ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.01.08
JUL-2019

Curcubeu lefkadian pe cerul gurii!

Taverna Almi taverna-almi.eu/contact.htm - este o afacere de familie cu personal fooooarte amabil: Aris si Olga in mod special, oameni care au inteles ca turistul trebuie sa se simta important si sa plece multumit! Chelneri care sa se miste atat de repede si sa te serveasca asa de prompt eu nu stiu daca am vazut…. daca pot dupa 8-10 ore de stat la taverna pe o terasa plina ochi mai mereu sa mentina si un schimb de amabilitati cu clientul, sa serveasca si repede... atunci jos palaria in fata lor!

Aici recomand platoul cu fructe de mare, mussels saganaki si pizza … buna rau pizza asta a grecilor!

Pretul unei mese pentru: 2 adulti si 2 copii + o carafa de vin (0,5 L) si sucuri pentru micuti, a variat intre 45-55 eur! Absolut

multumitor!

La final primiti fructe din partea casei (pepene/caise)

Le-am multumit pentru servicii si pentru mancare si drept multumire au oferit cate o inghetata copiilor.

Pondi Family Restaurant: afacere de familie cu personal la fel de dragut, cu mancare buna si preturi aproximativ la fel: 45-55 eur o masa pentru 2 adulti si doi copii. Aici am o mentiune: prietenii nostri s-au plans ca le-a fost adaugata in nota de plata painea si salata de vinete... eu nu am fost atenta la acest aspect recunosc deci nu pot confirma sau infirma dar stiu sigur ca la Almi (sunt vecine cele doua taverne) nu ne-au adaugat nimic in nota de plata. La Pondi nu va recomand supa de peste! la final primiti pepene din partea casei.

To Kyma: mancare buna, personal nu asa exuberant dar ok, cu un plus pentru ciorba de peste: buuuna! La final primiti traditionalul pepene din partea casei :)

Zotos: aici am fost “ racolati” de chelnerul Andrei care ne-a promis si un discount … nu am mancat in acea seara la ei dar am revenit in alta cand nu mai era Andrei de serviciu si ne-a intampinat o domnisoara blonda cu ochi mongoloizi ce ne abordeaza in romaneste! curiosi, o intrebam daca are rude printre ai nostri, ne zice ca tatal sau este grec si mama din Siberia… what the…. pai si atunci cum? Ne explica ca patronul cere cunostinte de limba romana si ca ea a studiat doar trei luni romana dar ar mai trebui…. Tot aici am avut parte de o scena hilara… aceeasi domnisoara (imi pare rau ca nu i-am memorat numele) ne spune ca ne face discount la nota de plata: 10 sau 15 %, de care doriti? Intreaba ea suav… noi ne-am uitat tâmp unii la altii si am crezut ca glumeste … dar se pare ca intelegerea limbii romane ii mai joaca feste!

Fat Boys: hamburgeri, hot dog, cheseburgeri, portii generoase, un hot dog cu cartofi prajiti: 5 eur, personal amabil!

Jomil: niste vafe cu nutella si inghetata absolut dementiale (usor prea crocante pentru gustul meu dar oricum foarte foarte bune), chelneri amabili, apa din partea casei, recomand o vafa la doua persoane pentru ca sunt uriase, pret 6-6,5 eur/bucata

• Sivota este un mic golfulet-port foarte cochet unde va puteti petrece o dupa amiaza admirand superbele iahturi ancorate aici, colindand magazinele sau servind cina intr-o ambianta extrem de placuta pe malul apei. Nici aici nu am scapat  de conationali intalnind un tanar chelner din Topoloveni Arges!

Sivota bakery café –este o alegere foarte buna, aici ne-am delectat cu: orange pie, lemon tart, inghetata si clatite... toate delicioase, apa este din partea casei! Personalul este amabil explicandu-ne in detaliu ce contine fiecare prajitura… alegerea fiind foarte dificila!

• Sivros este un mic sat de munte deasupra golfului Vasiliki, am ajuns aici intr-o dupa amiaza si am nimerit intr-o patiserie (sunt foarte multe patiserii pe insula) de unde am luat cateva produse: covrig cu morcovi, croissant cu ciocolata, niste jeleuri, fursecuri cu cocos… ieftine: 5 eur in total… Nu trec prea multi turisti pe aici... locul parea pustiu si cei cativa localnici se uitau cu interes la noi … doamna de la patiserie stia doar cateva cuvinte in engleza: vanilie, ciocolata, morcov … ne-am dat seama dupa ce am intrebat-o cam cat de mare este satul si ce putem face pe acolo? Si ne raspundea cu: chocolate, carrot, vanila :)

Nautilus Lefkada Town cel mai slab sea food mix ever, portie mica, o caracatita incorect gatita pentru ca nu putea fi taiata cu cutitul (de tare ce era) de mestecat nici nu mai vorbesc, un calamar… opinca … desert bun, pizza buna insa… cam atat … poate bucatarul nu a fost in forma in acea zi…. Si am avut noi ghinion… aici nu recomand!

In concluzie in Lefkada se poate manca si bine si mai putin bine, preturile sunt bune, portiile mari, mancarea buna mai peste tot.

Am platit cu card Revolut (are avantajul ca poti vedea instantaneu tranzactia pe telefon, oferind si o analiza imediata a cheltuielilor… adica vezi cat ai cheltuit la restaurante… la supermarket etc si poti vedea si soldul ramas).

Ps. I-as trimite de patronii/ chelnerii romani intr-un schimb de experienta in Grecia sa vada ce inseamna sa respecti si multumesti clientul!!!

Atasez poze: fiti tari! :) # REZIST!

Trimis de indiralisa_26 in 22.07.19 18:43:21
Validat / Publicat: 22.07.19 19:46:51

VIZUALIZĂRI: 2666 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Almi: platoul de doua persoane! Absolut delicios!

Aurici
[22.07.19 21:33:54]

@indiralisa_26: Eu, rezist! Pentru că abia am mâncat păstăi cu salată de roșii cu ceapă și castraveți și pâine pe vatră, morfolită în castronul de salată.

Vară frumoasă în continuare!

indiralisa_26AUTOR REVIEW
[22.07.19 21:43:19]

@Aurici: Așa așa fă-ne poftă! ???? mă duc sa beau un pahar cu apa mai bine )). Vară frumoasa și tie!

Dana2008
[23.07.19 09:05:31]

@indiralisa_26: Bună, draga mea! Acum după ce am citit tot ce ai scris despre vacanța voastră în Lefkada, ai încheiat apoteotic cu mâncarea, mai exact cu fotografiile mancarurilor super apetisante.

Platoul de la Nautilus arată de gală, păcat că nu este comestibil.

Ciorbă de pește tot îmi doream să comand din port, merci că ai scris unde este bună, acolo voi mege!

La Almi, Fat Boy, patiserie, am fost si noi și confirm cele relatate de tine ca fiind corecte.

Să va fie de bine!

P. s. Azi vom mânca și noi la Almi!!! ????????

Numai bine!

indiralisa_26AUTOR REVIEW
[23.07.19 10:07:52]

@Dana2008: Multumesc Dana pentru ecou! In privinta lui Nautilus am rămas dezamagită mai ales ca este un local cu ștaif si cu un punctaj de zile mari... dar cateodata se mai aplică zicala... la pomul lăudat să nu te duci cu sacul! Distractia sa fie la cote maxime si sa aveti parte de timp frumos si mâncare bună! Pupici!

Dana2008
[23.07.19 10:54:02]

@indiralisa_26: Mulțumesc frumos! Sa fie! ????

Numai bine!

Aurici, Dana2008, indiralisa_26