ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2019
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
JUL-2019

Pensiunea “La Tase” - Calafat

Pentru că traseul nostru din această vară, la mal de Dunăre, impunea și cazare, ca de fiecare dată când plecăm pe cont propriu, am apelat la Booking.com. Ca distanță față de București, Calafat părea locul cel mai potrivit pentru găzduirea din prima noapte. Am evitat cu bună știință ofertele de cazare centrale pentru că vizitaserăm orașul Calafat în urmă cu un an, în drum spre și dinspre Vidin.

Așadar, am optat pentru Pensiunea "La Tase" situată pe Calea Craiovei (DN56 / E79), nr. 291, la vreo 4 km de oraș. Booking.com își îndeplinește rolul, primim confirmarea pe care - pentru orice eventualitate - o printăm, apoi rămânem în așteptarea momentului plecării. Dat fiind că sezonul deplasărilor turistice (și nu numai) era în toi, telefonic, am apelat totuși pensiunea pentru a ne asigura - o dată în plus - că nu vom avea surprize. Pentru că, ce este mai neplăcut decât să ajungi undeva seara târziu, poate chiar noaptea și să afli că din cine știe ce motiv nu mai poți fi cazat? Dar, n-a fost cazul. În ziua stabilită, am ajuns la Pensiunea "La Tase" relativ devreme.

Prima surpriză - plăcută - a fost parcarea mare în care se afla doar un autocar și un autoturism. Clădirea portocalie, învăluită în verdeață, cu un lan de porumb într-o parte și cu un depozit de materiale de construcții în cealaltă, își aștepta oaspeții în liniște.

A doua surpriză - mai îngrijorătoare. Atunci când am ajuns acolo, ușa de la intrarea principală era încuiată. În lateral, dincolo de un spațiu acoperit, cu o masă și scaune (loc pentru fumat), am descoperit o altă intrare. Ușa fiind descuiată, am pătruns în interior. În fața recepției, o sală de mese. Nimeni. Ne-am simțit intruși. Telefonăm în repetate rânduri la numărul indicat de Booking.com, dar nu ni se răspunde. Apelul la al doilea număr de telefon afișat pe ușa principală a fost cu noroc. Vin proprietarii, facem formalitățile de check-in și primim camera. Ni s-a spus că nu vom avea frigider în cameră, dar în caz de nevoie avem acces la frigiderul de la parter. Tot acum cred că este momentul să meționez că la parter, în spatele recepției și sălii de mese, se află bucătăria pensiunii (mare și foarte bine dotată, dar care nu a fost folosită atunci când am fost noi acolo). Printr-o altă sală, laterală, în care se află doar o masă prelungă, cu multe scaune, se ajunge la toaletele de la parter.

Mai trebuie să adaug faptul că decorul pensiunii este completat de plante și ghivece cu flori, de trei pisici prietenoase care moțăie la umbră de sălcii, precum și de un cătel negru care latră atunci când trec camioanele grele pe șosea.

Aproape de scara care duce la camerele de la etaj, am văzut bucătăria în aer liber dotată cu tot ceea ce trebuie (dar părând nefolosită atunci) și locul de servit masa afară.

Camera

Ca să ajungi la cameră, urci scara și înaintezi pe o terasă comună, frumos învăluită de verdeață. Sunt aici și sfori cu clești pentru rufe, dar și - pentru că în camera nu se fumează - un coș mare de gunoi, cu scrumieră.

Mobilierul camerei este nou, frumos și foarte bine lucrat. Un pat dublu cu noptiere de o parte și de alta, încă un pat îngust, pentru o singură persoană, două fotolii, o măsuță pe care se află televizorul și o tavă cu două pahare, un cuier și un dulap (cu pilotă și pernă de rezervă), cam acesta este mobilierul camerei care ne-a fost repartizată. Două seturi de prosoape (mare și mediu), precum și așternuturile foarte curate așteptau oaspeți de la drum lung.

Încăperea pardosită cu parchet este dotată cu aer condiționat și calorifer sub geamul acoperit cu jaluzele, perdea și plasă contra țânțarilor.

Mai trebuie să menționez că iluminatul artificial este asigurat în cameră de două aplice (în tavan și pe peretele de lângă pat), iar în baie de un bec cu neon. Întrerupătoarele și prizele - în număr suficient - sunt amplasate la îndemână. WiFi este disponibil în cameră și este gratuit.

Baie

Baia capitonată într-o combinație de alb și violet, destul de spațioasă, este dotată cu tot ceea ce este necesar unei astfel de încăperi - chiuvetă, oglindă cu etajeră, calorifer, toaletă, coș pentru gunoi, suporturi pentru prosoape și pentru săpun, cabină de duș cu covoraș la intrare. De asemenea, este dotată cu consumabile cosmetice de strictă necesitate - săpun lichid la dozator și hârtie igienică. Aerisirea încăperii de baie se face printr-un gemuleț prevăzut și el cu plasă contra țânțarilor.

Exceptând cele câteva urme de depuneri la cabina de duș și la bazinul toaletei, apreciez că baia a fost curată, funcțională și plăcută vederii.

Împrejurimi

Am menționat că punctul forte al Pensiunii "La Tase" este amplasare sa pe DN56 / E79, lângă o benzinărie Lukoil. Puțin mai spre oraș, pe aceeași drum, mai sunt încă două benzinării - MOL de o parte și Petrom de cealaltă parte. Așezarea pensiunii la drum, o face propice pentru tranzitul spre sau dinspre Bulgaria, pe podul Calafat - Vidin.

Dacă priveliștile spre câmpurile cultivate sau spre depozitul de materiale de construcții de lângă pensiune nu vi se par atrăgătoare, dacă aveți mai mult timp la dispoziție, mergeți la mal de Dunăre, la Popas Turistic Bașcov! Vă așteaptă acolo toate facilitățile pentru plajă, dar și o frumoasă panoramă asupra noului pod Calafat - Vidin. Mai ales la apusul soarelui. Pentru a ajunge acolo, pietonal, de la Pensiunea "La Tase" nu ai nevoie decât de 10 minute.

În final…

În final nu pot decît să adaug că alegerea Pensiunii "La Tase" pentru cazarea de o noapte a fost pentru noi benefică. Și mai trebuie să adaug că proprietarii sunt persoane amabile și agreabile. Doar o defecțiune la telefonul doamnei a făcut ca primirea noastră să fie mai cu surprize.

Când am preluat camera am constatat că aerul condiționat nu funcționa și că becul de la baie se afla într-o poziție nefirească. Semnalând, ambele probleme au fost de îndată rezolvate.

Cât despre cafeaua - din partea casei - care ne-a fost oferită la plecare nu pot să spun decât că a fost foarte bună și că a sosit tocmai atunci când aveam mai mare nevoie de ea.

Trimis de iulianic in 28.07.19 13:35:50
Validat / Publicat: 28.07.19 14:20:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CALAFAT.

VIZUALIZĂRI: 1625 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Calafat - Pensiunea " La Tase" . O parte din dotările camerei.

[28.07.19 14:19:37]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea 'La Tase', CALAFAT" (nou-creată pe sait)

[28.07.19 21:33:22]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;