ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2010
DE ms65
ÎNSCRIS: 23.09.09
JUN-2010

Hotel Paradiso - Mangalia

Am ajuns pentru cateva zile, primele pe anul acesta, pe litoralul romanesc-mai exact in Mangalia. Vremea frumoasa, caniculara ne-a alungat dintr-un Bucuresti toropit de caldura si criza.

Am ajuns la hotel Paradiso, fostul hotel Mangalia, foarte repede pe autostrada, Cernavoda, Constanta si trecand prin toate statiunile litoralului. Hotelul este situat foarte aproape de plaja, care din pacate e foarte mica. De fapt este vorba de o plaja mica cu un fel de golfulet si una mai larguta dar la care deschiderea de apa era mai mare. Intrarea in apa nu se face lin, sunt multe pietre si denivelari care te induc in eroare in privinta adancimii. Ce e de mentionat ca un plus e faptul ca sunt montate cateva umbrele mari atat pe plaja cat si in dreptul bancilor de odihna de pe faleza din dreptul hotelului.

Hotelul este mare, are 11 etaje, capacitate de aproximativ 500 de locuri, multe sali destinate tratamentelor balneare. De fapt hotelul este in special recomandat celor care vor sa beneficieze de tratamente pentru afectiuni reumatismale si nu numai. Se pot face diferite tratamente si proceduri pentru afecţiuni ale aparatului respirator şi ale sistemului nervos, hidrotermoterapie, electroterapie, masaje cu namol, pneumoterapie, acupunctura, infiltratii. Exista si un cabinet de geriatrie –Ana Aslan.

Hotelul a fost recent renovat si camerele dispun de mobilier nou, bai cu dus (dar din care lipseste uscatorul de par), tv (minuscul) cu cablu, telefon, minifrigider (care din pacate nu functiona), instalatie de aer conditionat (ca sa primiti telecomanda trebuie sa platiti 15 RON/zi la receptie), balcon.

Toate camerele hotelului sunt astfel pozitionate incat au vedere la mare, dar una din laturi (cea paralela cu marea) are camere de unde se poate privi rasaritul de soare fara sa mai faci efortul de a iesi pe plaja.

Holul de la intrarea in hotel este foarte mare, cuprinde receptia, un bar (unde se adunau in special iubitorii fotbalului cu ocazia meciurilor de la CM Africa de Sud), foarte multe canapele si aranjamente, intrarea in restaurant (capacitate mare, are si terasa) iar in perioada sederii mele era si o expozitie (cu vanzare) de pictura. Trei lifturi ajuta oaspetii sa ajunga pana la etajul 11. Curtea hotelului unde se afla si piscina (intrare libera pentru cei din hotel, cu plata pentru ceilalti doritori) este foarte ingrijita, cu spatii verzi, aranjamente florale. Piscina nu era foarte solicitata in ciuda faptului ca apa marii nu era chiar asa de curata... dar am pus acest lucru pe seama faptului ca majoritatea clientilor in aceasta perioada sunt persoane in varsta, cu diferite afectiuni sau mamici cu bebelusi (totusi, anul scolar abia acum se termina). Internet wireless disponibil doar la mezaninul hotelului iar accesul cu animale in hotel este interzis.

Hotelul este evaluat la trei stele, din punctul meu de vedere nu arata rau (dotari, curatenie) dar are si multe minusuri (la un pret de peste 250 RON/camera sa nu functioneze minusculul frigider, in care nu incap decat sticle de max 0, 5l, sa nu ai acces la aer conditionat, sa nu fie uscator de par la baie, sa nu ai plasa de tantari la fereastra, sa vezi cat de tafnoase sunt femeile din personalul de serviciu, sa nu se inlocuiasca prosoapele sau pliculetele de sampon consumate)... oare in varf de munte, la Valea Mariei, cum se putea sa avem toate conditiile si pe deasupra si toata bunavointa gazdelor???

Trimis de ms65 in 15.06.10 01:18:38

VIZUALIZĂRI: 14168 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera era dotata cu doua paturi confortabile
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

krondia*
    [15.06.10 09:10:18]

Intr-adevar, cam mare pretul pentru conditiile oferite. Esti sigura ca frigiderul nu era doar un obiect de decor?

Cred ca se poate si pe litoral, am citit ieri impresii foarte frumoase despre pensiunea Casa Ancora din Costinesti

[15.06.10 09:31:16]

sunt sigura... am aflat ca pe tot etajul functionau totusi doua... iar etajul avea muuuulte camere... era un frigider micut, care se putea alimenta si de la bateria masinii (autoturismului), dupa cum am aflat... oricum, in el abia incapeau cateva doze de suc sau bere.

zena*
    [15.06.10 15:27:03]

Ce mese ati avut incluse in pret? Ai fost multumita de mancare?

[23.06.10 22:44:42]

Am avut doar micul dejun inclus in pret. Tot ce pot spune e ca nu muream de foame dar nici oferta nu era foarte variata. Poate sunt pretentioasa, dar eu una am renuntat de mult sa mananc salam, parizer sau tot felul de carnati ieftini...

Cezar
    [07.07.10 15:06:33]

Am fost acolo in perioada20-27iunie ac. si as fi vrut sa adaug si eu cateva impresii, dar modul in care ai facut-o tu ma determina sa adaug doar la ce-ai scris... pe etajul 8 unde am stat atat noi (cam 813) cat si prietenii nostri (cam 807) am avut o camerista de toata groaza: in afara de curatenia "ca matza cu laba" si NEschimbatul lenjeriei si a prosoapelor decat cand avea chef, a mai inventat o metoda de-a face bani!! Intr-o zi ne-a spus sa nu mai punem prosoapele la uscat pe balcon ca sa nu le ia vantul, iar a doua zi, ca un facut, ne-a disparut un prosop... coincidenta... dar si mai mare coincidenta ca si prietenilor nostri le-a disparut unul!! Cand am cerut sa facem reclamatie la receptie (dupa ce am platit cv prosoapelor) ni s-a spus ca nu poate fi inregistrata pentru ca e duminica, fapt ce ne-a confirmat nesimtirea si dezinteresul personalului de acolo. Spun asta pt ca in strainatate si poate foarte rar pe la noi intrun asemenea caz i s-ar fi dat dreptate clientului numai ca sa nu fie nemultumit si sa plece cu o impresie proasta, iar cu cei 17 lei platiti pe prosop nu cred ca saracea hotelul asa cum nu ma imbogateam eu!!... in rest subscriu la ce-ai mentionat cu precizarea ca la noi frigiderul functiona (am pazit sticlele de vin sa nu le "ia" camerista- ca erau scumpisoare), pe telecomanda de la A/C nu ne-au luat bani (de unde se vede ca pe voi v-au pacalit) iar mancarea era descurajator de identica in fiecare dimineata cu prea ieftinul preparat romanesc cu gust de ieftiniciune... faptul ca v-au luat bani pe telecomanda si modul cum au reactionat cand am vrut sa facem reclamatie ma fac sa cred ca sunt si mana-n mana ca prea sunt toti acri si fara chef. ORICUM vreau sa spun tuturor celor care merg undeva si sunt jigniti sau umiliti sau tratati necorespunzator sa faca urmatoarele doua lucruri pentru care neamtul are o vorba: SCRIE!! si iar SCRIE!!... si reclamatie la receptie si pe toate site-urile de impresii. Poate le citesc si patronii si se trezesc ca sa nu se mai planga ca nu vin clienti... mersi

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [07.07.10 15:23:45]

sa faca urmatoarele doua lucruri [***]: SCRIE!! si iar SCRIE!!

pai daca tot ai acest motto, de ce ai renuntat la a scrie aceste impresii separat, pentru ca experienta ta sa conteze in nota generala a hotelului?!?

[07.07.10 22:30:50]

imi pare rau de ce vi s-a intamplat...din punctul meu de vedere cred ca cei din conducere mizeaza pe faptul ca hotelul este cautat pentru baza de tratament,probabil au si ceva contracte cu casele de pensionari...asa ca nu duc lipsa de clienti!!!

am uitat sa aduc aminte de cele 16 lebede care si-au gasit adapost in micul golfulet din fata hotelului...dimineata se lasau hranite de turisti,veneau pana pe plaja si erau atractia tuturor care erau in zona.

Cezar, krondia*, ms65, zena*
    Alte impresii din această RUBRICĂParadiso (ex Mangalia) Hotel: