ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2019

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

O experiență amară...

După mai multe concedii efectuate în Grecia și Bulgaria, având și voucher de vacanță de 1450 lei, am ales să ne facem vacanța pe litoralul românesc. Last booking, nu am prea avut ce alege și am ajuns la hotelul Venus din Eforie Nord, aparținând IHR „Marea Neagră”.

Am ajuns la hotel la ora 14, având biletul pentru 3 persoane (cameră cu pat dublu și pat suplimentar. De la recepție ne-a oferit imediat camera (cu frigider contra cost), dar fără pat suplimentar și numai cu două prosoape. La întrebările noastre despre aducerea patului suplimentar, recepționera ne-a răspuns pe un ton foarte obraznic că să fim mulțumiți că ne-a cazat, deoarece în regulament e specificat că trebuia să facă cazarea doar la ora 18. Am plecat la plimbare prin stațiune și am revenit după ora 18, între timp fiind adus patul suplimentar și încă două prosoape.

În ceea ce privește camera, mobilierul este nou, iar camerele (cele cu balcon, dinspre mare) sunt dotate cu geamuri termopan, pereții zugrăviți cu vopsea lavabilă peste zugrăveala veche de când e hotelul, în calciu, iar băile sunt reamenajate relativ recent. Cam la atât se limitează toate părțile bune.

Baia are dimensiuni de circa 1x1,5 m, din care zona compartimentată pentru duș (cu un prag la nivelul pardoselii) e foarte mică. Bateria de la duș Dușul nu are nici măcar o perdeluță și când îl folosești umpli toată baia de apă, iar apa iasă și în holul micuț de la intrare, în fața ușii de la baie.

Cimentul din cameră e mascat cu ajutorul a două covorașe ovale cu dimensiuni de 0,8x0,5 m, deosebit de murdare. Ușile de la intrarea în cameră și de la baie sunt vechi de când s-a construit hotelul și abia se închid, cu un spațiu enorm rămas între ușă și toc.

Deși se spune că se schimbă prosoapele la fiecare 3 zile și lenjeria de pat la fiecare 4 zile, iar pe oglinda din baie este scris că dacă doriți să fie schimbate prosoapele e suficient să le lăsați la duș, acestea nu sunt schimbate niciodată. Singurul lucru care se face e aruncarea gunoiului (nici alt sul de hârtie igienică nu veți primi doar cu insistențe).

Camera a fost dotată cu un televizor preistoric cu tub CRT cu diagonala de 14”. Contra cost am primit și un frigider jalnic de o vârstă cu televizorul.

La un preț comparabil sau mai mare decât cel de la hoteluri de 3 stele din Grecia din Paralia Katerini veți avea un confort de maxim o stea cu indulgență.

Pe site-ul hotelului scrie că oferă parcare contra cost. Minciună! În spatele hotelului, parcarea aparține de alte hoteluri, iar în față, bulevardul este un imens șantier plin de praf, unde poți să găsești un loc de parcare gratuit dacă ai noroc, dar după câteva zile nu se va mai cunoaște culoarea mașinii din cauza prafului depus.

Micul dejun inclus în preț se servește la restaurantul Venus, care aparține de aceeași societate și se află în vecinătatea hotelului. La acest restaurant, etajul este închis, iar la parter are o linie cu autoservire; bonus, are și câteva mese afară pe terasă. Dimineața, surpriză! Micul dejun este servit la masă de ospătari și este cu MENIU FIX! Credeați că mai există așa ceva în secolul 21?

Noroc de plaja foarte lată, pe care nisipul fin alternează cu porțiuni cu scoici foarte multe și mărunte, dar tăioase, dar mai ales noroc cu apa mării, limpede și fără alge, în care se vedeau și răcușori și chiar crabi de câțiva cm mărime. Se depun eforturi vizibile pentru menținerea curățeniei pe plajă, deși sunt destui nesimțiți care aruncă pe nisip tot felul de resturi, iar poliția locală încearcă să prindă și să alunge vânzătorii ocazionali de gogoși și porumb de pe plajă, dar nu prea face față.

La sfârșit, tragem linie și socotim: În 7 zile, deși am beneficiat și de un voucher de vacanță de 1450 lei, am cheltuit pentru cazare (la un hotel de două stele și condiții de maxim una) și pentru masă o sumă aproximativ egală cu cea cheltuită anul trecut în Grecia în Paralia Katerini cu cazare la un hotel de 3 stele (Kouros) tot pentru o perioadă de 7 zile, cu mic-dejun inclus de tip bufet suedez.

Trimis de alin2pas in 30.07.19 01:11:18
Validat / Publicat: 30.07.19 09:55:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Eforie Nord - hotel Dunărea Eforie Nord - hotel Felix Mamaia - hotel Minerva Costinești

VIZUALIZĂRI: 843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alin2pas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Plaja dintre Steaua de Mare și Acapulco.

webmasterX [30.07.19 09:54:44] »

@alin2pas: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster [30.07.19 09:58:00] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂVenus Hotel: