ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2019
ÎNSCRIS: 22.09.10
JUL-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 6-8

la PMM* = 82 USD

Un concediu neasteptat de reusit

Tocmai ce ne-am intors si noi din concediu si am zis sa ofer si eu impresiile mele cu privire la acest hotel. Daca pana in acest an am ales ca si destinatie Turcia, anul acesta am zis sa incercam si Egiptul, mai ales ca pe Turcia preturile au crescut destul de mult.

Am ales acest hotel ca urmare a recomandarilor facute pe acest site.

Zborul a fost din Tg. Mures, cu plecare de la ora 20:00, cu compania ALMASRIA (atentie ca nu se ofera nimic pe timpul zborului decat apa) si a durat 3 ore, ajungand in jurul orei 22:00 ora Egiptului (este cu 1 ora in urma fata de Romania). Desi noi am platit viza in tara, la aeroportul din Egipt tot a fost nevoie sa completam un formular cu numele noastre si nr de pasaport, asa ca e bine sa aveti la voi ceva de scris.

La hotel am ajuns primii, in aproximativ 10-15 minute, iar dupa ce am pus 20 euro in pasaport, am primit o camera cu vedere la piscina, f ok (noi in pachet am ales camera standard, iar daca doream cu vedere la piscina era mai scump decat am platit noi). Exista cina tarzie, asa ca se poate servi masa pt cei ce doresc acest lucru.

Ca si impresii-hotelul f curat, cu personal super ok, cu f mult bun simt, care intr-una te intrebau daca este totul ok, oameni simpli si care fac tot posibilul ca tu, in calitate de turist sa te simti bine.

-mancarea nu la fel de diversificata ca si in Turcia, dar suficienta pt toate gusturile, mai ales ca aveau vreo 5 restaurante, italian, marocan, german, mexican, mediteranean. Cel mai slab stau la partea de fructe, unde nu erau f multe, mere, pere, struguri, smochine, pepene galben si prune.

-deoarece noi am mers cu 2 copii, 6 respectiv 8 ani, acestia s-au bucurat la maxim de piscina dedicata lor, iar noi, adultii ne-am bucurat de barul din mijlocul piscinii de adulti, unde puteai sa te relaxezi

-datorita fluxului si refluxului, ca sa innoti in mare trebuia sa mergi pe ponton cam 200 m, unde puteai sa faci si snorkeling (e bine sa va luati de acasa masti de snorkeling, chiar nu o sa regretati)

-ca si excursii, datorita copiilor, care stau prost cu rabdarea, nu am ales decat o excursie cu vaporul pe mare, unde am avut ocazia sa facem snorkeling, sa mergem pe o insula numita Orange Bay, si care imita insulelele exotice, cu plaja fina, apa turcoaz, f frumos.

-spectacolele de noapte frumoase, dar nu la fel de reusite precum cele din Turcia

Ce ne-a placut f mult a fost faptul ca personalul de acolo nu ne-a transmis nici o clipa acel sentiment ca vor bacsis, noi am lasat baiatului care ne facea curatenie 2 euro/zi, deoarece asa am simtit noi, ca merita, deasemenea lasam bacsis la restaurant, tot asa, pt ca simteam noi nevoia sa lasam

La intoarcere, am fost dusi in aeroport cu 4 ore innainte, chiar nu am inteles de ce

In concluzie, fiind pt prima data in Egipt, ne-am simiti f bine din toate punctele de vedere si mai mult ca sigur o sa alegem si la anul Egiptul in detrimentul Turciei.

P. S: Doresc sa multumesc tuturor celor care au creat acest site, care au facut posibil sa ne exprimam punctul de vedere si care ne ajuta f mult atunci cand vrem sa facem o alegere cat mai reusita. Noi intotdeauna am luat ca si referinta parerile de aici si pana acum nu am dat niciodata gres, fie ca am ales hotel din Turcia fie din Egipt, asa cum a fost acum.

Trimis de sosodarkan in 01.08.19 11:51:52
Validat / Publicat: 01.08.19 12:47:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sosodarkan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.00 USD pe cameră

webmasterX [01.08.19 12:47:07] »

Odată cu primul review încărcat - unul bun! - @sosodarkan: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Palace Resort & SPA: