ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2019
ÎNSCRIS: 25.08.13
JUN-2019

Cu trenul la Budapesta

Dupa ani de plecat in concedii si excursii doar cu masina, mergand pentru 2 zile in Budapesta, am zis sa incercam o provocare si facem calatoria cu trenul.

Motivele ar fi mai multe: oboseala drumului cu masina, pretul mare al biletelor cu avionul (pentru cine nu stie, nu mai sunt curse low-cost intre Bucuresti si Budapesta), grup mai mare de prieteni (7 adulti si 4 copii)... Desi cu masina am fi ajuns (teoretic) mai repede, am preferat sa facem calatoria cu trenul si... nu am regretat.

Distractia a fost in toi, copii s-au jucat, am vazut din mers locuri si zone pe unde noi nu am ajuns pana acum.

Infrastructura din Ungaria este mult peste a noastra: la noi, pe calea ferata, cu mici exceptii (Bucuresti-Constanta, Bucuresti-Brasov) trenul se balangane din toate incheieturile, exista limitari de viteza; imediat dupa granita sinele se "indreapta" miraculos, nu se mai simte nimic.

Legat de Budapesta, ce pot sa spun... un oras care merita vizitat oricand. Plin de turisti, plin de locuri frumoase, plin de istorie. Desi ungurii nu au atatea zone si peisaje frumoase ca noi (munti, mare, delta), stiu sa le puna in valoare pe cele care le au.

In Budapesta transportul in comun este foarte bine pus la punct, acopera toate zonele importante.

Exista multe variante de abonamente de calatorie care pot fi cumparate atat de la ghisee, cat si de la automate. Langa gara Keleti (aici ajung toate trenurile din Romania) exista un centru de vanzare carduri si informare, unde primesti toate explicatiile necesare.

Punctul principal de atractie al orasului este... evident Dunarea. Imparte orasul in doua:Buda si Pesta. Principalele puncte de atractie... sunt multe! Palatul parlamentului, bazilica Sfantul Stefan, castelul Buda, bastionul pescarilor, podul cu lanturi, podul si insula Margareta, biserica Matthias, faleza Dunarii...

As fi vrut sa ne cazam pe unul din hotelurile plutitoare dar nu am gasit camere disponibilie. Privelistea este super. Recomand o plimbare nocturna pe Dunare.

Platile la comercianti se fac cu cardul sau in moneda locala (forinti). In euro doar pe la receptiile hotelurilor. Indicat este sa schimbati bani in tara (cursul pe la casele de schimb nu e prea avantajos).

Concluzie: vom mai reveni.

Trimis de Florin 78 in 26.07.19 23:50:13
Validat / Publicat: 27.07.19 11:09:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 2842 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin 78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: