ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2010
DE ms65
ÎNSCRIS: 23.09.09
APR-2010

Pestera Muierilor-Baia de Fier

Ca orice beneficiar al unui miniconcediu oferit de catre sponsorii site-ului nostru nu puteam sa ratez sa vizitez Pestera Muierilor. Dupa ce am vizitat complexul manastiresc Polovragi si am avut nesansa ca pestera cu acelasi nume sa fie inchisa am luat drumul spre pestera Muierilor. Se ajunge foarte repede, se afla pe teritoriul comunei Baia de Fier.

Dupa ce am ajuns am inceput sa cautam ghidul si am avut noroc cu inca o pereche ce dorea sa viziteze pestera pt ca altfel nu vroia sa-si ofere serviciile.

Dupa ce am platit biletele de intrare am inceput mica noastra calatorie pe parcursul a aproximativ 800-1000m. Ghidul nostru, cu toate ca imprastia un miros cu iz de bere era foarte amabil, ne-a impartasit multe amanunte si era foarte rabdator in momentul in care trebuia sa ne astepte sa facem poze.

De la el am aflat multe amanunte care se regasesc ca si informatii pe mai multe site-uri de prezentare, de aceea am sa incerc sa fiu scurta in relatarile mele.

Pestera este electrificata pe parcursul a 800m, fiind prima pestera electrificata iar numele vine de la o legenda care spune ca nevestele si copii barbatilor care plecau la lupte in razboaie se adaposteau aici.

Pestera a fost sculptata pe marginea sudica a Masivului Parang, de catre raul Galbenul acum 4 milioane de ani. Pe toata lungimea pesterii putem intalni diferite formatiuni ca stalagmite (, cele care pleacă de jos în sus), stalactite (cele care pleacă de sus in jos) sau coloane (prin unirea stalagmitelor cu stalactitele).

Ghidul ne atragea mereu atentia sa nu le atingem deoarece în locul în care apa picură continuu, în zece ani se depun doar trei milimetri de coloană iar prin atingere am strica acest ciclu. In timp ce inaintam. mai in pasul piticului, mai cu capul cat mai plecat ca sa nu ne lovim am dat peste toate atractiile traseului. La fiecare ghidul s-a oprit, aprindea becurile care puneau si mai mult in evidenta aceste atractii si ne spunea istoria lor. Cea mai frumoasa mi s-a parut Domul Mic dar si celelalte incaperi nu sunt mai prejos: Sala Altarului, Valul Altarului, Amvonul, Candelabrul Mare, imaginea Stancii Insangerate denumita datorita scurgerilor oxidului de fier, Valul Muierii, Bazinele Mari, Cascadele împietrite, Dantela de Piatra, Poarta, Sala cu Guano, Sala Turcului.

O sa atasez poze ca sa va dati seama cam ce puteti vedea.

Iesirea din pestera se face pe o poarta diferita de cea de la intrare, poarta la care ghidul ne-a parasit destul de repede lasandu-ne astfel sa coboram de pe munte in sosea iar de acolo sa facem drumul pe jos pana la masinile parcate la intrarea in pestera.

Va recomand sa nu ratati acest obiectiv cu toate ca din cate am observat eu in zona nu exista prea mult interes pt turism, zona nefiind promovata la adevarata valoare.

Trimis de ms65 in 15.06.10 05:49:01

VIZUALIZĂRI: 1937 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine de la iesirea din pestera
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

babycris42* [15.06.10 11:28:23] »

Este foarte bine ca ai adus-o in discutie. Pestera Muierilor este cu adevarat interesanta si merita vazuta. A fost prima pe care am vazut-o eu in viata mea si multa vreme a fost etalon pentru ce am vazut dupa aceea.

chelie_d [15.06.10 11:41:01] »

cat costa intrarea pentru un adult,deoarece nu se vede pe poza cu panoul?

alinutzza140* [15.06.10 11:45:08] »

Super tare poza cu vacuta). Am fost la pestera muierii cand eram prin clasa aVIIa. Adik acum multi ani. Un vot.

ms65 [23.06.10 22:51:05] »

6 RON pt adulti si 3 RON pt pensionari (taxa foto 5 RON). Scuze pt. intarzierea cu care iti raspund dar am fost plecata cu serviciul...

magdalena [19.08.10 08:11:19] »

Ai idee daca se poate vizita in tot cursul anului?

Eu am vazut-o cand eram mica, dar as avea un drum prin noiembrie, nu stiu iarna cum e.

ms65 [19.08.10 10:47:35] »

1 Mai – 1 Octombrie: zilnic intre orele 9.00 -20.00, ultima intrare ora 19.00 (luni, marti pauza intre orele 13.00 – 14.00)

1 octombrie – 1 Mai: zilnic intre orele 9.00 – 17.00. ultima intrare ora 16.00

gabyzaharia [28.06.11 22:10:34] »

Am fost si eu acolo anul trecut de 1 Mai, cazat la Pensiunea Andreea, intr-adevar este foarte frumoasa zona Gorjului.

Pestera Muierilor este superba iar singurul inconvenient este ca trebuie sa mergi mai tot timpul cocosat ca sa nu te lovesti la cap.

Superb merita vazuta!!!

alinutzza140*, babycris42*, chelie_d, gabyzaharia, magdalena, ms65