ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 14.02.10
    JUN-2010

Aproape numai de bine

Am avut un sejur de 10 zile in perioada 06 - 16 iunie. pe ansamblu totul a fost OK!

Lucruri bune si foarte bune: camera curata, cu balcon. Curatenie in fiecare zi, prosoape si halate schimbate zilnic; internet cu viteza satisfacatoare; aer conditionat TV si altele care sunt specifice unui hotel de 4 stele. Foarte multumit de conditiile de cazare.

Baza de tratament, la standarde foarte inalte, atat ca dotare, organizare si servicii. Doctorul Tarau, un profesionist, la fel si personalul medical. Programarea este programare, procedura este corecta si completa. Numai cuvinte de lauda. Bazinele cu apa termala din interior foarte curate si dotate cu diferite sisteme de hidromasaj.

Piscinele exterioare foarte curate. Sunt doua bazine, unul cu apa normala la circa 25-28 de grade si celalalt cu apa termala la 37 de grade. Suficient de multe sezlonguri chiar si in zilele supra aglomerate cum este in week-end. Preturi la terase nu prea mari daca ne raportam la hotel de 4 stele.

Aspecte mai putin bune: micul dejun este sarac in optiuni si aproape neschimbat. Este si prost organizat, doar o singura linie mica iar cand este aglomeratie stai la coada pana renunti. Nu este un serviciu nici de 3 stele daramite de 4 stele!

Nu esti informat corect asupra costurilor! Pretul pe camera dubla cu demipensiune si 4 proceduri/zi incluse a fost de 370 lei in conditiile in care ai trimitere de la medicul de familie. Din pacate, fiind asigurat la alta casa dacat CNAS, nu am fost informat ca nu sunt incluse procedurile si am platit suplimentar 22 lei pe zi pentru cate 3 proceduri. De fapt ei spun 4 deoarece in week-end nu se fac, dar de fapt sunt numai 3 incluse. Asa ca recomand sa va interesati exact inainte si sa va planificati bugetul, altfel veti avea surprize. Proceduri precum namol si masaj sau altele sunt platite suplimentar. In concluzie, daca doriti un serviciu medical complet trebuie sa mai adaugati la pretul initial circa 50 lei pe zi. Mai adaugati 3 lei/zi pentru parcare si taxa de statiune.

Din pacate hotelul nu are o pagina de net dedicata unde sa te poti informa corect, iar la telefon sau pe mail cu siguranta nu vei avea toate detaliile.

Cu toate acestea, eu recomand hotelul si baza de tratament deoaorece te simti in siguranta (bazine curate si fara riscuri), servicii medicale ireproabile, personal cu mult bun simt.

Trimis de ionionel* in 14.06.10 15:56:43
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'. A mai fost în/la: peste tot

VIZUALIZĂRI: 3092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionionel*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 piscinele interioare in week-end
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.50 EUR pe cameră

creivean [14.06.10 16:16:31] »

Perfect adevărat.

Hotelul International, este deţinut de S. C. Turism Felix S. A. , aflată în patrimoniul S. I. F. Banat-Crişana şi au o pagină oficială, dar foarte slabă aici: click aici

Poate un webmaster o postează în pagina de deschidere a hotelului.

L.E. : Mulţi se plâng de dimensiunile camerelor, care sunt cam micuţe. Ţie cum ţi s-au părut ?

Alina Morar [14.06.10 16:19:32] »

Foarte, foarte scump.

Nu stiu ce tratamente se fac acolo sau cum sunt procedurile, dar mi-a trecut prin mana un pliant cu oferte de la Hotel Silver, din Hajdu, cu oferte foarte bune, preturi incluzand tot felul de masaje si tratamente, consultatii cu nu stiu cati medici, analize, etc.

Repet, nu ma pricep la chestiile astea cu tratamente si bilete de la medic, dar in Ungaria este mult mai bine.

Descrierea mi-a placut, pt care aveti si de la mine un vot.

pepsi70ro [14.06.10 18:01:33] »

Am avut un sejur de 10 zile in perioada 06 - 16 iunie.

Pai astazi suntem in 14 iunie. Inca mai sunteti acolo?

geni [14.06.10 18:17:05] »

Iunie 2009 sau 2010?

Daca este 2010, atunci esti inca la hotel? Intreb pentru ca noi am ajuns ieri.

creivean [14.06.10 20:14:11] »

Aici aveţi şi Coordonatele GPS

N 46. 98760º x E 21. 97990º.

webmaster le-am trimis şi prin funcţia special nou creată.

ionionel* [14.06.10 21:30:53] »

pt. Creivean - camerele sunt OK ca spatiu, nu foarte mari dar nici ingesuite: sunt doua fotolii, masa de lucru cu TV si spatiu pt laptop, toaleta, dulap! Am stat in alte tari in hoteluri de 4 si 5 stele cu camere mult mai mici.

pt. geni si pepsi70ro - da inca mai sunt la hotel. Plec peste doua zile. Am folosit timpul trecut crezand ca primul care va citi va fi peste cateva zile. Dar ma bucura interesul pentru acest hotel. inainte de a veni aici am studiat prin diverse surse, inclusiv acest site, impresii si oferte din Baile Felix. Am gasit aici aproape ce ma asteptam din descrieri, iar din acest motiv am postat si eu ca un supliment de informatie ceea ce nu am gasit. Este de departe cea mai buna solutie din Baile Felix, dar nu ieftina. Totusi, iata un calcul facut la fata locului pe o alta varianta (2 persoane): cazare pensiune 3 margarete, camera dubla, conditii bune, mic dejun inclus 100Ron/zi; acces zilnic la piscinele exterioare ale hotelului, sau altele 50 ron/zi, tratament 30 proceduri (3/zi/persoana) -50 ron/zi; masa de pranz 50 ron/zi rezulta un total de aproximativ 2500 Ron/sejur. Adaugati deranjul pentru tratament ambulatoriu, accesul la piscine termale de interior, consultatia la medic etc si comparati. Mie mi-a rezultat un casting de cel mult 500-700 lei. Eu am considerat ca nu merita si am preferat varianta hotel. Noi nu regratam.

ionionel* [14.06.10 21:37:00] »

Pentru Alina Morar,

Pentru mai multe detalii despre tratamente puteti cauta pe net despre doctorul Mircea Tarau. Are cateva interviuri recente unde enumera aproape toate procedurile care pot fi facute aici, precum si calitatile apei termale.

Apa termala de la Hajdu nu este la aceiasi parametrii curativi ca cea de aici. Si despre asta m-am documentat. Pe de alta parte nu sunt conditiile medicale ca cele pe aici. Din punct de vedere al relaxarii la Hajdu este mult mai bine.

magdalena [14.06.10 21:46:40] »

Si eu vroiam sa intreb de beneficiile apei termale de aici, eu am fost cu ai mei cand eram micuta, dar nu la tratament, insa vedeam unii cum faceau baie intr-o piscina exterioara iarna si cum ieseau aburi din piscina si ma minunam...

Initial am vrut sa ma minunez de pret, dar argumentand si varianta cealalta, am constatat ca ai facut o alegere buna.

ionionel* [14.06.10 21:47:30] »

Despre pret:

3700 lei/sejur, mic dejun si demipensiune, acces piscine interioare, exterioare, consultatii medicale (la sosire, la mijlocul sejurului si la sfarsit); 440 lei proceduri medicale (repet noi nu suntem asigurati CNAS, cei care au asigurare nu mai platesc aceasta suma); 400 lei benzina (noi ne-am cam plimbat, Oradea, Debrecen, Pestera ursilor); 500 lei alte cheltuieli

Alina Morar, creivean, geni, ionionel*, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂInternational Hotel [Băile Felix]:

• pagină generată în 0.046940088272095 sec