ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.01.08
JUN-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 9/10 ani

O insula frumoasa cat pentru o viata!

Lefkada – cum poate o insulita de 300 si un pic de km sa prilejuiasca atata frumusete albastra de iti taie respiratia?

Cum poate sa iti transmita atata liniste, relaxare si sa te seteze imediat ce o vezi pe mod vacanta incat sa nu iti doresti sa mai parasesti tarmurile ei dantelate mangaiate de incredibile nuante ale Marii Ionice?

Generos a mai fost Dumnezeu cu Grecia!

Insula este in proportie de 70 la suta muntoasa cu cel mai inalt varf de 1182 m, coasta estica este linistita si are plaje micute cu ape molcome si asezari turistice ca Lygia, Nikiana și Perigiali, coasta vestica este stancoasa si are o multime de plaje spectaculoase:Egremni, Porto Katsiki, Gialos, Gaidaros, Megali Petra, Milos, Pefkoulia, Ag Nikitas, Gialou Skala etc, aceste plaje sunt de o frumusete aparte dar valurile si adancimea apei la tarm le fac nepotrivite pentru copii sau pentru innotatorii mai putin experimentati In sudul insulei plajele sunt de regula in mici golfulete, linistite si au pietre mai mici sau mai mari.

Insula este in mare parte acoperita de tufisuri, maslini si chiparosi si leandri incredibil de frumosi si ianlti cat copacii la noi.

Acum sa va spun despre plajele pe care am reusit noi sa le vedem mai in scurt sau aprofundat, la unele revenind de mai multe ori.

• Am inceput in forta cu o plaja… de nudisti, nestiind ca este de nudisti am ajuns intr-o dimineata pe Gaidaros (magarus) si bucurosi ca avem o plaja doar pentru noi (este complet neamenajata deci va trebuie umbrela, rogojina, apa, gustari) dupa ce ne-am instalat am observat 2 cupluri la o distanta apreciabila in rolul de Eva si Adam in gradina Raiului :).

Nu am comentat nimic de fata cu copiii pentru a nu starni si mai mult curiozitatea fireasca si in felul acesta toata scena s-a terminat cu intrebarea: “dar ei nu au bani pentru costume de baie“??

Desigur ca noi adultele grupului am vociferat in barba: uff! tocmai astazi ne-am uitat binoclul!!!

De notat ca valurile erau mari si apa se adancea brusc.

• Imediat langa aceasta plaja este Katshima unde se poate ajunge urmand linia tarmului pe jos, pe harta va arata drumul ocolitor dar in realitate se poate ajunge pe jos si cu masina urmand tarmul este putin de mers dar atentie la caldura sufocanta. Prietenii nostri au fost aici si le-a placut fiind amenajata, cu piscina, baruri si taverne.

• Porto Katsiki si Egremni le-am vazut de pe mare in cadrul croazierei 7 insule si va pot confirma ca amandoua sunt magice! De pe vas se poate cobora pe tarm si aveti timp limitat pentru baie, poze etc in jur de o ora.

• Plaja Ponti (Pondi) este de categoria Blue Flag, programul salvamarului este 10.30-17.30. Plaja este foarte cautata de turistii pasionati de windsurfing fiind cotata ca una din cele mai bune plaje pentru acest sport din bazinul Mediteranei, nu este cea mai oau plaja dar este potrivita pentru copii si are avantajul de a avea nisip, in plus dupa amiaza apa este foarte placuta, calda si fara valuri.

Alte doua plaje care ne-au placut foarte mult si pe care le-am calcat de mai multe ori sunt Ammouso si Afteli.

• Ammousa (Ammouso) parcare gratuita, (5 eur set sezlonguri+umbrela) amenajata cu umbrele, sezlonguri, taverne este perfecta pentru copii si pentru snorkeling: copiii au vazut caracatita, steluta de mare si o multime de pestisori.

• Afteli: De la drumul principal se merge 4 km pe un drum ingust pe alocuri foarte ingust (ne rugam sa nu ne intalnim cu o alta masina in portiunile acelea, noi avand o masina corpolenta) drumul coboara pana la mare iar peisajul este deosebit de frumos. Plaja este mica dar amenajata cu sezlonguri (15 eur set sezlonguri+umbrela) Afteli este situata la 18 km de Nidri, la 34 km de Lefkas și la 11 km de Vasiliki.

Este necesar să conduci lent, deoarece are curbe. Dar, la sfârșitul drumului, vă așteaptă recompensa, sub forma unui golf foarte frumos. Golful mic este foarte pitoresc, cu o culoare frumoasă, împrejurimi verzi și bărci ancorate. De-a lungul plajei există mai multe locuri de parcare, însă pentru a fi siguri ca gasiti, ar trebui să vizitați plaja înainte de ora 10:00.

Este excelenta pentru scufundări datorită rocilor ce marginesc golfuletul și a lumii subacvatice bogate. Există un café bar pe plajă care oferă băuturi și gustări, precum și dușuri.

• Mikros Gialos: este plaja localitatii Poros și este situată pe coasta de est a insulei Lefkada. Este la 11 km distanță de Nidri, la 15 km de Vasiliki și la 30 km distanță de capitala, Lefkas. Este una dintre cele trei plaje din Lefkada cu steagul albastru. Plaja este situată într-un golf, care este la aproximativ 4 km distanță de drumul principal și se ajunge pe un drum bun, dar foarte curbat.

Plaja este cu pietriș deci ar fi bine să aveți si aici incaltaminte speciala pentru mersul în siguranță și confortabil. Marea este calmă, nu există vânt și nici valuri. Adâncimea este graduală, dar nu există o adâncime prea mică nici la tarm.

De-a lungul plajei există mai multe taverne, baruri și un supermarket. Este amenajat un loc de parcare, dar în mijlocul sezonului este cel mai bine să ajungi mai devreme pe plajă din cauza mulțimii. Plaja este organizată și puteți închiria șezlonguri și umbrele de soare (7 e /set), și are suficient spațiu pentru a vă instala propriul echipament. Noi am fost la final de iunie si abia am gasit un loc de parcare... nu vreau sa ma gandesc cam cum ar fi in august!

Este excelenta pentru scufundări.

• Situata la doar 2 km de Vasiliki, Agiofili este una dintre cele mai frumoase plaje din Lefkada. Se poate ajunge cu mașina, dar drumul poate crea batai de cap si nu prea este recomandat.

Plaja nu este mare, este ca cele mai multe plaje din Lefkada și marea este uimitor de turcoaz. Spre deosebire de alte plaje populare din Lefkada (Egremni, Porto Katsiki...), marea nu este albastră, dar este transparentă și grozavă pentru scufundări. Lumea maritimă este foarte bogată, așa că Agiofili reprezintă un paradis pentru pasionatii de snorkeling si pentru cei curajosi care adora sariturile in apa de pe stanci... poate fi o aventura grozava!

Șezlongurile și umbrele de soare de pe plajă pot fi închiriate pentru 15 e (două șezlonguri și o umbrelă de soare). În sezonul de vârf este mai bine să vii mai devreme sau să-ți aduci propriul echipament din cauza mulțimii. Adâncimea este graduală, astfel încât această plajă este mai potrivită pentru înotători decât pentru copii.

Exista barci - taxi de la Vasiliki pana la plaja Agiofili (biletul costa 6 e /persoana dus intors si 3 eur de copil). Bărcile pleacă de la ora 10 dimineața, iar ultima barcă de pe plajă se întoarce la ora 19:30. Pe plaja este un mic bar improvizat de unde puteti lua sucuri la doza - 2,5 eur, apa la 0,5 l - 1 eur, cateva sandvisuri modeste sau cate o tarie (or fi amatori? Pe vapaia aia... tarie iti mai trebuie!)

De pe barcile care va aduc aici puteti inchiria mai ieftin: cu 3 eur umbrela si o returnati la intoarcere.

Nu pot face un top al plajelor vizitate pentru ca fiecare are farmecul ei... mai erau o gramada altele de dar ar fi insemnat sa fim pe fuga si asta doar ca sa bifam lista! In plus de asta sotul si copiii sunt buni inotatori si cu greu ii puteam scoate din apa... copiii cel putin cu insistente reuseam sa-i faca sa iasa.

Recomadari generale pentru plajele Lefkadei si nu numai

Sa aveti la voi:

- incaltaminte speciala de apa pentru ca papucii obisnuiti nu va vor ajuta sa mergeti pe pietre ba din contra va puteti si rani, rucsac frigo dotat cu apa, sandvisuri, gustari, sucuri pentru plajele neamenajate, umbrela de soare cu protectie impotriva soarelui, rogojina sau o tesatura mai groasa pentru ca cearceaful pus direct peste pietre vă va face sa injurati constant, crema de protectie factor minim 30 si pentru copii si cei cu pielea sensibila obligatoriu factor 50 (am vazut atatia oameni arsi de soare si copii rotisati incat ma intreb daca adultii realizeaza pericolul la care se expun/ îi expun), de evitat pe cat posibil intervalul orar 11-16 pentru expunerea la soare pentru ca efectele pe termen lung pot fi extrem de neplacute, sa aveti la indemana intr-un rucsac medicamete anti alergice pentru administrarea imediata in caz de intepaturi de insecte (misunau pe plaja tot felul de bondari, viespi, libelule etc) Spital pe insula cred ca este doar in capitala.

In Vasiliki nu am vazut niciun cabinet medical ci doar o farmacie si inchipuiti-va daca te afli pe o plaja din asta la cucuietii din deal (unde nici semnal bun la telefon nu este) ce faci? Si orice ar fi nu plecati fara asigurare privata la voi! Paza buna trece primejdia rea!

Vizitati Lefkada! Este impresionanta!

Trimis de indiralisa_26 in 19.07.19 17:23:11
Validat / Publicat: 19.07.19 19:33:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Ce ziceți?

[19.07.19 19:44:24]

indiralisa_26AUTOR REVIEW
[19.07.19 20:19:21]

@webmaster: mulțumesc!

Dana2008
[21.07.19 18:54:41]

@indiralisa_26: FELICITĂRI pentru articol si fotografiile minunate!

Am scris si eu un articol anul trecut - vezi impresii

Câteva plaje sunt comune cu cele ale voastre, noi am fost pe 13 plaje în 10 zile... a fost o cursă și cu trei plaje într-o zi.

Ne-au prins culorile fascinante, nu ne mai saturam să descoperim altele și apoi altele.

Călătorii plăcute!

indiralisa_26AUTOR REVIEW
[21.07.19 19:19:37]

@Dana2008: Mulțumesc Dana! Mai sunt o grămada de plaje și sate ce nu sunt intens promovate și pe acelea ar fi interesant sa le descoperim! Vacanța plăcută in Lefkada și aștept impresii! Pupici

indiralisa_26
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: