ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2019
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 24.08.09
JUN-2019

O experienta placuta

Dupa zilele frumoase de la 1 iunie (vezi impresii), am continuat revederea statiunilor tineretii noastre, cu hotel Sara din Neptun (fost Midia), unde am ajuns dupa 25 de zile dupa Mamaia.

Am avut o rezerva fata de acest hotel, ca si fata de cele din jur, datorita review-urilor aferente. Totusi, deoarece le consider doar orientative, facand o medie intre cele bune si cele rele, am “nimerit” bine mereu.

Desi aveam achizitionata o camera dubla, am primit una tripla, cu vedere spre statiune si hotelul de langa noi, Tomis.

O mare rezerva am avut-o in ceea ce priveste plaja privata a hotelului, a carei locatie s-a tot schimbat de-a lungul anilor, iar acum era exact langa fosta vila a lui Ceausescu.

Din reviewuri reiesea ca este foarte departe fata de hotel, ca nu ar fi prea curata si nici bine intretinuta.

Asa ca, imediat dupa cazare, am mers sa vedem unde si cum este plaja.

Dornici fiind de miscare si locurile fiindu-ne atat de familiale, nici nu am simtit distanta pana la plaja.

Ajunsi acolo am constatat ca la sezlongurile de pe plaja Dytona, o zona era rezevata clientilor hotelului Sara. Dovada consta in cartonasul eiberat de catre hotel si care doar se arata administratorului plajei. Salteaua pentru sezlong ti-o aduceai si duceai singur din magazia aflata la doi pasi. De asemenea, locul ti-l alegeai singur avand doar grija sa se incadreze in zona arondata hotelului.

Cine nu statea la hotel Sara, platea c/valoarea unui sezlong.

La 11,38 am gasit sezlonguri libere.

Umbrelele erau de stuf, dar bune.

Curatenia era la ea acasa, barul-bine aprovizionat, terase pentru servit masa etc.

Revenind la camera tripla primita, ea se afla la etajul 2. Intrarea in camera se face cu card de acces.

Pe hol, pe dreapta este baia, iar pe stanga –dressingul.

Imediat langa dressing, suportul de troler, un taburel mare patrat, cu perna maro rulou, o masuta de lemn, al doilea maxi taburel si biroul cu minibar.

In capatul hotelului, spre stada principala a statiunii se afla biserica din Neptun. Credeam ca ne vor deranja clopotele, pentru ca am prins si o duminica acolo, dar a fost ok.

Drumul spre plaja trecea pe langa vechiul topogan de piatra, azi dezafectat, unde se dadeau neaparat copiii nostri candva…

A fost o incantare sa revedem zona, dar ne-a durut paragina in care a fost lasata, rugina care a mancat leaganele si cumpana. Singurul “ramas in picioare” este topoganul, acesta fiind de piatra. Chiar daca in imediata apropiere a hotelului se afla un topogan nou modern de plastic, de acest vechi topogan se leaga multe amintiri placute.

Drumul continua pe malul lacului, unde zilnic am hranit un stol de lebede, foarte dornice si obisnuite cu prezenta oamenilor, incat luau mancarea din mana.

Ele se apropie chiar daca nu sunt hranite.

Ajungem la “Stegulete” acum multe, dar zona este schimbata, o parcare ocupand acum locul unde odata era o terasa unde se manca o placinta nemaipomenit de buna.

Tarabele de o parte si de alta a intregii faleze sunt si acum ca atunci, doar produsele difera.

Drumul continua spre stanga… pana in capat, la plaja Dytona. Mai departe nu se poate, pentru ca este paza armata. Nu se vede dar se simte. Si intamplarea a facut ca tocmai actualul presedinte sa fie acolo, in cele cateva zile cat am stat si noi.

Holul larg al hotelului are in capat canapele mari si foarte confortabile.

Am avut MD foarte bogat in gradina de la parterul hotelului, unde nu am prins aglomeratie, in cele 5 zile cat am stat.

Balconul maricel cu masuta si 2 scaune confortabile de plastic, ne-a fost loc de servit cafeaua, cafea pe care o puteam lua si de la barul hotelului.

Dupa 3 zile am mai facut o rezervare, pentru familia fiicei noastre, la hotelul de langa noi, la Tomis, unde camera si MD au fost si mai minunate decat ale noastre.

Se pare ca lucrurile s-au mai aranjat si pe litoralul romanesc, sau, cel putin in unele locuri, asa ca se mai poate merge si la noi... in lipsa sau in loc de altceva.

Trimis de rora in 30.07.19 22:21:28
Validat / Publicat: 30.07.19 22:54:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: In multe zone, regiuni, localitati.

VIZUALIZĂRI: 1927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Apus de soare pe lac.

rora
Alte impresii din această RUBRICĂSara Hotel (ex Midia) [Neptun]: