ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2019
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 06.08.13
JUL-2019

Pensiunea La Marcu

Cum nu vazusem Delta niciodata, am hotarat brusc sa facem o excursie in Delta. Am cautat pe net, am intrebat un amic...

in final, am gasit pensiunea La Marcu. E chiar la punctul trecere bac, Tulcea., Acolo unde-si parcheaza masinile cei care fac transferul in Delta. Are o terasa superba si debarcader micut, unde ancoreaza/parcheaza barcile. Ca fac aprovizionarea, ca iau turisti...

Noi am mers doar o noapte, duminica, luni am facut excursia de 6 ore in Delta apoi seara ne-am intors si am hotarat sa ne întoarcem acasa, ca nu mai aveam ce face si sotul fusese chemat la serviciu.

Sa începem... pensiunea e foarte frumoasa. Initial am vazut ca e inconjurata de masini si macarale, dar alea sunt parcate acolo pe cate o saptamana.

Inauntru curat, frumos, lift, d-na si d-nul proprietari foarte amabili. Duc o lipsa cumplita de personal si si-au restrans activitatea desi au avut si restaurant si nu aveau camere pentru toate cererile.

A durat cam o ora pana ne-au dat camera, nu ca era aglomerat ci ca avusesera eveniment si dna a trebuit sa ne pregateasca camera. Da chiar patroana a facut curat si a pregatit totul

Noi am stat pe terasa aia imensa exact de langa Dunare si ne-am relaxat. Foarte fain. Daca merg mai multe familii nu e nici o problema sa-si aduca de acasa... se da doar mic dejun daca optezi inainte pentru el.

Camera foarte mare, foarte curata, cu dotari pe care nu le-am vazut in hotelurile cu pretentii din capitala de exemplu.

Are lift deci cu bagajele nu e problema totul e cu foarte mult bun gust si in culori foarte placute.

Iar patronii sunt foarte amabili si deschisi... si extrem de serviabili.

Noi am optat pentru excursie privata cu ghid si barca si luni dimineata, dupa micul dejun am plecat pe balta... cum zic eu.

De mentionat ca am platit cu tichete de vacanta, inclusiv excursia.

Pentru tot mi s-a dat factura deci... si corectitudine, nu ca as avea ce face cu factura.

Masa ne-a pregatit-o o alta doamna, dar dna patroana... -a asigurat ca e totul in regula... din pacate nu i-am retinut numele l-am retinut doar pe al domnului, sotul ei. Dan il cheama si e extrem de amabil si deschis.

Excursia a fost foarte faina... am optat pentru MILA23 si ne-a dus ghidul. pe canale in multe locuri pana la destinatie, apoi la intoarcere... a luat-o pe alte canale... Ghidul eraun domn in varsta care il ducea pe Ceasca in Delta... cunostea cele mai mici canale...

. Foarte fain a fost, a meritat toti banii.

Liniste calm, obiectiv atins, Pacat ca nu gasesc oameni seriosi care sa le munceasca, Si asa pensiunea e impecabil intretinuta si foarte ingrijita. Muncesc chiar ei la tot ce trebuie.

De mancat seara am mers in oras, au spus de când am rezervat ca nu asigura decat mic dejun, care a fost ok, cu de toate si ingrijit servit. Noi mancam ca sa traim nu traim ca sa mancam asa ca... Tot doamna ne-a recomandat un restaurant La Rossa... care are mancare buna... copila a mancat tot si e extrem de nazuroasa... iar dnul Dan ne-a recomandat restaurantul Odinioara care era din pacate rezervat pentru un botez. Dar recomandarile au fost ok.

Iar excursia privata, ca nu aveau grup, foarte faina. Au spus ca vorbesc cu ghid... ghidul, un tip foarte de treaba si haios a venit cu barca proprie si ne-a plimbat... la Mila 23 a vrut sotul sa manance ciorba de peste si peste... am fost la Pensiunea Alexandra...comanda fusese data inainte... are locurile unde duce turistii... dar sotul a fost incantat. Mai era un refugiu pescaresc foarte pitoresc... La vreo ora de mers cu barca din Tulcea in delta... La Scaune sau ceva de genul asta... pe proprietar l-am dus noi cu barca cu cumparaturile... avea programati 35 de oameni la masa... foarte fain si acolo...

Iar delta e fantastica,

Trimis de madaht in 30.07.19 20:24:52
Validat / Publicat: 30.07.19 21:42:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TULCEA.

VIZUALIZĂRI: 575 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (madaht); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 SCARILE

[30.07.19 21:41:19]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 67&ridAnt=95225

Mutat în rubrica "Pensiunea La Marcu, TULCEA" (nou-creată pe sait)

@madaht, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[30.07.19 21:49:18]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore
[30.07.19 22:25:52]

@madaht: 1100 lei pe o noapte cu mic dejun pentru 2 persoane? Dar ce are pensiunea asta? Gheișe, icre negre?

Sau ai inclus și excursia aici?

madahtAUTOR REVIEW
[30.07.19 22:33:05]

@Zoazore: am inclus si excursia 800 ron.

madahtAUTOR REVIEW
[30.07.19 22:35:28]

@webmaster: Daca puteti separa dumneavoastra e perfect. Daca nu cu alta ocazie.

Coordonatele sunt ok. Poze incarc maine, sunt in telefon, dar sunt identice cu cele de pe site-ul de prezentare.

madaht, Zoazore