ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2019
ÎNSCRIS: 01.05.12
JUL-2019

la PMM* = 82 USD

Alegere reușită

Am revenit acum câteva zile de la Albatros Palace. Mulțumesc tuturor celor care au scris aci rewieuri ce ne-au fost de mare folos. Pe scurt, consider ca am făcut o alegere foarte buna dar au mai fost și câteva minusuri.

Am sa încep cu începutul: am ajuns la hotel, Recepția arată grandios, te preiau imediat, te servesc cu ceva de baut, îți dau niște prosoape umede sa te racoresti, ce sa mai, jos pălăria. Am ajuns pe la 11 și ni se spusese ca va trebui sa stam pana la ora 14 sa ni se dea o camera. O hârtie de 10$ in pașaport a rezolvat problema si am mai si primit o camera cu vedere superba la piscina, in zona recepției, chiar frumoasa.

In camera mobilierul cam vechi, totul însă curat, câteva produse cosmetice dar de o calitate slabuta (gel dus, șampon). Nu am găsit papuci sau halate baie dar nu a fost un capăt de țara.

Restaurantele sunt multe, variate dar cel mai mult noi am mâncat la cel de sus, Red Sky. Ni s-a părut mai pe gustul nostru. Într-adevăr la capitolul gust mai au mult de invatat dar nu am rămas nemâncați sau nemulțumiți. La urma urmei ne-am dus sa ne simțim bine și nu sa căutam nod in papura.

Băuturile erau locale, nu ne-au plăcut, whisky avea un miros infiorator. Nu am baut nici un cocktail deoarece avea gheata și ne-am ferit sa consumam dacă nu ii știam proveniența. In schimb berea, vinurile erau ok. Sucurile doar îmbuteliate, Pepsi, mirinda.

Au restaurant marocan unde trebuie rezervare in rest la celelalte se merge fără probleme (mediteraneean, asiatic, bazat pe peste dar cam puțin peste, german și mexican). Se poate mânca de 3 ori pe zi fără gustărele între mese ca la turci. Erau niște pateuri la o cafenea de lângă receptie dacă erai in avarie.

Cafelele erau ok, sortiment variat și servirea era la masa ceea ce e super plăcut.

Loc la restaurant găseai fără probleme, ori afara ori înăuntru.

M-a deranjat ca reparau tot timpul la câte o camera și făceau hărmălaie dar noroc ca nu am stat prea mult la hotel. Aaa și in fiecare dimineața trăgeau un cărucior după ei cei d Ela curățenie și făceau un zgomot neplăcut.

Curățenie zilnic, nu ne-am simțit agasați nici un moment. Nimeni nu îți bagă mâna in buzunar.

Ma gândesc dacă la anul sa mergem tot aici sau sa alegem altceva. Pt ca parca m-as intoarce

Trimis de gogu2012 in 31.07.19 21:17:38
Validat / Publicat: 31.07.19 23:52:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gogu2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.00 USD pe cameră

[03.08.19 21:54:35]

@gogu2012: Multumim pentru impresii!

In cateva zile ajugen si noi... avem ceva emotii... mai ales ca zburam si o companie necunoscuta... Air Bucharest.

O intrebare as avea... cat de suportabila a fost caldura? Ati ajuns si la piramide?

gogu2012AUTOR REVIEW
    [04.08.19 08:24:57]

Cu caldura nu am avut probleme pt ca adia briza marii și făcea orice temperatura suportabila.

Probleme am avut la piramide deoarece drumul este foarte lung și obositor. Îmi pare rău ca m-am zgârcit și nu am luat cu avionul. La piramide temperatura e foarte ridicată și chiar dacă nu am mers pe jos doar faptul ca am ieșit la poze și ne-am plimbat cu șareta a fost suficient sa te stoarcă de energie

[04.08.19 10:31:21]

@gogu2012: Mulțumesc frumos pentru răspuns. Wi-fi in hotel merge bine? Intenționăm să luăm o cartelă telefonică locală pt a avea si net. Iar la excursiile opționale existam între piramide și Valea Regilor. Vedem cand ajungem acolo. Deocamdată ne pregătim de plecare.

gogu2012AUTOR REVIEW
    [04.08.19 10:46:37]

Wifi-ul este mediocru, se întrerupe și la restaurantul de sus nu merge mai deloc.

Dacă vreți sa luați ambele excursii țineți cont de faptul ca pt piramide plecați la ora 01.30 am și va întoarceți pe la 23.30 pm. Asta cu autocarul. Deci sa va lăsați timp de odihna între cele doua

[04.08.19 11:02:36]

@gogu2012: