ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2019
DE wasi
ÎNSCRIS: 24.04.10
JUN-2019

Recomand — bun pentru tranzit

Cum aveam sejur in Turunc - Marmaris, incepand cu data de 10.06. ne-am hotarat la o cazare intermediara in Kucukkuyu, chiar daca in urma cu un an, datorita hotelului la care am stat (Hotel Gumus). ne facusem promisiunea ca vom evita aceasta localitatea. Am ales mai cu atentie si ne-am decis asupra acestui hotel, ghidati dupa cateva pareri si a pozitie pe care o avea la mare.

Cum am vrut sa avem un drum linistit, fara sa fim presati de timp, plecarea am hotarat sa fie pe data de 08.06, dupa amiaza.

Drumul l-am parcurs fara probleme, un drum de noapte prin Turcia. Conform planului facut am reusit sa ajungem la Ecebat si sa prindem feryy de la miezul noptii (multumesc nicole33, pentru ajutorul dat cu orarul si celelalte sfaturi).

Pana in Kucukkuyu am mai facut in jur de o ora, asa ca la ora doua, scapati si de portiunea de drum destul de solicitanta, intram in oras,

Pana aici totul a mers snur fara poticneli, ... tot drumul l-am facut doar dupa indicatoare (aveam aplicatia Here, dar prinsa cu pregatirile, am uitat sa actualizez hartile, iar cum internetul in Turcia...)

Deci... coboram sepentinele, intram in oras, intuneric bezna. Noapte, noapte, dar nici macar o lumina pe undeva? Si ma trezesc zicandu-i dragului meu sot, "mai, astia fac economie la iluminatul public", primesc o privire pe care am descifrat-o imediat, dar nu o pot reproduce, si-l aud, "pe naiba, nu au lumina, acum sa te vad cum ajungem la hotel”. M-am uitat la el, putin crucis, l-am apostrofat in sinea mea... ramanind sa-mi iau revansa cand se va calma :)) si cu calm am rostit mai mult pentru mine "A nimerit orbul Braila... ".

Cum hotelul are acces direct la drumul principal, nu ne-a fost greu sa-l depistam, asa ca am intrat in curtea hotelului, am parcat masina printre pomi (a doua zi am vazut ca erau maslini), cu lanterna din dotare am mers catre o usa, care parea intrarea la receptie, Deasupra intrarii un bec cu o lumina anemica, iar in fata receptiei statea un tanar, intr-o pozitie nefireasca de drepti, Cred ca a tras o sperietura grozava, ne privea cu ochii mariti, de parca am fi aterizat direct din tavan. Am incercat sa-l linistim, dar cum sa ne intelegem, noi in engleza, el in turca, noi voiam camera, el gesticula... pana la urma dupa eforturile bietului copil, am inteles... nu aveam cum sa intram in camera, accesul fiind doar pe baza cartelei, iar remedierea penei de curent putea sa dureze mult si bine.

Nemultumiti de situatie si nestiind ce sa facem, daca sa renuntam, sa plecam mai departe, ne-am asezat pe fotoliile de la receptie, aseptand, Si tot asteptand ne-a prins cinci dimineata, cand intr-un final s-a facut lumina, Ally, ca asa il chema pe bietul baiat, daca ar fii putut, ne-ar fi luat pe sus, sa ne duca la camera, numai sa nu ne mai vada in fata ochilor,

Asta a fost partea mai putin placuta, iar atunci cand esti obosit ai impresia ca toate capata proportii uriase si-ti creeaza un mare disconfort, Singura recomandare a fost sa-si ia un generator pentru situatii din acestea,

In cursul zilei, proprietarul si-a cerut scuze pentru situatia creeata si ca bonus pentru rabdarea noastra, ne-a facut reducere la camera, platind doar 50euro, practic cele cateva ore in plus pana la incepera zilei hoteliere nu au fost taxate.

Hotelul este situat pe malul marii, inconjurat de foarta multa verdeata, in curtea din fata sunt foarte multi maslini, probabil si de aici numele, Curtea interioara, de asemenea plina de pomi, flori, cu aleeile care duc catre piscina, restaurant si terasa de pe malul marii. Cladirea este construita in forma de "U", doar cu un nivel, avand camerele dispuse in asa fel, incat poti vedea si gradina cat si marea din lateral.

Receptia este marisoara, mobilata in stilul lor, colorata, cu foarte multe obiecte de decor, care iti incanta ochiul, cu o zona de relaxare, ferita de ochii celor care trec pe acolo. Mobilierul imi pare destul de vechi, dar bine întreținut, parca anume căutat.

In holul principal, in mijlocul pardoselei este amenajata o portiune, care iti permite sa vezi, jos in crama.

Camera pe care am primit-o situata la etaj, suficient de mare, cu un dulap de haine pe hol, dreapta, acolo unde se gasea si seiful, papucii de unica folosinta, perne suplimentare si pleduri. Patul mare, confortabil, cu pernele aferente, iar in fata patului biroul cu minibarul, iar de o parte si de alta doua fotolii, spre ferastra un lampadar, iar deasupra biroului, oglinda si televizorul. Mobilierul nu este nou, dar se vede ca este bine intretinut,

Baia, curata, dotata cu cele necesare, prosoape, sampon, balsam de par, gel de dus, sapun.

Bauturile din minibar, contra cost, preturile c-am mari,

Ca un minus, pe balcon nu sunt scaune, poate si datorita spatiului destul de mic, spre deosebire de cele de la parter, care pe langa scaune, masuta, poti intra in camera direct din curtea interioara,

Restaurantul cat si terasa, pe malul marii, acolo unde puteai lua micul dejun cat si celelalte mese. Noi am avut micul dejun inclus in pret, destul de diversificat, pot spune. Pentru pranz si cina, am optat pentru restaurantele din zona,

Exista ponton amenajat cu sezlonguri, gratuite pentru cei din hotel, iar accesul in apa se face pe o scara situata in capatul pontonului. Piscina destul de incapatoare, cu sezlonguri in jurul ei, apa chiar calda. si chiar o mica piscina pentru copilasi.

Seara, fiind odhniti am intarziat mai mult la plimbare si cum sotului i se facuse sete si ne indepartasem de zona restaurantelor unde se gaseau ape cu grade, ne-am asezat la o terasa mai a localnicilor, Surpriza a fost ca ni s-a spus ca nu servesc bauturi, pardon, ape cu grade, deh, musulmani.

Cam atat!

Vacante frumoase si relaxante!

Trimis de wasi in 21.07.19 02:20:43
Validat / Publicat: 21.07.19 11:04:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 563 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Piscina.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22000 PMA (din 18 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 57.60 EUR pe cameră

[21.07.19 11:03:17]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Palace Hotel Olive Odore, KUCUKKUYU" (nou-creată pe sait)

[21.07.19 11:12:19]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

nrs †
    [21.07.19 11:20:14]

mi-a atras atentia si mie acest hotel, din pacate este adult only asa ca nu am putut sa rezerv

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.07.19 11:42:37]

@wasi:

Mă bucur că aţi avut un drum fără probleme. Noaptea se circulă excelent prin Turcia, deoarece semnalizarea este foarte bună, nu este la fel de cald ca în timpul zilei, iar traficul este mai redus.

Şi noi am prins de multe ori ferry de la miezul nopţii.

Mă bucură enorm când citesc că informaţiile oferite i-au fost de folos cuiva. Mi-ai înseninat duminica şi îţi mulţumesc!

[21.07.19 12:13:31]

@nicole33: Eu iti multumesc pentru tot. Am avut la indemana răspunsul tau. La un moment dat, cred ca mai aveam în jur de 70-80 km pana la Ecebat, ora 23, soțul a decis să ne oprim ptr odihnă, eu cu ochii pe ceas, cum sa-i spun bietului om ca nu putem sta prea mult. Si mi-a venit ideea sa-ti mai citesc inca o data indrumarile, în asa fel încât să audă ce ma interesa. A funcționat de minune si pur si simplu am simtit ca zbor spre feryy????

O duminică minunata!

[21.07.19 12:17:04]

@webmasterX: Da, este ok totul.

Numai bine!

[21.07.19 12:32:10]

@nrs: Încercați să luați legătura direct cu hotelul, pe viitor. Sunt puțin surprinsă, am intalnit si copii, chiar mi-a atras atenția o fetiță care era la piscină.

viviv
    [25.07.19 12:00:50]

Si eu am incercat sa rezerv anul trecut pe booking si dupa rezervare imi trimitea mesaj ca nu este valid cardul, cu toate ca aveam si alte rezervari cu acel card.

Am schimbat cu alt card si primeam acelasi email, dupa 2 zile.

Pe booking este specificat ca toti copii sunt bineveniti, nu vad daca scrie undeva ca este only adult.

Dvs ati rezervat direct la ei?

nrs †
    [25.07.19 13:29:07]

@wasi:

am incercat sa rezerv acum 3 ani, poate intretimp au schimbat politica

[25.07.19 21:54:46]

@viviv: Buna seara. Am rezervat pe booking.com, după care am luat legatura cu cei de la hotel. Si eu am pățit la fel cu unele rezervări, în cazul ăsta luati legatura cu cei de la booking si chiar cu hotelul, se va rezolva.

viviv
    [26.07.19 14:02:30]