ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2019
ÎNSCRIS: 26.07.12
JUL-2019

încărcat de pe telefon!

Visul unor nopti de vara

Anul trecut am calatorit in croaziera cu Celebrity Constellation. Pentru ca ne-a placut, am vrut sa reeditam o croaziera similara cu cea de anul trecut, mergand cu Celebrity Infinity.

Am gasit o oferta convenabila de black friday, respectiv 1400 eur 2 persoane 7 nopti, la care s-au adaugat 200 usd pentru bacsis pentru 2 persoane si bineinteles costul transportului pana la Roma, portul de imbarcare si Venetia, portul de debarcare.

Intrucat ambele vase, Constellation si Infinity sunt surori, facand parte din clasa Millennium, alaturi de vasele Millennium si Summit, ceea ce urmeaza sa scriu este aproape identic cu ceea ce am scris despre Celebrity Constellation.

Vasul Celebrity Infinity are o capacitate de aproximativ 2500 pasageri in 1085 de cabine si de aceasta data 946 membri in echipaj, a fost construit in anul 2000, si a fost dat in functiune in 2001. Aceasta informatie privind numarul membrilor din echipaj, o am de la unii dintre cei aproximativ 50 de romani membri in echipaj: la receptie, la restaurante in functii importante, la magazine, etc.

Am avut, ca si anul trecut, cea mai ieftina cabina, asta am platit, asta am avut, cu toate ca statutul de membru in Captain"s club, pentru ca nu eram la prima croaziera, ne-ar fi permis o upgradare, dar, vasul fiind ocupat 100%, acest lucru nu a fost posibil.

Ca membri ai cublului, am fost invitati de doua ori la Cocktail pentru membri de club si am primit cate o cupa de inghetata gratis la Gelaterie, unde inghetata era pe bani. Dar oricum aveam inghetata gratis, foarte buna, cata puteam manca, de la ora 12 la ora 23, de vreo 7 feluri, inclusiv fara zahar, iaurt inghetat, fara grasime, cu diverse topinguri, firmituri de ciocolata sau de zahar colorate si prajiturele gen pricomigdale sau gogosele de profiterol.

Cabina a fost mai mica decat deobicei, pentru ca era ultima in sir, inainte de o zona de acces a echipajului, si nu a fost loc destul pentru o cabina standard, deci patul era pus lateral, si in fata lui pana la peretele cu oglinzi, mai ramaneau vreo 30 cm, pe unde sa treci mergand pe lateral pana la zona de odihna, cu fotoliu, scaun, masuta de sticla si servanta cu oglinda.

Am avut: tv, minibar cu produse contra cost, uscator de par, cana de fiert apa, biblie, halate de baie, umbrela de soare, cosmetice de calitate in baie si ciocolatele pe perna seara.

Poti lua in camera orice fel de mancare si bautura, cameristii au grija sa duca vesela inapoi la restaurant, dar minibarul nu raceste prea mult.

Aerul conditionat poate fi reglat, de fiecare data cameristul il dadea pe minim, pana i-am spus sa il lase la jumatate.

Tot personalul de pe vas este foarte amabil, zambitor si prietenos. Capitanul si inca 2 ofiteri superiori erau greci, si capitanul a tinut sa ne ofere o seara artistica pe punte, interpretand cantece grecesti.

Mancarea a fost foarte buna, cu somon cat vrei la micul dejun, si orice altceva iti mai poti dori, cafeaua era foarte buna chiar si la bufet, cafea si normala si decofenizata. Sucuri, apa, cafea, lapte, cacao, ness, ceai si gheata gasesti la orice ora intre 6 si 24, iar la tasnitorile de pe punte, apa non stop.

Seara la restaurant am avut mancare demna de marile restaurante, incluzand si doua cozi de homari in seara festiva. Mai erau doua restaurante pentru cei de la cabine Aqua Class si Suite, unde nu aveam acces decat daca plateam 30 eur, si alte restaurante cu plata suplimentara. Seara la restaurant, chelnerii ne serveau cu apa rece sau nu prea rece, dupa preferinte, din carafa.

La imbarcare am fost primiti la bord cu sampanie si cocktailuri, si de asemenea, zilnic erau diverse evenimente la zona de shopping unde se servea sampanie. In porturi, inainte de imbarcare eram intampinati cu apa rece sau apa cu citrice si cu prosopele ude cu care sa ne racorim.

De obicei accesul pe nava se facea pe la etajul 1, unde nu erau cabine de pasageri, dar era cabinet medical, si langa el un automat cu medicamente contra cost cu fise.

Vasul are 12 etaje, la etajele 3, 4, 5 se afla teatrul cu 800 locuri, receptia, biroul de excursii si cel de croaziere viitoare, biroul pentru membri de club, baruri, restaurante, magazine, zona foto, zona de internet, si atrium, unde se canta muzica live si cazinoul unde am avut master station, adica acolo s-a tinut instructajul pentru salvare, obligatoriu inainte de plecarea vasului. La mijlocul vasului sunt lifturi cu geamuri transparente prin care se vede marea.

La etajul 10 este restaurantul bufet, piscina interioara cu zona de jacuzzi in piscina, dar si jacuzzi rotunde in parti si un bufet cu salate, sandvisuri, fructe, sucuri, cafea si apa, piscinele exterioare, una pentru adulti cu adancime intre 1,68 m si 1,88 m, si una pentru copii cu adancime de 1,22 m, ambele cu apa foarte sarata, in care plutesti si fara sa inoti, si 4 jacuzzi, cu apa dulce clorata, calda de 35 grade. La piscina de adulti exterioara si la cea interioara este cate o macara pentru coborarea si ridicarea din piscina a persoanelor cu disabilitati. Desi accesul in piscine si jacuzzi nu este permis persoanelor cu pampersi, nu am vazut pe cineva sa le spuna ceva mamelor cu bebelusi din piscina.

De asemenea, nu aveau voie nici cu mancare si bautura in piscine si jacuzzi, dar multi erau cu pahare sau cu sticle de bere in apa.

Langa piscina exterioara sunt si doua bufeturi: unul cu fast food si altul cu pizza si paste, iar la coada vaporului, unde sunt si mese sa poti manca afara, si unde am putut manca si dupa inchiderea bufetului si la pranz si seara tarziu, unde se prepara pe loc gratare, pizza si paste dupa cum doriti, cu ce amestecuri doriti.

Dimineata sunt doua zone: de clatite si vafe belgiene si de omleta la comanda. Painea prajita se face tot asa, la comanda. La piscina se serveau tot timpul felii de pepene verde, de la gheata.

Prosoape de plaja poti lua oricate, fara garantie, atat la piscina cat si daca cobori de pe vapor si mergi la plaja.

De asemenea este o zona de spa si gym, unde gimnastica la aparate, sauna si dusurile sunt gratis.

La etajul 11 este o discoteca, unde s-au tinut de doua ori Cocktailul Capitanului si de trei ori discoteca silentioasa cu casti pe urechi, la care poti alege din 3 posturi de muzica, si care se lumineaza in rosu, verde sau albastru, in functie de postul ascultat.

Pe puntea de la etajul 11 este si pista de jogging, un bar si sezlonguri.

La etajul 12 se afla un teren de sport si un cinematograf in aer liber, cu spectacole de 4 ori pe zi, la care stai foarte comod pe canapele cu perne. Au rulat diverse filme: Star wars, Jurasic Park, Mamma mia partea a doua, etc.

Spectacolele de la teatru au fost gen music hall in doua seri, intr-o seara un magician, in alta un comic, in altele cantareti castigatori la X Factor.

Animatia de la piscina consta in mare parte dintr-un joc individual de aruncat saculeti cu nisip intr-o cutie cu gaura, ping pong, aerobic, jocuri de echipa in piscina.

Excursiile optionale erau foarte scumpe, chiar si shuttle bus de la vapor pana in centrul oraselor costa 12 eur dus intors. Ne-am descurcat pe cont propriu.

Traseul a fost: Roma, Messina in Sicilia, Valletta in Malta, zi pe mare, Argostoli in Kefalonia Grecia, Dubrovnic si Zadar in Croatia, Venetia. Si in Roma si in Venetia shuttle bus este gratuit din partea autoritatilor portuare, de la vapor pana la intrarea in port sau invers.

La debarcare, desi initial am avut etichete la prima ora si le-am schimbat cu etichete la ultima ora, pana la urma nu am reusit sa punem bagajele la usa pana la ora 22, asa ca am coborat cu bagajele cand am vrut.

Daca doreai sa mai stai pe punte pana la ora 14,30 si sa servesti si pranzul, costa 40 usd de persoana, dar cabina tot la 8,30 trebuia sa o parasesti, doar ca iti tineau ei bagajele intr-o sala.

Era vorba ca pasagerii vaselor de croaziera sa plateasca o taxa pentru a vizita Venetia, dar nu am platit asa ceva, sau poate o fi fost inclusa in pret si nu am stiut.

Am apreciat calitatea serviciilor, curatenia, mancarea, etc. de pe vasele Celebrity, si vom continua sa mai mergem cu aceasta linie de croaziere.

Trimis de dianamea in 22.07.19 22:32:40
Validat / Publicat: 23.07.19 09:56:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 931 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Piscina exterioara pentru copii

[23.07.19 10:02:11]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Yolanda
[23.07.19 10:49:43]

@dianamea: ador sa merg în croaziere, ultima am facut-o in ianuarie 2018 cu Costa NeoRiviera în oceanul Indian cu traseul Mauritius-Seychelles-Madagascar-Reunion-Mauritius. A fost o croaziera deosebita cu ghid si grup roman. Din pacate am observant ca pretul la single a crescut muult de tot, practic platesc si locul al doilea fara taxele portuare si tips-ul. În acest fel a început sa devina prea costisitor...companiile de croaziera accepta greu cabina single datorita cresterii apetitului turistilor de a calatori în acest mod. Din pacate pentru mine...

Vacante frumoase!

dianameaAUTOR REVIEW
[23.07.19 13:55:54]

@Yolanda: Sunt croaziere unde e promotie BOGO, adica " buy one get one free" , adica platesti un loc si al doilea e pe gratis, sau cu 50%.

Este si linia de croaziere NCL care are cabine de o persoana, situate toate pe un etaj intreg, unde exista si salon pentru socializare pentru persoane singure.

Oricum, daca am vreo prietena care vrea sa mearga in croaziera si nu are cu cine, va anunt. Croazierele cu grup organizat sunt mult mai scumpe.

De ex. pentru croaziera de 11 nopti in insulele Canare cu Costa Pacifica in luna mai, am platit 1273 eur pentru 2 persoane, cu taxe incluse, in luna mai, si cu grup organizat, aceeasi croaziera, acelasi traseu, aceeasi nava, in luna octombrie costa 1399 eur de persoana. E drept ca include si avionul, sa zicem ca eu am platit cu avion cu tot 1473 eur, dar totusi, pretul este aproape dublu.

Am vazut un anunt de curand ca la grup organizat, in afara de ghid si alti insotitori neplatitori, mai este si un fotograf, caruia i se platesc: cabina, avionul, salariul, si pozele, desi sunt fotografi profesionisti pe vas, daca nu iti ajung pozele facute individual.

alinafulg
[23.07.19 16:11:33]

@dianamea: Imi doresc tare mult sa merg intr-o croazieră, mai trebuie sa-l conving pe sotul meu care nu vrea sa mai auda de mers cu vaporul ori vaporasul. Vacante frumoase!

dianameaAUTOR REVIEW
[23.07.19 19:02:03]

@alinafulg: Stiu ca e greu sa convingi pe cineva sa mearga prima oara in croaziera, dar in sfarsit am reusit sa conving niste prieteni. Este ca o excursie in circuit, dar are avantajul ca nu obosesti mergand cu autocarul sute de km zilnic, ci dormi linistit si te trezesti dimineata in alt loc. In plus, conditiile hoteliere de confort, servicii, mancare, distractie, etc. sunt de 5 stele. Mai dificil este cu transportul pana la portul de imbarcare si de la portul de debarcare, dar au fost si vremuri bune cand ne-am imbarcat din Constanta, sau Istanbul (10 ore cu masina proprie). Perseverati cu convingerea sotului si nu veti regreta niciunul.

cazimirt
[10.09.22 00:16:15]

Acum am citit aceasta recenzie a ta, desi e veche :-)

Am fost tentat de o asemenea croaziera, ceea ce m-a facut sa spun inca nu este atmosfera de... hotel de 20 etaje.

O alta varianta ar fi anul viitor inchierea unei barci - yachtulet, cu minicapitan, pe o saptamana.

Ce m-ai sfatui sa aleg? Un intreg cartier plutitor de blocuri sau o nava mica, cu un grup restrans de prieteni? ...

Desi... asa cum am formulat intrebarea... e simplu de ales.

dianameaPHONEAUTOR REVIEW
[10.09.22 00:26:26]

@cazimirt: Daca sunteti un grup de prieteni puteti inchiria un yaht mic, de 3-4 cabine, cu skiper pentru ca presupun ca nu aveti atestat. Yahtul sta pe loc, aproape de tarm noaptea si ziua navigheaza. Din cand in cand opreste pentru aprovizionare, alimentare cu carburant si dus cu apa dulce contra cost. Activitatile din timpul zilei vi le organizati singuri si de asemenea gatiti singuri. Cu vaporul e diferit. Noaptea merge si ziua ancoreaza in porturi. Sunt o multime de activitati la bord: plaja, teatru, concursuri, karaoke, discoteca, filme, cursuri de dans, shoping, licitatii de arta, etc. Mancarea e foarte buna, la bufet si mai ales la restaurant. In fiecare zi vizitati alte locuri. Alegeti in functie de preferinte.

alinafulg, cazimirt, dianamea, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Celebrity Infinity: