ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2019
APR-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Apus de soare cu vulcanul Stromboli la Sunrise Residence

Pentru vacanța de Paște a anului 2019 am aterizat iar în Calabria, mai exact am găsit o cazare atrăgătoare în Santa Domenica di Ricadi, o mică localitate aflată la vreo 3 km de Tropea. Au cântărit decisiv în balanță pentru alegerea acestei zone numărul mare de oferte de cazare identificate, posibilitatea de a prinde măcar 2 zile de plajă și bălăceală la Marea Tireniană precum și existența unor obiective de vizitat în premieră.

Trenul ce face legătura între Lamezia Terme Centrale și Rosarno, ne-a lăsat în Santa Domenica după circa 1 oră de mers. De la gara micuță aflată la 20 m de faleză am parcurs drumul până la proprietate în circa 8 minute,

Sunrise Residence, este o structură self catering inaugurată prin 2017, cu 3 etaje, care dispune de 7 apartamente independente, fiecare având numele unei insule din arhipeleagul insulelor eoliene: Salina, Filicudi, Alicudi, Panarea, Stromboli, Lipari și Salina.

Administrator este un tânăr de toată isprava, Domenico C., care poate fi găsit în timpul zilei la cealaltă structură de care se ocupă adică la Hotel & Spa "La Porta Del Mare" din Tropea. Am putut apela la el cu orice problemă apărută și ne-a răspuns destul de rapid pe WhatsApp. A fost un minus faptul că nu a putut să asigure funcționarea serviciului de internet wi-fi, bănuiesc că avea o problemă routerul, așa că ne-am bazat pe internetul în roaming.

În prima seară am fost cazați într-un apartament la parter, care avea ieșire direct către curtea cu gazon pe care erau deja intinse niște șezlonguri, unde soarele ajungea destul de greu și aveam vedere doar la gardul viu, motiv pentru care a doua zi am obținut mutarea la etajul 2 într-un apartament luminos, cu balcon imens pe colț (vreo 15 m lungime) care avea vedere panoramică peste Santa Domenica și către vulcanul Stromboli. Nefiind lift am avut puțin sport de făcut în fiecare zi dar nu ne-a deranjat prea tare acest efort.

Pe scurt, apartamentul este format dintr-o camera mare cu pat dublu (cu acces la balcon), o cameră mică cu 2 paturi twin și o zonă open space ce include spațiul de gătit bine echipat, de unde se poate ieși pe balcon.

Balconul dispune de o masă de 4 persoane cu blat de sticlă sablată, locul nostru preferat pentru a urmări apusul soarelui peste vulcanul Stromboli.

Baia este mare, în ea găsim inclusiv o mașină de spălat pentru care există detergent la discreție. Prosoapele sunt destule pentru un sejur de 7 zile, evident perfect curate și într-o formă excelentă. La consumabile se stă cam slab așa că ne-am cumpărat noi de la magazinul Conad aflat la circa 10 minute de mers pe jos, tot ce aveam nevoie pentru acest spațiu respectiv hârtia de toaletă cu 3 straturi, săpunul lichid și gelul de duș/șamponul. Există evident și bideu, fapt care reprezintă o regulă în această zonă.

Bucătăria include o combină frigorifică, o plită electrică, un cuptor electric, vase de gătit, vesela, tacâmuri precum și o gamă largă de ustensile de bucătărie. Nu lipsește aparatul puțin arhaic de preparat cafea (ce folosește cafea măcinată și nu pastile). Am găsit în sertare suficient detergent de vase, burete de vase nou precum și lavete de bucătărie. Zahăr, sare și piper există în dotarea standard a bucătăriei. Nu am găsit recipiente cu ulei și oțet dar am rezolvat ușor această problemă.

Camerele sunt bine finisate iar paturile au saltele ferme și perne mari dar primitoare, nu am avut ce le reproșa. Am avut la dispoziție dulapuri mari cu destule rafturi iar numărul de umerașe e suficient. Prizele sunt compatibile cu alimentatorul de mobil dar am avut și adaptor pentru laptop.

Impresia generală este de nou sau bine întreținut, spațiul este bine organizat și pot spune că este suficient pentru a găzdui lejer o familie de 4 persoane.

Imobilul se află la circa 100 m de centrul localității, unde se desfășoară târgul săptămânal, în fiecare zi de luni, între orele 8-12. Aici o să găsiți evident italieni ce vând produse agricole locale proaspete și produse de mercerie dar și imigranți africani ce pun la bătaie o gamă largă de produse comune, de uz casnic, haine și încălțăminte.

De la Sunrise până la plaja Scalea sunt de mers cam 600 metri iar până la Spiaggia Di Riaci drumul măsoară cam 1.5 km. Această din urmă, Riaci, este bine amenajată, are nisipul fin și curat, iar intrarea în apă este relativ lină chiar dacă ajunge la o adâncime de 2 metri la cel mult 30 m de mal. Apa este limpede și curată dar când marea este agitată este extrem de riscant pe această plajă ca cineva să intre în apă, dar cadrul natural poate să te facă să uiți acest mic inconvenient.

La plecarea către Lamezia Terme, în ziua de 1 mai, am apelat la gazda noastră Domenico pentru a comanda un taxi care să ne ducă direct la aeroport, solicitare rezolvată cu maximă celeritate. Nu uitați că în zilele de sărbătoare și de 1 mai trenurile in această zonă a Italiei sunt foarte rare în intervalul 10 – 17 iar singura soluție este taxiul.

În concluzie pot spune că sejurul de 7 zile de la Sunrise Residence a fost un prilej de relaxare maximă iar raportul pret – satisfacție a fost aproape maxim. Evident că se poate alege o proprietate mai aproape de faleză, în funcție de preferințele doritorilor, spațiile de cazare sunt multe și în general bine cotate iar prețurile în perioada aprilie – mai sunt de bun simț.

Trimis de ultrasro in 27.07.19 17:53:50
    Validat / Publicat: 28.07.19 11:17:12

VIZUALIZĂRI: 1205 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Smarald
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)

webmasterX [28.07.19 11:13:11] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Sunrise Residence [Santa Domenica di Ricadi], TROPEA" (nou-creată pe sait)

webmaster [28.07.19 12:44:59] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• SOCIALs