăuntru… nici țipenie de om. Abia la ultimul etaj am întâlnit o pereche de tineri - Dumnezei pentru noi în acele momente. Fata avea oarecare legătură cu patronul. Au sunat de pe telefoanele lor, am sunat și noi de pe ale noastre, a sunat fata la mama nu știu cui voind să întrebe de cel căutat, dar nu a primit răspuns. Am rămas cu toții într-o lungă așteptare întreruptă din când în când de alte încercări telefonice. În cele din urmă fata s-a dus personal să-l caute pe proprietar.

După aprox. o oră vine cineva, verifică pe telefon rezervarea și ne arată camera. Am primit o legătură cu două chei. Cea mare pentru acces în clădire, la etajul 1 (după ce urci scara exterioară) și cea mică pentru acces în cameră. Am primit camera 1. La Complex Central Orșova nu vezi patronul (sau reprezentantul lui) decât la venire, atunci când faci și plata, în picioare, acolo, în fața ușii. Bineînțeles, nu există recepție, recepționer și nici nu primești vreun document care să ateste plata făcută. Se înțelege că în aceste condiții plata se face doar cash. La plecare încui ambele uși (cea de la cameră și cea de la intrarea în clădire), apoi introduci legătura de chei în cutia poștală montată în perete, lângă ușa de la intrare.

Cameră

Camera 1 care ne-a fost repartizată, la etajul 1, este situată lângă intrare. Asta a fost benefic pentru soțul meu care - fumător fiind - ieșea adesea la o țigară în fața intrării, acolo unde era și un coș mare cu scrumieră. În camera fără balcon, bineînțeles, nu se fumează. Fereastra prevăzută cu plasă contra insectelor oferă vedere către stradă, dar circulația fiind redusă noaptea, nu am fost deranjați din acest punct de vedere. Am parcat mașina în fața complexului, lângă poarta unui garaj de mașini utilitare, poartă care se încuie cu lacăt pe timpul nopții.

Camera este mică, doar atât cât să încapă un pat dublu cu noptire, un cuier, două corpuri de mobilier - unul sub cuier, special pentru încălțăminte, altul susținând televizorul. De asemenea, un mic dulap cu câteva umerașe și cu rafturi în partea de jos. Camera pardosită cu parchet, nu are calorifer, dar are instalație de aer condiționat. Pe frigiderul postat într-un colț trona o tavă cu două pahare curate, iar pe mobilierul de sub cuier am descoperit un uscător de păr pe care nu l-am încercat. Nu a fost nevoie.

Patul cu lenjerie proaspătă avea și pilotă. Pentru că era vară și destul de cald, am renunțat la ea înghesuind-o în dulap. Pe ambele laturi ale patului, separat pentru veioze și pentru becul din tavan, la îndemănă, există întrerupătoare. Nici de prize nu am dus lipsă atât cât am avut nevoie pentru încărcat aparatul foto și telefoanele.

Trebuie să spun că frigiderul bâzâia intermitent, cam deranjant în timpul nopții mai ales pentru cei cu un somn mai ușor. Soțul meu l-a zgâlțâit, a schimbat priza și treaba s-a rezolvat. Vă sugerez să faceți la fel dacă vă confruntați cu o situație asemănătoare.

Baie

Baia camerei noastre - și cred că și celelalte - este largă și frumos capitonată cu gresie și cu faianță. Oglindă, chiuvetă, toaletă cu peria aferentă, coș pentru gunoi, cabină de duș, cam asta am observat în baie. Fixată în perete, există o singură agățătoare pentru prosoape. Te mai poți ajuta de cele două cârlige mobile așezate pe ușă. În cabina de duș nu există rezervă cu spumant și nici un suport în perete pentru a pune recipientul cu săpun lichid luat de la chiuvetă. Sistemul de aerisire amplasat în colțul de după ușă, este acționat de la întrerupătorul din hol, plasat lângă întrerupătoarele celor două becuri care ilumnează baia (la oglindă și în tavan). În baie există și prize.

Totul este nou, curat, igienizat. Dotările cosmetice au fost minimale - doar un recipient cu spumant plasat la chiuvetă și hârtie igienică.

Hol

Poate că n-aș fi tratat separat holul cu suprafața lui de nici 1 m², dacă n-ar fi avut o iluminare distinctă de toate celelalte din încăpere, cu senzor, fără posibilitatea de a o opri. Cât de deranjantă poate fi noaptea când - la o simplă răsucire în pat sau la cea mai mică mișcare a picioarelor - lumina se aprinde brusc alungându-ți somnul cel mai dulce, numai cei care au trecut prin așa ceva pot spune. Aș fi vrut să sesizez proprietarului acest lucru, dar până la plecarea noastră din imobil nu l-am mai văzut. Dacă cine știe cum ajunge să citească impresiile mele, îi spun așa: "Scoate, domnule, becul ăla cu senzor de pe hol! Poți să nu pui nimic în locul lui. Holul este atât de mic încât nu are nevoie de o lumină specială!"

Terasă

Spuneam că încăperea care ne-a fost repartizată nu are balcon. Dar, fumătorii au locul lor. Dacă nu vor să fumeze pe scara exterioară unde este amenajat un loc pentru fumat, din holul de la etajul 1, o scară interioară conduce la camerele de sus și la o terasă îngustă, dar lungă, în formă de L. Acolo fumătorii au toate condițiile: vreo două mese cu scrumiere, scaune, chiar și un balansoar. Despre panorama orașului văzut de la etajul 2 al Complexului Central Orșova nu mai amintesc. Fumătorii, dacă sunt și la un pahar de vorbă, nu mai au timp să admire arhitectura unică a Bisericii Romano-Catolice, firul de apă care curge paralel cu strada, podul, intersecția și toată forfota ei din plină zi.

Concluzii

Oscilez între a recomanda și a nu recomanda Complex Central Orșova. Dacă - așa cum a fost și cazul nostru - nu prea aveți încotro, dacă vreți să rămâneți neapărat în Orșova și cu vreți să vă căutați un adăpost la pensiunile din Clisura Dunării, dacă nu vă deranjează spațiul mic din încăpere și lipsa balconului, trebuie să știți că locația are un amplasament cum nu se poate mai bun. La intersecția a două străzi importante (una dintre ele ducând spre faleză sau - în celălalt sens - spre Eșelnița, Dubova și celelalte așezări din clisură), pe un colț există un Penny Market, iar pe altul, vis-à-vis de Complex Central Orșova, o cafenea cu terasă unde puteți găsi și câteva sortimente de plăcinte calde. Așadar, micul dejun este ca și aranjat. Cât despre celelalte mese… puteți apela la Restaurantul Manea aflat la parterul complexului, dar… noi nu l-am încercat. Un vizitator ca și noi, oaspete împreună cu soția la Complex Central Orșova, ne-a spus că cei de la restaurant nu prea par dornici de consumatori. Cu 10 minute înainte de ora 19 abia au acceptat să le prepare câte un șnițel. Știind acest lucru, la mal de Dunăre preferând peștele oricărui alt preparat, noi am mâncat numai la Pescăruș - restaurantul cu specific pescăresc amplasat în parc, pe peninsulă.

Și, ca o concluzie finală, cu toate bunele și mai puțin bunele ei, cred că o noapte de cazare la Complex Central Orșova nu merită 140 lei/cameră. Asta în condițiile în care nu există personal deservent și când doar prin căutări insistente și ajutor din partea localnicilor și a Celui de Sus reușești să dai de proprietar. Iau în calcul totuși și varianta ca noi să fi fost ghinioniști. Prea s-au legat toate în detrimentul nostru - GPS și telefoane date peste cap, proprietar greu de găsit… Am avut, cu siguranță, ghinion. Prea ne merseseră bine toate până la Orșova.

Trimis de iulianic in 01.08.19 18:22:26
Validat / Publicat: 01.08.19 20:30:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORȘOVA.

VIZUALIZĂRI: 608 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Orșova - Complex Central Orșova. Vedere spre faleză.

[01.08.19 20:13:41]

Mutat în rubrica "Complex Central Orșova, ORȘOVA" (nou-creată pe sait)

[01.08.19 20:30:20]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

iulianicAUTOR REVIEW
[01.08.19 21:30:27]

@webmasterX: Da, chiar acolo este!

DOINITA
[02.08.19 11:55:11]

Uneori e nevoie de compromisuri pentru a avea un acoperis deasupra capului. Ce conteaza e sa fie curat, sa iba o lenjerie si prosoape curate si aiba apa calda. In rest... sa avem vacante frumoase!

DOINITA, iulianic