ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2010
JUN-2010

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Frumos dar agentiile din Romania lasa de dorit

Am calatorit in Skiathos la inceputul lunii iunie 2010. Hotarati sa nu mai cheltuim prea mult pe vacanta anul acesta am gasit o oferta speciala la agentia Aerotravel.

Am ales Vila Alexis. La sosire am cosntatat ca am trecut pe langa vila Alexis si ne-am oprit vreo 12 km mai departe la Alexis Studios, se pare ca cei de la agentie au uitat sa ne mentioneze acest mic detaliu. Ajunsi la locul de cazare ne astepta in fata vilei o doamna care habar nu avea ce inseamna engleza, noroc ca ne-am dat seama ca trebuie sa ne ducem in camera ca avem acolo cheile (mai mult prin semne).

Camera nu a fost rea. Era cat de cat marisoara (nu ne-am rupt picioarele de pat) si era dotata cu o minibucatarie dotata cu tot ce era nevoie (mai putin burete de vase si detergent. Nu ca as fi eu exagerat de pretentioasa dar la Barcelona in apartamentul inchiriat aveam un arsenal de detergenti bureti si lavete, si poate ma asteptam la acelasi lucru). Terasa era super, foarte spatioasa. In rest despre camera, curatenie la 2-3 zile si cam atat.

La intalnirea de bun venit organizata de agentie am solicitata sa inchiriem o masina. Pe toata perioada ne facilitau ei (cica) o reducere si era 330 Euro (8 zile). Am cam ezitat si brusc pretul a scazut la 300 Euro. Am renuntat ca nu ne-a placut stilul. Am plecat un pic mai tarziu la firma care inchiriau masinile (ne spusesera cei de la agentie cum se numeste firma) si acolo ne-a intrebat daca venim din partea agentieie din Romania si bineinteles ca am negat. Am obtinut pretul de 250 Euro (deci concluzia e a voastra). Am hotarat sa ne mai gandim si sa mai mergem si la alte firme in oras. Dupa incercari repetate am gasit cu 170 Euro cu Full Insurance. Deci... Si uite asa am facut rost de masina la jumatate din pretul initial.

Plaja frumoasa, apa superba. In general am stat pe plaja Koukounaries (care se zice a fi cea mai frumoasa). Excursia in jurul insulei a fost de milioane. Plaja Lalaria face tori banii. Iti cam rupi picioarele pe pietre dar pot trece peste pentru apa aia. Si Kastro merita vazut.

Pe parte culinara pot recomanda din suflet Taverna Hellinkon, in oras prin spatele bisericii. Am fost de 4 ori si niciodata nu o nimeream din prima ca e cam incurcat pe stradutele acelea. Are muzica Bouzukia (sau cum se scrie) Live - face toti banii. Iar mancarea si preturile sunt super. De exemplu o portie de caracatita la gratar cu garnitura 9 euro, calamar cu garnitura 8 euro, platou de fructe de mare (imens pentru o femeie, pentru barbat e discutabil) 15 Euro, mielul (delicios) 7 euro, berea 2-3 euro, vinul 5 euro/0. 5 l.

In rest am fost destul de multumiti, pentru prima experienta in Grecia. Nu prea eram eu adepta Greciei, mi se parea prea romanizata, dar mi-am schimbat parerea. Grecii sunt atat de amabil ca te fac sa te simti minunat.

Trimis de aniri_liv in 14.06.10 18:29:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5012 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aniri_liv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
[14.06.10 18:34:13]

@aniri_liv

Bine ai venit în comunitatea AmFostAcolo.

Fiind nou înscris, va trebui să înveţi regulile.

Una dintre ele, este aceea de a nu face referire la agenţiile de turism altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro

De încurajare, ai 400 PMA de la mine.

[14.06.10 18:38:36]

creivean referirile negative la orice fel de agentie raman pe site pentru ca alti turisti care vor vrea sa aleaga aceea destinatie sa poata sa se fereasca de cele neserioase.

creivean
[14.06.10 18:40:57]

Ok., se pare că eu trebuie să recitesc regulile

ancamariagadea*
[14.06.10 18:43:00]

@aniri_liv, bine ai venit in comunitatea AFA!

@webmaster22, chiar este foarte bine ca acesta referire negativa sa ramana, sa stim si noi la cine sa NU apelam...

valimi
[14.06.10 22:41:25]

preturile la mancare si beutura sunt cam uff, trebuie sa pleci cu portofelul ala mare la tine.

corinka
[14.06.10 23:07:43]

Bun venit, aniri_liv, felicitari pentru review si o precizare:

Daca vrei sa stii ce inseamna Grecie romanizata, dute in Paralia Katerini! Sau mai bine nu te duce, daca vrei sa te rupi un pic de casa in perioada concediului.

Adevarul este ca ai ales o destinatie de vacanta superba. Am fost si eu in Skiathos acum 3 ani, dar numai pentru o zi, venind intr-o croaziera din... Paralia Katerini.

Despre agentia respectiva... ma abtin de la comentarii deoarece nu am calatorit cu ei. Totusi, e de stiut ca, in general, agentiile locale sunt mai avantajoase decat cele romanesti, excursiile optionale fiind un exemplu.

Poate postezi si niste poze ca sa ne delectam privirea. Totodata, asteptam relatari si din alte locuri frumoase.

[15.06.10 12:14:38]

sincer web nu mi se pare corect ca referirile de rau augur la agentii sa ramana pe site...din varii motive. Ori lasi impresii despre toate, ori nu lasi deloc. De unde stii ca turistul este de buna credinta si nu "i s-a pus pata" pe cineva din agentie sau pe agentie in general ca nu i-a dat lui nu-sh ce reducere? Parerea mea este ca referirile la agentiile de turism din Romania (altele decat cele agreate de voi) nu ar trebui sa apara...c-o fi de bine, c-o fi de rau. Pentru asta se poate comunica pe forum, se pot schimba pareri despre diverse agentii romanesti, se pot da mesaje private...asa mi se pare corect. Adica de rau sa auzim, dar de bine nu?

aniri_livAUTOR REVIEW
[15.06.10 12:26:36]

Traim intr-o tara in care serviciile in orice domeniu sunt de cea mai proasta calitate. Iar problema cea mai mare a romanului este ca tace si inghite. Atat timp can nu suntem capabil sa ne cerem drepturile pe bani platiti de noi atunci chiar nu meritam ceva mai bun. Fiecare om care da un ban produs prin munca lui are dreotul sa-si exprime opinia atunci cand nu-i convine ce a primit in schimb. Traim intr-o epoca democratica (sau cel putin asa vrem sa credem) si fiecare are dreptul sa-si exprime opinia. Cui nu-i convine este liber sa nu asculte sau sa u citeasca. Dar restul poate vor sa stie la cine sa apeleze si la cine nu.

Si daca tot e sa spun si de bine, am fost foarte multumita de agentia cu care am plecat anul trecut in luna de miere in Republica Dominicana - **** Au raspuns cu promptitudine la toate solicitarile mele si mi-au facut un pachet personalizat pe gustul meu la un super pret fata de restul.

Deci se poate. Totul este sa se si vrea.

Si cu cat invatam mai repede ca daca vrei bani trebuie sa si muncesti pentru ei cu atat mai bine.

[15.06.10 12:39:21]

mie mi se pare ca treaba nu poate fi niciodata obiectiva, ma refer la pareri despre agentiile de turism din Ro. Adica e la fel ca la hoteluri... unii sunt foarte incantati, altii sunt oripilati... vorbind de acelasi hotel in aceeasi perioada. La fel e si cu agentiile de turism... si sunt curios daca o sa ma apuc si eu sa fac ceva reclama negativa unor agentii de turism, doar asa sa ramana aici si sa se fereasca lumea de ele... ar fi ok? Presupun ca nu. De aceea sper ca web sa pastreze obiectivitatea si sa interzica in continuare referiri la agentii de turism din Ro, altele decat cele acceptate...

@aniri liv, sunt foarte de acord cu tine ca pentru bani trebuie sa muncesti, lucru care se refera inclusiv la agentii de turism... dar nu sunt de acord ca o parere, si aici ma refer la a ta, sa puna intr-o lumina negativa o agentie, oricare ar fi ea... doar ca tie ti s-a parut pretul prea mare si ai gasit alaturi cu alt pret, mai mic. Vorba ta pana la urma: nu-ti place- nu cumperi.

[15.06.10 12:51:49]

aniri liv chiar daca ai fost multumita de agentia cu care ai plecat in RD interdictia ramane valabila.

Poti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat) cui este interesat.

sbacau este putin probabil ca un turist multumit de o agentie sa vina si sa faca referiri negative despre aceasta.

In schimb este mult mai usor ca o agentie sub anonimatul unui simplu nickname sa-si faca o reclama nemeritata.

Pe site vor ramane referirile negative chiar si despre agentiile agreate de AmFostAcolo.

Chiar daca pastram referirile negative asta nu inseamna ca le pastram in orice conditii fara o minima verificare.

O apreciere negativa din parte concurentei cu siguranta nu o sa ramana .

[15.06.10 13:39:46]

web... nu prea am priceput ultima ta remarca... ma rog... eu unul stiu una si buna: "ATENTIE! referirile la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo. ro - sunt INTERZISE" Asta stiu! Si as dori sa se respecte acest lucru! Aici nu scrie nimic de parti bune sau rele, ci numai ca e interzis! : -)

Nu am vazut sincer in alte parti (la alte destinatii ma refer) sa fie pastrate impresiile negative... daca gresesc, spune-mi te rog unde este pasajul in care se specifica ce se poate si ce nu! Multumesc!

[15.06.10 14:03:56]

Sbacau

Pana anul acesta erau permise referirile la orice fel de agentii INSA datorita faptului ca era din ce in ce mai greu de urmarit unde este buna intentie in recomandarea unei agentii si unde este reclama mascata s-a hotarat sa se interzica referirile la agentiile neagreate de AFA.

Totusi (chiar daca nu scrie nicaieri asta) cand cineva critica o agentie daca credem ca e facuta cu buna-intentie e la latitudinea noastra daca lasam sau nu acea referire.

Este daca vrei diferenta intre "litera legii" si "spiritul legii" .

Si cu asta cred ca este destul cu acest subiect , daca mai ai alte nelamuriri te rog sa mi le adresezi prin mesal privat.

aniri_livAUTOR REVIEW
[15.06.10 14:18:54]

Imi pare rau ca review-ul meu a creat atatea discutii. Aveam de gand sa mai scriu si alte review-uri despre alte destinatii in care am fost dar se pare ca pe aici deranjeaza anumite pareri, asa ca mai bine ma abtin. De ani de zile citesc pareri de pe tripadvisor.com si acolo am vazut nenumarate nume de agentii, fie cu pareri bune fie cu pareri rele si nimeni nu mi-a parut deranjat de ele. Dar repet, in Romania este mereu alta situatie...

[15.06.10 16:39:33]

@aniri liv, nu te supara si nu ma intelege gresit; chiar te rog sa scrii si despre alte destinatii, ai rw interesante; eu nu cu tine am ce am, mai ales ca esti noua...ci cu regulile care se schimba dupa cum bate vantul. Daca eu scriu ceva de bine-rau de o agentie, sunt atentionat/ penalizat. Daca tu scrii...e ok, ca asa apreciaza web...nu contest munca sau seriozitatea acestuia, dar or is reguli, ori e la mica intelegere.

...si cu asta web am incheiat si eu discutia...dezamagit

danoradea
[27.06.10 22:39:18]

Trecand peste polemici, frumoasa destinatie, trebuie sa fi fericita ca ai fost acolo, abia astept sa o bifez si eu, sper totusi cat mai curand.

Antiu
[27.03.13 14:44:29]

Spune-ti si cat ati platit??!!!... dupa puteti comenta... calitate servicii etc... ati ales cel mai ieftin hotel skiathos... 700euro 2persoane avion inclus.

de data asta am editat noi mesajul - WM

[27.03.13 14:46:13]

@Antiu: te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi!!!

Vezi, de exemplu, aici

aniri_liv, Antiu, corinka, creivean, danoradea, sbacau, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: